85098211 Online 85098211 komentáře u knih

Příběhy včelích medvídků Příběhy včelích medvídků Eva Košlerová

(audiokniha)
Tohle bylo tak milé poslouchání! ;-) Bonusem audioverze této krásné knihy jsou písničky, které jsou veselé a příjemné a mně se opravdu moc líbily. Stejně jako vyprávění zajímavých příhod dvou čmeláčích kluků Brumdy a Čmeldy, která mi doslova rozsvětlila ten dnešní podmračený den ;-). Předpokládám, že snad každé dítě (a určitě i spousta dospělých) zná příběhy nejen těchto dvou brášků, ale také jejich kamarádů Kvapníka nebo Pučmelouda a celé řady dalších obyvatel louky - hlavně z jejich večerníčkové podoby. Knize tedy dávám zasloužených pět hvězdiček a doporučuji ji nejen dětem, ale i dospělým, kteří ve svém srdci zůstali malými nezbedy :-).

22.11.2022 5 z 5

Pollyanna. Díl I, První kniha radosti Pollyanna. Díl I, První kniha radosti Eleanor H. Porter

Nejkrásnější kniha mého raného mládí, četla jsem ji v té době opakovaně. A opravdu to je KNIHA RADOSTI, je tak pozitivní a úžasná, že se jí prostě nedá odolat! :-) Proto ji doporučuji všem čtenářům bez rozdílu věku ;-).

19.11.2022 5 z 5

Oběť Molochovi Oběť Molochovi Åsa Larsson

Na další setkání s Rebeckou Martinssonovou po poměrně dlouhé době jsem byla docela zvědavá. Zatím se mi do rukou dostaly její první dva případy, ze kterých jsem ovšem tak úplně nadšená nebyla. Zde jsem ale musela změnit názor a jsem za to opravdu ráda ;-). Už začátek knihy je výborný. Jako úplně první se najde medvěd s podivným obsahem žaludku. Brzy poté je zavražděna Sol-Britt Uusitalová. Podezřelou zbraní jsou vidle. Její malý vnuk Marcus, kterého do té doby vychovávala, zmizí, její syn byl před třemi lety zabit při nehodě. A jejího otce (prý) napadl a sežral medvěd a také její babičku, krásnou učitelku Elinu Petterssonovou, před lety někdo zavraždil. Naštěstí je tady Rebecka Martinssonová, která nevěří, že by v rámci jedné rodiny mohlo dojít k tolika tragickým úmrtím, a začne za tím hledat něco (případně někoho) jiného a hlavně konkrétního... Sice ji její šéf suspenduje, ale ona se tím nedá odradit, vezme si dovolenou a začne vyšetřovat všemu a všem navzdory ;-).
Autorka tentokrát vsadila na dvě dějové linky: jednu z let 1914-1915 a druhou z doby vyšetřování. Současný děj je popsán přímočaře, nenuceně a hodně podrobně. Kromě toho se však stále vracíme do minulosti, kdy začala babička zavražděné pracovat jako učitelka a zamilovala se do ředitele městského dolu. Události z minulosti a současnosti jsou spolu tak silně propojeny, až nakonec vyústí v opravdu působivé finále! ;-) Za to všechno si tento případ zaslouží plný počet a doporučení milovníkům dobrých thrillerů z mrazivého severu.

05.10.2022 5 z 5

Bretaňský příliv Bretaňský příliv Jean-Luc Bannalec (p)

I tento případ komisaře Dupina jsem poslouchala jako audio v jazyce originálu a pouze za naprosto skvělé načtení jednu hvězdičku přidávám ;-). Jinak byl pro mne tento v pořadí pátý případ zatím asi nejslabší, bohužel. Až na ty krásné popisy přírody, samozřejmě :-). Ale teď už začnu hezky od začátku...
Komisař Dupin už nikdy nechtěl vyšetřovat na moři. Nyní se ale ocitá na dalekém západním pobřeží Bretaně. Na unikátním ostrově de Sein, kde žije více králíků než lidí, kam přijíždí na lodi dokonce i kadeřník a kde kdysi žily mocné čarodějnice a snad dokonce i sám ďábel. Den po keltském letním slunovratu, pouhé dva dny před 75. narozeninami své matky, se Dupin po kotníky brodí odpadem z ryb. Je totiž nalezeno tělo rybářky - s podříznutým hrdlem. Rychle je jasné, že mladá žena pocházela z Île de Sein, bojovala proti ničení moří a mocným pirátům na volném moři. Záhy poté Dupin obdrží prosbu o pomoc ze svého domovského ostrova - bylo totiž objeveno druhé tělo. Komisař a jeho kolegové tedy začínají vyšetřovat, doslova pod tlakem, ale nebudou to mít vůbec jednoduché. Hrdí lidé, zde žijící a tak úzce spjatí s mořem, tvoří sevřenou komunitu a stopy vedou mnoha směry. Jenomže která z nich je ta správná? ;-)
Samozřejmě se Dupinovi případ vyšetřit podaří, ale měla jsem - stejně jako již moji oblíbení uživatelé v příspěvcích níže - pocit, že se případ nechce hnout z místa, případně se dost vleče. I přesto se budu na další setkání s touto sérií těšit a doufat, že se příště autor zase vzpamatuje a další případ bude stejně výborný jako ty minulé? ;-)

14.09.2022 4 z 5

Učedník Učedník Tess Gerritsen

Další případ s Jane Rizzoliovou úzce navazuje na předchozí knihu Chirurg a je tedy opravdu vhodné znát i ji. Hned na začátku dochází k podivné nehodě, která se ovšem hodně brzy změní v cílenou vraždu. Souběžně k tomu je nalezena i brutálně zavražděná manželská dvojice, kterou někdo zabil v podstatě totožným způsobem jako před časem Warren Hoyt svoje oběti. Ten se ale za svoje činy dostal za mříže, proto nikdo z vyšetřujících detektivů včetně Jane Rizzoliové nechápe, jak je tohle možné? Brzy ovšem dojde k další (obdobné) vraždě jiné manželské dvojice a vyšetřování se rozjíždí na plné obrátky... A co s tím vším má společného úplně první nalezená mrtvola, už ale neprozradím ;-). Kniha se zase čte jedním dechem, je výborně napsaná se spoustou zajímavých detailů z oblasti chirurgie a medicíny obecně (tady je opravdu dobře poznat, že autorka tento obor sama vystudovala), proto nezbývá než ji ohodnotit plným počtem a časem se těšit na další (určitě zase skvělý) případ! :-)

27.08.2022 5 z 5

Vraky Vraky Michael Robotham

Tohle je opravdu hodně nenáročný příběh a já za normálních okolností knihy tohoto typu spíše míjím, než že bych je nějak cíleně vyhledávala ;-). Knihu jsem ovšem poslouchala jako audio v němčině a to možná i přispělo k tomu, že se mi ve finále líbila a já si ji opravdu užila. Příběh začíná poměrně zajímavě, André se totiž již delší dobu snaží svoji přítelkyni Aurélii požádat o ruku. Pokaždé si vybere nějaké zajímavé datum a místo, ale vždycky mu to něco nečekaného překazí. V té době obdrží Auréliina restaurace michelinskou hvězdu (která je jí ovšem později zase odebrána) a ona se seznamuje s vynikajícím kuchařem Jeanem-Marie Marronnierem. A pro změnu André zase potkává jinou krásnou dámu - a už je o nedorozumění, žárlivé scény a nečekané situace postaráno ;-). Poměrně často jsem měla pocit, že se oba hlavní protagonisté nechovají jako dospělí lidé, ale autorovi se to takhle hodilo do konceptu, takže kritiku si nechám na příště :-). Pokud tedy hledáte nějaké lehké čtení pro horké letní večery, potom je tato kniha to pravé ořechové ;-). Zaslouží si sice možná jen tak 3,5 až 4 hvězdičky, ale já dnes budu shovívavá a zaokrouhlím směrem nahoru na plný počet :-).

03.08.2022

Tisíc ďáblů Tisíc ďáblů Frank Goldammer

Na další setkání s Maxem Hellerem jsem se těšila a knihu jsem si jako audio v jazyce originálu určitě užila ;-). Případ se tentokrát odehrává v únoru roku 1947, kdy obyvatelé Drážďan zažívají opravdu tuhou zimu. Město nyní patří do sovětské okupační zóny a je zde stále ještě celá řada suti a vybombardovaných domů z války. V podstatě se tam nedá žít a lidé trpí velkým hladem a sužují je nemoci. Mezi obyvateli to vře, protože jsou nespokojení. Mnozí se Sovětů bojí a jsou k nim podezřívaví. Vrchní inspektor Max Heller a jeho kolega Werner Oldenbusch nyní patří k nově založené lidové policii. A když je nalezeno tělo zavražděného sovětského důstojníka, jsou oba pověřeni vyšetřováním. Ruské vojenské síly sice mrtvého okamžitě odvezou pryč, ale Heller záhy narazí na batoh s useknutou hlavou muže. Začíná tedy svědomitě vyšetřovat, ale není to tak jednoduché, protože ho okupační jednotky pečlivě sledují a dokonce jeho práci zbržďují. To by však nesměl být Max Heller, aby se dal odradit ;-).
Autor dokázal ve své knize atmosféru poválečných Drážďan opravdu skvěle vykreslit. Čtenář doslova cítí zimu, která v době děje panovala. A Heller je sympaťák každým coulem, kterému prostě musíte fandit :-). Kromě toho mne rozuzlení případu docela překvapilo ;-). A i když je případ tentokrát o trochu slabší než ten předchozí, hodnotím opět plným počtem a pevně doufám, že se brzy s Hellerem zase potkám...

25.07.2022 5 z 5

Nekonečně dlouhé odpoledne Nekonečně dlouhé odpoledne Inga Vesper

Ruby, která má tmavou pleť a je - jak jinak ;-) - chudá, se živí úklidem luxusních domů na předměstí Los Angeles. Jsou padesátá léta a upravené hospodyňky se starají o své děti a tráví čas nakupováním a chozením do kavárny, zatímco peníze vydělávají jejich manželé v elegantních oblecích. Idyla je ale velmi rychle narušena, když jednoho dne Ruby v kuchyni Haneyových objeví kaluž krve a její zaměstnavatelka Joyce jakoby zmizela z povrchu zemského. Opravdu by ale Joyce opustila své dvě malé dcerky? Co se vlastně stalo, se pokusí vypátrat detektiv Mick Blanke. Jak se ovšem zdá, bude muset získat podporu Ruby, protože bez ní se ve vyšetřování ne a ne hnout z místa ;-).
Autorka napsala velmi dojemný a zároveň tragický příběh. Čtenář se v něm stává svědkem doby, která doslova pohrdala lidmi tmavé pleti a také silně utiskovala ženy obecně. Ty jsou totiž zcela závislé na mužích, odsouzené se starat o domácnost a o děti, aniž by měly možnost realizovat své sny a uniknout z této jednotvárné a často i kruté reality. Příběh jako takový je vyprávěný ze tří úhlů pohledu - a sice Ruby, Micka a Joyce. Já osobně jsem nad tím, kdo je pachatelem, vůbec nepřemýšlela a možná i proto jsem byla lehce překvapená ;-). I když ta osoba byla fakt strašně nepříjemná už na první dobrou... Autorce se opravdu bravurně podařilo zachytit atmosféru amerického města té doby a také jednotlivé charaktery popsala na výbornou. Za to všechno dávám plný počet a pevně doufám, že brzy napíše nějakou další knihu.

01.06.2022 5 z 5

Jezevec Jezevec Fredrik P. Winter

Nechápu to nízké hodnocení zde, protože kniha vůbec nebyla špatná ;-). Čte se jedním dechem a kromě toho ani na chviličku nenudí. Hned na začátku najde redaktorka Annika Granlundová přede dveřmi svého vydavatele kontroverzní rukopis, který je napsán jako autobiografie. Nikdo ale netuší, kdo je autorem. Je jím snad Jezevec, který se už několik posledních let vždy 6. listopadu prokopává do sklepa své další oběti a stahuje ji do hlubin? Annika se nakonec rozhodne text zveřejnit, aniž může dopředu tušit, jaká tajemství tím vyjdou najevo a jakému nebezpečí se vystavuje ona sama. Protože vše, co je v rukopise napsáno, je totiž pravda – a Jezevec se nyní zaměřil na ni...
Kniha je doslova dechberoucí, protože autor píše tak živě, že se čtenáři až tají dech a skoro slyší škrábání o zeď. Jezevec sám o sobě je svými činy naprosto děsivý a vyvolává tak strach z toho, co bude dál. Zároveň ovšem autor čtenáře seznamuje s děním v nakladatelství, s vyšetřováním policie i se soukromým životem Anniky a jejího manžela Martina. Jednotlivé kapitoly knihy začínají úryvkem z Jezevcova rukopisu. Tím autor dokonce ještě stupňuje napětí, které je už i tak všudypřítomné ;-). Pravděpodobně většina čtenářů pachatele nakonec odhalí, jako se to stalo i mně, ale to nic nemění na tom, že kniha je výborná a opravdu dobře napsaná. Dávám plný počet, stejně jako moje oblíbená Majuš333 - a s jejím komentářem souhlasím na 100 procent! :-)

27.05.2022 5 z 5

Pochované klamstvá Pochované klamstvá Kristina Ohlsson

Naprosto vynikající kniha, která nemá chybu! :-) Poslouchala jsem ji jako audio v němčině a doslova mě pohltila už od prvních řádků. Martin Benner je sice docela sympatický, ale na jeho styl života jsem si musela chvilku zvykat ;-). Případ začíná tím, že ho navštíví neupravený chlapík, páchnoucí po cigaretách, takže zpočátku nepůsobí příliš důvěryhodně. Tento muž o sobě tvrdí, že se jmenuje Bobby Tell, a snaží se přesvědčit Bennera, aby se ujal případu jeho sestry Sary. Ta již sice nežije, protože spáchala sebevraždu, ale těsně před smrtí se přiznala k pěti vraždám, které - alespoň podle slov svého bratra Bobbyho - nespáchala. A Martin Benner mu má pomoct dokázat nejen její nevinu, ale zároveň také najít jejího malého synka Mia...
Kniha je doslova nabitá napětím, je zde celá řada zvratů - prostě thriller jak má být! ;-) Jsem nadšená a okamžitě se pouštím do druhého dílu, který mi - jak pevně doufám - zodpoví všechny dosud otevřené a nejasné otázky ;-). A doporučuji!!!

15.05.2022 5 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

I tento poslední díl jsem poslouchala jako audio v němčině a už od úplného začátku jsem knihu jen hodně těžko odkládala. Případ začíná únosem autobusu s mladými lidmi a Sayer je brzy poté přivolána k vraždě jedné z dívek, která patřila ke skupině pohřešovaných středoškoláků. A hned je jasné, že je nutné zkusit zachránit aspoň další přeživší, než bude pozdě. Na scéně se objeví muž, který tvrdí, že v inkriminovanou dobu onen autobus viděl. Bohužel se ukáže, že se jednalo o falešnou stopu. A Sayer začíná hrát o čas...
Mohla bych toho (samozřejmě) napsat mnohem víc, ale nechci ostatní čtenáře připravit o jedinečný zážitek ;-). Protože tato kniha je napínavá, výborně napsaná, neskutečně čtivá a jedním slovem peckoidní! :-) Pro mne osobně se jednalo o nejlepší část této řady a také mne (víceméně) potěšilo, že se zde vyřešily určité nejasnosti ze soukromého života Sayer ;-). Na konci jsem si dokonce už říkala, jak hezky autorka všechno uzavřela - ale potom přišla úplně poslední věta... A ta mě dostala do kolen! To jako autorka myslela vážně? Je totiž jasné jako facka, že by se mělo konat pokračování, ale zatím se nic neděje a já si tedy nejsem jistá, zda se ještě něčeho dočkáme, bohužel... To je fakt obrovská škoda, takže nezbývá než doufat, že si to autorka nakonec přece jen rozmyslí a další knihu časem zase napíše...

16.03.2022 5 z 5

Krvavé skládanky Krvavé skládanky Nadine Matheson

V případě této knihy bych nikdy nevěřila, že se jedná o autorčinu prvotinu ;-). Je totiž tak skvěle napsaná a strhující, až je to neuvěřitelné! Inspektorka Henleyová spolu s elévem Ramouterem vyšetřuje vraždy několika lidí, které neznámý pachatel rozřezal, a části jejich těl se nyní postupně nacházejí. Případ silně připomíná již dřívější činy jiného vraha, a sice Petera Oliviera, který si nyní ovšem ve vězení odpykává uložený trest a pro aktuální činy má tedy alibi. A dokonce ani jemu se nelíbí, že se ho někdo snaží napodobovat... Autorka dobře vykreslila nejen průběh vyšetřování, kdy napětí stoupá doslova s každou otočenou stránkou - ale čtenáři přiblížila také soukromý život inspektorky Henleyové, která upřednostňuje kariéru na úkor svého manželství a malé dcerky. A to mi tedy vůbec nebylo sympatické... I přesto bych se s ní a jejím parťákem Ramouterem moc ráda zase setkala ;-). Úplný závěr knihy je totiž tak trochu otevřený, proto pevně doufám, že brzy bude přeložené i pokračování...

13.03.2022 5 z 5

Bez viny Bez viny Charlotte Link

Zatím poslední případ s Kate Linville a Calebem Halem nemá chybu a je hned od začátku jedna velká jízda! ;-) Knihu jsem opět poslouchala jako audio v jazyce originálu a nemohla jsem se od ní skoro vůbec odtrhnout. Autorka čtenáře vtáhne do děje epizodou z roku 2001 a hned poté se ocitáme v současnosti, kdy Caleb vyjednává s otcem, který posléze postřílí celou svoji rodinu... Na scéně se objevuje samozřejmě i Kate, která se (pro změnu) ve vlaku z Londýna naprosto nedobrovolně seznamuje se ženou, na kterou zde někdo střílí a které Kate v podstatě zachrání život. A o něco později dojde k dalšímu útoku zase na jinou mladou ženu - a vyšetřování se rozjede na plné obrátky! :-) A celý případ je opravdu nejen hodně komplikovaný, ale zároveň i dlouho zdánlivě neřešitelný. To by tady ale nesměla být Kate, která s Calebovou podporou - navzdory tomu, že on se vyšetřování oficiálně zúčastnit nesmí ;-) - přijde na stopu temnému tajemství z poměrně vzdálené minulosti, které nikdy nemělo být odhaleno... Případ má několik dějových linek, které se nakonec spojí v jednu jedinou. A autorka, jak už je to u ní obvyklé, vysvětlí i ten nejmenší detail ;-).
Kniha je naprosto vynikající, chybí mi slova, kterými bych popsala, jak silně na mne tento případ zapůsobil. I protože se domnívám, že se něco podobného klidně může stát klidně také ve skutečnosti. Závěr knihy mne tak trochu dostal do deprese, doufala jsem totiž v nějaký lepší konec (hlavně pro jednu z obětí). Ale jinak musím hodnotit pěti hvězdičkami, dala bych i víc, pokud by to bylo možné. A na další setkání s Kate a Calebem se budu moc a moc těšit! :-)

27.12.2021 5 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Knihu jsem četla před více než 25 lety a byla jsem jí už tenkrát nadšená! ;-) A tentokrát mi ji přečetla paní Jiřina Krupičková jako audio z KTN. Příběh, který formou fiktivního deníku Claudius vypráví, je nejen výborně napsaný, ale také doslova strhující. Čtenář se dozvídá mnohé zajímavé skutečnosti z oné doby, kdy byla společnost sice hodně jiná než ta dnešní, ovšem určité paralely je zde i přesto možné nalézt. Na scéně se postupně objevuje velké množství postav, některé z nich nás doprovází po celou dobu, většina z nich však v průběhu vyprávění zemře, ale děj zůstává stále hezky přehledný. Claudius vše zachycuje s určitým nadhledem a často je i přímým účastníkem popisovaného dění. Určitě nejsympatičtější mi byl jeho bratr Germanikus, zato většina ostatních zúčastněných (například jeho babička Livie nebo samozřejmě později i neblaze proslulý Caligula) byla zlá, zkažená a intrikánská až do morku kostí. Román končí spiknutím proti Caligulovi, jeho zabitím a vyhlášením Claudia císařem. Pokud se tedy chcete dozvědět, jak to bylo dál, budete si muset přečíst i pokračování této knihy ;-).

23.10.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

(audiokniha)
Jedním slovem: nádhera! Od autorky jsem už před několika lety četla tři její knihy, ale ani jedna z nich mne nedostala jako tato. Tak skvělý, možná obyčejný, ale přitom překrásně napsaný příběh se hned tak nevidí. Všechna děvčata, která provozují Koňskou knihovnu, mají pestré osudy a většinou jsou zde popisované historky a zážitky spíš neveselé, i když občas také úsměvné. Asi to nejkrásnější, co je spojuje, je pevné přátelství, které je časem vystaveno těžké zkoušce, když je Margery obviněna ze zločinu vraždy. Ale ani tato skutečnost naše děvčata nerozdělí, právě naopak. Společně se rozhodnou své kamarádce pomoci... Určitě nejvíc mne zaujala Alice, která se původně za velkou láskou vydala do Ameriky z Anglie. Bohužel ji v manželství žádné štěstí nepotkalo... Ale i svérázná Margery mne vzala za srdce ;-). Zvláštní žena, které jsem však musela stále fandit. Úplný závěr knihy tak trochu zavání červenou knihovnou, ale naštěstí jen velmi lehce :-). Příběh jako takový je dojemný, moc hezky odvyprávěný, proto mu dávám nejen plný počet, ale také velké doporučení!!!

25.03.2021 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Za sebe musím přiznat, že jsem se stala závislákem na této sérii Chrise Cartera ;-). Ano, je to brutální a kruté, ale zároveň se čtenář nedokáže od knihy odtrhnout a vyčkává až do úplného konce, kdy parťáci Hunter a Garcia případ vyřeší. Zajímalo by mne, kam autor na tak zvrácené nápady chodí? A zároveň pevně doufám, že se něco takového ve skutečnosti neděje - a pokud ano, tak jen opravdu hodně, hodně výjimečně... I v tomto případu je pachatel nadprůměrně psychopatický a vraždy, které jdou na jeho konto, jsou doslova nelidské. Přestože se svých obětí skoro ani nedotkne. Jak je tohle možné, samozřejmě prozrazovat nebudu. O tom se už přesvědčte sami ;-). Pokud máte knihy tohoto typu - a Carterovky zvlášť :-), rádi, určitě vás nezklame ani tato.

20.06.2020 5 z 5

Devátá oběť Devátá oběť Dana Stabenow

(SPOILER) Tento případ, který vyšetřuje (mimo jiné) Kate Shugaková, se mi líbil o celou třídu víc, než ten předchozí. Má totiž spád hned od začátku a i když později už tak akční a napínavý není, vůbec mi to nevadilo a kniha je - aspoň podle mého názoru - stále hodně dobrá až do konce. Kromě toho je, pokud jde o atmosféru, naprosto dokonalá! ;-) Všude leží hromady sněhu, do toho vrah, který víceméně náhodně postřílí devět lidí a pokusí se zabít i Kate - ta se ale nedá a přežije... Co si tedy víc přát? ;-) Po určité době je ovšem jasné, že poslední, devátou, oběť má na svědomí někdo jiný. A nyní nezbývá, než vypátrat, kdo je oním tajemným pachatelem...
No a na závěr už nemám co dodat, knihu hodnotím plným počtem a těším se, až se zase na Aljašku spolu se sympatickou Kate Shugakovou vrátím ;-).

15.12.2023 5 z 5

Přetížená archa Přetížená archa Gerald Durrell

(drobné spoilery)
Od autora se mi již několik knih do rukou dostalo, ale jednalo se buď o pohádkové příběhy nebo vyprávění ze života jeho rodiny. Zde to bylo ovšem úplně jiné, protože autor se sám vydává do Kamerunu v Africe, aby tam získal různé vzácné živočichy. Příhody jsou to opravdu zajímavé a často i humorné, hlavně při střetu s domorodým obyvatelstvem není o zábavu nouze ;-). Jejich pomoc je samozřejmě nevyhnutelná a nutná. Přestože si autor musí dávat pozor i na jejich triky a lsti, kdy se mu například snaží za drahý peníz prodat mnohdy nepoužitelná zvířata (v tomto případě ptáky). Jak je v jeho knihách obvyklé, nejedná se o žádné ucelené vyprávění, ale různorodé příhody, v jejichž popředí stojí nejen domorodci, ale také (mimo jiné) jeden zajímavý opičák a celá řada dalších zvířecích druhů. Vyprávění jako takové je příjemné a milé. No a na závěr musím pochválit vynikající český překlad, který určitě přispěl k mému vysokému hodnocení knihy ;-).

19.11.2023 5 z 5

Láska môjho života Láska môjho života Rosie Walsh

Tato kniha se mi poměrně těžko hodnotí. Poslouchala jsem ji jako audio v němčině a autorčin styl psaní se mi líbil. Také příběh jako takový byl zajímavý a originální. Horší to už ale bylo s postavami. S těmi jsem se nějak nedokázala ztotožnit... Leo miluje svoji ženu, ale čirou náhodou objeví, že s ní něco není v pořádku. Emma má totiž nějaké temné tajemství, které před manželem pečlivě skrývá. A to se (samozřejmě) týká její dávné minulosti. Jenomže proč se s ním Leovi nesvěřila?
Příběh je vyprávěný ze dvou perspektiv, a sice Emmy a Lea. A přestože mi byli na začátku oba dost sympatičtí, později se to změnilo. Emmu jsem nedokázala vůbec pochopit, protože kdyby svoje tajemství odhalila dobrovolně, jen těžko by to změnilo Leův vztah k ní. A také skutečnost, že o něm nechtěla mluvit nikdy, mi byla dost nepříjemná. No a Leo byl opravdu nedovtipný a docela natvrdlý. ***začátek spoileru*** Když žena porodí císařským řezem, tak on tuto jizvu nepozná a celá léta ji považuje za jizvu po operaci slepého střeva! To snad ne! ***konec spoileru*** Dávám tedy poctivé čtyři hvězdičky, kniha je dobře napsaná, ale nesedla mi tak, jak jsem doufala...

07.07.2023 4 z 5

Nový začátek Nový začátek Michaela Grünig

(SPOILER) S touto knihou, kterou jsem poslouchala jako audio v jazyce originálu, jsem nejdříve tak trochu bojovala ;-). Začátek je totiž docela zdlouhavý, ale po určité době už zase naopak nebylo úniku, protože příběh byl opravdu zajímavý a dokonce místy až strhující. Sledujeme zde tedy osudy hotelu v Heiligendammu, začínající v roce 1912, a samozřejmě i rodiny Kuhlmannových, kterým hotel patří. Elisabeth, jedna z dcer, má velký zájem o celé dění, ovšem její ostatní sourozenci sledují jiné cíle. Je zde nejstarší Johanna, která se má vdát proti své vůli, dále bratr Paul, který se zamiluje do číšníka Roberta - a tím pádem má problémy se svou sexuální orientací, protože v té době se jednalo o trestný čin. Kromě členů této rodiny zde velkou roli hraje (mimo jiné) také služebná Minna. Celý příběh obsáhne nejen předválečnou dobu, kdy hoteliér Kuhlmann nedokáže hotel finančně udržet, ale odehrává se i v době první světové války, kdy dochází k dalším velkým ztrátám - samozřejmě hlavně na životech, ovšem nejen na nich... Válečné hrůzy jsou zde popsány naštěstí víceméně okrajově, autorka totiž nezachází úplně do detailů. No a kromě toho celou knihu jako červená nit hezky prolínají lásky a vztahy jednotlivých protagonistů, Elisabeth a Julia, jejího bratra Paula, který se ze zoufalství dokonce ožení, Johanny a dalších. Konec zůstává dost otevřený, proto si určitě nenechám ujít pokračování ;-). Ve finále musím přiznat, že mne kniha nakonec příjemně překvapila. Poctivé čtyři hvězdičky si definitivně zaslouží a já jsem opravdu zvědavá, jak se budou osudy Elisabeth, Paula, Minny a dalších vyvíjet dál...

05.03.2023 4 z 5