85098211 Online 85098211 komentáře u knih

Panský dům a jeho dědictví Panský dům a jeho dědictví Anne Jacobs

(možné spoilery)
U této knihy jsem se na malou chvilku nemohla dostat do děje, protože jsem už předchozí díl tak trochu pozapomněla. Proto mi chvilku nebylo úplně jasné, kdo je například Lisa ;-). Ale brzy jsem pochopila všechny souvislosti a potom již nebylo úniku. Kniha se mi líbila moc a já jsem si krásně užila poslech jako audio v jazyce originálu, které je načtené doslova famózně :-). Marie otvírá vlastní módní ateliér, ale protože se stále více množí hádky s Paulem a také jeho matkou Alicií, odchází z vily a připojuje se tak ke Kitty, která již před ní nevydržela tyranii bývalé guvernantky Serafiny. Abych řekla pravdu, tak já bych se zachovala úplně stejně, protože tahle ženština byla doslova odporná i mně :-). A potom je zde Maria Jordanová, kterou prostě musíte nesnášet a která přišla nějakým (původně záhadným) způsobem k penězům a stala se z ní movitá osoba. Posléze se z ní ovšem vyklube obyčejná lichvářka, okrádající ostatní lidi o peníze. Proto si svůj pozdější konec plným právem zaslouží ;-). Víc už ale raději psát nebudu, abych toho neprozradila moc, jen bych ještě krátce chtěla poznamenat, že v knize dojde hned k několika zajímavým a někdy i nečekaným zvratům. A samozřejmě se na závěr bude konat happyend :-). Knihu hodnotím pěti hvězdičkami, doporučuji všem fanouškům této skvělé série a určitě budu časem pokračovat dalším dílem ;-).

27.02.2022 5 z 5

Temná zahrada Temná zahrada Tana French

Kniha je neskutečně čtivě napsaná, i když je to pořádný špalek ;-). Nejdříve začíná víceméně nenápadně a děj se točí kolem Tobyho práce v galerii. Poměrně dlouho trvá, než dojde k přepadení lupiči, jak je zmíněno v anotaci. A než se Toby dostane do starého rodinného sídla, uteče opět dost času. A takhle se to má s celou knihou ;-). Autorka rozsáhle popisuje osudy jednotlivých protagonistů, často se vrací i do jejich minulosti, což je ale pro pochopení celého příběhu nezbytné. Také Hugo je na scéně déle, než jsem podle anotace očekávala :-), to ovšem autorce zazlívat nebudu. A posléze je objevena lebka, která se v kmeni stromu skrývala již několik let. Policie se tedy pustí do vyšetřování a postupně - a zároveň opravdu hodně pozvolně ;-) - začíná najevo vycházet pravda, kterou Toby a jeho přátelé tak dlouho pečlivě skrývali... Autorka píše opravdu dobře, ale příběh jako takový se tak trochu vleče a těch stránek je až zbytečně moc ;-). Z tohoto důvodu tedy jednu hvězdičku strhávám, i když na ni určitě nezanevřu a nějakou její další knihu si určitě po nějaké době zase vyberu ;-).

20.02.2022 4 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

(audiokniha & malý spoiler)
Autorka mne zase příjemně překvapila a já její knihu nutně musím hodnotit plným počtem ;-). Ale raději začnu hezky od začátku :-). Přiznávám, že původně mi byly některé postavy v knize i docela sympatické, jako například Patrick nebo Stephanie. Příběh jako takový se mi moc líbil, byl dokonale vymyšlený a řekla bych, že i nepředvídatelný. Čtenář po celou dobu neví, komu by měl věřit a komu zase spíš nedůvěřovat. Nakonec jsem dokonce pochybovala i sama o sobě, zda jsem náhodou Ericu špatně neodhadla? ;-) Autorka mne vodila za nos, jak se jí to právě hodilo do krámu :-) - a já jsem jí věřila úplně všechno! No a závěr knihy je potom jedna velká jízda plná nečekaných odhalení a zvratů. A já se těším už teď, až autorka napíše zase něco dalšího! :-)
PS: Hlavně, že maličkým dvojčátkům se nestalo nic zlého, o ty jsem měla největší obavy...
PPS: Jediné, o čem jsem silně pochybovala, bylo, že si tak bohatá rodina nemohla dovolit pro holčičky najmout chůvu?! To se přece v těchto kruzích běžně dělává, no ne? Ale pravděpodobně by se tato skutečnost autorce nehodila do jejího konceptu, proto tento bod zůstane pouze v teoretické rovině ;-).

07.07.2021 5 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Autorka se zase předvedla v tom nejlepším světle! ;-) I tento případ je strhující a napínavý hned od prvních stránek. Mám jenom jednu jedinou malou výtku - tentokrát tam bylo na můj vkus málo Freyji. I když ty pasáže, ve kterých se objeví, stojí za to! A přestože je Saga opravdu hodně podivná holčička, tak já jsem si ji oblíbila stejně jako její tetu ;-). Ale teď už k samotnému případu. Na začátku tady máme jednu brutální vraždu, která se snaží tvářit jako sebevražda - což jí ovšem neprojde :-). A vyšetřování se rozjíždí na plné obrátky, přičemž ho mají policisté nejdřív tak trochu ztížené jednou politickou událostí. No ale po čase se tým kolem Ertly a Huldara už dostane na správnou stopu, začíná být i tak trochu jasné, proč k činu došlo, ale stále zůstává záhadou, jaký je ten pravý motiv a kdo za tím vším stojí ve skutečnosti... A úplný závěr knihy skrývá ještě jedno malé překvapení ;-). Víc už psát nebudu, knihu doporučuji a na další setkání s Freyjou a Huldarem se moc těším již nyní! :-)
PS: Huldar si u mne v průběhu vyšetřování tohoto případu opět napravil reputaci a byl mi sympatický (skoro) jako v úplně první knize ;-).

07.05.2021 5 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Od autora jsem kdysi dávno něco četla a kromě toho znám ještě i jeho Vánoční koledu. Tuto knihu jsem si vybrala nyní do Čtenářské výzvy. A byla jsem naprosto nadšená! Příběh malého Olivera Twista je napsán vytříbeným stylem a krásným jazykem. Navíc je jeho celý život a osud zajímavý, poutavý, napínavý a mě se nejenže moc líbil, ale hlavně mne dojalo, jak se tak malé dítě muselo protloukat ve tvrdém světě převážně zlých dospělých. V knize se objevuje celá škála postav, od těch dobrých až po tu nejhorší spodinu, autor nás nechá nahlédnout i do těch nejtemnějších zákoutí Londýna, kam bychom se za normálních okolností určitě ani podívat nechtěli. A na závěr celého tohoto příběhu se koná (víceméně) happyend, který však není nepatřičný, jak by se možná u knihy tohoto typu mohlo zdát - právě naopak, všechno je tak logicky vysvětleno a uzavřeno.

25.01.2021 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Za mne další peckoidní záležitost, která čtenáře nenechá vydechnout od první až do poslední stránky ;-). Případ, který Sam Porter a jeho kolegové vyšetřují, je i tentokrát originální, perfektně komplikovaný a samozřejmě také napínavý. Všech dívek, které pachateli padly za oběť, mi bylo nekonečně líto, vždyť byly tak mladičké... Tak trochu mi chyběly deníkové záznamy, protože ty se v knize objeví až poměrně pozdě. Nakonec jsem však byla za svoje čekání odškodněna a poslední část knihy jsem už nedokázala odložit vůbec ;-). Kromě toho jsem předpokládala, že jsem vytušila vrahův motiv - ale závěr mne vyvedl z omylu. No a úplně poslední kapitola, to bylo teprve něco! Takové rozuzlení (a otevřený konec) jsem opravdu nečekala... Nic ale neprozradím, knihu si prostě musíte přečíst sami! Autor píše skvěle a já se už teď těším na poslední díl celé série ;-).

17.10.2020 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Tato autorčina kniha je jiná, než ty předchozí, ale zase dobře napsaná a neskutečně čtivá. Úplně na začátku jsem se lehce ztrácela ve jménech, to se však brzy změnilo a už nebylo úniku ;-). Příběh mne chytil, spoutal a nepustil až do samého - poměrně překvapivého - konce. Jak už zde bylo zmíněno, inspirace královnou detektivek je zřejmá, ale to podle mého názoru knize vůbec neuškodilo. A tak pokud se chcete nechat unést do osamělého, sněhem zavátého hotelu a máte chuť hádat, kdože (a hlavně proč) ty lidi jednoho po druhém vraždí, určitě neváhejte a knihu si přečtěte :-).

05.11.2019 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Zajímalo by mě, zda existovalo byť jen jedno jediné dítě v době, kdy jsem do základní školy chodila i já, které tato kniha minula? Řekla bych, že asi ne, protože se jednalo o povinnou četbu, přestože existovali i tací, kteří se jí vyhýbali velkým obloukem - což je zároveň také trochu pochopitelné, že ano? ;-) Pokud si dobře vzpomínám, kniha se mi v tomto temném pravěku (tedy před více než čtyřiceti lety) líbila. Nyní se mi do rukou dostalo její novější vydání, kde se slova jako "družstvo" nebo "družstevní" neobjevují v podstatě vůbec. A je to docela škoda, protože bych ráda věděla, jak by takový text vyzněl dnes. Každopádně jsem byla s knihou jako takovou spokojená, malý Honzík zažíval podobná dobrodružství jako kdysi já u svých prarodičů ;-). Jenom já jsem nemusela cestovat tak daleko, protože moji babička a dědeček bydleli hned v sousední vesnici. Do práce chodili samozřejmě ještě také, ale ani mi to nepřišlo divné, že jsem se musela zabavit sama...
Ve finále tedy hodnotím plným počtem, kniha se mi dobře četla a zkusím si pro srovnání najít i starší vydání.

08.07.2024 5 z 5

Zrozena k smrti Zrozena k smrti Lisa Jackson

(SPOILER) Za mne zase dokonalá pecka, kterou jsem téměř nedokázala odložit! ;-) Sice musím souhlasit s některými komentáři níže, že zápletka je trochu přitažená za vlasy, pokud jde o tak silnou podobnost žen, které měly pouze stejného otce. To ale autorce s lehkým srdcem odpustím, protože jinak je kniha neskutečně čtivá a výborně napsaná. O co tam konkrétně půjde, prozrazuje poměrně přesně anotace, proto se tentokrát podrobněji rozepisovat nebudu. Prozradím snad už jen to, že případ je to napínavý - a já jsem byla definitivně víc než spokojená ;-). Alvarezová s Pescoliovou, které ho vyšetřují, zde sice moc velký prostor nedostanou, ale to není pro vyšetřování (jak se ukáže později) zase až tak důležité, protože vraha najde a odhalí v podstatě jedna z jeho plánovaných budoucích obětí, doktorka Kacey Lambertová. Dá se dokonce říct, že se z ní stane ta úplně nejdůležitější postava v celé knize. Ale protože je hodně sympatická, vůbec to nevadí ;-). Na závěr tedy hodnotím plným počtem, ale zároveň už další knihu z této série vyhledávat nebudu, protože si myslím, že by se mělo přestat v nejlepším...

29.04.2024 5 z 5

Z chlupaté deky: Pohádky nesmyslů zbavené Z chlupaté deky: Pohádky nesmyslů zbavené Aleš Hejna

Hned na začátku bych chtěla poděkovat autorovi této knihy za poskytnutí její audioverze. Jsem mu za to opravdu vděčná a jeho důvěry si vážím. I proto jsem se snažila si ji poslechnout co nejdříve, abych mohla napsat svůj komentář.
Nyní se tak tedy stalo, a proto se dostane i na moje hodnocení. Stejně jako většina ostatních zde mám raději klasické pohádky, ale nebráním se ani těm moderním. Proto se mi líbily i tyto příběhy, u kterých oceňuji hlavně jejich originalitu. Jednotlivě se o nich rozepisovat nebudu, jen namátkou uvedu, že mi například nebyla sympatická maminka, která neuměla říkat tak obyčejné slůvko "děkuji". A ještě o poznání horší byla paní učitelka, která dětem ve škole okusovala hlavy. A tak dále... Pohádky jsou to svým způsobem zároveň výchovné, protože dojde k napravení všech hříšníků, ať už jde o děti nebo dospělé. Některé z těchto příběhů jsou ale jiné, ne tak poučné, jako spíše zábavné - a ty se mi asi líbily nejvíc. Hodnotím tedy poctivými čtyřmi hvězdičkami a knihu doporučuji těm, kdo mají rádi tak trochu jiné moderní pohádky.

22.02.2024 4 z 5

Vražda pro štěstí Vražda pro štěstí Josef Škvorecký

Moje první setkání s autorem (či autory) nedopadlo vůbec špatně - spíše naopak ;-). Podle mého názoru si knihu užijí všichni ti čtenáři, kteří mají rádi detektivky klasického stylu, s pomalejším tempem vyprávění. A také ti, kteří kladou důraz na propracovaný, sofistikovaný styl a jazyk. Kromě toho obě hlavní postavy, tj. doktora Pivoňku, nebo-li Jarouška, a jeho věrnou Boženku Skovajsovou si prostě nelze neoblíbit. Hned na začátku je zavražděn jeho přítel z mládí František Mudroch a poměrně dlouho není jasné, co bylo motivem tohoto násilného činu. A později se zabije i Mudrochova bývalá přítelkyně Julie...
Co bych na knize chtěla ocenit, je její přehlednost a zajímavé postavy. Ať už ty z pražské galerky nebo ty, které z finančních důvodů náleží k vyšší společnosti. Moc se mi líbí také filmová verze knihy, kterou jsem si při té příležitosti hned zopakovala ;-). A pokud budu upřímná, mne si více získalo právě toto zpracování, protože jsem se u něj opravdu bavila a několikrát se od srdce zasmála. No a právě z tohoto důvodu ve finále ještě jednu hvězdičku přidávám ;-).

03.02.2024 5 z 5

Mých 25 let v Provenci Mých 25 let v Provenci Peter Mayle

Je opravdu smutné, že autor nic dalšího nenapíše, protože - jak uvádí překladatel, tohle byla jeho poslední kniha. Ale takový už je prostě život... Také tyto příběhy jsou příjemné, shrnují v podstatě všechno, co autor se svou ženou ve slunné Provenci zažil. Jsou doslova prodchnuté vůní tohoto malebného kousku země, někdy veselé, jindy zase vážnější. Podrobněji se rozepisovat nebudu, kniha jako celek se mi moc líbila, jednotlivé příhody mne naladily na pohodovou notu a každopádně jsem dostala velkou chuť nejen na nějaké dobré jídlo s lanýži, k němu výborné červené víno, ale také na cestu do Provence, kde jsem ke své velké smůle prozatím nikdy nebyla...

25.01.2024 5 z 5

Má sestřenka Rachel Má sestřenka Rachel Daphne du Maurier

Podle mého názoru se autorka u této své knihy zase předvedla v tom nejlepším světle ;-). Vypravěčem je zde mladý majitel panství Filip, který doslova zbožňuje svého staršího bratra Ambrože. Určitou část knihy tedy tvoří příhody a zážitky, které se týkají dětství a dospívání obou chlapců a posléze mužů. Teprve později vstupuje na scénu sestřenka Rachel, která s Filipem není spřízněná pokrevně, ale pouze tím, že je vdovou po jeho bratrovi. Ambrož zemřel na následky jisté záhadné nemoci několik měsíců po uzavření sňatku s Rachel, v jejímž případě se jednalo již o druhé manželství. Po jejím příjezdu na panství se do ní Filip po určité době zamiluje a chce si ji dokonce i vzít, přestože sama Rachel má na jeho nabídku úplně jiný názor. A tak je hned od začátku jasné, že tohle nemůže skončit dobře...
Autorka výborně vykreslila nejen jednotlivé postavy a jejich psychologii, ale také atmosféra jejího příběhu nemá chybu ;-). Kniha je neskutečně poutavá a za to všechno si plný počet určitě zaslouží.

27.12.2023 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem (převyprávění) Dvacet tisíc mil pod mořem (převyprávění) Ondřej Neff

(audiokniha)
Nad hodnocením této knihy jsem docela dlouho váhala. Nemám totiž přímé srovnání s originálem od Julese Verna, protože jeho knihu jsem četla již před celou řadou let. Ovšem ani převyprávění z pera Ondřeje Neffa nelze upřít jistou originalitu. Kniha je také o dost kratší a kromě toho se zde nevyskytují ony sáhodlouhé a pro mne hodně nudné popisy podmořské fauny a flóry z původní předlohy. Jinak je ovšem příběh s profesorem Annoraxem a kapitánem Nemem v hlavních rolích zajímavý a také napínavý. Některé scény jsou ale zároveň lehce zdlouhavé, proto celkově hodnotím čtyřmi hvězdičkami. Na autora však nezanevřu a časem zkusím další podobnou knihu od něj...

15.11.2023 4 z 5

Tajemství duhové zahrady Tajemství duhové zahrady Patricia St. John

Tak já vám nějak nevím... Od autorky se mi před časem do rukou dostala překrásná kniha Poklady pod sněhem. Proto jsem i od této její knihy očekávala něco podobného. Ale konalo se spíš zklamání, protože jsem se (asi) snažila neuvěřit štítku křesťanský život, který byl tomuto příběhu přiřazen. Osobně nic proti tomu nemám, jsem tolerantní člověk, jenomže tady toho bylo tolik, že mě to málem skolilo :-))). Navíc Elaine je hodně dlouho nesympatická, rozmazlená městská holka, které se na venkově samozřejmě nelíbí. Až si najde podivnou opuštěnou zahradu, v níž začne trávit veškerý svůj volný čas... Kromě Elaine je zde ještě rodina Owenových a potom také další postavy, jako například postižená Barbora. Celé vyprávění se nese v dokonale křesťanském duchu, kdy je všechno víceméně předem dané. A proto je i naprosto jasné, jak kniha skončí. Protože jí ale nechci křivdit, jinak je totiž opravdu dobře a čtivě napsaná, rozhodla jsem se, že dám pouze o jednu hvězdičku méně. Nemůže totiž za to, že nejsem správná cílová skupina ;-).

12.04.2023 4 z 5

Stavitelka pyramid Stavitelka pyramid Barbara Goldstein

Na můj vkus trochu moc rozvláčné, ale jinak hodně zajímavý a rozvětvený příběh ze starého Egypta, který mne vždycky fascinoval. A život Nofret, který autorka ve své knize popsala, byl stejně poutavý a neotřelý. Také jsem tuto zemi již dvakrát navštívila - a pevně doufám, že to nebylo naposledy ;-).

10.12.2022 4 z 5

Dobrodruh Dobrodruh Katherine Rundell

Po havárii letadla v džungli jsou Fred, Con, Lila a Max ponecháni svému osudu. Čtyři děti se tedy vydají samy na cestu a čeká je opravdu velké dobrodružství, během kterého potkávají (mimo jiné) také jednoho dobrodruha ;-).
Když jsem byla malá, příběhy tohoto typu jsem doslova milovala. Zde mi ale docela vadilo, že jsem se o postavách dozvěděla hodně málo. Nutně by mne zajímal věk jednotlivých dětí, protože čtenáři je sděleno pouze to, že Lilin bratříček Max má 5 let. Stejně tak nelze odhadnout dobu, ve které se děj odehrává, což znamená, že kniha je sice nadčasová, ale pro mne tato skutečnost představovala malý kámen úrazu. Také jsem očekávala tak nějak více dobrodružství a vzrušujících příhod, ale je tam spousta popisů přírody a také řešení mezilidských konfliktů. Z knihy jsem tedy moc nadšená nebyla, čekala jsem totiž něco jiného. A nebylo to tím, že nejsem cílová skupina ;-). Na knihu tedy asi brzy zapomenu, dávám jí zasloužené tři hvězdičky za určitou čtivost a za jinak celkem dobrý příběh, u kterého mi ovšem nesedlo jeho zpracování - bohužel...

03.10.2022 3 z 5

Sestry Chanelovy Sestry Chanelovy Judithe Little

Kniha začíná hodně zajímavě - a sice je zde líčeno dětství Coco Chanel, která vyrůstala spolu se svými sourozenci v chudých poměrech a po smrti matky v klášterním sirotčinci. A protože mám ráda knihy o silných ženách (a především o skutečných lidech), nemohla mne minout ani tato kniha ;-). Kromě toho se některé události, které autorka popsala, skutečně staly. Jinak se však jedná o fiktivní román s biografickými prvky. Příběh je vyprávěn z pohledu mladší sestry Antoinetty, jejíž charakter byl úplně jiný než v případě její slavné sestry Coco, ale přesto se velkou měrou zasloužila o její slávu. Kniha popisuje život obou sester (a samozřejmě i dalších postav) v období let 1897 až 1920 a vypráví o tom, jak obě dívky po smrti své matky sice vyrůstaly v sirotčinci, ale i navzdory tomu si dokázaly vybojovat svobodu a dokonce vybudovat kariéru.
Kniha je opravdu čtivá a dobře napsaná. Bohužel mne móda vůbec nikdy nezajímala, proto mě některé pasáže věnované tomuto tématu nedokázaly zaujmout. Z tohoto důvodu tedy jednu hvězdičku strhávám, ale jinak autorku musím pochválit za zajímavý román určený hlavně čtenářkám ;-).

23.07.2022 4 z 5

Klamstvá, ktoré hovoríme Klamstvá, ktoré hovoríme Kristina Ohlsson

Pro mne byl tento díl stejně peckoidní jako předchozí případ s Martinem Bennerem! ;-) A opravdu jsem se od knihy, kterou jsem opět poslouchala jako audio v němčině, nedokázala odtrhnout skoro vůbec. Ano, já vím, že v komentářích přede mnou je zmiňována určitá překombinovanost, jenomže tohle já nikdy neřeším, pokud mne kniha doslova převálcuje, jako se mi to stalo zde :-).
Sařin případ stále ještě není uzavřený, ale tentokrát se do popředí dostává její zmizelý synek Mio. Lucifer si totiž na tuto práci najal právě Martina Bennera, který musí chlapce nutně najít, jinak se v nebezpečí ocitne jeho adoptivní dcerka Belle. Sám Benner se do této prekérní situace dostal víceméně bez vlastního přičinění a také policie se obrátila proti němu. A všichni lidé, kteří se ho snaží podpořit a nabídnou mu svou pomoc, jsou krátce nato zabiti. Kromě toho se poměrně brzy čtenář dozvídá Martinovo velké tajemství, o kterém se domníval, že nikdy nevyjde na světlo...
Autorka napětí stupňuje až na hranici snesitelnosti, kniha je doslova strhující - a přestože Benner není zrovna moc sympatický, i já jsem s ním později už soucítila a chápala jeho bezmoc. Případ je opravdu komplikovaný, o zvraty v něm není nouze a rozuzlení jedna velká jízda! ;-) Za to všechno si kniha plný počet zaslouží a autorku si přidávám do oblíbených :-).

17.05.2022 5 z 5

V pavučině vztahů V pavučině vztahů Joy Fielding

Tato autorka u mě vzbuzuje docela rozporuplné pocity ;-). Na jedné straně píše skvělé, doslova dechberoucí knihy - a na straně druhé slabší kousky, které jsou docela překombinované a částečně také nelogické. A to je případ i této knihy. Charley jsem si nějak nedokázala oblíbit, přestože nevím, čím přesně to bylo? Zápletka jako taková je ale opravdu zajímavá. Charley, která žije sama jen se svými dvěma dětmi, dostane nabídku od na smrt odsouzené vražedkyně Jill Rohmerové. Ta s ní chce totiž sepsat příběh činů, za které sedí ve vězení, tak, jak se odehrály ve skutečnosti. Kromě toho Charley čelí hrozbám ohledně života svého a svých dětí. Konkrétně tuto linku autorka na hodně dlouhou dobu tak silně upozadnila, až jsem si nebyla jistá, zda vůbec k něčemu dojde. Ale na závěr se příběh rozjede na plné obrátky a dojde hned k několika dramatickým zvratům... Pachatele jsem neodhadla a konec byl tedy dost překvapivý. Za to všechno hodnotím čtyřmi hvězdičkami, kniha byla totiž i přes moje výtky čtivá ;-). A k autorce se zase určitě časem vrátím...

04.03.2022 4 z 5