85098211 85098211 komentáře u knih

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Knihy s Harry Potterem jsem četla všechny už dvakrát a zamilovala jsem se do nich hned na první dobrou :-). Ani druhý díl nezklame. Je čtivý, výborně napsaný a jen těžko se odkládá. Myslím, že zde věk čtenáře vůbec nerozhoduje - knihy jsou doslova geniální!

26.11.2017 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Výborný psychothriller! Tohle já fakt můžu :-). Celá kniha měla spád, byla vysloveně strhující a já jsem se od ní skoro nedokázala odtrhnout. A konec podle mého názoru useknutý nebyl. Celou dobu jsem fandila Grace a byla jsem ráda, že tentokrát se konal happyend. Za mě určitě hodnocení nejvyšší! ;-)

18.09.2017 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Pro mne definitivně nejlepší Foglarova kniha - četla jsem ji jako první od tohoto autora na počátku 90. let a okamžitě mě pohltila. I černobílým televizním seriálem s Janem Třískou jsem byla fascinovaná. Prostě skvělé!

24.08.2017 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Tato kniha má naprosto strhující začátek! Ale ani později napětí nepovolí. Celý příběh je spletitý a jeho řešení dost překvapivé. Za mne druhá nejlepší kniha série s Martinem Servazem - nejvíc se mi líbil Mráz ;-).

23.08.2017 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Velmi zajímavě a bez sentimentu vystavěný příběh, popisující málo známou historii Kefalonie, jejích obyvatel a bojů v na řeckých ostrovech během druhé světové války. Na pozadí milostného, ale nenaplněného vztahu dvou mladých lidí, se odvíjí poutavý děj, od kterého se nelze odtrhnout. Několik svérázných obyvatel ostrova charakterizuje i svébytnou kulturu, zvyky i postupnou konfrontaci s realitou okolního světa. Tragické osudy jeho obyvatel nejen za války, ale i během ničivého zemětřesení, jsou předkládány s mírnou ironií a nadhledem, což ale jen umocňuje vytříbený styl a jazyk románu. Zaujalo mne také, že příběh je prostoupen milým humorem a místy až naturalistickým pohledem na život a nesklouzává nikdy do sladkobolné melodramatičnosti. Zmínila bych ale také, že jsem neočekávala tak přesné popisy krutostí, které nepáchali pouze fašisté, ale i řečtí komunisté. A ti byli často o dost horší, při líčení (nejen) jejich zrůdností mi běhal mráz po zádech... Ale jinak se jedná o opravdu nádherný příběh, který se v interpretaci Ladislava Mrkvičky krásně poslouchá, mnohdy i se zatajeným dechem. Ten totiž svým projevem jen zvýraznil styl a skrytou poetiku celého románu. Rozhodně mohu tuto audioknihu doporučit všem, kdo mají rádi příběhy s hlubší myšlenkou.

25.06.2017 5 z 5

Král z Luxoru Král z Luxoru Philipp Vandenberg

Vynikající kniha na téma, které mne vždy zajímalo. A na archeologii nedám dopustit dodnes ;-). Autor umí psát, příběh je svižný a strhující a jen odsýpá. Zajímavý je i začátek knihy, kde se více dozvíme o raném mládí Howarda Cartera. No a potom i samotné hledání Tutanchámonovy hrobky je obdivuhodné, hlavně ta trpělivost, protože Carterovi se opravdu hodně dlouho nedařilo. Ostatní by to pravděpodobně vzdali už dávno... Román je čtivý a určitě zaujme každého, kdo má rád knihy tohoto typu. A taky se zde (víceméně na konci) mihne Agatha Christie - moje absolutně nejoblíbenější spisovatelka :-), dále Charlie Chaplin a další známé osobnosti té doby. No, a potom nedejte plný počet, že ano? :-)

27.07.2019 5 z 5

Neviditelný strážce Neviditelný strážce Dolores Redondo

Tentokrát - jak se zdá - půjdu proti proudu...
Knihu jsem jako audio poslouchala už dvakrát a pokaždé mne dokázala upoutat hned od začátku až do samotného (poměrně nečekaného) konce. Příběh je možná tak trochu rozvláčný, ale musím přiznat, že tady mi to nevadilo vůbec. Spíš naopak, hodně mne zajímala i soukromá linka týkající se inspektorky Amaii Salazarové. Napětí je spíš slabší, ale to poklidné vyprávění mi zde prostě sedlo. Asi jsem se s knihou potkala ve správnou dobu? ;-) Příběh je to dost spletitý, ale neztratíte se v něm. A nakonec všechny zdánlivě nesouvislé kousky do sebe zapadnou a mozaika se poskládá dohromady.

22.06.2019 5 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

(audiokniha)
Tuto knihu bych si - za normálních okolností - asi nikdy nevybrala. Za prvé mne knihy českých autorů jen málokdy zajímají a za druhé (a to hlavně) moc nemusím sci-fi. Ale poté, co mi ji doporučil jeden dobrý kamarád, rozhodla jsem se, že na něj dám ;-). A stalo se co? Z mé strany se konalo hodně příjemné překvapení. Knihu načetl Pavel Soukup, který je zárukou kvality za všech okolností. Ale to není všechno - příběh je dobře vymyšlený a čtivě napsaný, od české autorky bych to snad ani nečekala. Je to sice víceméně pohádka pro dospělé, ale to zrovna v tomto konkrétním případě nevadí, protože kniha má i jiný rozměr. Každopádně se mi příběh moc líbil, takže hodnotím pěti hvězdičkami, knihu doporučuji a pevně doufám, že bude načtený i druhý díl...

02.06.2019 5 z 5

Až naprší a uschne Až naprší a uschne Pelham Grenville Wodehouse

Knihu jsem poprvé četla před necelými třiceti lety a nyní znovu. V dobách svého mládí jsem z ní byla úplně nadšená a smála jsem se od srdce snad u každé věty ;-). A musím říct, že i teď jsem se výborně bavila. U výrazu "čunčík-munčík" člověk prostě nemůže zůstat vážný :-). Moc se mi líbí autorův jiskřivý a občas také jadrný anglický humor i jeho skvělé bonmoty. Pokud tedy chcete zapomenout na všední starosti, je tato kniha tou správnou volbou. Nejvyšší počet hvězdiček si určitě zaslouží a já ji doporučuji ;-).

01.05.2019 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Tyto Kingovy povídky jsou fakt hodně, hodně dobré! Jen jedna je slabší - a sice Tělo, ta se mi zrovna moc nelíbila. Ale ostatní jsou výborné. Shawshank je naprosto vynikající, Nadaný žák mrazivě zvrácený a Dýchací metoda doslova hororová. Proto hodnotím plným počtem ;-). Je to poprvé, co mne King (poměrně) příjemně překvapil :-). A to mám za sebou jeho kultovní knihu TO plus Pan Mercedes...

21.02.2019 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Tato kniha mne opravdu dost potrápila. Vybrala jsem si ji do Čtenářské výzvy, jinak bych se k ní pravděpodobně nikdy nedostala. A hodně dlouho se mi nelíbila. Viktor i jeho matka, která byla v mých očích doslova k ničemu a v životě se tak nějak jen plácala, mi nebyli sympatičtí ani trochu. Zachránil to až konec, který mne strhnul a konečně (!) mě začalo i zajímat, jak celý příběh skončí. Za to tedy jednu hvězdičku přidávám, ale jinak mne kniha dost nudila a určitě se k ní už nikdy vracet nebudu...

11.02.2019 3 z 5

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Milá kniha plná laskavého humoru a vtipných komentářů a postřehů, u které se nebudete nudit ani náhodou ;-). Myslím, že víc snad ani dodávat nemusím - a hodnotím plným počtem.

29.01.2019 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Dost dobrá kniha, hodně napínavá se zajímavým tématem a také čtivě napsaná. Děj hezky odsýpá, kniha nemá žádná hluchá místa a určitě nejpoutavější jsou pasáže vyprávěné vrahem. Když však knihu srovnám s jinými z tohoto žánru, nepatří k těm nejlepším, na to jí bohužel něco málo chybí. Proto dávám poctivé čtyři hvězdičky a budu se těšit na pokračování série ;-).

20.01.2019 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Dost dobrá kniha, dokonce i Wolf s Baxterovou měli dost sympatických povahových rysů ;-). Zápletka je podle mého názoru zajímavá, neotřelá a příběh nepostrádá napětí. Ale taky je pravda, že něco málo knize k dokonalosti chybí, proto dávám jen čtyři hvězdičky...

22.11.2018 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Podle mého názoru byla tato kniha o dost lepší a určitě i čtivější než autorčina prvotina, která se mi dostala do rukou před časem. Příběh je totiž napínavý a má spád. Po jisté době sice více (nebo méně) tušíte, kam asi budou události směřovat, ale to knize neubírá na poutavosti. A se samotným rozuzlením si autorka hezky pohrála - je totiž neočekávané a rozhodně vás překvapí ;-).

06.06.2018 5 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Jedná se sice o notoricky známý příběh - vždyť snad každý z nás ví, jak tato sázka dopadne ;-), ale to vůbec nevadí. Kniha je tak poutavá a dobře napsaná, že je možné ji číst i opakovaně. Za mne jednoznačné doporučení! :-)

27.01.2018 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Tento román jsem sice četla už před mnoha lety, ale doslova se mi vryl do paměti. Skvělá robinzonáda, která se mi líbila dokonce o hodně víc než stejně známý Robinson Crusoe. Asi i proto, že tato kniha byla o dost napínavější a hlavně tak krásně dobrodružná! ;-)

25.01.2018 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Kniha připomíná staré brožované detektivky s nerudným soukromým očkem. Ale překvapí dobrým příběhem, který není plochý a odehrává se i mimo hlavní vyšetřování. Příjemné čtení, které se vyhýbá násilnostem a potoky krve zůstávají v krevním řečišti. Prostě taková dobrá, klasická detektivka, děj nějak tak příjemně plyne, nevyžívá se nejen v násilnostech, ale ani v komplikovaných zápletkách, v postavách se čtenář (či posluchač audioknihy) nádherně orientuje, nic není překombinované, prostě po dlouhé době paráda!

08.10.2017 5 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Tuto knihu bych snad ani neoznačila za klasickou detektivku. Není zde totiž žádný detektiv a i policie zde vystupuje víceméně pouze okrajově - a na scénu vstupuje ještě k tomu až celkem pozdě, což je ale vzhledem k vývoji příběhu logické. Děj se pomalu, ale jistě rozbíhá, napětí se stupňuje - prostě tak, jak to má ve správné krimi být ;-). Orientace v tom, co se právě děje, ale i v pohledech do minulosti - které jsou ale nezbytně nutné pro pochopení souvislostí a událostí s nimi spojených - je v této knize poměrně jednoduchá, nic není překombinované. Všechno je podáno z pohledu Leonory, tj. hlavní hrdinky, které ale nutně musíte fandit, protože celou dobu víte, že ona to přece být nemohla...

06.06.2017 5 z 5

Dvanáct rozhněvaných mužů Dvanáct rozhněvaných mužů Reginald Rose

Hodně působivá kniha plná emocí. Dvanáct mužů rozhoduje o tom, zda mladý chlapec, který má ještě celý život před sebou, dostane jako trest za vraždu, kterou (možná) ani nespáchal, elektrické křeslo. Příběh začíná tím, že jeden z porotců zapochybuje o vině obžalovaného - a tím se spustí celá lavina dalších událostí. Víc prozrazovat nechci, ale knihu určitě doporučuji, je totiž opravdu neskutečně strhující a čtivá - i když byste to možná do komorního dramatu neřekli ;-).

12.06.2019 5 z 5