AdamMM AdamMM komentáře u knih

Hrůzy lásky Hrůzy lásky Jean Dutourd

Knížku jsem dostal jako tip k přečtení. Popravdě - divný titulek a přebal z roku 1966 moc nelákal. Ale změnil jsem názor. Příběh proutníka a poslance Robertima a jeho milenky Solange mě dostal především opravdu precizními postřehy z psychologie. Nikdy bych neřekl, že téma milenecké lásky dokáže být popsáno tak poutavě a zajímavě. V určitím věku by měla být povinná četba. Nebo spíš terapie :)

18.02.2019 4 z 5

Atlasova vzpoura Atlasova vzpoura Ayn Rand (p)

Na knihu jsem se těšil, protože jiný autorčin román - Zdroj - patří do mých "Big 5". Ale jak už to tak bývá, očekávat se nemá. I když u Atlasovy vzpoury nejsem vyloženě zklamaný, tak dávám 4 hvězdičky a ne plný počet. V knize monumentálního rozsahu totiž bylo poměrně dost míst, kdy jsem se přistihl, že nesleduji děj. Třeba proslov Johna Galta byl k neučtení. Ale výsledek knihy je velmi dobrý a celkový nápad - co by se stalo, kdyby tvořiví lidé vyhlásili stávku - mi přijde aktuální i po sto letech. Člověk se skoro automaticky dívá směrem do Bruselu :)

18.02.2019 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Spolu s Martinem Edenem má oblíbená "londonovka". Oslava svobody. Celkově si navíc myslím, že London si při čtení této knihy užil také svobody - ale tvůrčí. Ta mu umožnila cestovat časem sem a tam, dle libosti. Když dostal chuť popsat nějakou historickou dobu, tak tam prostě přesunul svého hrdinu v rámci "svěrací kazajky". Jednoduchý nápad, ale účelný. Pěkné. A nesmím zapomenout na povedenou obálku s fotografií figurky zvěda a celkově kvalitní grafickou úpravu knihy (vydání z Labyrintu, 1998), která s obsahem knihy krásně korespondovala.

18.02.2019 5 z 5