Adhara Adhara komentáře u knih

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Tak na 2,5 hviezdičky... už od Vianočnej ríše Hill evidentne stráca úroveň, čo je škoda. Celá táto kniha sa niesla v duchu "je mi to nejaké povedomé", nebol v nej ten originálny nádych, ktorý mali Rohy. A hlavnú hrdinku som neznášala o to viac, o čo úbohejšiu mučebnicu z nej autor robil. To, ako bolo vždy všetko kruto a nekompromisne proti nej, sa mi zdalo prehnané. A ešte viac to, ako dobre to všetko znášala. Ostatné postavy mi tiež boli nesympatické.

25.04.2018 2 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Podobné Kingovi, ale sviežejšie... podľa mňa by takto mohol písať King, ak by naozaj chcel. A ak by už nebol vekom príliš zabehnutý vo vžitých koľajach.

25.04.2018 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Trochu slabšie než Zaľúbená hypnotizérka. Veľa popisov, ktoré mali vyvolávať emócie, no ja som sa pri nich nie celkom sústredila. Pekne pospletaný príbeh komplikovanej a dosť zbytočnej tragédie, ale spracovaním ma nijako mimoriadne nezaujal.

18.04.2018 3 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

V porovnaní s autorkinou predošlou knihou Predtým, ako som ťa spoznala to bolo slabé. Kým Predtým, ako som ťa spoznala bola vo vývoji deja značne originálna, tu nájdeme v príbehu len klasickú klišéoidnú schému „ako popoluška k šťastiu prišla“. Upratovačka, ktorá zbalí svojho bohatého šéfa, je červená knižnica ako vyšitá. A nepomáha jej ani skutočnosť, že bohatý šéf o svoje bohatstvo prišiel, aby v chudobe mohol žiť so svojou láskou šťastne až kým nepomrú. A čo nevyriešila láska s bohatým šéfom, to vyriešil za vagón šťastných náhod (zosypaných na upratovačkinu rodinu po vagóne nešťastných náhod), pri ktorých som len tak oči prevracala.

Jediné plus oproti lacným ženským románom je v tom, že knižka je dobre napísaná. Štylistika fajn, príbeh pekne odsýpa. Lacný motív autorka obložila bohatými omáčkami so zaujímavými postavičkami a epizódkami, ktoré z príšerne predvídateľnej schémy urobili aspoň slušné voľnočasové čítanie. Záverom - spracovanie na štyri hviezdičky, ale smerovanie deja, najmä v záverečnej časti, za dve.

13.04.2018 3 z 5

P.S. Milujem Ťa P.S. Milujem Ťa Cecelia Ahern

Tento titul patrí medzi zriedkavé prípady, ktoré na prvých stranách vyzerali omnoho horšie než na konci. Prvé kapitoly kričali naivitou, vytvárali dojem, že autorka si smútok za stratou najbližšej osoby predstavuje ako Hurvínek válku. Našťastie sa postupne ukazovalo, že tá kniha nie je až taká jednostranná, plytká a povrchná, ako spočiatku vyzerala. Vážne myšlienky v nej nehľadajte, no vyvinie sa na znesiteľné čítanie. Kvitujem, že pri konci sa autorka nenechala stiahnuť tradičným a nereálnym klišé a nedoviedla príbeh do predvídateľného konca (hoci ho tak trochu naznačila). Po stránke štylistiky a schopnosti vžiť sa do postáv to ale nie je žiadny skvost. Hrdinka striedala nálady ako ponožky a ja som sa iba nechápavo škrabala po hlave. Emočne ma táto kniha nechala dosť chladnou.

12.04.2018 2 z 5

Zaľúbená hypnotizérka Zaľúbená hypnotizérka Liane Moriarty

Názov je síce otrasný a navyše nepresný, veď hrdinka sama niekoľkokrát o sebe povie, že nie je hypnotizérka ale hypnoterapeutka, no kniha je celkom dobrá. Jasné, bude sa v nej diať to, čo napadne každému – že hrdinka bude hypnotizovať svojho partnera – lenže nájdete tam aj omnoho viac. Hypnóza nie je nosnou témou. Tou sú bývalé vzťahy a ich miešanie sa do súčasného života. Zlomené srdcia, pochybnosti, nemožnosť zabudnúť na predošlé lásky a nekonečné muky porovnávania, či som lepšia než tá predtým a ohromujúca bolesť z podozrenia, že som bola horšia než tá potom. Román pekne ukazuje tienistú stránku toho, že v dnešnej dobe má za život väčšina ľudí viacero (akože) vážnych vzťahov. Z toho vznikajú spletence príbuzných, rodičov a detí, pretože nový partner prichádza vždy s celým rodinným balíkom, s ktorým sa utvárajú a v prípade rozchodu zanikajú väzby. Ukazuje, kam až vedie bezdôvodná závisť nových vzťahov bývalých partnerov. Kniha je spleťou príbehov medziľudských interakcií mnohých mileneckých, priateľských i rodinných väzieb. Príbeh bol čítavý a v istej fáze pekne gradovaný a prekvapivý. Nebola som spokojná len s falošne vyznievajúcim koncom.

12.04.2018 4 z 5

Uspávač Uspávač Lars Kepler

Buď mi niečo uniklo, alebo nesadlo. Pripadá mi to ako vytrhnuté z dlhšieho celku, nedopovedané. Mnoho vecí, záhad a motivácií postáv, sa nevysvetlilo. Kniha trpí záplavou zbytočných postáv. Ako doplnok k charakterom hlavných postáv sú vedľajšie postavy v poriadku, no tu vznikla hromada scén vyprchávajúcich do prázdna a úplne zbytočný zmätok okolo vcelku jednoduchej zápletky. Okolo stredu sa mi kniha páčila viac, vtedy som to videla aspoň na tri, možno aj štyri hviezdičky. Má síce svojský štýl plný jednovetových odsekov, ale dá sa naň zvyknúť. Koniec bol však značne neuspokojivý.

01.03.2018 2 z 5

Krásna Catherine 1/2 Krásna Catherine 1/2 Juliette Benzoni

Súhlasím s názorom, že Catherine je oveľa lepšie napísaná ako Angelika. No aj tak sa nad naivitou tohto diela musím pousmiať. Keď som ho čítala prvýkrát v trinástich, páčilo sa mi. Ako tridsiatnička však už nemôžem prehliadať nerealistickosť postáv. Do Catherine sa zamiluje takmer každý muž, ktorého stretne, ale ona chce práve toho, čo ju znenávidí. Zamilovala sa do neho na prvý pohľad a táto láska založená čisto na fyzickom vzhľade (keďže nemala príležitosť vyvoleného lepšie spoznať) je taká silná, že ňou neotrasie, ani keď ju jej drahý dá natiahnuť na mučidlá a znásilní ju… Čo je veľa, to je veľa. Malo to aj svetlé momenty, napríklad líniu s jej prvým manželom a jeho čudáctvom, ale inak prisladké. Nie prisladké v počte či opise erotických scén, ale práve v nerealistickom vykreslení milostných citov.

12.02.2018 2 z 5

Izba Izba Emma Donoghue

Napísať zaujímavý a súčasne uveriteľný príbeh očami škôlkara je ťažké. Situáciu neuľahčuje ani skutočnosť, že takéto malé deti ešte nemávajú nijaký cieľ, život pre ne len tak plynie. Postava bez cieľa je v literatúre vo všeobecnosti katastrofa. Ale v tomto prípade napodiv funguje aj takýto bezcieľny príbeh.

Dobre vystihnuté sú oba aspekty Jackovej výnimočnosti – detskosť aj určitá, nazvime to, narušenosť spôsobená celoživotnou izoláciou. Napriek celkove dobrému zvládnutiu psychológie som však predsa len narazila na niekoľko nedôveryhodností. Myslím si, že chlapec, ktorý nikdy nepoznal nič iné než štyri steny, by zostal otvoreným priestorom absolútne ochromený. Druhá vec, ktorá mi prekážala, bol značný nedostatok empatie dospelých voči Jackovi potom, ako začal žiť vonku. Celkove je ale Izba nesporne veľmi zaujímavou knihou z iného súdka než väčšina.

30.01.2018 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nepodarilo sa mi to dočítať. Štýl bol pre mňa extrémne, ale naozaj extrémne nečitateľný. Na ženské romány síce nie som ani tematicky, ale pri dobre napísaných mi nerobí problém dať im veľa hviezdičiek. Toto ten prípad nie je. Aj cez Rozum a cit som sa prehrýzla len s najväčším sebazaprením a zostávam v nemom úžase nad tým, aká je Austenová obľúbená autorka...

25.01.2018 1 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Označovať túto knihu ako predohru k Hre o tróny mi pripadá trochu prebujnená reklama. Príbeh sa odohráva totiž dávno pred ňou a na jej udalosti nemá skoro žiadny vplyv. Hoci v jednom momente Dunk zdá sa nechtiac zmení celé dejiny Západozeme, nijaká iná spojitosť s udalosťami ságy Pieseň ľadu a ohňa tam nie je. Odohráva sa to v čitateľom ságy známom prostredí, vlastne vzhľadom na veľký časový rozdiel deliaci toto dielo od začiatku ságy až prekvapujúco podobnom, nemá však jej šmrnc. Autorov štýl je síce čítavý ako vždy, no tým, že nerozoberá nič závažné, len bezvýznamné príhody bezvýznamného rytiera, sú tieto príbehy asi určené skôr tým skalnejším priaznivcom. Nájdeme tu autorove typické pozitíva a negatíva: pozitíva sú dobre vykreslená atmosféra a detaily, negatíva vražedné množstvo postáv, z ktorých mnohé sa na čitateľa vyvalia bez väčšieho predstavovania a ktoré sú navyše až na dvoch hlavných predstaviteľov od novely k novele iné. V knihe nie je ani stručný prehľad rodov, na ktorý sme boli zvyknutí z Hry o tróny. Vyvražďováky však nečakajme – na to je tých hlavných postáv v knihe predsa len príliš málo...

23.01.2018 3 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Neviem, či som neurobila chybu, že som to nezačala čítať od prvého dielu, hoci mi čitatelia radili, že to vraj netreba, že prvý román ságy je až toto. Vyskytovalo sa v ňom však obrovské množstvo mien a miest, z ktorých sa len máločo vysvetlilo a z ktorých som zostala zmätená. Aj dej pôsobí ako vytrhnutý z väčšieho celku. Chýba mu románová ucelenosť a v podstatne sa v knihe skoro nič neudeje. Len akási protivná pubertiačka absolvuje bojový a magický výcvik – to je celý výsledok stoviek strán. Štýl však nebol zlý a niektoré pasáže ma pomerne bavili. To boli tie s malým počtom postáv. Potom však znova prišli pasáže, v ktorých známe postavy začali spomínať bezpočet iných postáv a udalostí, a zase som bola stratená, pričom pre túto samotnú knihu to spomínanie nemalo ani žiadny výsledok. Vadili mi aj príliš moderné slová ako edukovať, indisponovaný… podobné výrazy sa do stredovekej fantasy nehodia. Aj myslenie postáv mi pripadalo akési príliš liberálne a súčasné.

19.01.2018 3 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Výborne podané nadšenie mladého človeka z nádhery sveta, jeho fanatická túžba písať narážajúca na tvrdý odpor jeho okolia, a napokon vyhorenie s temnotou depresie. Táto kniha mi ukázala, že hoci sa od čias, kedy sa odohráva, zmenilo mnohé, redaktori zostávajú stále rovnakí.

18.01.2018 5 z 5

Spoločenstvo prsteňa Spoločenstvo prsteňa J. R. R. Tolkien

Túto knihu som čítala už najmenej štyrikrát. Občas mi príde na chuť prečítať si ju znova, napriek tomu, že sa mi číta dosť ťažko. Má však úžasnú atmosféru, ktorá sa mi spája s jeseňou.

18.01.2018 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Zmutovaný vírus, ktorý zničí civilizáciu. To tu už bolo. To, že po vymretí väčšiny ľudstva sa začne finálny boj dobrej a zlej sily, však už taký otrepaný námet nie je. Svet je vykreslený do väčšej hĺbky a realistickosti ako väčšina postapokalyptických kníh. I keď – dalo by sa aj viac. Napriek hrúbke slušne a stabilne čitateľná kniha. Mala však jeden závažný problém: kladné postavy som nenávidela a záporné som si obľúbila. To, že záporňáci nie sú až takí čierni (s výnimkou ich vodcu), asi bol autorský zámer, ale pochybujem, že bola zámerom aj moja nádej v porážku klaďasov. Niektorí odpudzujúci klaďasi, ktorých motivácii som ani najmenej nerozumela, mali aspoň toľko slušnosti, že umreli, bohužiaľ asi tá najhoršia klaďaska prežila. Napriek všetkému je to však jedna z atmosférickejších a hlbšie rezonujúcejších postapokalyptických kníh.

18.01.2018 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Priemerná dystópia, ktorá nenaštve ani nenadchne. Zanecháva hromadu nezodpovedaných otázok a to tak po stránke technického riešenia (prečo napríklad v sile nie je výťah?) ako aj po stránke motivačnej. Napríklad aj otázka z anotácie, prečo ľudia vykázaní mimo sila a odsúdení na istú smrť vyčistia kamery, zostala nezodpovedaná. Respektíve, jej zodpovedanie je krajne neuveriteľné. Otvorených zostáva aj priveľa ďalších vecí. Čítavé pasáže sa striedajú s menej čítavými. Rovnako vyvážená je aj ohľadom klišé a prekvapivých zvratov. Sila atmosféry aj sympatie k postavám sa pohybujú v škále šedého priemeru.

17.01.2018 3 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Klišéovité klišé v takom množstve, až by som predpokladala, že sa už hodí len do paródií. A ako v mnohých nenáročných fantasy, aj tu sú nekonzistencie a prešľapy proti vlastnej logike. Hlavná hrdinka Clary vytrhnutá z „bežného“ života do prúdu nadprirodzeného sveta sa ničomu nijako zvlášť nediví, však to je predsa bežné zistiť, že nadprirodzené svety a bytosti predsa len existujú. Zo situačných vtipných hlášok pubertálnych postáv som sa tiež práve po zemi od smiechu neváľala. Akúkoľvek psychologizáciu a myšlienku by ste tu márne hľadali. Spolu s faktom, že kniha je celkom čítavo napísaná, na nás kričí jediným cieľom: oddych, oddych, oddych. No nemôžem si pomôcť, ja som si neoddýchla. Viac ako počítanie všetkých možných klišé a potvrdzovania si, či sa všetky vzťahy a súvislosti medzi postavami vyvinú presne tak, ako som od prvej kapitoly predpokladala, by ma totiž potešilo niečo neočakávané.

15.01.2018 1 z 5

Priechod Priechod Justin Cronin

Začalo to mierne ťažkopádne, no celkom slušne. Autorov štýl bol síce neurčitý, akýsi mix Kinga s tuctom ďalších trilerových autorov, ale čitateľný. Príbeh sa pekne rozvíjal. Lenže potom kniha začala závratným tempom strácať úroveň a už ju nezískala. Postupne sa pokazilo všetko: logika, kompozícia, motivická stránka postáv, výrazné charakteristiky postáv… zato nastúpil patetizmus a pseudomorálka. Pri cielení na emócie sa autorovi spočiatku darilo, ale čím ďalej, tým viac triafal vedľa. Komixové a biologicky krajne neuveriteľné postavy nezraniteľných vampírov mi ani najmenej hrôzu nenaháňali, hrdinkám so slepačím mozočkom a nevýrazným hrdinom som nemala ani najmenšiu chuť držať palce. Neprehľadné akčné scény ma riadne unudili. Knihu som napokon čítala už len kvôli zvedavosti na koniec.

14.01.2018 2 z 5

Sabotáž na okraji vesmíru Sabotáž na okraji vesmíru Richard Brenkuš

Neočakávala som veľa, ale dostala som čítavý, temný a pomerne uveriteľne vykreslený príbeh. Kniha nepôsobí, akoby bola vydaná z rezignácie, že síce nie je schopná konkurovať prekladovým dielam, ale na Slovensku niet z čoho vyberať. Lebo táto prekladovým dielam konkurovať smelo môže. Sú tu však aj nedostatky – od hŕstky drobných preklepov cez nesprávne označenia, občasné opakovanie informácií, ktoré vedie až k určitej predvídavosti deja, až po – pre mňa najzávažnejšie – nezodpovedané otázky, chyby v logike. Cez to všetko ale radím Sabotáž na pokraji vesmíru k tomu najlepšiemu, čo som zo slovenskej fantastiky čítala.

13.01.2018 4 z 5

Kritické momenty kosmonautiky Kritické momenty kosmonautiky Ondřej Šamárek

Text je vyvážený a vzhľadom na náročnosť témy veľmi čítavý. Vysvetlenia zrejme budú pôsobiť aj laikovi zrozumiteľne. Kniha prakticky neobsahuje monotónne pasáže, ale vytvára pestrú mozaiku komplexnosti nejakej historickej udalosti. Aj ten, kto už nejakú tú knižku o kozmických katastrofách vlastní, jej pokojne môže urobiť na poličke miesto – má čo ponúknuť nielen úplným laikom. A to aj vďaka svojej aktuálnosti.

Čítanie knihy však trochu sťažuje jej úprava. Čudný formát by ani tak nevadil, ale početné drobné chybičky textu, niekde aj dve-tri na stranu, už áno.

11.01.2018 4 z 5