Ahmose Ahmose komentáře u knih

Spev vtákov Spev vtákov Christy Lefteri

Ako sama autorka hovorí, toto je kniha o všetkých formách väznenia, o spôsobe akým sa všetci môžeme uväzniť v určitých spôsoboch videnia a bytia. Spracúva tému chudobných žien, ktoré sa rozhodli odísť zo svojej domoviny (väčšinou na ďalekom východe), opustili svoju rodinu a prišli do Európy aby zarobili peniaze. Často sa však stávajú obeťami podvodu, obchodovania s ľuďmi alebo minimálne predsudkami domáceho obyvateľstva. Autorka oproti svojej prvej knihe, Včelár z Aleppa, zvolila úplne iný jazyk. Kým tam bol pomerne kvetnatý a čítal sa ťažšie, tu je naopak úderný a kniha sa číta naozaj rýchlo. Musím povedať, že obe hlavné postavy mi boli od začiatku až do konca knihy nesympatické, ale autorke nešlo o to aby si ich čitateľ obľúbil. Predstavovali len vzory pováh, s ktorými sa ženy ako Niša často dostávajú do kontaktu. Petra, jej sebecká zamestnávateľka, pre ktorú predstavovala len lacnú pracovnú silu a Jannis, jej milenec, ktorý síce tvrdil, že ju miluje, ale netušil s kým sa Niša stretáva vo voľnom čase a ani čím si musela prejsť. Spev vtákov je opäť raz kniha, ktorá otvára oči. Som neskutočne rád, že ju vydavateľstvo Tatran vydalo. Je to problematika, o ktorej som doteraz nemal ani tušenia. Môžem len a len odporučiť.

21.04.2022 5 z 5

Na hlinených nohách Na hlinených nohách Terry Pratchett

Na hlinených nohách je v poradí devätnásta kniha odohrávajúca sa v ríši Plochozem. Knihy nie je nutné čítať v poradí v akom vychádzali. Myslím, že som nečítal žiadneho autora, ktorý by mal svojskejší štýl písania, ako Terry Pratchett. Do vtipných, niekedy až absurdných situácií vkladá vážnejšie témy, ako napríklad myšlienku tolerancie k iným rasám, druhom a kultúram. Nevýhodou tejto knihy je pomerne veľké množstvo postáv a rozprávanie nie je celkom plynulé. Okrem hlavnej zápletky kniha obsahuje množstvo odbočiek a menších zápletiek. Nie jeden čitateľ by mohol byť zmätený. Ak máte rozčítanú nejakú veľkú knihu alebo sériu a chcete si oddýchnuť pri niečom ľahšom, menej vážnom, Na hlinených nohách je na to ako stvorené.

27.03.2022 4 z 5

Dievča mora Dievča mora Adrienne Young

Fable sa mi zo začiatku nepáčila. Ani jedna postava mi totiž nebola sympatická. Až postupne som si ich ako tak obľúbil aj keď mi tam stále chýbala postava, ktorá by to nejak odľahčila. Niekto ako Jesper z Vranej šestky. Prišlo mi, že sa všetky postavy berú až moc vážne. Dejová linka je pomerne originálna, plynulá a bolo vidieť, že autorka vie čo robí a presne vie kam smeruje. Romantická linka sa v príbehu nachádza, ale je v úzadí, to pri našom slovenskom, na romantiku presýtenom knižnom trhu mimoriadne oceňujem. Po jazykovej stránke nemám čo vytknúť. Kniha obsahuje aj niekoľko hlbších myšlienok na zamyslenie. Aby som to nejak zhrnul, po trošku ťažkopádnom začiatku sa nakoniec z Fable vykľula veľmi príjemná oddychovka zasadená do námorníckeho prostredia. Celé rozuzlenie príbehu sa však nachádza v druhom diely, ktorý vydavateľstvo motýľ chystá čoskoro. Máme sa na čo tešiť.

28.02.2022 4 z 5

Pošli po mňa Pošli po mňa Lauren Fox

Sugestívny román zasadený do čias druhej svetovej vojny. Pošli po mňa sa však líši od kníh, ktoré som z toho obdobia čítal doteraz. Je písaný z pohľadu židovskej rodiny, ktorej sa pred hrôzami nacistického režimu podarilo utiecť (aspoň čiastočne). Kniha sa nečíta úplne najľahšie. Autorkin štýl je opisný a obsahuje veľké množstvo vnútorných úvah. Myslím si, že prave to je však to, čo robí túto knihu výnimočnou. Nezobrazuje útoky, násilie ani zverstvá, ktoré prinieslo toto hrozivé obdobie. Zobrazuje vojnu tak, ako ju prežívali jednotlivci, čo cítili a ako to vnímali. Dej je pomalý a dáva možnosť sa vcítiť do pocitov postáv. Kniha je útla, teoreticky by sa dala prečítať na jedno posedenie, ale vzhľadom na náročnosť textu, odporúčam dávkovať postupne. Čo sa týka negatív, vypichol by som akurát to, že autorka dosť skáče z jedného obdobia a miesta do druhého, takže som sa občas strácal a robilo to text ešte náročnejším. Vyžaduje naozaj plnú pozornosť. Odporúčam náročnejším čitateľom.

15.11.2021 4 z 5

Chrobák slečny Bensonovej Chrobák slečny Bensonovej Rachel Joyce

Ono to už asi fakt vyznie teatrálne, keď už na tretiu knihu po sebe od Grady píšem, že je pre mňa veľkým prekvapením, ale ono to tak naozaj je. Námet príbehu sám o sebe nie je ničím originálny. Dve úplne rozdielne ženy, šedá myš a extrovertná dračica sa spoločne vydajú na cestu na opačný koniec sveta. Autorka však neostáva pri tejto béčkovej zápletke a v príbehu ide do hĺbky. Kniha je pomerne bohatá na vtipné situácie a hlášky, nechýbajú ani dojímavé scény a hlbšie myšlienky na zamyslenie.
Žiaľ, vyskytlo sa aj niekoľko hluchých miest, kedy bolo napríklad na skoro celej jednej strane len vymenované, čo všetko si hlavná postava balí do kufra. Takáto vata sa tu vyskytovala opakovane. Ak by bol Chrobák slečny Bensonovej o 50 strán kratší, dostal by plný počet. Odporúčam v rámci čítania o ženských hrdinkách a tiež fanúšikom filmov, kde hrá Rebel Wilson

14.11.2021 4 z 5

Psychológia sériových vrahov Psychológia sériových vrahov Andrej Drbohlav

Podľa anotácie je kniha určená ako širokej verejnosti, tak študentom a odborníkom a ja si dovolím s týmto nesúhlasiť. Kniha je rozdelená na dve časti, prvú, ktorá sa venuje psychológii sériových vrahov vo všeobecnosti a druhú, v ktorej sa už rozoberajú konkrétne prípady. Práve zvolený jazyk v prvej časti rozhodne nie je určený širokej verejnosti. Ak by som nemal vzdelanie ktoré mám, vela pojmom by som nerozumel a musel ich googliť. Na konci knihy sa síce nachádza slovník pojmov, ale v priebehu jej čítania nikde nenájdeme odkaz naň a obávam sa, že nie jeden čitateľ ho objaví až po prečítaní knihy.
Tu sa však všetky moje výčitky končia. Mimo vyššie spomenuté sa skutočne jedná o zaujímavú a hodnotnú publikáciu, v ktorej si prídu na svoje všetci, ktorých daná problematika zaujíma. Rozhodne ju, ale neodporúčam slabším povahám. Ja sám som ju čítal po častiach a prekladal beletriou aby toho nebolo na mňa príliš veľa.

09.11.2021 4 z 5

Snehulienka musí zomrieť Snehulienka musí zomrieť Nele Neuhaus

Pleť biela ako sneh, vlasy čierne ako eben a pery červené ako krv. Ak hádate, že to bude rozprávkový príbeh, čaká vás nemilé prekvapenie. Skutočne pozoruhodný triler od kráľovnej nemeckej detektívky Nele Neuhaus. Hlavnou témou je ľudská chamtivosť, túžba po moci a do istej miery aj zvrátenosť. Dej je plný napätia, má spád, ale počas čítania mi v celej knihe prevládala iná emócia. Bola to ľútosť. Samotný námet síce nie je celkom originálny, ale jeho spracovanie a následné rozuzlenie určite áno. Stretol som sa s názorom, že je záver knihy zbytočne melodramatický. Musím s tým súhlasiť, uberá to príbehu trochu na uveriteľnosti. To by mi ale až tak neprekážalo. Čo mi vadilo viac, bolo veľké množstvo postáv, občas som sa v tým menách a vzťahoch strácal. Myslím, že by veľmi pomohlo, keby bol na začiatku/na konci zoznam postáv aj s vysvetlením ku komu patria.
Odhliadnuc od toho, Snehulienka musí zomrieť je kniha, po ktorej sa určite oplatí siahnuť. Odporúčam ako čítanie na pochmúrne jesenné dni.

26.10.2021 4 z 5

Coriolanus Coriolanus William Shakespeare

Pre mňa doteraz menej známa Shakespearova hra Coriolanus, nesie prívlastok ako najpolitickejšia hra. Shakespeare ňou síce vnáša kritický pohľad na Rimanov, ale dráždil ňou hlavne vtedajších politických predstaviteľov. V jednej recenzii na túto hru sa spomína : „Všimol som si, že akonáhle Shakespeare použije menší počet postáv, tak príde veľký príbeh.“ Ja s týmto tvrdením môžem iba súhlasiť. Presvedčiť sa o tom môžete napríklad v hre Hamlet a mojej najobľúbenejšej hre – Othello. Zároveň tejto hre dovolím pridať ešte jeden prívlastok a to najaktuálnejšia. Vláda hlupákov privedie raz tento svet do záhuby. Shakespeare nám to napísal už dávno, ale žiaľ málokto to berie do úvahy.
Rovnako ako pri iných Shakespearových si aj pri Coriolanovi môžete užiť bohatý, krásny, kvetnatý jazyk a slovné hračky. Hra sa dobre číta, je živá a prečítate ju kľudne za jeden večer. Odporúčam !

16.09.2021 5 z 5

Tiene medzi nami Tiene medzi nami Tricia Levenseller

Počas prvých strán čítania tejto knihy som si hovoril, že čo je zas toto za výplod ? Ale potom si povedal, že zabudnem na svoje očakávania a pokúsim sa prijať to, čo mi autorka naservírovala. Celkový koncept knihy je zaujímavý a sľubný, hlavná postava je celkom sympatická a kniha sa veľmi dobre číta, ale zároveň má kniha hneď niekoľko veľkých ALE.
Prvým je, že sa v knihe nenachádza prakticky žiadny world-building. Čitateľ sa dozvie kopu informácií o šatách, šperkoch a topánkach a plesoch, ale nie len, že sa nedozvie skoro nič o svete, kde sa dej knihy odohráva, ale nedozvie sa skoro nič ani len o fungovaní na samotnom zámku. Druhým negatívom knihy je samotný tieňový kráľ Kallias, nemôžem si pomôcť, ale celú dobu mi prišiel taký, ako sa hovorí, nemastný-neslaný. Treti problem, ktory s knihou mám je, že láska medzi hlavnými postavami na mňa pôsobila strašne umelo. A čo sa týka záveru, očákaval by som niečo trochu menej rozprávkové (keď už je to tá temná romanca).
Aby som to nejak zhrnul, Tiene medzi nami neurazia, ale ani extra nenadchnú. Za mňa slabší priemer. Ak ale hľadáte niečo, pričom môžete úplne vypnúť, tak by sa vám kniha mohla páčiť.

10.09.2021 3 z 5

Volavka Volavka František Kozmon

Zvieracia krimiséria od môjho obľúbeného Františka Kozmona pokračuje ďalším dielom, ktorý je plynulým pokračovaním predošlej knihy – Červ. Dnes začnem trošku netradične a to hodnotením obálky. Volavka má podľa mňa doteraz najkrajšiu obálku z celej série.
Tým, že Volavka plynule nadväzuje na Červa, hodnotí sa mi trošku ťažko bez toho, aby som sa neopakoval. Dej tejto knihy je trošku pomalší, ale autor si krásne udržal štandard, na ktorý sme si mali možnosť zvyknúť v predchádzajúcich dieloch. Ani chvílu som sa nenudil. Hlavné postavy boli opäť perfektné. Na tejto sérii sa mi najviac páči, že sa tam neriešia len vraždy, ale máme možnosť prežívať s postavami aj ich súkromné životy. Ďalšie významné plus odo mňa je, že som neuhádol páchateľa. No a ten záver ? To bol šok. Už teraz sa teším na ďalší diel.

12.08.2021 5 z 5

Krst ohňom Krst ohňom Andrzej Sapkowski

Asi zo žiadnou sériou, ani knihou, nemám taký špecifický vzťah ako so Zaklínačom. Na jednej strane milujem ten svet, tie postavy, ten príbeh ako celok. Na strane druhej mi autorov štýl písania strašne nesedí a vždy trvá strašne dlho, kým sa do knihy začítam. Preto sa mi táto kniha opäť strašne ťažko hodnotí. Pre mňa osobne je najväčším kameňom úrazu, že celá kniha je rozdelená na sedem dlhých kapitol v rámci, ktorých sa striedajú pohľady viacerých postáv z rozličných miest a niekedy aj časov. Nemôžem si pomôcť, strašne mi to vadí. Oveľa radšej mám, keď sú kapitoly kratšie a daná kapitola písaná vždy z pohľadu jednej postavy. Som si plne vedomý, že tu hrá rolu čisto môj subjektívny faktor, nie že by bola kniha objektívne zlá. Aby som to teda nejak zhrnul, séria Zaklínač je iná, ako ostatné fantasy série a človek si na ňu musí zvyknúť, určite nesadne každému, ale ak nad ňou uvažujete, určite za pokus stojí.

12.08.2021 3 z 5

Zjazvený kráľ Zjazvený kráľ Leigh Bardugo

Zjazvený kráľ predstavuje priame pokračovanie trilógie Griša a ja nemôžem povedať nič iné, iba že som absolútne nadšený. Je vidieť, že autorka od svojho debutu prešla dlhú cestu. Dej knihy je síce v porovnaní so základnou trilógiou alebo Vraňou šestkou pomalší, ale myslím, že o to viac som si ho vychutnal. Milujem tie postavy a svet. Veľmi oceňujem, že autorka napísala aj kapitoly z pohľadu Zoje, vďaka ktorým sme sa o nej konečne dozvedeli niečo viac. Úplne najzaujímavejší však bol návrat Niny a jej dejová linka. Nina v tomto diely rozbehla vlastnú, veľmi nebezpečnú hru a ja sa už teraz neviem dočkať pokračovania. Odporúčam všetkým milovníkom fantasy kníh a fanúšikom trilógie Griša.

18.07.2021 5 z 5

Cesta domov Cesta domov Sebastian Fitzek

Nečítal som autorove ostatné knihy, takže nemôžem porovnávať jeho tvorbu, ale som sklamaný. Prvých 40 strán som myslel, že knihu odložím. Potom sa dej rozbehol a ďalších asi 160 strán ma veľmi bavilo. Atmosféra bola hutná a paranoja oboch postáv sa stupňovala. Taktiež oceňujem dobré vykreslenie psychológie postáv. A potom prišlo posledných 80 strán, kde bol dej prekombinovaný a napriek tomu, že som knihu čítal pozorne, tak som sa v tom stratil. Nevedel som sa dočkať kedy to skončí. Mám pochybnosti či všetky detaily v závere logicky sedia. Premýšľal som či dám knihe dve alebo tri hviezdičky, ale za krásnu obálku, napínavé jadro a originálnu tému som sa sám so sebou dohodol na slabých troch hviezdičkách. Ak by ste sa ma ale opýtali či by som si knihu prečítal znova, odpoveď by znela, nie.

27.05.2021 3 z 5

Povstanie ničoty Povstanie ničoty Leigh Bardugo

Táto kniha sa mi hodnotí veľmi ťažko. Na strane jednej svet Gríš milujem a zamiloval som si niektoré postavy. Štýl Leigh Bardugo mi veľmi sedí a dobre sa to číta. Na strane druhej, ako ohodnotiť knihu, kde vám hlavná postava prišla nemastná, neslaná a celkovo vám až miestami liezla na nervy ? Taktiež som celú dobu očakával epický záver, veľkú bitku a ani tá sa žiaľ nekonala podľa mojich predstáv.
Zhrnul by som to asi tak, že toto nie je rozhodne to najlepšie čo Bardugo napísala a tiež to nie je ani najlepší diel série. Myslím ale, že ak ste fanúšik fantasy literatúry, prečítať sériu ako celok sa rozhodne oplatí, keď už pre nič iné, tak pre zoznámenie so svetom Gríš a postavami, ktoré potom budú vystupovať v Zjazvenom Kráľovi.

28.03.2021 3 z 5

Stíhači Stíhači Ján Spišiak

Stíhači boli pre mňa veľmi milým prekvapením. Krátke, milé, jednoduché, to sú tri slová, ktorými by som charakterizoval túto knihu. Myslím, že Stíhači sú kniha ako stvorená na oddych, viem si ich dokonale predstaviť ako ľahké, letné čítanie niekde na pláži pri mori. Je vidieť, že autor sa v prostredí hokeja orientuje veľmi dobre. Jeho štýl je svižný, príbeh má dynamiku a pekne odsýpa. Nebudete mať čas sa nudiť.
Samozrejme pokiaľ budete očakávať nejaký wau moment, z ktorého vám padne sánka, budete sklamaný, preto chcem ešte raz zdôrazniť, že Stíhači sú naozaj oddychovka, pri ktorej môžete vypnúť.
Čo mi v knihe chýba, je že by to chcelo dať na začiatok alebo koniec zoznam hráčov, pretože mimo základnej pätice som sa v nich občas strácal.
Veľkým plusom knihy sú veľmi sympatické postavy a príjemný pocit, ktorý po dočítaní budete mať. Pre fanúšikov hokeja povinná jazda. Odporúčam !

21.02.2021 4 z 5

Posledný let Posledný let Charlotte McConaghy

"Zvieratá sa naučili prežiť čokoľvek okrem nás." Príbeh sa odohráva v budúcnosti, kedy v prírode neostali skoro žiadne divoké zvieratá. Buď ich vyhubili ľudia priamo, ale doplatili na globálne otepľovanie, odlesňovanie alebo znečistenie vôd. Franny Stoneová sa vydáva do Grónska, pevne rozhodnutá nájsť posledný kŕdeľ Rybárov dlhochvostých a sledovať ich pri migrácii do Antarktídy a popri tom bojuje s vlastnými démonmi z minulosti. Prvýkrát som sa stretol s knihou žánru Ecofiction a som si istý, že tak skoro po ďalšej nesiahnem. Smútok, depresia, beznádej. Čo sa mi na knihe páči je veľmi originálny námet a spracovanie. Táto téma je veľmi aktuálna a aj keď sme si nie veľmi ochotný pripustiť, presne do takejto budúcnosti smerujeme. Taktiež záver knihy bol veľmi pekný, až poetický.
Čo sa mi nepáči je hlavná postava Franny Stoneová, tak nudnú, plochú, nemastnú-neslanú hlavnú postavu som ešte asi v žiadnej knihe nezažil. Je to strašná škoda, že sa autorka tak zamerala na vykreslenie okolností deja na úkor lepšieho prepracovania postáv, pretože kniha mala veľký potenciál, ale takto si myslím, že ju veľa ľudí odloží skôr, ako príde k záveru. Proste ich unudí. Trocha sklamanie, námet knihy mal na viac.

19.12.2020 3 z 5

Zajatie búrky Zajatie búrky Leigh Bardugo

Celkom nerozumiem prečo má táto kniha nižšie hodnotenie ako prvý diel, dokonca som sa stretol s názormi, že je to najslabšia kniha od Bardugo. Mne sa tento diel páčil o dosť viac ako prvý. Je komplexnejší, dlhší, zachádza hlbšie do politiky a mocenskej dynamiky sveta Gríš. Vystupuje tu tiež viac postáv a záver je oveľa šokujúcejší a čitateľský zážitok o to intezívnejší. Samozrejme na päť hviezdičiek to opäť nie je. Dve hlavné postavy, Alina a Mal majú počas celej knihy zlú náladu a viac menej len štekajú, buď jeden na druhého alebo po ostatných. Ešte pri Aline to viem pochopiť, autorka sa podľa mňa snažila takto vložiť isté prvky dekadencie a rozpoltenosti, ale Mal ? Správal sa ako idiot. Každopádne záver je brutálny a neviem sa dočkať kedy vyjde tretí diel.

04.10.2020 4 z 5

Letní strom Letní strom Guy Gavriel Kay

Rozhodol som sa, že nebudem Letní strom hodnotiť hviezdičkami, pretože som ho nezvládol dočítať, ale možno neskôr sa k nemu vrátim. Mám však potrebu napísať upozornenie pre čitateľov a tak píšem toto hodnotenie.
Toto nie je jednoduchá oddychová fantasy, autorov štýl je veľmi špecifický a mne osobne nesedí, v rámci jednej kapitoly sa striedajú pohľady viacerých postáv, ktoré nám nie su skoro vôbec predstavené a aj výber slov je veľmi špecifický. Preto kniha vyžaduje vašu plnú pozornosť a myslím, že je skôr vhodná pre starších čitateľov, možno skor literárnych fantasy fajnšmekrov, ktorý už naozaj väčšinu fantasy literatúry prečítali a teraz už len hľadajú niečo zaujímavé, niečo uplne iné ako všetko ostatné.

21.05.2020

Kráľ Lear Kráľ Lear William Shakespeare

Toto dielo rozhodne patrí medzi autorove slabšie, samozrejme je treba brať do úvahy, že je to dráma určená pre hru na javisku, ale to nič nemení na veci, že som sa docela nudil. Ak ešte len začínate so Shakespearom, rozhodne nezačínajte Kráľom Lear, mohlo by vám znechutiť celého Shakespeara a k lepším dielam by ste sa už nedostali. Odporúčam skôr Hamleta, Macbetha alebo Othella.

24.04.2020 3 z 5

Macbeth Macbeth William Shakespeare

Macbeth je bezpochyby Shakespearova najtemnejšia hra, nie len preto, že tam vystupujú čarodejnice a démoni, čo je na tú dobu veľmi neobvyklé ale aj preto, že hlavný hrdina je už od začiatku napoli zatratený. Nehovoriac, že s touto hrou sa spája aj povera o Macbethovej kliatbe a preto o nej herci nehovoria inak ako "The Scottish Play." Hodnotit diela niekoho ako je Shakespeare a dať im menej ako 5 hviezdičiek je trošku drzé , ničmenej som sa rozhodol dať hre 4 hviezdičky. Keď hru porovnám s Hamletom, Othellom alebo Romeom a Júliou príde mi predsa len trochu slabšia. Tie postavy su pomerne ploché a chýba im iskra, a akosi mi žiadna z postáv nebola sympatická. To však nemení nič na tom, že sa toto dielo oplatí prečítať. Téma túžby po moci má aj dnes veľa čo povedať dnešnému čitateľovi.

09.04.2020 4 z 5