ajasin ajasin komentáře u knih

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Přiznám se bez mučení. Jsem lapena. Všechny naplánované knihy musí počkat, dokud nedočtu tento úžasný příběh.

22.10.2018 5 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Kniha o lidské hlouposti, malosti, závisti a hamižnosti. A na druhé straně o odvaze, o neuvěřitelné vytrvalosti, o touze žít a dočkat se satisfakce. A i o tom, že se někdy nemůžeme zcela spolehnout ani na vlastní paměť. Psaná zvláštním způsobem a doplněná fotografiemi, které skvěle vystihují atmosféru knihy.

17.06.2018 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Skvěle propracované. Žádná hluchá místa. Alespoň já na žádná nepřišla.

18.03.2018 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Autorka popisuje osudy obyčejných lidí, jejichž životy obrátila naruby jedna dějinná epocha. Nikoho nesoudí a vše popisuje čistě reálně, s odstupem a nadhledem. Kniha je výborná a velmi čtivá. Pět hvězd si plně zaslouží.

06.03.2017 5 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Výborný román, který vám poodhalí trochu z tajemství lékařské profese .

12.05.2021 5 z 5

Dopisy ze Sachsenhausenu Dopisy ze Sachsenhausenu James Moloney

Je začátek léta roku 1944. Margot – šestnáctiletá německá dívka začíná pracovat na poštovním úřadě v lágru Sachsenhausen na okraji Oranienburgu, pár kilometrů severně od Berlína. Doma i ve škole ji celý její život učí věřit v nacistické ideály. Za ostnatý drát se oficiálně nedostane a s vězni nepřijde vůbec do kontaktu, ale prochází jí rukama jejich pošta. To, čemu ji naučili věřit, se v její hlavě konfrontuje s realitou. A Margot je zvídavá dívka, která chce věcem přijít na kloub.
Dietr je sedmnáctiletý německý chlapec. Jeho rodina se mezi stoupence Adolfa Hitlera nikdy nepočítala. Díky tomu je již skoro rok vězněm v Sachsenhausenu. Dopisy, které píše své dívce mu dodávají naději a pomáhají přežít.
Osud svede tyto dva mladé lidi dohromady a začíná se odvíjet jejich příběh.
Výborná kniha, pro mne po Haně možná druhá nejlepší na dané téma.

11.06.2020 5 z 5

Vražedné struny Vražedné struny Oscar de Muriel

Nedávno jsem se radovala z knihy s atmosférou příběhů A. Christie. Nyní to bylo stejné. Stejný závan nostalgie a vzpomínek z mého dospívání a mládí. Tentokrát šlo o příběh téměř holmesovský. Do mistrovství pera sira A. C. Doylea autorovi ještě trochu chybí, ale je na velmi dobré cestě. Snad se dočkáme vydání i ostatních knih. Jen se přimlouvám za lepší obálku. Obálku, která na první pohled nedělá dojem rodokapsu kategorie „C“.

10.05.2020 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Fantasy nijak zvlášť nevyhledávám. Ovšem ta spousta superlativů zde mě přesvědčila, že bych této knize měla dát šanci. Pro mě to byl krásný pohádkově-dobrodružný příběh s prvky sci-fi a skutečná událost zmíněná v knize byla třešničkou na dortu. Příběh je plný fantazie s neuvěřitelným potenciálem na další díly série. Snad ho autorka co nejlépe využije. Držím palce.

02.12.2018 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Doporučuji každému, kdo se chystá na návštěvu Florencie, Benátek nebo Istanbulu. Pár zajímavých poznatků o místních nejznámějších památkách z knihy načerpáte. Příběh je klasický Brown - oddychové, napínavé čtení.

17.07.2018 4 z 5

Můj život ve Francii Můj život ve Francii Julia Child

Krásný příběh o vzniku jedné z ikonických kuchařek, o jednom krásném a naplněném životě a jednom příkladném manželském partnerství.

07.09.2020 5 z 5

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Výborná kniha. Když jsem přemýšlela jaký komentář napsat, zjistila jsem, že zdejší anotace ji vystihuje skvěle. Já částečně poslouchala načtené audio a mezitím i četla. Tahle kniha rozhodně stojí za "hlubší studium", na které momentálně nemám čas. Ráda bych se k ní jednou vrátila.

23.06.2020 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Audiokniha a asi i můj první historický román. A moc se mi líbil. Krásný příběh obohatí jednoho o další vědomosti a nutí ho hledat si další historické souvislosti. Za mě palec nahoru.

22.01.2020 5 z 5

Připravte operační sál Připravte operační sál Zdena Frýbová

Knížka od Frýbové, která mi před lety nějak proklouzla mezi prsty. A jsem ráda. Takhle jsem si mohla zase připomenout její osobitý styl, který málokoho nechá chladným.

19.08.2019 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Fajnová odpočinková četba jako vždy. Příběh „přitažený za vlasy“, ale čtivý a napínavý. Pár věcí nedotažených. S povděkem kvituji, že hlavní postavy se snaží dát si život dohromady a jsem zvědavá, zda bude další pokračování.

27.06.2019 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Moje první kniha od Jodi Picoult a rozhodně si přečtu i další. Na toto téma jsem v poslední době přečetla víc knih, tak se u mě žádné "wau" nekonalo, ale příběh je to silný a dobře zpracovaný. Jen prostě Hana od Mornštajnové mi byla tak nějak bližší.

27.08.2018 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Hezký příběh, vtipně popisující pochmurnou dobu. Moje další repete. Knihu jsem četla už jednou, nejspíš v době, kdy byla novinkou.

29.01.2018 5 z 5

Skála Skála Peter May

Ano, tak trochu jiná detektivka. K této knize je lepší přistupovat bez jakéhokoli očekávání, jelikož se v ní snoubí několik žánrů najednou. Vyšetřování zločinu, život hlavního hrdiny i jeho vzpomínky na dětství a dospívání. Vše je okořeněno správnou dávkou černého humoru. Na konci celá koncepce knihy dostane smysl i když pro mne byl konec trochu překombinovaný. To ale nic nemění na faktu, že kniha je výborná a skvěle psaná. Fina jsem si oblíbila a rozhodně dočtu celou sérii.

13.07.2017 4 z 5

Klasická, předvídatelná romanťárna, která si ke konci najednou, z ničeho nic, začala hrát na něco, čím nikdy nebyla.

27.08.2020 1 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Po pro mě nijakém Nesmírném určitě lepší. První čtyři díly jsou ale podle mne stále o třídu výš.

30.05.2020 4 z 5

Hluboký hrob Hluboký hrob Steve Robinson

Ucházející odpočinková četba na vyčištění hlavy a oproštění se od běžných starostí. Genealogie jako obor asi každého neuchvátí. Mne ale ano. Pátrání v zaprášených archivech, hledání na internetu a zkompletování všech informací v jeden vypovídající celek mě fascinuje. A i když samozřejmě vím, že v reálu to rozhodně není tak „dobrodružné“ jako v těchto knihách, stejně si je ráda přečtu.

04.04.2020 4 z 5