Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Chápu, že se jedná o několik set let starou klasiku, ale za mě ne. Na většině stran o nic nešlo a když se člověk zamyslí, šlo celý problém vyřešit naprosto jednoduše a žádná "tragédie" by se nestala. Shakespeare není nic pro mě.

07.11.2020 2 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Drama se mi velice líbilo, paradoxně je v dnešní době velice aktuální. Některé narážky vyloženě souhlasí se současnou situací.

16.06.2020 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Film jsem viděla nespočetněkrát, je také mnohem lepší než kniha, zdá se mi, že myšlenku vystihuje lépe. Jsem ale ráda, že mohu srovnávat. K maturitě jednoduché na rozbor, doporučuji. Děj je ale jednodušší než ve filmu, proto by si měl maturant drama opravdu přečíst.
Jakmile jsem se začetla, děj začal ubíhat a kniha se mi poměrně líbila. Když jsem přečetla jen pár stran a knihu zavřela, přišel mi ten kousek jako blbost a srovnávala jsem s filmem. Jednou to neuškodilo, ale znovu číst nebudu.

28.12.2019 4 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Všichni mi tvrdili, jak je tato kniha dokonalá a jak mě emocionálně zničí. Ano, jsem žena, takže si nedokážu představit, že by jednoho dne mé dítě pilo v 12 letech alkohol a řešilo takto problémy místo mě... Na druhou stranu... Příběh nijak neskončil. Mnohem více mne zasáhla kniha Ani později, ani jinde.
Příště nebudu mít taková očekávání a pevně věřím, že budu spokojenější.

14.12.2019 3 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Maryša je rozhodně kraťoučké dílko obsahující mnoho informací a dobře prokreslené postavy, které jsou vhodnými hybateli děje. Jsem ráda, že jsem si divadelní hru přečetla. Možná jsem čekala, že text bude ještě více emotivní, nicméně od toho jsou herci...
Myslím, že se k ní ještě budu vracet. Pokud budeme brát obecně české texty do konce 19. st., toto je klenot. Dá se číst, je přečtený za chvíli, obsahuje zajímavé myšlenky, má to pointu. Totéž se bohužel o všech starších dílech české literatury říci nedá...
DOPORUČUJI K MATURITĚ.

13.10.2019 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Topka to úplně nebyla, za mě vede pořád Sluha dvou pánů. Ale příjemná maturitní četba to rozhodně byla. :)

05.09.2019 4 z 5

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Tato komedie je velice čtivá, svižná, neustále se tam něco děje. K maturitě jednoznačně doporučuji, je ovšem dobré vidět předtím nebo potom hru na divadle. Leccos si díky tomu může člověk uvědomit, přece jen po zhlédnutí se všechno lépe propojí v jeden celek.
Text je ovšem nadčasový, mnohé věty se dají považovat za citáty, nejedná se pouze o prvoplánovou komedii.

17.04.2019 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

V dnešní době zvláštní slovosled, ale nenásilné vyprávění mě natolik pohltilo, že jsem knihu přečetla na 2 zátahy. Na to, jak je příběh kraťoučký, mne dokázal zasáhnout. Takže za mě jedině plus. Pokud chcete jednohubku z konce války, rychle pro ni!

09.12.2018 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Podvolení jsem přečetla na jeden zátah. Už dlouho se mi to nestalo. Hned od prvních řádků jsem si byla vědoma toho, že právě teď držím v rukou kvalitní literaturu. Dokázala jsem přijít na chuť hlavní postavě, jež je obětí své intelektuálnosti a zároveň povinnosti žít v dnešním konzumním světě. Sice se neztotožňuji s jeho rozhodnutím, ale chápu proč skončila kniha právě takto.
Přišla mi vhod nulová dějovost, pouze diskutování o závažných tématech, o kterých se v těchto dnech mluví neustále, a přesto vlastně vůbec.
Myslím, že by si knihu měl přečíst každý, protože i když nebudeme schvalovat autorovu fikci či pohled na současnost, dokážeme si podvědomě na věc udělat vlastní názor.

13.04.2018 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Kdyby byla kniha zfilmovaná, předpokládám, že by se stala minimálně stejně tak populární jako Titanic.
Z každého slova sálá vědomí, že si autorka s příběhem dala práci a vše promyslela do posledního detailu. Nemyslím si ale, že kniha je prvotně určena mladším. Samozřejmě - děj musí být založen na jednodušších prvcích jako strach a láska, aby byl každý schopen fakta zkousnout, nicméně v jednoduchosti je krása. A uvěřit se dá každému slovu. Jsem poměrně pomalý čtenář, ale tady mi strany ubíhaly pod rukama a já se dostala na konec za několik hodin nepřetržité četby.
Troufám si říct, že Sůl moře je jednou z knih, které bych směle označila jako Povinná četba pro budoucí (a již současné) generace.

23.09.2017 5 z 5

Sedmiramenný svícen Sedmiramenný svícen Josef Škvorecký

Příběhy z 2. světové války mám ráda. Předtím jsem od Škvoreckého nic nečetla a upřímně mě překvapilo, jak je kniha čtivá už od první strany. Nedokázala jsem se odtrhnout, snažila jsem se ale zároveň strany šetřit. Nicméně nepovedlo se a za jeden večer jsem knihu přečetla. Měl by si ji přečíst každý.

17.09.2017 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Ze začátku jsem si říkala, že to bude jen další klasika, která ve skutečnosti není tak skvělá, jak všichni říkají. Ale jak já byla hloupá! Spletla jsem se! Příběh mě úplně pohltil a ne jednou jsem si některou větu v knize podtrhla. Za mě jedna z nejlepších knih doposud.

30.08.2016 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Jedna z nejkrásnějších knih, které pohladí po duši. Tracyho tygra bych nejspíš přirovnala ke čtení Malého prince. Buďto se zamilujete nebo se vám kniha nebude líbit. Nic mezi tím. Ráda si od autora přečtu něco dalsího.

11.06.2016 5 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Knihu jsem si přečetla v době, kdy jsem netoužila po žádném náročném příběhu, takže mi knížka přišla vhod. V prvních kapitolách mi přišla otravná Sabine i její matka, už dlouho mě takhle hl. postavy nikde nevytáčely. Joy se mi líbila jak v minulosti, tak v přítomnosti. Nebyla to rozhodně nejlepší kniha od autorky, přece jen je to její prvotina. Ale za mě na odpočinek dobrý!
Líbily se mi flashbacky do kolonie, minulost prarodičů byla velmi zajímavá. Původně jsem doufala, že se děj bude odehrávat hlavně v minulosti. Děj ale nabral trošku jiný směr. Některé věci se tam daly v ději očekávat, na druhou stranu mi závěr přišel strašně rychle utnutý. Klidně bych snesla pár stran navíc.
Zatím u mě vede Než jsem tě poznala a Dívka, již jsi tu zanechal.
Tohle tak 3,5* :-)

09.10.2023 4 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Kniha je velmi zajímavou sondou do života dívky, která pouze chce, aby si jí všímala a milovala ji vlastní matka. Příběh je napsán tak skvěle, že jsem se dokázala vcítit do hlavní hrdinky a prožívat s ní její radosti, ale především její strasti. Těším se na další knihu od autorky. Četlo se to vážně samo, za 2 dny hotovo a v hlavě mi kniha zůstane ještě dlouho, protože věřím, že příběh se s drobnými obměnami stal nejedné dívce.

06.08.2023 5 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Sbírku jsem si půjčila jen kvůli povídce Aleny Mornštajnové. Ta mě paradoxně jako jediná mírně zklamala. Nemám ráda v knihách lékařské prostředí, ale autorům se to dle mého velmi povedlo. Jako celek byla sbírka překvapivě dobrá. Nejvíc bych vyzdvihla asi Anděl milosrdenství, Ježíšek má taky zuby a Do důchodu.

22.05.2022 4 z 5

Barvy loučení Barvy loučení Bernhard Schlink

Mnohé povídky se mi vyryly hluboko do paměti, což je důkaz, že jsou za mne výborné. Jsem šťastná, že jsem po dlouhé době autora opět vyhledala. Sbírka je tematicky velmi propojena, zároveň si jednotlivé povídky nejsou nijak podobné, a proto pro mne zapamatovatelné. Někdy se k nim snad vrátím. Opravdu stojí za to.

28.01.2022 5 z 5

Višňový sad Višňový sad Anton Pavlovič Čechov

Snad poprvé mě ruská literární/divadelní klasika zklamala. Komedie? Kde? Vtip spočívá právě v tom, že na celé situaci nic vtipného není?
Postavy plytké, nic se po celou dobu neděje. Tohle se mi vážně moc nelíbilo. Nechápu, proč je Višňový sad vyzdvihovaným Čechovovým dílem.

28.01.2021 2 z 5

Nimona Nimona Noelle Stevenson

Upřímně, asi jsem nikdy nečetla tak vtipný komiks. Místy jsem se v hl. hrdince dost našla. Skvělý!!!
Paradoxně mě dost pobavila situace s karanténou, zvláštní, že si ke mně komiks našel cestu právě teď :)

24.10.2020 5 z 5

Blues: Blues pro bláznivou holku Blues: Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Jednou přečíst bylo fajn, strávila jsem takto několik příjemných večerů. Ale myslím, že jednou stačilo. Oslovila mne více pouze Variace na renesanční téma a Ukolébavka.

12.03.2020 3 z 5