Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Kapsa plná žita Kapsa plná žita Agatha Christie

Tradičně kvalitní Agatha. I když slečna Marplová mi odjakživa občas lezla na nervy, to Poirot je zkrátka roztomilý, a tím zákeřně nebezpečný. :) Tady to na začátku vypadá, že všichni mají motiv a mnozí příležitost, a to mě na tom právě bavilo.

Martin Eden Martin Eden Jack London

Návrat tentokrát v podobě audioknihy, nebo spíš hry zpracované podle knihy, mě přiměl se podívat, jestli je to opravdu v knize takhle a ne jinak. V podstatě... no, kniha byla lepší, než to audio. Možná je to tím, že mi v audiu nesedli někteří představitelé.
Tohle je kniha zvláštní tím, že se v ní autor vypořádává s těmi, kdo mu to dali během života sežrat, i když přeneseně. Místy ho úplně chápu. Tenhle návrat trochu bolel, ale tak to má být.

Bílý Den Bílý Den Jack London

Výzva "Návraty" je zcela soukromá a jedu v ní já a ještě jeden týpek. :)
Tohle byl návrat do toho zvláštního času, kdy už nejste dítě a ani puberťák, něco mezi tím a něco mezi vším ostatním. Ta doba, kdy si říkáte: "Proč, kruci, nejsem někde jinde?!"
Když jsem knihu vytáhla teď podruhé, myslela jsem, že to bude jasných pět hvězd, ale ono přeci jenom... času už uplynulo hodně a dnes vidím, že je to stará kniha. Je samozřejmě dobrá,, moc dobrá, ale těch pět jsem nějak dát nemohla. :)

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Myslím, že kategorie "klasika" by se měla rozšířit i o klasiku detektivní, hororovou, krimi, atd. :) Agatha je zkrátka dobrá, mám ráda atmosféru jejích knih a myslím, že u ní jsem nikdy neměla ten pocit, že by se jí něco nepovedlo. I když jistě jsou i u ní nějaké perly a pak standardní kousky, tak ten průměr je pořád vysoce nadprůměrný. ;-)

30.04.2021 5 z 5

Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Roark Bradford

Zase jeden návrat, kde jsem si pamatovala mnoho a stejně jsem se bavila, i když někdy mi u toho i zatrnulo. Kdysi jsme doma mívali vázané vydání, teď mám jen paperback z Levných knih, ale na obsahu to naštěstí nic nemění, jen na té trvanlivosti knihy.
Rozhodně se pobaví víc ten, kdo už před tím Bibli četl nebo aspoň zná "Starej zákon", to je ta část s těmi napínavými a sem tam ujetými historkami... ;-)

28.04.2021 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

To bylo nad očekávání dobré čtení, velmi uvěřitelně zpracovaný nápad, myšlenka se logicky rozvíjí a závěr je překvapivý. Z děje mi teda běhal mráz po zádech... ale troufám si pustit se rovnou do dalšího dílu.

26.04.2021 5 z 5

Iluminace Iluminace Mary Sharratt

Když si odmyslíme ty náboženské vize, je to překvapivě hlavně kniha o ženě v mužském světě. Jistě o výjimečné ženě a přesto velmi lidské, pravdivé a uvěřitelné. Protože jsem podle hodnocení čekala hlavně knihu o víře, jsem překvapena velmi mile tím, že je to kniha o lidech a o jejich cestách, které si ne vždy mohou zvolit sami.

25.04.2021 4 z 5

Úřad pro zahrady a rybníky Úřad pro zahrady a rybníky Didier Decoin

Myslím, že by mělo existovat nějaké speciální označení pro romány téměř či zcela bez děje. Pak by člověk věděl, do čeho jde. Tato kniha je zvláštní exkurz do jiné doby, národa, a do zcela jiného myšlení i hodnot, což bylo místy skutečně děsivé. Feministkám nedoporučuji. Stále váhám, zda to bylo jen zvláštní, či už spíš bizarní. Asi spíš to druhé.

19.04.2021 3 z 5

Vzpoura goliardů Vzpoura goliardů Vlastimil Vondruška

Jako vždycky to byla čtivá kniha, bavilo mě to, ale hvězdy ubírám za neuvěřitelnou spletitost záhady, která ještě v závěru vygraduje tak,cze už mi to přišlo i k smíchu. Jinak jsou všechny postavy takové, jak je znám z předchozích knih, takže celkově je to takové fajn odpočinkové čtení.

18.04.2021 3 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Definitivně nejsem příznivcem této autorky, nebavilo mě to, bylo to předvídatelné, nudné, natahované. Končím na straně 150, ač do konce zbývá cca 100 stran, tak to už nedám, a končím s Darcy celkově.

11.04.2021 odpad!

Nejhloupější anděl Nejhloupější anděl Christopher Moore

Tady je Tuck spíš vedlejší postava, nehledě na jeho hrdinské kousky. Jinak je to ovšem plnokrevná Moorova ujetina a věřím, že všichni, jimž se při slově Vánoce otevírá v kapse cokoli kromě rolniček, se pobaví podobně jako já.
"Kamarádky...jí řekly, že by měla chvíli zůstat sama, být sama se sebou, aby se líp poznala. To byla samozřejmě naprostá hovadina. Ona se znala, měla se ráda, myla se, oblékala se, kupovala si dárky, chodila se sebou na rande a čas od času si se sebou dopřála i sex, což vždycky dopadlo mnohem lépe, než cokoli kdy zažila s Dalem."

08.04.2021 5 z 5

Koncert na ostrově Koncert na ostrově Jaroslav Seifert

Další v mé sérii Návraty. :) A tohle byl krásný návrat, mám na básních ráda hlavně ten velký účinek jen několika slov - když se to umí, když se to povede - pak to zasáhne jako Čarostřelcova kulka. Jsem radostně zasažena...
Bylo mi čtrnáct,
snad ne víc,
a vy už šest set roků jste jen paprsek
na šeré zdi.
Však já vás miloval
i na tu hvězdnou dálku let.

07.04.2021 5 z 5

Ostrov lásky Ostrov lásky Christopher Moore

Užila jsem si černý humor, i když chápu pány, kterým čtení o Tuckově úrazu způsobovalo nepříjemné pocity, uhh, však to byl vskutku děs. A nebyla to jen tak bohapustá sranda, to zas ne. Ale bylo to, co jsem čekala, a já jdu s radostí i do Nejhloupějšího anděla, abych zjistila, jestli Roberto pořád mluví, jestli se Tuck usadí, zda Sépie používá pračku se sušičkou a mnoho dalšího.

04.04.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

V rámci mých návratů zase jedna řeka, do které už nikdy znovu nevstoupím. Co se mi jevilo při prvním čtení někdy hned po revoluci jako trhák, to mi už dnes přišlo i místy přežité. Je to zkrátka jedna z těch knih, které mají svůj smysl vzhledem k době, kdy vznikly, ale vytrženy z něj už tak skvělé nejsou. Takže bych nejraději dala dvě a půl hvězdy. :)

02.04.2021 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Já se teda nebála, asi dvakrát jsem se zasmála, přečetla jsem to a závěr to teda nevylepšil. Opravdu není nutné na každé straně aspoň dvakrát zopakovat jméno hlavní postavy. Celé to bylo takové nevěrohodné, občané měli údajně v krvi ctít společenské třídy jako lordy a boháče, ale přitom se to odehrává v USA, to se mi teda nezdá. Každopádně kdybych měla pocit, že mě honí zombík, řeknu si kocourovi a bude klid. ;)Bohužel jsem podlehla kladným hodnocením a teď lituji, že jsem důvěřivě koupila i jeden další strašidelný dům. Třeba se v něm budu i fakt bát, uvidíme...

01.04.2021 2 z 5

Lockdown Lockdown * antologie

Já myslím, že je to i na 4 hvězdy, i když možná s odřenýma ušima. Ale tak už to u povídek bývá, že se mi některé líbí, některé míň a u jiných si řeknu, že to byla bezmála ztráta času. Ale tady si vybavím je jednu takovou, takže za mě je to určitě nadprůměrný soubor povídek. :) Pobavila mě reminiscence na noir à la Phil Marlow, tradičně Kotleta a mnozí další.

22.03.2021 4 z 5

Malá Sibiř Malá Sibiř Antti Tuomainen

Čekala jsem černý humor, toho bylo pomálu, nebo se možná směju jiným věcem než autor. Kromě prostředí to byla úplně standardní detektivka, akční scény mě pobavily, protože takhle fyzicky vybaveného faráře aby pohledal. ;) Ale když je to ten veterán z Afgoše, tak dobře... Celkově je to čtivá věc, pobaví a neurazí.

18.03.2021 3 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Je to milá knížka, jako asi všechny autorčiny knihy, ale přece jen Pippi a Ronja u mě vedou o tu jednu hvězdu. :)

17.03.2021 4 z 5

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Ronju jsem poprvé objevila až jako tennager, ale i tak mě okouzlila. Těšila jsem se, až ji seznámím s mými dětmi, a myslím, že si to užili všichni zúčastnění. :) Silná konkurence do té doby mojí oblíbenkyně od Astrid, Pippi Dlouhé Punčochy. :)

17.03.2021 5 z 5

Dobré a ještě lepší jitro Dobré a ještě lepší jitro František Nepil

Díky 304 za připomínku mého pokladu v domácí knihovně. :) To jsem asi právě potřebovala, ten nadhled, pohlazení a nestydím se říci i útěchu. Divná, divná doba, ještě že je k čemu (a komu) se utéci.
"Jeden z nejkrásnějších životních pocitů je, že za vámi někdo stojí." A ten obrázek k tomu, ten se mi vryl nesmazatelně do paměti. :)

17.03.2021 5 z 5