andrii24 andrii24 komentáře u knih

Deník sestry Lídy Baarové Deník sestry Lídy Baarové Adam Georgiev

Vkročila do světa, ve kterém nerozumí člověku. Ubohá Zorka, v jejím srdci přeci jen láska chtěla žít. Přála si jen být milována a milovat. Toužila přijmout tu nejkrásnější roli – lásku muže, lásku divadelní. Trubačové ztratili svůj hlas, aby jí její píseň štěstí, zazpívali včas. Její duše potřísněna jest slzami nepochopení.
Prokřehlá kráska s charismatem romantiky, plna snů a nesmělé touhy, propadla se do záhuby v mysli davu lidské zloby. Zraněna svou nevinností. Příliš brzy vydala se nebeským andělům do náručí. Spása a klid nechť si najde místo v upřímné duši, v půvabu poupěte, kterému nebylo dopřáno rozkvést ve zralý, vonný květ.

31.01.2016 4 z 5

Harry Houdini Harry Houdini C.E.L. Welsh

Obratný dlouhán. Oblíbený moment, memento šarád. Rek čarovných rukou. Paganini z varieté roku.

05.02.2021

Taková láska Taková láska Pavel Kohout

Vzletný šíp Amorův. Tak kafkovská. Tíže křídel doletu.

12.01.2021

Tatínkova sláva Tatínkova sláva Marcel Pagnol

Vlála. Nad šálky čaje stříbrná rána, červánky k večerní kávě. Vlasatá objetí s tvářemi údobí času.

22.12.2020

Porota Porota John Grisham

Žaluji. Nechť můj žal s milionovým právníkem vaší firmy hrobem. Případ: Klient. Jsem otřesen. Nikdo nebude ušetřen. Každý člen je otřen, svému kostlivci ve skříni vystaven. Naším detektorem od vrchu dolů prosvícen. Odhalíme každé slabé, citlivé místo, tajemství, které se vine pod kůží 12 rozhněvaných, kteří se v zasedací místnosti na verdiktu usnesli. Žádná emoce v soudní síni nezůstane u ledu. Zákulisní praktiky nepostrádají zákeřného jedu. Stačí jeden pokyn bance, platba za nervy ze železa a... šach mat. Podrážděné hnízdo hada. Kremace jeho profese.

13.02.2020 4 z 5

Ostrov doktora Moreaua Ostrov doktora Moreaua Herbert George Wells

Pryč odtud, z toho zvráceného dějiště. Čemu se upsal, čemu posloužil? Kdo byl ten stvořitel, kterého dohnala, zabila vlastní pokusná líheň? Noe anomální nové vlny, kanibal /z/ čeledi lidské fauny?

24.09.2019 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Vynález, který se katem svému stvořiteli stal. Buď paralyzována myšlenka, buď setnuta ruka, buď polita tekutým železem hruď nepovolané osoby, která zmocnit se chtěla „patentu“ Ing. Prokopa. Vyplenit zem, strach a paniku vyvolat, lidstvo do války zahnat, k bídě přivést, ve zkáze utopit svět. Varovně příkladný překlad snu a nemocí ochromené pravdy. Mír ať není omráčen, ať neomdlévá v horečkách, ať v bdělém stavu zachován zůstává po generace.

12.06.2019

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Důstojná, opojná, hořící, tragická. Chop se té velkolepé lásky z románu. Pro nejjasnější cit cele dýchat, žít a zemřít. Svátečně jej zalévat a ctít, ale když se jídá každý den, zaskočí nám. Přednostně si rubáš navléká monotónní, prázdný styl. Rozdrobí se charakter absolutnem dusivým.

26.02.2019

... vyhřívá se v té výhni předstírání a podezřívání. Seskoč dolů, ať nadobro nespálíš se. Do našeho domu už léta praží pocitové paprsky sametové falše. Je třeba vyčistit duše, zalepit škrábance, "zkazit" pohnuté myšlenky, co hučí v hlavě. Rodino, pojďme se... poznat. Rodino, pojďme si promluvit… o nás, o starých zraněních, která se znovu ozvala, o ukrytých bolestech, o zbrklých gestech, lži znehybnit. Mezi námi jsou vztahy napjaté, kterou předou si a hrají velmi netaktně. Dusná atmosféra obchází kolem. Není místa, které by stíny nevrhalo ve tváři druhé osoby. Jsme od sebe jen pár kroků vzdáleni, a přitom stačilo by, kdyby se chyby napravily, vše podstatné si vyříkali, usmířili se. Dramatu, které stále vystrkuje, seká po nás drápkem, nelze než vyseknout poklonu.

06.01.2019 5 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Ve filmovém přepisu se ukazuje, jak je důležité míti Marlona Branda. Divocha i kajícníka sestupujícího do přístavu lvového. Nóbl labilní "slušňačka," komtesa s iluzivní výbavou v reflektorech primární pozůstalosti. Pověstně podezřelá, nervově lynčovaná narušitelka základny "šťastného domova" Vivien Leigh kontra impulsivní pán tvorstva, neovladatelně výbušný, vztekle živočišný, sexy namakaný svéráz, hříšný muž v roztrženém tričku, který rozostří přítmí prašné minulosti, rozhostí intelekt bouřlivácký, svou tělesnou dokonalostí roztančí volány a rozpumpuje nejedno srdce dívek a dam. Brandovo charisma zaplňuje místnost od podlahy až po strop a ukapává i přes obrazovku. Tohle ti neprojde. Nevěřícně rozčílený příchozí. Bázlivá prohnanost. Výstraha mysli paličaté. Divadelní jeviště si přiťuklo s jevištěm filmovým, roztříštilo oponu dialogu teátru a věhlasně odevzdalo vládu obletované konverzační mrštnosti a šťavnatosti. Frekvence sváru koketuje s kořením rodinné sešlosti, na které se cinká skleničkami trochu jiným způsobem, aby se nalilo čistého vína. Dramatická myriáda vývěsky triků lemována tónem dráždivého zápalu, vnímanou šimravostí atmosferického nezkrotného ovzduší, sálající erotickým absolutnem, sexuální touhou panovačnou i verdiktem nevyhnutelného loučení.

06.01.2019 5 z 5

Večer tříkrálový Večer tříkrálový William Shakespeare

Piš, šípe Amorův. Políčeno máš na dvůr, tvory pozemské. Líce citu, s rubem i lícem.

01.07.2020 4 z 5

Vladimír Dlouhý Vladimír Dlouhý Lenka Kohoutová

Uhranut linkami, které se faustovsky rozpily. "Ivan Hlinka" z profese múz. Český Christopher Reeve.

24.06.2020

Anny Ondráková a Max Schmeling Anny Ondráková a Max Schmeling Dorothea Friedrich

Ona - česká "Little Mary." On - Obr dobroděj. Ztělesněný půvab. Pěstěná pěst. Rukavička silné elegance. Rukavice stylu v ringu. Spolu, jako hrdličky dvě. V těžkém letu dějin. Srdce ladí, buší ostošest.

27.03.2020

Strach a hnus v Las Vegas Strach a hnus v Las Vegas Hunter Stockton Thompson

Když najedete na drogy, rázem je realita grogy. Pod nebem opiátovým. Krev narkomanova. Barevně vyladí city na poušti. Hnízdo neřesti. Star surreálná. Dávka závratného, úzkostně nechutného stavu výstřednosti. Šílení vetřelci, punkoví mozkožrouti /ko/operující v otevřených hlavách.

25.03.2020 4 z 5

Barbra Streisand Barbra Streisand Miroslav Seifert

Slavičí trylek. Herectví v síle. Jiskřivá píle. Osobnost s cílem.

22.01.2020 5 z 5

Nevinný Nevinný Gabriele D'Annunzio

Milostná sonáta, která se v běhu času, rukou osudu, mění v neodvratnou antickou tragédii. Azurová oblaka v mračna v moll. Dekadentní portrét vášně, erotického vzplanutí, požitkářství a nespoutanosti, v souboji se žárlivostí, pýchou, ješitností, bolestí a zlobou. Čtenář, jakožto mlčenlivý svědek, ve víru elegantních rób, vklouzává do honosných sídel a přepychových komnat. Zatímco vnější pozlátkové krásno prochvívá jemné hedvábné vlákno. Nitro šatí těžký brokát. Láska v zajetí smyslů. Síla lásky, která spaluje. Žal lásky, který ničí. Ubohý Tulllio. Z jeho uslzených očí šlehají živočišné plameny panovačného prokletí. Utrpení jeho duši, kterou zachvátil mor soužení. Nešťastný "netvor," který si přeřízl vlastní citový tep. Zmocnil se lahvičky jedu hříchu, temnoty, zhrzení. Rty zanesl stopami rtuti. Kapičkami, jež dopadly na bezbranný života dar. Mysl za/ka/lila posedlost krvácejícího srdce,"píseň šarlatová."

28.11.2019 5 z 5

Z posledních dopisů Emy Destinnové Z posledních dopisů Emy Destinnové Ema Destinnová

Za velkou louží zasypána plátky růží, domovině své však talentem překáží. Plna síly, stranou kamenných vitráží, odhodlána pět árie věhlasné, pod nebeskou modří. Srdce bije na poplach, přetavit petlice politické. Mé obecenstvo, národe, porozuměj krvi mé, nedovol roztříštit touhu pletichami, tonout opery divu v úloze nevděčné.

29.10.2019

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Přitakávám oné brechtovské citaci, která hledí na cit neplaný optikou metaforické poetiky, a říká: "Platonická láska je jako zbraň, od níž udržujeme patřičnou vzdálenost, nejsouce si jisti, zda je nabita.“

18.10.2019 5 z 5

Skutečný život Romy Schneiderové Skutečný život Romy Schneiderové Emmanuel Bonini

Dáma s filmovými perlami, která kroky vídeňského valčíku vyměnila za "tanečky" pařížského kankánu. Vznešená elegánka. Diva, pojem. Aristokratka herectví s charismatickým projevem, horoucně pronikající do charakterových hlubin, světel a stínů niter. Vysvlékla se z kostýmku cukrbliků. Vyklouzla z korunky slovutné "Sissi." Oplývala nesporným talentem, nepřetržitou vůlí, neotřesitelnou smyslností. "Robinsonka z ostrova intimity," na němž upíjí litry splínu. Dýmí cigarety, prašné částečky bytí. Dává si rendez-vous duše jako jehelník.

26.09.2019

Jack Nicholson Jack Nicholson Vladimír Hendrich

..., čili chilli paprička. Štěpící se, magnetizující identita. Mág postav. Magma charisma. Herecký Ritz. Ďábelský rys. Tak si, čtenáři /diváku/, lokni holých vod, říznutých grify "synka," Vlka ze čtvrti Hollywood. Nech se očarovat starým známým, blyštivě šklebivým úsměvem smyslníka, jehož tělem skrz naskrz projela síla sirná, který smilně růžky vystrkuje.

08.09.2019