AnoMANder AnoMANder komentáře u knih

Koniáš & Bakly - Mrtví muži Koniáš & Bakly - Mrtví muži Miroslav Žamboch

Kniha se čte sama, přímočarý děj ubíhá rychle, dlouho jsem měl pocit, že se nedočkám ukončení a příběhy budou pokračovat v další knize. Koniašova linie je více samotářská, u Baklyho se setkáme i s novými postavami, složitějším dějem.
Oba hrdinové ukazují opět své schopnosti, i když občas to až vypadá, že jsou přehnané, když stojí proti obrovským přesilám :-)
Zaujal mě příběh nové postavy Molaka odehrávající se v Intermezzu, čekám, že se mu dostane vlastního zpracování.

29.04.2024 3 z 5

Bůh nedbá Bůh nedbá Steven Erikson (p)

Co napsat? Začátek mi přišel slabší, ale pak se to rozjelo, přesně jak to Erikson umí a já se vrátil do minulosti, kdy jsem hltal MKP. Kniha vyniká skvělými dialogy plnými humoru, ironie, mnohovýznamy, skvěle vykreslenými postavami (zvlášť mariňáci), každý si najde svého oblíbence. S MKP knihu propojují kromě světa i některé postavy. Děj veden v několika liniích, napětí se postupně stupňuje. Je zde plno drobných ale srdce beroucích epizod. A hlavně, kniha vás nutí přemýšlet nad závažnými otázkami života.
Grafická stránka kniha zvládnuta perfektně, včetně mapy, ilustrací.

26.03.2024 4 z 5

V tieni mafie II - Čas dravcov V tieni mafie II - Čas dravcov Jozef Karika

První kniha lepší druhé, byla syrovější, překvapivější. Tady už mi to místy přišlo dějově překombinované. Líčení praktik (nejen) mafie ji jinak výborné, absolutní cynismus a pragmatismus.
Jen konec mě trochu zklamal tím, jak vyzněl po americku, happyendem.

05.01.2024 4 z 5

Armáda Armáda Miroslav Žamboch

Autor drží víceméně úroveň z jiných knih o Baklym. Povídky jsou čtivé, děj pádí světelnou rychlostí a Bakly přežije snad vše :-) I humoru se dočkáme.
Nejvíce mne zaujala hned první povídka Návrat zabijáka

20.11.2023 3 z 5

Red Red Jack Ketchum (p)

Není to klasický hororový Ketchum, ale kniha má svou sílu a syrovost. Velmi silný příběh o lásce ke zvířeti, ale i o vztazích mezi lidmi, trestu, odvaze postavit se nepřízni osudu, domáhání se spravedlnosti, prostě klasika dnešní doby.
Děj je psaný velmi čtivě, bez zbytečných odboček. Konec mě trochu překvapil ohledně hlavního hrdiny. Ten je prototypem správného chlapa, čestného, rovného, zásadového.

25.10.2023 4 z 5

Les kostí (9 povídek) Les kostí (9 povídek) Robert Holdstock

Velmi zajímavá kniha se širokým spektrem témat v povídkách. Hodně nutí přemýšlet, nejde o oddychovky do vlaku :-)
Mě nejvíce zaujal Čas stromu, který hodně sedí na dnešní dobu, Trnatec a Země a kámen.
Celkově mají povídky výbornou atmosféru.

02.10.2023 3 z 5

V objetí smrti V objetí smrti Miroslav Žamboch

Tak,jak mě v přecházející knize Bakly tolik nezaujal, tady se mi hodně líbil. Taky scény z kanálů, zvláště ta poslední, jsem ocenil. Dějová linka týkající se Koniáše byla hodně zamotaná, konec otevřený.

26.07.2023 3 z 5

Hledání smrti Hledání smrti Miroslav Žamboch

Kniha podobného zaměření jako ty s Koniášem. Ten je mi ale sympatičtější. Bakly je bijec, zabiják, na štíru s emocemi, u kterého záleží, jak se zrovna cítí :-)
Kniha má ale tempo, zajímavou zápletku, jen je tam dost dějových linií v krátkých kapitolách. Občas mi to dělalo zmatek. Palec nahoru za kapitána Valera a propojení s Koniášem.
Jsem zvědavý, jak to v pokračování skončí, původně jsem myslel, že je to samostatná kniha :-)

20.07.2023 3 z 5

Kletba Kletba Vladimír Šlechta

Tentokrát méně zajímavý příběh z Borrnu. Bylo to dost utahané, neustále se měnily hlavní cíle vyšetřování = klasická detektivka. Plusem jsou další střípky z historie Borrnu (asi si budu muset přečíst celou sérii o Apokalypse).
Závěr hodně otevřený, uvidíme, jak se s tím autor v dalších dílech popere. Těším na Oggerda :-)

21.06.2023 3 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Tato kniha postrádá tajemno a fantastično předchozích knih 1 a 2. Je to spíše román o hledání se dvou lidí, o snaze naplnit svou lásku. Hodně věcí se tam opakuje (sledující Aomame v pokoji), uvítal jsem větší zapojení Ušikawy, ten je zajímavou a rozporuplnou postavou. Sice záporák, který je do své role v podstatě zahnán okolím.
Děj stále plyne stejným tempem, měl jsem neodbytný pocit, že vše musí skončit dobře. Jinak je to příjemné čtení nutící k zamyšlení nad námi samotnými, společností.
Líbílo se mi, že autor dostal do knihy i odkazy na českou kulturu (Kafka, Janáček). Nádherná je scéna na skluzavce, ta bere za srdce.

12.06.2023 3 z 5

Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova Martin H. Greenberg

Kniha mě zklamala čtivostí, obsahem příběhů. Do většiny jsem se nedokázal pořadně začíst. Čekal jsem povídky přímo navazující na sérii Nadace.
Nejvíce si mi líbily Asimovy příběhy, Běžkyně, Pád Trantoru, PAPPI a Lovci aut na betonové prérii.

05.05.2023 2 z 5

Krev říše Krev říše Brian McClellan

Konečně konec, dalo by se říct. Velká část knihy je jen jakýmsi prologem k závěru. Spousta věcí mi přišla zbytečných, natahovaných (zvlášť dějová linka se Stykem). Samotný závěr je velmi dobrý, ale vyřešený až příliš rychle a ve stylu happy endu. Stále se nic neděje a najednou je vše vyřešeno a hlavní postavy ve zdraví vše přežily :-)
Víc jsem čekal zapojení Lindet a podle obálky i epické bitvy s nejslavnější generálkou Dynize :-)
Zajímavou proměnou charakteru prošel Styke vlivem Celine a dalších.
Tiskařských chyb je tam opravdu dost.

20.04.2023 3 z 5

Zloba říše Zloba říše Brian McClellan

Skvělé pokračování prvního dílu. Souhlasím s komentáři níže, že by kniha mohla být krapet kratší, ale stále se něco děje, na druhou stranu, mně se nejvíce líbí právě linka Vlory. Adrané jsou mi tak nějak blízcí. Palec nahoru za další postavy (ze série Prachmistrů), nečekaná propojení, vztahy postav, zvraty, akci.
Kniha nepatří k těm, které přečtete jedním dechem, ale neustále máte nutkání s k ní v každé volné chvíli vracet. Charakterově a popisem se mi postavy hodně líbí, je pravda, že jsou místy až "neuvěřitelní", ale to k tomuto typu knih patří. Vítám, jak se charakterově a názorově vyvíjí postava Bena Styka.
Obálka se opravdu moc nepovedla, mapy jsou super :-)

03.04.2023 4 z 5

Hříchy říše Hříchy říše Brian McClellan

První díl se kvalitou vyrovná sérii o prachmistrech. Z celé knihy dýchá skvělá atmosféra jiného světa plného kouzel, postavy jsou zajímavé a s různými charaktery.
Prolíná se sice více dějových linek, ale jsou přehledné a postupně se spojují. Akce je nejdříve dávkována pozvolna, spíše se seznamujeme s novým prostředím, ale zhruba od poloviny knihy se tempo zrychluje, objevují se zvraty a nová zjištění. Zkrátka, čtenář je neustále držen v napětí a očekávání, naštěstí nenásleduje Cimmrmanova fáze zklamání :-)
Srdcovými postavami jsou Vlora s Olemem a Ostrostřelci a ztráta každého z nich zabolí. Ale překvapilo mě, že v bitvě nepoužívají dělostřelectvo

16.03.2023 4 z 5

Island - ostrov zrozený z ohně Island - ostrov zrozený z ohně Jiří Zeman

Velmi dobrý a zajímavý průvodce Islandem. Skvělé popisy přírody, méně známých míst, spousta zajímavých perliček ze života obyvatel, jejich myšlení, zvyku. Líbí se mi,jak autor dokázal propojit dnešní dobu s informacemi že islandských ság a využít je. Chybělo mi jen více historie.

02.01.2023 3 z 5

Paul z Duny Paul z Duny Kevin J. Anderson

Dějově i vypravěčsky o něco lepší než Lady z Caladanu, Vévoda z Caladanu. Autoři se snaží navázat na Herbertovu Dunu, ale kvalit mistra nedosahují, občas nezáživné kapitoly. Je zde zajímavá dějová linka s vikomtem z Grummanu, Fenringem.
Více se to blíží stylu vyprávění, jak ho z prvních knih ze světa Duny. Je to spíš "povinnost" pro milovníky této ságy, možnost setkat se znovu s oblíbenými postavami. Chybí ale hlubší prokreslení postav, výraznější zvraty, napětí.

14.12.2022 3 z 5

Navigátoři Duny Navigátoři Duny Kevin J. Anderson

Nejdynamičtější a nejvíce dějová část trilogie. Většinu knihu se děj posouvá pomalým tempem, naopak konec je hodně hektický, mohl být podrobnější na úkor předchozích stránek. Konce některých postav překvapivé, u jiných zase hodně nelogické chování (např. Ventport). Imperátor je asi chlap, který objevil virus štěstí, vše se děje přesně tak, jak potřebuje :-)
Celkově kniha nechává hodně otevřené konce, asi můžeme čekat další trilogii :-)

01.11.2022 4 z 5

Sesterstvo Duny Sesterstvo Duny Kevin J. Anderson

Pro milovníky světa Duny asi povinnost. Kvalitou je to pro mě slabší než předchozí dvě trilogie. Jde hlavně o vyplněné informačního prázdna pro období krátce po konci Džihádu. Děje moc nenajdeme, spíše jde o dialogy, informace o rozvoji stěžejních institucí imperia (Gilda, Sesterstvo, mentati), vývoji v impériu.
Setkáváme se se známymi postavami z dřívějších knih, zajímavou linkou je další prohlubování vztahu nenávisti rodu Harkonnenů k Atreidům.

13.10.2022 3 z 5

Neandertálci – Naši příbuzní Neandertálci – Naši příbuzní Rebecca Wragg Sykes

Výborná kniha. Velmi dobře rozděleno podle jednotlivých aspektů života neandrtálců (obživa, bydlení, smrt,...). Autorka poutavě popisuje jednotlivé prvky života neandrtálců, práci s kamenem, lov, přibližuje nejvýznamnější naleziště i nálezy, přináší zajímavé teorie a názory (např. k soužití s homo sapiens, vymření neandrtálců).
Donutí čtenáře zamyslet se nad našimi vlastními kořeny.
Díky začátkům jednotlivých kapitol je v knize v podstatě i krátká "povídka" o životě neandrtalců.

20.09.2022 4 z 5

Kedrigern a spletitá výprava Kedrigern a spletitá výprava John Morressy

Pro mě zatím nejlepší díl od začátku série po tuto knihu (včetně dílů o mladém Kedrigernovi). Velké množství zajímavých postav, vtipné dialogy, časté transfomace postav. Výborná byla krátká epizoda v našem Los Angeles a rozhovor se Smrtí (určitá podobnost s pratchettovou Smrtí) :-)
Celkově mi jen u celé série chybí mapa :-)
Často to vypadá, že Kedrigern bydlí ve středu světa a všude to má jen pár dni cesty :-)

29.08.2022 4 z 5