AnoMANder AnoMANder komentáře u knih

Mladý Kedrigern: Zrození mistra Mladý Kedrigern: Zrození mistra John Morressy

Další nádherný příběh plný zajímavých různorodých kouzelných bytostí i lidi. Stejně jako v ostatních knihách i zde Kedrigern zjišťuje, že lidé umí být často horší než démon nebo ďábel.
Kedrigern občas působí dětský až naivně, ale bystrý rozum, pohotovost v jednání a trocha štěstí jsou mu ku pomoci.
Není třeba akčních scén,aby člověk přečetl knihu jedním dechem.

13.08.2022 4 z 5

Kde bydlely Venuše Kde bydlely Venuše Josef Havel

Srozumitelná kniha pro příznivce archeologie, která seznamuje se základy archeologického výzkumu. Informuje o tom, co jsou archeologické nálezy, jak se hledá naleziště, metody určování stáří atd. Jde již o starší knihu, ale spousta informací je stále aktuálních.
Snaží se čtenáři i "vychovat", aby věděl, co dělat, když něco najde, zda si může nález nechat apod.
Oceňuji slovníček archeologických výrazů, nalezišť u nás nebo významných archeologů.

24.05.2022 3 z 5

Do temnoty Do temnoty Evan Currie

Výborné, návrat ke klasické scifárně ve stylu "Star Treku" = laser, torpédo :-) Mně se líbila kniha hned od začátku, bylo zajímavé dovídat se informace z minulosti bojů na Zemi (mám rád alternativní historii), v postavách se dalo zorientovat celkem rychle.
Děj fičí raketovým tempem, stále se něco děje, střet střídá střet, zajímavě je pojatý nepřítel.
Není zde nějaké hluboké vykreslování postav, ale v tomto případě to nevadí. Uvítal jsem, že se dostaneme s dějem i na planetu k boji muže proti muži.
Těším se na pokračování a objasnění původu nepřítele i otázku původu lidí ve vesmíru.

24.05.2022 4 z 5

Keltové, Brno a hvězdy / The celts, Brno, and the stars Keltové, Brno a hvězdy / The celts, Brno, and the stars Jana Čižmářová

Krásná po grafické stránce, zajímavé informace o Keltech. Popisuje různé typy nálezů na pohřebišti (nákrčníky, náramky, spony,...) a soustředí se i na nejvýznamnější nález, a sice sadu bronzových kování z konvice, přináší přehled různých rekonstrukcí atd.

16.05.2022 3 z 5

Lilith Lilith George MacDonald

Krásná kniha plná metafor, zkoumání sebe sama, křesťanských hodnot.
Hlavní hrdina na své pouti světem plným zvláštních postav a příšer zažívá spoustu dobrodružství, která ho učí, jak přistupovat k životu, smrti, k uvědomění si sebe sama. Naráží na paradoxy, symboly, mysticismus. Je to prostě kniha plná překvapení a nutící k přemýšlení.
Ve vlastním vypravěčském stylu je cítit 19. století.

02.05.2022 4 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

První část trilogie Moře střepů se mi líbila více. Celkově trilogii ale řadím za dřívější díla Abercrombieho. Je to oddychovka, čekal jsem více akce. První část knihy věnovaná putování do Jižního císařství byla pro mě zajímavější, plná vyvíjejících se vztahů, především Branda a Trnky, kteří mi přišli jako dvě strany jedné mince.
Otec Jarvi je pro mě nejsympatičtější postava, jeho záměry a plány je ale většinou možné dopředu odhadnout.
Plusem mapa a závěrečný souboj :-)

28.03.2022 3 z 5

Poslední smrtelné pouto Poslední smrtelné pouto Brian Staveley

(SPOILER) Tak tu máme konec další ságy. Trochu jsem ho čekal epičtější, ale celkově se povedl. Jen mi přišlo, že v rozporu s Tornjovou předvídavostí, se nechal zabít moc snadno.
Místy se děj moc táhl, výborná byla pasáž z ostrova kettralů.
Z Valyna se stal brutální cynik a zabiják, palec nahoru.
Celkově je svět moc dobře vytvořený, se zajímavými postavami, fungující magií atd.

28.01.2022 3 z 5

Stezky krve Stezky krve Ivana Kuglerová

Dárek k narozeninám, který pomohl přečkat cesty do/z práce :-)
Kniha je oddechovka s kvapíkovou rychlostí děje, střídáním postav. Nechybí střety zbraní, magie (potěšili slovanští bohové). Autorka se "nezdržuje" vykreslováním psychologie postav, kniha je zaměřena na akci.
Konec mi přišel až moc rychle ukončený, naopak kvituji to, že padli "bohužel" i kladní hrdinové.

04.01.2022 3 z 5

Pravěcí vládci Evropy Pravěcí vládci Evropy Vladimír Socha

Výborná odborná kniha o dinosaurech. Spousta zajímavých informací o evropských dinosaurech, i když občas se to četlo trochu těžce. Nádherné ilustrace. Plusem seznam různých nej evropských dinosaurů.
V hlavě se mi hned uchytil dravý dinosaurus s nádherným jménem- Torvosaurus :-)

27.12.2021 4 z 5

Osudové bitvy dějin Osudové bitvy dějin Jiří Fidler

Obdivovatelé bitev, vojenské historie, toto je kniha pro vás :)
Naplněná mapami, plány, reprodukcemi obrazů, fotografiemi přibližuje důležité bitvy od starověku až do konce 20. století, které vedly k dalekosáhlým změnám v historii států a národů. Nejdříve jsme seznámeni s obecným historickým rámcem dané doby, příčinami války, bitvy a pak i se samotným průběhem střetu, s jednotlivými fázemi bitev.
Skvělým bonusem jsou stručné medailonky vládců a vojevůdců.
Opravdu výborná kniha pro základní uvedení do historie válek.

10.11.2021 5 z 5

Císařovy čepele Císařovy čepele Brian Staveley

Dobré a čtivé, poutavé fantasy. Zajímavé pasáže střídají ty "nudnější" (klášter), ale konec už se nese ve velkém tempu. Celý svět je vykreslen realisticky, postavy jsou zajímavé, není jich (zatím) zbytečně moc a nejsou jen striktně rozděleny na dobré a špatné. Čtenář si užije politických intrik, bojů, zvratů. Jen mohlo být více informací o historii impéria, jeho sousedech a přiložena mapa.
Naopak se líbil popis výcviku kettralů.
Kdyby to šlo dám 3,5 hvězdy.

01.11.2021 3 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Třetí díl rozhodně lepší než díl druhý. Vyprávění se vrací do stavu, kdy popisuje děj rychle za sebou, přináší zvraty, zajímavé nové informace o rasách, historii (např. Eldunarí), nové otázky i odpovědi.
Je cítit, že sága spěje k vyvrcholení, lepší se mi zdá i styl psaní.
Eragon se začíná chovat čím dál víc dospěleji.
P.S. jsem nadšenec do map. Taky se mohla "vyvíjet", obohacovat jako příběh :-)

01.10.2021 3 z 5

Přes palubu: Přežil jsem potopení Titaniku, 1912 Přes palubu: Přežil jsem potopení Titaniku, 1912 Lauren Tarshis

Zajímavá kniha, dobrá pro mládež k seznámení se s danou událostí. Líbila se mi zatím nejvíc

01.09.2021 4 z 5

Pošťák Pošťák David Brin

(SPOILER) Knihu jsem četl, abych si ji srovnal s filmem. A musím říct, že mě je film lepší, hlavně oceňuji, že se do něj nedostal "počítač" Cyclops nebo augmenti.
Samotná kniha není špatná, svižně napsána, svět po katastrofě je dobře vylíčen, hlavní hrdina v rozporu mezi touhou po vlastním prospěchu a nakonec vítězící pomocí společnosti. Krásně vylíčeno, jak člověku chybí ty věci, které považujeme za přirozené (elekřina, léky,...)
Vyvrcholení sice mohlo být "velkolepější" (celou dobu to směřovala ke střetu holnistů a ostatních) ale nakonec stačil souboj muže proti muži (stejně jako ve filmu), aby osud třeba hnul tím správným směrem.

16.06.2021 3 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Původně jsem čekal trochu více příběh i pro starší čtenáře. Pohádka to není špatná, jak se píše níže, bylo tam dost mrtvých na pohádku :) Realismus je ale třeba podporovat. Oproti HP je to na nižší úrovni, vyprávění je "mělké", možná až moc neustálých zvratů.
Příběh plyne rychle, české překlady názvů obcí mě pobavily. Plusem jsou hezké dětské ilustrace.

04.06.2021 3 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Lovecrafta mám rád, ale v tomto svazku mi přišel jeho styl psaní ještě syrový, nevypsaný. Dokázal navodit dobrou atmosféru, ale v příbězích mi chybělo více děje, dialogů. Jde spíše o popisy. Nicméně další povídky si nenechám ujít.
Nejvíc se mi líbila Bílá loď a Chrám.

14.05.2021 2 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Petr Šída

Velice zajímavá a srozumitelně napsaná kniha s bohatým obrazovým materiálem. Poskytne základní pohled do období vývoje člověka, představí především život člověka v době lovců mamutů na našem území. Přiblíží výrobu nástrojů, získávání obživy, duchovní život, představí archeologická naleziště i nálezy atd.

10.05.2021 4 z 5

Pravěký člověk Pravěký člověk Vratislav Mazák

Jde o zajímavou knihu, která seznámí především s evolučním vývojem člověka od nejstarších předků až po současného člověka, s jejich specifiky, místy nalezišť, získáváním potravy atd. Informace jsou podány srozumitelně. Nádherné jsou ilustrace, které knihou čtenáře doprovází.

23.04.2021 3 z 5

Keltská brána Keltská brána Vladimír Šlechta

Příjemná oddechovka z apokalyptického světa. Děj příjemně plyne, sem tam nějaký zvrat. Čtenář je seznamován se střípky z historie Evropy, já osobně bych jich uvítal ještě více :-) Oggerd nezklame, je to takový "pohodář". Konec mi přišel trochu urychlený na to, jak jakým tempem předtím kniha plynula.
Zajímavě využita problematika relativnosti času.
P.S. Při četbě jsem přemýšlel, co by mohlo být zdrojem energie Polygonu, ale netrefil jsem se ;-)

19.04.2021 3 z 5

Od pravěkých lovců k barbarům Od pravěkých lovců k barbarům Louis-René Nougier

Kniha, která uvede do světa minulosti a lehkou formou seznámí se základními informacemi. Nečekejte žádný suchopárný výčet dat. Text tvoří jen část výkladu, je srozumitelný a stručný. Důležitou roli hrají ilustrace. Ideální pro školáky.
Nejvíce se mi líbila část o pravěku, naopak o Vikinzích by se toho dalo napsat mnohem více.

19.04.2021 3 z 5