Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Království Království Amanda Stevens

Podepsala bych se bez výhrad pod komentář čtenářky MagdalenaSlabá.
Nápad Amandy Stevensové má velký potenciál, který ale podle mého názoru není dostatečně využitý. Perfektní je zasazení do reálií, dějství příběhů, v tomto druhém díle i zasazení do tajemného místa, lesy, jeskyně, zatopený hřbitov, odlehlé místo. I tajemná znamení a čarodějnictví přispívají k super temné atmosféře. Ale mě v hlavě vyvstávají úplně stejné otázky jako u MagdalenySlabé. Jaká je vlastně podstata tajemných sil? Co je čiré Zlo? Jednou hlasy, jednou vítr, jednou hmotná podstata s drápy? Jaká to má pravidla? Zatím mi to přijde spíš jako galimatyáš, který nedává moc smysl. Alespoň jsme se dozvěděli něco o Améliině původu a původu jejích schopností.
Nicméně jako odpočinkový duchařský příběh to plní svou funkci. Zvládla bych to i strašidelnější. Dám si pauzu a uvidím, jestli zase někdy dostanu chuť na výlet mezi duchy.

20.11.2020 3 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Zajímavý námět, zajímavý pohled očima někoho, kdo by dokázal přežít to, co hlavní hrdinka. Z této strany ale podle mě nevyužitý potenciál a moc velká rychlost vyprávění.
Co se týká řešených případů, také se mi to zdálo vše rychlé, aby to odpovídalo nálepce thrilleru.
Spojení ústřední dvojice se mi moc líbilo, 2 zraněné duše, tak by to asi mohlo fungovat i v reálu. Člověk, který neprožil něco tak tragického, asi nemůže chápat, kde se ten druhý nachází. Navíc oba vyšetřovatelé byli sympatičtí.
Největší devíza knihy je, že se opravdu dobře čte. Je strhující, se správnou dávkou napětí, které vás nutí obracet stránky, abyste se dozvěděli, jak to skončí. Trochu mi vadilo, že některé linky zůstaly nedořešeny a nevysvětleny.
Celkově je to velice povedená oddychovka, rozhodně neuděláte tímto výběrem chybu. A já si nenechám ujít druhý díl.

14.11.2020 4 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Upřímně nechápu tak nízké hodnocení (72%). Zamilovaná hypnotizérka je krásný lehce romantický příběh, který se soustředí hlavně na vztahy. A ty jdou Liane Moriarty jako vždy dobře.
Velice trefně vykreslené jsou vztahy partnerské, kdy si každý do začínajícího vztahu přináší zatížení a představy z minulých svazků. Moc pěkně tady bylo popsané porovnávání jednotlivých zkušeností. Navic se hrdinka potýká s pocitem, že se musí vyrovnat bývalé tragicky zemřelé manzelce, což je složitá pozice.
Trochu akční náboj knize dává téma stalkingu, tady tak mistrně podané, že soucítíte s oběmi stranami. Někdy je život příšerně složitý a jak už tu mnoho čtenářů podotklo, láska ani vztahy nejsou černobílé.
A nádech tajemna přináší povolání hlavní hrdinky - hypnoterapie. Výborně vysvětleno, zmíněné konkrétní případy klientů, které s jejich naznačenými vztahy a dopady tvořily vedlejší linky.
Já jsem si čtení užila a i když jsem si po půlce říkala, že by kniha mohla mít i méně stránek, nakonec jsem se s ní nerada loučila.

11.11.2020 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Knihu jsem původně ani číst nechtěla kvůli avizované brutalitě, ale našla si ke mně cestu jako audio kniha v období rekonvalescence, tak jsem jí dala šanci. A jsem ráda.
Ačkoliv brutální je to až moc, samotný příběh se mi líbil. Je to chytře vymyšlená, propracovaná a pěkně komplikovaná detektivka s dávnou křivdou a současnou pomstou. Dvojice detektivů není z nejsympatičtějších, u severské detektivky žádné překvapení. Moc se mi líbila komplikovanost a neprůhlednost zápletky a překvapivý konec.
Ústředním tématem je týrání dětí a jediné, co mě zarazilo, je, jak se tolik případů mohlo opomenout právě v Dánsku, v zemi tak známé vychvalovanou péčí o děti...
Audio knihu moc pěkně načetla Zuzana Kajnarová.

10.11.2020 4 z 5

Pod hladinou Pod hladinou Dana Stabenow

Pro mě si tato série drží stabilně dobrou úroveň, možná je to prostředím, které umí Dana Stabenow krásně popsat a které je pro nás exotické svým chladným, drsným způsobem, a tolik odlišné od našich krajin.
Tentokrát se vydáváme na rybářskou loď a prakticky celý příběh se odehraje na rozbouřeném nebo občas i klidném moři. Kate se snaží přijít na to, kam a proč zmizeli 2 členové předchozí posádky, a jak je jejím zvykem, zaplete se do zločinu.
Trochu mi chyběla Obluda, ale na druhé straně na mě zapůsobilo vylíčení podmínek práce rybářů, boj s mořem a stále přítomná zima. Také se mi opět moc líbilo přiblížení některých tradic původních obyvatel Aljašky, včetně kapky historie.
Tak pokud máte chuť na zimu, mokro, příchuť soli, houpající se palubu a slušnou dávku napětí, pusťte se do toho.
Čteno v originále.

07.11.2020 4 z 5

Nezapomeň na mě Nezapomeň na mě Lesley Pearse

Když jsem kupovala tuto knihu, myslela jsem, že se mi do ruky dostává milý lehce romantický příběh z počátku osídlování Austrálie, plný krásné australské přírody, něco jako V zemi bílého oblaku. Ach ta očekávání...
Ale nemyslete si, že jsem zklamaná. Spíš jsem stále v šoku.
Dostala jsem příběh skutečných postav a skutečných událostí, popisující bez příkras život v Anglii v 18. století, jejich trestní řád, podmínky ve věznicích, při transportu a deportaci do Austrálie. Měsíce strávené v podpalubí, kdy se s trestanci zacházelo hůř než s dobytkem, protože na rozdíl od dobytka, oni neměli žádnou cenu. Ani první roky osídlování Austrálie nebyly idylické - hlad, bída, nedostatek nástrojů, nemoci, domorodci. A hlavně až teď jsem pochopila, jak naivní byla myšlenka, že zloději, vrazi a prostitutky by chtěli něco budovat.
Sledujeme cestu Mary, kterou její mladická nerozvážnost přivedla na cestu plnou utrpení, ztráty jakékoliv důstojnosti a svobody. Z naivní dívky se v krátké době musí stát žena schopná se o sebe postarat. Obdivuji její sílu, že dokázala udělat, co bylo potřeba a nevzdala to hned na začátku, ale ani nikdy potom a ještě dokázala dodávat sílu druhým.
Tato kniha není romantická, je drsná, je opravdová a rozhodně stojí za přečtení. Doporučuji.

02.11.2020 5 z 5

Železný dům Železný dům John Hart

Některé scény mi přišly jak vystřižené z Pulp Fiction, ale příběh mě opět dostal svojí hutností, propracovaností, vystižením myšlenkových pochodů postav a tady opravdu neskutečným napětím. Gangsterský thriller, ve kterém si oblíbíte záporáka a sledujete nitky, které vedou od jeho záhadné minulosti a které ho vedou k poznání své rodiny, kterou vlastně nikdy neměl. A do toho vůně střelného prachu a hromady mrtvol. Trochu drsnější čtení na počty obětí, na druhou stranu se v tom autor nijak nevyžívá. Tajemný sirotčinec, který stojí v centru příběhu, bude dostatečným lákadlem pro ty, kdo rádi rozplétají záhady minulosti.
Já jsem nadmíru spokojená, stejně jako u Posledního dítěte. John Hart opravdu umí!

31.10.2020 5 z 5

Rodokmen Rodokmen Cullen Bunn

Čtvrtý díl se mi líbil víc než třetí. Hlavně proto, že šlo o souvislý příběh, který se tak mohl rozvinout. Začátek byl skvělý, kukuřičné pole a strašáci- výborné. Prostředek mi přišel slabší, vysvětlení "rodiny " nedostačující, chyběly tomu asi další informace, proč...Konec byl správně akční, mrazivý, i když podle mého názoru moc rychlý. Snad se v příštích dílech dozvíme, jak Ema dokázala, co dokázala.
Kresba se mi stále líbí, jsem ráda, že vše kreslil Tyler Crook, experimenty v minulém díle mě neoslovily. Specielně velké plochy, krajiny a les jsou úžasné, dokonale vystihnutá atmosféra, strašidelné a temné.
Scénář na konci mě také neoslovil.
Tak se těším na další díl a milovníkům tajemna doporučuji.

30.10.2020 4 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

První díl mě nijak zvlášť nenadchnul, ale byla jsem zvědavá na svět, na který hrdinové vstupují. Bohužel se mi zdá, že autorova fantazie není příliš rozvinutá. Popis planety je povrchní a kromě zmínky o měsících, dokonalé látky Nyxie a pár pozoruhodných zvířat mě nic neupoutalo. Obyvatelé planety jsou nám natolik podobní, že je to v podstatě nezajímavé. O nějakém detailnějším popisu techniky si také můžete nechat jen zdát.
Postavy procházejí nějakým vývojem, ale jejich charakteristika nejde do hloubky, dialogy často působí vyumělkovaným dojmem, bojové scény nijak zvlášť propracované. Spousta situací a zvratů je nelogických, náhodných a málo vysvětlených.
Čtivost neupírám, ale zatím nevím, jestli budu sérii dočítat.

29.10.2020 3 z 5

Park ozvěn Park ozvěn Michael Connelly

Moje první setkání s Harry Boschem a ačkoliv by bylo logické předpokládat, že začínat třináctým dílem není dobrý nápad, nemám pocit, že by mi něco zásadního uteklo nebo chybělo.
Harry Bosch je klasický detektiv bez nějaké temné minulosti nebo nějakým velkým problémem. Je celou svou bytostí oddaný boji se zločinem, trochu vznétlivý a v krizových situacích nebezpečně odhodlaný. Věrný svému partákovi a ochotný šťourat do vosího hnízda, ať to stojí co to stojí.
V této knize znovu řeší případ starý 13 let, který mu nedal po celou dobu spát. Nyní se k této staré vraždě přiznává nahodně dopadený sériový vrah, ale Harrymu se na tom něco nezdá.
Je to klasická detektivka, bez tekoucích potoků krve, zato plná kurupční mašinérie. První půlka se rozjížděla pomaleji, ale druhá měla strhující spád a kniha se nedala odložit.
Určitě vyhledám další knihy tohoto autora. Doporučuji milovníkům detektivek z amerického prostředí.

27.10.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Bravurní!
Obdivuji, jak lehce příběh plyne a jak jakoby mimochodem nám autorka předkládá tragické i šťastné momenty v životě lidí, kteří jsou blíže i vzdáleněji propojeni s osudem rodiny Mánesů a jejich hotýlku.
Tato kniha sice na první pohled není tak dramatická a nervydrásající jako Hana, ale to jí neubírá na kouzlu. Ač jsou zde popisovány každodenní starosti, někdy i dramatické momenty, lásky, touhy, radosti, zklamání, zášti a závisti několika generací, přesto kniha není zdlouhavá a děj je nabitý drobnými událostmi, i těmi většími, dejinnými, ale jakoby mimochodem zakomponovanými do osudů velké rodiny. Autorčino vykreslení postav, její pochopení dobrých i špatných stránek povah, zachycení vlivu velkých, ale i drobných událostí na osudy lidi, porozumění české povaze a české historii, spolu s krásnou češtinou, to vše dělá tuto knihu, stejně jako ostatní knihy p. Mornštajnové, tak jedinečnými.
Pro mě obrovský čtenářský zážitek. Doporučuji.

25.10.2020 5 z 5

Žena na lesní cestě Žena na lesní cestě Megan Goldin

Asi už jsem přethrillerovaná. Až do půlky knihy mi trvalo, než mě konečně chytla a zaujala. Pořád jsem si říkala, tohle už tu bylo, vždyť to není nic nového. Opravdu se poslední dobou roztrhl pytel s thrillery, kde autor neustále ponechává čtenáře v napětí, která postava říká pravdu a která lže, nejlépe s několika zvraty, takže se střídavě přikláníte na stranu jedné nebo druhé postavy. Hrdinky si nejsou jisté svým psychickým stavem a nedůvěřují ani samy sobě...
Podobně je to i tady. Takže moje nadšení poměrně dost ochládalo. Až v druhé půlce knihy mě zaujaly otázky psychologie, manipulace druhou osobou a ovlivňování vzpomínek, to bylo vskutku zajímavé až děsivé.
Otevřený konec tohoto typu nemám ráda, ale budiž.
Takže sice chápu, proč má kniha tak vysoké hodnocení, ale já už mám asi podobných thrillerů za sebou moc.

22.10.2020 3 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Velice milá změna proti současným thrillerům, které v každé kapitole lámou žebříčky v akčnosti.
Toto je klidné vyprávění, kde ve vyšetřování hraje hlavní roli rozplétání osudů a mezilidských vztahů. Vyšetřovatel není superhrdina, ale naopak hloubavý typ s pochopením pro lidské pohnutky. Tentokrát řeší vraždu, ke které se nachomýtnul při své dovolené v Norsku ve vesničce daleko za polárním kruhem.
Krásné popisy přírody a psychologie postav jsou devízami této české autorky. Milé čtení, pokud se to o detektivce dá říct.
Posloucháno jako audiokniha.

22.10.2020 4 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Je to už dávno, co jsem četla Zaklínače, a ačkoliv ho mám zařazeného do svých srdcovek, už nejsem schopná porovnat styl Sapkowského a Tobina. S počítačovou hrou nemám vůbec žádné zkušenosti. Takže můžu posoudit jen, jak na mě tento příběh zapůsobil bez zařazení do těchto kontextů.
Já jsem byla velice mile překvapená. Obálka mě moc nezaujala, ale kresba uvnitř se mi moc líbila. Správně ponurá atmosféra Zaklínačova světa, líbilo se mi ztvárnění lesa i domu. Skvělý nápad s vitrážemi, které podkreslovaly atmosféru scén. Magická stvoření byla dostatečně hrůzostrašná nebo krásná, aby se jich člověk bál nebo měl touhu jim podlehnout. Trochu mi vadilo nedostatečné prokreslení postav z větší dálky.
Příběh mi sedl do Geraltova světa dobře. Chytře vymyšlený, plný magie, napínavý a s překvapivým koncem. V podstatě nemám, co mu vytknout. Jen Geralt mi přišel až příliš sdílný.
Já jsem s návratem do Zaklínačova světa spokojená a rozhodně tento komiks vzbudil moji chuť si celou ságu znovu přečíst.
Doporučuji.

19.10.2020 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Tak tentokrát se v hodnocení neshoduji s většinou. Neznám knihy Colleen Hooverové, tato byla moje první, ale nevím, jestli se budu pouštět do další.
Je pravda, že tento thriller je neskutečně čtivý, to byl také hlavní důvod, proč jsem ho dočetla. Jinak ústřední téma podle mě není originální, celou dobu jsem měla pocit, že už jsem něco podobného četla nebo viděla. Sexuální scény byly zábavné pouze na začátku, pak už to bylo stále to samé a navíc množství vulgarit bylo přes moji míru. A Veritin deník - asi dobře popsané pochody psychopatické mysli, ale pro můj útlocit až příliš zvrácené. Těžko se mi to četlo, o chápání ani nemluvím.
Takže čtivost neupírám, ale jediné, co mně se líbilo, byl konec, který je dokonale věrný názvu.

18.10.2020 3 z 5

Růže a čokoláda Růže a čokoláda Teresa Simon (p)

Příjemné překvapení. Vícegenerační sága odehrávající se převážně v Drážďanech, osudy žen, jejich lásky, touhy a manželství, to vše ve spojení s krásnou a majestátní Růžovou vilou, která je jejich domovem. Pěkně vykreslené postavy žen, podložené deníkovými zápisy, manželství uzavíraná z lásky nebo z rozumu, chvíle štěstí i neštěstí, touha po potomcích a po úspěšném podnikání, na pozadí obě světové války. Klíčem je staré rodinné tajemství, které mělo a stále má tragický dopad na rodinné štěstí.
Musím přiznat, že příběh je poněkud složitější na orientaci, hodně přeskakuje mezi jednotlivými časovými obdobími a v půlce knihy už jsem si musela vypsat, která jména patří ke kterému období a kdo s kým...
Celkově se mi kniha velmi líbila, na konci mi bylo líto, že se musíme rozloučit. Nejvíc mě zaujaly deníkové zápisky, mám ráda tento "starý" způsob vyznávání se ze svých myšlenkových pochodů a tužeb, lásek a zklamání. Tady byly tyto útržky hnacím motorem celého příběhu a byly moc krásně napsány. Navíc se nad celou knihou vznáší lákavá vůně a chuť čokolády a krása a vůně růží.
Doporučuji především ženám.

17.10.2020 5 z 5

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Moje druhá od Cobena a za mě absolutní spokojenost. Těšila jsem se na komplikovanější zápletku s napínavým dějem a dostala obojí.
Líbí se mi, jakým způsobem dokáže Coben vystavět napětí, po kouskách odhalovat části pravdy a tady si vlastně až do konce ani nemůžete být jistí, že je to pravda. Zaujalo mě prostředí hlubokých lesů okolo letního tábora, připomnělo mi to noci na táboře plné strašidelných historek. Dotýkání se problematiky KGB a ruských imigrantů mi nijak přitažené za vlasy nepřišlo, však zas tak dávná minulost to není. Stalingrad už byl trochu moc, ale já čtu tyto knížky pro zábavu, tak jsem schopná zamhouřit oči , když to není absolutní nesmysl. Tady už to bylo spíše zbytečné.
Ocenila jsem i současnou vyšetřovací linku, soudní proces a ovlivňování ze strany bohatých a všemocných.
Postavy byly pěkně psychologicky vykreslené, včetně dopadů pocitu viny na celý život.
Takže suma sumárum doporučuji, jedná se o chytrou, svižnou a napínavou detektivku s rozkrýváním tajemné minulosti.

15.10.2020 5 z 5

Okřídlená duše Okřídlená duše Amanda Stevens

Kniha s velkým potenciálem zabitá přeslazenou romantikou. Jako odpočinková četba pro tmavé večery to není špatné, mohlo by se vám i stát, že při kouknutí z okna vás vystraší pohybující se stín...
Ústřední téma se mi velmi líbilo, prostředí hřbitovů, tajemní duchové, podivné vraždy, strašidelné tmavé podzemní chodby, záhadný tajný spolek, symbolika hřbitovních motivů, Améliiny schopnosti i temná minulost jejího otce, v podstatě dokonalá směs na napínavý duchařský příběh. K tomu popis prostředí amerického jihu, odkazy na složitou historickou minulost této části země.
Takže škoda té červené knihovny, to mi nesedlo. a to nemám nic proti romantice a přitažlivosti, ale tady to podle mého názoru zabilo zajímavý nápad.
Nicméně jako nenáročnou četbu při rekonvalescenci jsem to ocenila a protože mám z knihovny půjčený i druhý díl, dám tomu ještě šanci.

12.10.2020 3 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Myslím, že jako prvotina je to výborné. Sympatičtí vyšetřovatelé, kteří mají barevnou minulost, detektivní tým, který funguje, i když ne všichni šlapou, jak mají, věrohodně a barvitě popsané myšlení záporáka, docela zajímavá zápletka, i když opravdu spíše pro otrlejší (na druhou stranu znám spoustu horších knih co se brutality a zvrácenosti týče). Pro mě atraktivní je prostředí Skotska. Dále se mi líbilo začlenění samolibého profilovače a i problém náboženského fanatismu a úzkoprsosti.
Za mě slibný začátek série, s chutí si přečtu další díl.

Byla to moje první audiokniha, zkusila jsem audio ze zdravotních důvodů, a s hanbou musím přiznat, že to asi nebude pro mě. U poslechu často usínám a musím se stále vracet...

11.10.2020 4 z 5

Hadilovka Hadilovka Cullen Bunn

I já se přidám k většinovému názoru, také mi vadili rozdílní autoři kreseb, respektive ve čtvrtém příběhu, který je extrémně jiný a nezapadá do atmosféry ani barvami ani stylem kresby.
Zbylé povídky se mi líbily, ale jednoznačně dávám přednost delšímu ucelenějšímu příběhu. Těším se na další vývoj a roli, kterou v budoucnu budou mít chlapec bez kůže a Berenika.

08.10.2020 3 z 5