Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Ostrý řez Ostrý řez Jeffery Deaver

Stará dobrá Deaverovská klasika. Po slabším předcházejícím dílu je opět zpátky obvyklý rámec příběhu a známé prostředí New Yorku. Líbí se mi, že každý díl zabírá jiné prostředí, o kterém se čtenář dozví zajímavé informace. A diamanty jsou víc než zajímavé, jsou tajemné a překrásné. Děj je napínavý, při popisech úniků plynu mi běhal mráz po zádech. Je pravda, že zápletka je trochu překombinovaná, tolik nastražených a najatých padouchů, ale dedukce jsou jako vždy překvapivé a chytré. Jsem ráda, že se série dostala zpátky na svou úroveň a těším se na další díl. Jedna kniha za rok je úplně akorát.

04.04.2019 5 z 5

Klíče království Klíče království Joe Hill (p)

Série Zámek a klíč se stala mojí srdeční záležitostí. Bezmezně obdivuji kresbu a nedočkavě hltám příběh. Tento díl je o poznání krvavější, což úplně nevyhledávám, ale jinak napětí opět graduje. Trochu mě mrzí přílišná rychlost a jen schematické naznačení vlastností dalších klíčů a bojů. Bohužel jsem se v tom ztrácela, bylo to složité na pochopení. A zároveň je to velká škoda, protože právě magie klíčů a boj se zlem, které je neustále o krok napřed, je v tomto příběhu důležitý aspekt děje. Ze všech dosavadních dílů je konec tohoto nejnapínavější a situace vypadá beznadějně. Chvilku si nechám v hlavě doznívat strach a promítat scény a obrazy a pak se vrhnu na další díl.

29.03.2019 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Uznávám, že je kniha velice čtivá, cílená na mladého čtenáře, ale co do myšlenky, je to naprostý průměr. Soutěžení skupiny mladých lidí z chudých poměrů, přičemž kromě vytouženého vstupu na obyvatelnou planetu Eden mohou získat velkou sumu peněz a obrovské výhody pro svou rodinu. Nic originálního, to už tu bylo. Tentokrát je děj zasazený na palubu vesmírné lodi, a to asi stačí k nálepce sci-fi. Ale kromě místa a záhadné látky Nyxie tento první díl ze sci-fi nemůže nabídnout nic jiného. Snad bude příští díl na planetě Eden zajímavější. Přečtu si ho, budu doufat, že v něm bude originální svět a hlubší myšlenka než vynucená rivalita skupiny lidí. A snad také méně překlepů a gramatických chyb.

26.03.2019 3 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Krásná dobrodružná historická kniha. Děj je zasazen do Itálie 16. století, většina se odehrává v Benátkách. Ač je román poměrně rozsáhlý, nudit se nebudete. Naopak. Děj je svižný, napínavý, plný dramatických situací, takový historický thriller. Doplněno o romantickou lásku, samozřejmě i nenávist a zhrzenou ženu, která zosnuje pomstu. Konec je trochu pohádkový, ale to dílu neubírá na kráse. Moc se mi líbily dobové reálie, vykreslené životní podmínky tehdejších lidí, bída, rozdílný život chudiny a šlechty a život židů v té době. Připomnělo mi to staré dobrodružné příběhy, jen s větší dávkou akce. Doporučuji, pokud máte rádi dobrodružné romantické příběhy.

23.03.2019 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Už bych se jen opakovala. Naprosto souhlasím se čtenářem buldozer5. Je to v podstatě klišé, tajemný dům, nápisy, tajemný les a starý hrob, záhadná vražda v minulosti... Ale velmi dobře napsané! I když to nebylo nic nového, přesto jsem se dobře bavila a hlavně bála. Dočítala jsem knihu před půlnocí, takže jsem si to opravdu užila. Doporučuji, pokud chcete starou dobrou duchařskou klasiku. Koukala jsem, že autorka toho napsala víc, u nás se bude teprve vydávat. Určitě si ráda přečtu něco dalšího.

17.03.2019 5 z 5

Země Indiánů Země Indiánů Jason Aaron

Jak už bylo řečeno, příběh je rozhodně zajímavý. Neohrožený nezastavitelný hrdina mstitel s tajemnou minulostí a vazbou na rezervaci indiánů, rozervaný a schopný všeho, se zatím nejasným cílem. Nepřikrášlený pohled na život indiánů, bohužel asi realistický, až milovníkům Vinnetoua běhá mráz po zádech. Mě ale bohužel příliš neoslovila kresba, která mi připadala nepřehledná a až moc syrová. A vulgarit a nadávek tam na můj vkus bylo také až příliš. Není to prostě můj styl. A i když by mě zajímalo, jak to bude se Zlým koněm dál, zatím zkusím jiný komiks. Teprve se ve světě komiksů rozkoukávám, třeba se ke Skalpům po čase vrátím.

15.03.2019 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Lehká, nenáročná, velmi snadno čtivá kniha. Dá se od ní odcházet, není potřeba nad dějem příliš přemýšlet a soustředit se. Zvraty jsou dávkovány postupně, což udržuje čtenáře v napětí. Konec byl na mě už trochu přehnaný, ale celkově to nebylo špatné.

15.03.2019 3 z 5

Zimní moře Zimní moře Susanna Kearsley

Moje první setkání se Susannou Kearsleyovou, i když, jak jsem teď zjistila, napsala hodně knih.
Mně se příběh moc líbil. Prolínání historie a současnosti bylo nenásilné, historická linka velmi napínavá a celkově byla kniha velmi čtivá. Romantická část se mi nezdála nijak
přeslazená, těžká životní rozhodnutí jsem oplakala spolu s hlavní hrdinkou a alespoň částečně šťastný konec byl odměnou. Oceňuji pravdivé historické základy a reálné postavy, pro mě to bylo poučení zábavnou formou. A navíc krásný popis skotské přímořské krajiny. Jediné, co se nedá chválit, je přepis skotského přízvuku. Další "ba" už bych asi nezvládla. Ale to není problém autorky.
Takže doporučuji, pokud máte chuť na historický romantický příběh, obzvlášť vhodné pro zimní víkendy.

10.03.2019 5 z 5

Koruna stínů Koruna stínů Joe Hill (p)

Tento díl je fantastický (to si myslím i o těch předchozích, ale tenhle je ještě lepší!). Napětí graduje a můj strach také. Stíny jsou děsivé a myslím, že tady se Hill dotkl dětských strachů většiny z nás... Moc se mi líbí i dobrodružná vsuvka Kinsey v jeskyni. S přibývajícím počtem klíčů se děj komplikuje a nutí čtenáře přemýšlet, odpovědí se ale zatím nedostává a to vyvolává podvědomou hrůzu a nutkavou potřebu číst dál. Zajímavý je i pohled na hroutící se vztahy mezi matkou a dětmi kvůli jejímu pití. A scéna, kdy Nina otevírá skříňku, do které dala urnu s popelem svého muže, patří k nejděsivějším. Co se mohlo ze skříně vynořit...!!! A ta kresba a nádherná obrazárna! Prostě neváhejte a ponořte se do příběhu, který vás nepustí!

08.03.2019 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Jsem jedna z těch, kterým se nelíbil Stoletý stařík a srovnání Muže jménem Ove s touto knihou mě odrazovalo. Přistupovala jsem k němu s nedůvěrou a chvilku mi trvalo, než jsem se začetla. Ale teď už vím, že jsem se obávala zbytečně a srovnání se "staříkem" mi nepřijde výstižné.
Muž jménem Ove je daleko pravdivější. Situace jsou sice trochu absurdní, ale kniha má srdce, je milá a shovívavá, vypráví o ztrátě milované osoby, o smutku a o hodnotách. Je v ní humor, ale také melancholie. Je o tom, že i po velké ztrátě se nám může podařit najít smysl života, i když je to těžké. Nejvíc mě dostávalo, jak Ovemu po smrti ženy chyběly zdánlivé maličkosti, které dělaly jejich život jedinečným - způsob, jak usínali, hádky a kompromisy, způsob vaření kávy a smích. A mnoho dalších. Myslím, že tak nějak to asi funguje...
Knihu doporučuji, bručouna Oveho si zamilujete.

05.03.2019 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Moc jsem se těšila na další knihu Jussi Adlera Olsena, ale musím přiznat, že taková pecka jako Vzkaz v láhvi to nebyla. Bylo to zbytečně dlouhé a rozvleklé. Humor už nebyl tak osvěžující, možná se trochu okoukal. Ale celkově si myslím, že je to dobrá detektivka, netradiční prostředí a zajímavá zápletka. Ubírám hvězdičku za délku.

02.03.2019 4 z 5

Hlavohrátky Hlavohrátky Joe Hill (p)

Skvělé! Moc jsem se těšila a i druhý díl stál za to!
Pár tajemství je rozkryto a spousta dalších naznačena. Napínavé a tajemné. Děsivé a kruté. Kdykoliv se Finta k někomu přiblíží, mám o toho dotyčného strach. Příběh je perfektně vymyšlený a informace pomalu dávkované, což umocňuje napětí a podvědomou hrůzu. A do kreseb Gabriela Rodrigueze jsem se zamilovala. Rozhodně doporučuji a nemůžu se dočkat dalšího dílu.

22.02.2019 5 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Asi bychom v dlouholetém vztahu všichni potřebovali chvílemi opět cítit to vzrušení, tu nedočkavost, ten bezmezný obdiv k druhému, jaké jsme cítili na začátku vztahu nebo manželství. Člověk má sklony si pamatovat víc problémy a špatné věci, což je škoda.
Knížka Na co Alice zapomněla se mi líbila, i když nepatří do mých top od Liane Moriarty. Na mě se děj příliš vlekl a vstupy Elisabeth a babiččin blog mi trochu vadily. Ale příběh je pěkný, kniha se dobře čte, je to prostě klasická vztahová oddychovka pro ženy. Neuděláte s ní chybu.

19.02.2019 4 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Moje první setkání s "dospěláckým" komiksem. A splnilo to má očekávání. Dobrý příběh, tajemno a strach, napětí a krásná kresba. Netušila jsem, že u komiksu se člověk opravdu může bát! První díl příběh jen načal, spousta věcí není jasná a člověk má po přečtení víc otázek než odpovědí. Výborný start do dalších dílů a já se moc těším. Rozhodně doporučuji!

15.02.2019 5 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Po přečtení knihy jsem zmatená, nemůžu se rozhodnout, jestli se mi líbila nebo ne.
Když z toho vyjmu linii příběhu, tak ta se mi líbila. Svět je zajímavý, děj se pomalu rozvíjí, střídá se minulost a přítomnost, napínavé a vysvětlující pasáže. Konec byl velmi napínavý a po poslední větě máte chuť hned vzít druhý díl a zjistit, co tím autorka myslela...
Ale ten styl psaní mi nesedl. Nelíbila se mi snaha dát za každou cenu i normálním (nám známým) věcem, povoláním nebo částem přírody nová, originální jména. Pro mě se tím kniha stala špatně čitelnou a některé výrazy mě vyloženě rozčilovaly. Stejně jako podle mě úplně zbytečné sprosté výrazy (ty měly překvapivě nám známou formu, ačkoliv "sakrování" bylo zase originální).
Takže ve výsledku jsem z knihy rozpačitá. Kdyby to bylo psané normálním jazykem, určitě bych sáhla po dalších dílech. Takhle si nejsem jistá.

13.02.2019 3 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Knížky Patrika Hartla mám ráda hlavně kvůli jeho humoru a nadhledu, s jakým dokáže podat všední starosti, trápení a milostná zakopnutí. To mi ale v této knize chybělo. Místo pobavení a dobití baterek ve mně po přečtení zůstal smutek. Nemusím číst jen idylické příběhy, ale tohle bylo na mě až depresivní čtení. Neříkám, že je to špatná kniha, přečetla jsem ji za tři dny a byla jsem zvědavá, jak vše dopadne, ale vracet se k ní asi nebudu.

08.02.2019 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Na knihu jsem se moc těšila, ale čekala jsem propracovanější příběh. Do tři čtvrtin to šlo, naivní biolog byl sympatický, i když se neuvěřitelně nebojácně vrhal vstříc všem nebezpečím. Na konci knihy se z něj ale stal odborník na sériové vrahy, vynikající zdravotník a Rambo v jedné osobě. To už se mi zdálo přitažené za vlasy. Nicméně jak tu už někdo podotkl, napětí a atmosféra knize nescházejí a pokud nehledáte nic náročného a máte rádi neohroženého hlavního hrdinu, pravděpodobně si knihu užijete.

05.02.2019 4 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Na romantické knihy mám chuť jen párkrát do roka, ale sázka na Jojo Moyesovou je sázka na jistotu. Ani tato kniha nebyla výjimkou. Příběh sice nebyl hned od začátku tak strhující jako jiné její knihy, ale druhá půlka knihy to vynahradila. Děj mi přišel vcelku uvěřitelný, problémy aktuální. Máme sklony brát dobré věci jako samozřejmost, kdo z nás si dokáže představit, že bychom neměli na jídlo nebo na boty pro děti? Neuškodí si připomenout, jak těžký pro někoho život je. Spolu s pořádnou dávkou romantiky a správně zamotanými vztahy, pro mě to byla pěkná kniha, u které mi i slza ukápla. Doporučuji.

03.02.2019 5 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Do srovnávání této knihy s Harry Potterem bych se rozhodně nepouštěla, to by těžko vyhrála. To ale neznamená, že není dobrá. Je v ní ta správná dávka anglického suchého humoru, sarkasmu a magie v detektivním hávu. To vše v současném Londýně. Já jsem se rozhodně dobře bavila. Peter i Thomas jsou sympatičtí hrdinové, magie jakoby tam byla jen mimochodem, ale přitom drží člověka v napětí, co přijde. Je vidět, že autor miluje Londýn, ale pro mě byly některé popisy až příliš podrobné a odtrhávaly mě od děje a občas jsem se ztrácela. Ale celkově byla kniha zábavná, vtipná a originální. Těším se na druhý díl a doporučuji.

29.01.2019 4 z 5

Vytoužené dítě Vytoužené dítě Catherine Chidgey

Silný příběh, velký potenciál, ale pro mě špatně napsaný. Do půlky knihy bych řekla až nečitelný. Druhá půlka to trochu vylepšila, ale celkový dojem z knihy už nevymizel. Příběh byl na začátku nezajímavý, pasáže o německé propagandě sice poučné, ale strašně rozvleklé, a styl psaní mi vyloženě nesedl. Až s končící válkou vyprávění nabralo spád a konec byl čtivější a mnohé vysvětloval. Pokud máte rádi umělecký styl, zkuste to, ale já už se ke knize určitě nevrátím.

24.01.2019 2 z 5