Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Bretaňské světlo Bretaňské světlo Jean-Luc Bannalec (p)

Možná byla chyba zvolit dvě detektivky s klidnějším průběhem za sebou, asi bych si tuto knihu více vychutnala po strhujícím thrilleru. Ale vlastně jsem věděla, do čeho jdu, protože to není moje první kniha od tohoto spisovatele.
Popisy Bretaňského pobřeží s růžovým granitem, místních pláží, údolí a jiných místních krás byly sugestivní a lákavé. Stejně jako popisy tamní kuchyně. A protože komisař Dupin není nadšený vidinou poklidné dovolené, jako tonoucí se chytá podaného stébla a začíná rozplétat zločiny, které se tak nezvykle odehrály v přímořském letovisku. Vše ale nenápadně, aby si toho nevšimla jeho přítelkyně, která trvá na ničím nerušené dovolené. To vnáší do knihy i špetku humorných situací.
A tak sledujeme řešení případu zmizelé manželky, útoku na místní političku, ztracené sochy a dlouho to netrvá a přijdou na řadu i vraždy. Jak to spolu vše souvisí? To se dozvíte v šestém díle série o komisaři Dupinovi.

04.07.2022 3 z 5

Neklidné pobřeží Neklidné pobřeží Chris Ould

Knize zařazení mezi thrillery spíše škodí, člověk má pak jiná očekávání a může proto být zklamán.
Největší devízou tohoto příběhu je bez pochyb jeho umístění. Faerské ostrovy jsou pro zločin jak dělané a výborné popisy prostředí podpořily atmosféru. Co se týče zápletky, není tato kniha nijak výjimečná a zpracování uspokojí spíše milovníky pozvolného postupu a nekrvavých popisů, oba hlavní hrdinové jsou sympatičtí a rozkrývání rodinné minulosti Jana a vztahů v rodině je zajímavé.
Uspokojivé čtení, krásná obálka.

04.07.2022 3 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Už jsem od autora četla 2 knihy ze série oddělení Q a teď se ke mně konečně dostal úvodní díl. A opět maximální spokojenost. Líbil se mi případ, líbilo se mi tvoření nového oddělení a sbližování 2 hlavních vyšetřujících a především jsem stejně jako v předchozích dílech uvítala humor a sarkasmus. Carl a Asad jsou velmi netypická dvojice, originální. Styl autora je svižný, čtivý, prostě perfektní detektivka.
Tak se i vy ponořte do vyšetřování mladé ženy, političky, která záhadně zmizela před 5 lety. Případ z minulosti, jehož rozuzlení vyžaduje pochopení ještě dávnější minulosti.
Doporučuji.

01.07.2022 4 z 5

Pachuť smrti Pachuť smrti P. D. James (p)

Audiokniha
Možná kdybych to poslouchala na jeden zátah nebo kdybych to četla jako knihu, ale jako audiokniha na občasné poslouchání to nebylo dobře zvolené. Zápletka a vystižení charakteru postav byly dobré, ale příliš pozvolné tempo, časté popisy a postavy, které se mi pletly, rozmělňovaly moji pozornost.
Je to taková ta klasická detektivka s Dalglieshem, které známe z televize, i ta doprovodná hudba se mi vybavila...
Chápu, že není problém autorky, že jsem si příběh vyposlechla jako audio, ale jak říkám, příliš mě to nezaujalo.

24.06.2022 3 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Artemis i Marťan se mi líbily, ale Spasitel je ještě o několik stupňů výš. Prostě paráda! Dokonalé spojení technického sci-fi, poselství o povaze lidství, schopnosti obětovat, síle přátelství a humoru.
Humor by člověk ve sci-fi běžně nehledal, ale Andy Weir už v Artemis začal, v Marťanovi na ironických hláškách přidal a ve Spasiteli dokončil dokonale vyvážený koktejl dobrodružství, filosofie a ironických vtipných hlášek.
Prostě na tuto knihu o misi do vzdáleného vesmíru, která je jedinou nadějí pro Zemi a na které hrdina řeší spoustu technických problémů, nečekaných situací a čeká ho velké překvapení, budu dlouho vzpomínat. Jako humanitně vzdělaný čtenář jsem technické záležitosti brala jako fakt, ale musím říct, že spousta poznatků o vesmíru byla podaná tak, že jsem to pochopila i já (velké díky autorovi za rozšíření obzorů!). Ale i tak mě více zasáhla myšlenka knihy, poselství o naději, vytrvalosti a síle lidskosti a víra ve vyřešení problémů a budoucnost.
Doporučuji!

12.06.2022 5 z 5

Sestra ve stínu Sestra ve stínu Lucinda Riley

Tak toto mě uchvátilo. Zatím se mi v předešlých knihách této série víc líbila historická linka, ale tady poprvé se mi obě líbily stejně.
Současný příběh Star, sestry, která hledala své místo v životě, nejistá bez své sestry, nám ukazuje, že člověk může žít šťastný a naplněný život i bez toho, aby v něčem vynikal, protože pochopení a rozdávání lásky a pomoci je ušlechtilý a uspokojující cíl, kterým můžeme zlepšit život tolika lidí!
A historická linka z doby krále Edwarda byla prostě kouzelná. Ať už popisem života obyčejných lidí nebo majitelů panství nebo životem v Londýně a intrikami kolem královského dvora. Oběma příběhy se vinou lehoučké romantické linky a láska k zemi, ke krajině, rostlinám a zvířatům. A lidem.
Krásná kniha, doporučuji.

05.06.2022 5 z 5

Hory šílenství Hory šílenství Howard Phillips Lovecraft

Audiokniha
První zkušenost s Lovecraftem, na kterého jsem se moc těšila. Z mého pohledu výborný nápad, velký potenciál, postupné budování napětí a tísně, skvělé prostředí. Ale to vše pro mě zaniklo v příliš rozsáhlých popisech a opakujících se odkazů na předešlé expedice. Je možné, že kdybych knihu četla, byl by dojem jiný, protože když čtu, nedělám nic jiného, zatímco audioknihy poslouchám při jiných činnostech, takže se tolik nesoustředím. Každopádně ve mně tento horor kýžené pocity nevyvolával.
Nejsem zklamaná, ale ani nijak nadšená.

05.06.2022 3 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Šifra mi ležela doma od Vánoc, než jsem se k ní dostala. A řadím ji k lepšímu průměru mezi záplavou thrillerů. Přiznávám, že částečný podíl na vysokém hodnocení má profesní minulost autorky, člověk má dojem, že bývalá agentka FBI ví, o čem píše a její pohled je reálný.
Ale i když odmyslím tuto skutečnost, tak se mi kniha hodně líbila. Má tu správnou partu na straně dobra, neohroženou, tvrdohlavou a morálně dokonalou hlavní hrdinku a hnusného záporáka. Totožnost pachatele jsem neodhadla, promyšlenost příběhu se mi líbila a spád měla kniha skvělý. Popisy vyšetřování mi nudné nepřišly, naopak jsem ocenila popis způsobu vedení vyšetřování a spolupráce s místními policejními jednotkami.
Co více si přát? Snad jen další díl, který už vyšel a na který se těším. Doporučuji.

29.05.2022 4 z 5

Půlnoční rituál Půlnoční rituál Laura Walden

Asi jsem měla větší očekávání, která kniha nesplnila. Na druhou stranu nemůžu říct, že by se mi nelíbila. Nápad a zápletka knihy jsou dobře vymyšlené, prostředí Nového Zélandu a Samoy tajemně exotické - tím pádem bylo zaděláno na působivý romanticko-dobrodružný příběh. Bohužel mi úplně nesedlo zpracování, a to jak styl autorky, tak mi místy neseděly dialogy a především jsem se ztrácela v postavách. Škoda potenciálu... a konec příběhu byl příliš uspěchaný a useknutý.
Ale musím uznat, že v záplavě thrillerů byl tento typicky dobrodružný příběh se štědrou dávkou romantiky, příběh o dávné kletbě, která pronásleduje několik generací, o šťastných a nešťastných manželstvích a osudech žen, ať už silných nebo slabých, příjemnou změnou.

22.05.2022 3 z 5

Štěstí je zadarmo Štěstí je zadarmo Michaela Klevisová

Jednoduchá a milá četba. Na chvíle, kdy se vám nechce přemýšlet nebo když víte, že nemáte tolik času, kolik by vyžadoval román. Povídky o životě, o změnách, vztazích, koncích a pokračováních. A v každé se mihne zvířátko.
Styl paní Klevisové je poklidný a pozvolný, žádné dramatické změny. Zároveň je ale podmanivý a je takovým pohlazením na duši.
Četla jsem hodně jejích detektivek a tak mě povídku hodně zajímaly. A jsem potěšená. Až mi její další povídková kniha zkříží cestu, pustím se do ní ráda.

22.05.2022 3 z 5

Gangréna Gangréna Rolf Börjlind

Moje druhá kniha od této autorské dvojice a moc se mi líbila. Sice se mi nepodařilo číst sérii od začátku, naskočila jsem někde za prostředkem, ale co se dá dělat.
Tento díl se mi skvěle četl. Začíná pomalejším rozjezdem a dvěma nesourodými a spolu nesouvisejícími linkami a postupně se přeměňuje ve strhující dobrodružství v thajské džungli, zatímco ve Švédsku se vyšetřuje a uzavírá bombový útok. Do poslední chvíle nepřijdete na rozuzlení a propojení, které, uznávám, je poněkud nepravděpodobné, zato však velice čtivé a uspokojivě zakončené.
Další díl na mě vykouknul v knihovně, tak se mám na co těšit. A Vám zatím doporučuji tento.

18.05.2022 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Druhý díl série, kterou doporučuji číst popořádku, vyznáte se daleko víc v souvislostech, kterých není málo.
Je to typická lehká odpočinková thrillerová literatura posledních let, žádná vysoká literatura, ale to nepochybně ani nebyl záměr. Kniha je psána lehce, přímočaře, krátké kapitoly dodávají spád a spousta zvratů a záhad tajemnou atmosféru. Stále něco číhá na pozadí a vy chcete vědět, jak se to rozuzlí.
Zpočátku mě mátly vložené nesouvisející zprávy o nehodách a moc mě potěšilo, jak se to nakonec propojilo a vysvětlilo. I když mi hlavní myšlenka tohoto dílu přijde stejně málo reálná jako myšlenka prvního dílu, tato mi byla méně odpudivá.
Jsou lepší knihy tohoto žánru na trhu, ale ani toto nebylo špatné.
Celkově se mi toto pokračování líbilo více než první díl, splnilo očekávání (čekala jsem pouze zábavu a odreagování) a třetí díl už na mě kouká z poličky.

08.05.2022 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Kniha mě neoslovila tak, jak jsem čekala podle hodnocení, ale mám moc ráda příběhy obyčejných lidí v zázemí za války, protože v každém jednotlivci, který udělal správnou věc, je hrdinství. A příběh Grace, která se snaží pozdvihnout staré zaprášené knihkupectví a která v knihách najde způsob přežití dennodenních hrůz a ještě je schopná předávat naději a radost ze čtení, je krásný.
Asi ke mně tato kniha nepřišla v ten správný čas, přesto jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Dozvěděla jsem se o civilní obraně, o tom, jak lidé dokázali přežívat mezi nálety a snažili se pomáhat druhým, zachovat si zbytky normálního života a hlavně vydržet.
A v této době nezbývá než podotknout: Kéž bychom o válce mluvili jen jako o minulosti...

06.05.2022 4 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Tuto sérii od začátku poslouchám jako audio knihy a vždy se velmi těším na hlas a podání Jana Šťastného.
A i tento příběh byl skvělý. Autorka sice zase trochu přitvrdila, co se brutality týče. Na druhou stranu ale přidala více humorných scén a hlášek, takže asi vyrovnáno. Nosné téma se mi moc líbilo a ačkoliv není originální, je rozhodně vděčné. Autorka zde zabrousila i do sociální a morální roviny a zvládla to dobře.
Vztah Luca a Avy se vyvíjí a jsem zvědavá, co nás čeká v dalších dílech.
Mám tuhle sérii moc ráda a tak se těším na další díl. A vám ji také doporučuji.

29.04.2022 5 z 5

Poslední lež Poslední lež Riley Sager (p)

Moje seznámení s autorem a spokojenost. Když mi manžel řekl, že se děj odehrává na dětském letním táboře, moc jsem se těšila na strašidelnou atmosféru. Stále si pamatuji stezky odvahy, které jsem musela absolvovat na každém táboře. V tomto směru si ale myslím, že potenciál nápadu nebyl úplně využit, mohlo to být daleko tajemnější a drsnější.
Ale jinak se mi kniha moc líbila. Já mám ráda i tyto příběhy s pomalejším tempem, kdy se krůček po krůčku dostáváme dál a po malých kouscích odhalujeme dávné tajemství a skrytou pravdu. A atmosféra tábora uprostřed hustého obrovského lesa a na břehu jezera, které možná skrývá tajemství, byla dokonalá. A rozuzlení opravdu nečekané.
Já knihu ráda doporučím.
P.S. Opravdu mě pobavil komentář Hotovsona a jeho hnidopišská poznámka pod čarou. Uznávám, že má pravdu. A také s ním souhlasím, že se to dá přežít...

29.04.2022 4 z 5

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

Na Sebastiana Fitzeka jsem byla hodně zvědavá, protože mívá skvělá hodnocení. Nicméně musím přiznat, že nebudu cílový čtenář. Ač neupírám autorovi schopnost napsat strhující thriller, který nemá hluchá místa a ve kterém čtenář až do poslední chvíle v podstatě neví, na čem je, tak přesto toto není můj šálek čaje. Míra krutosti tu u mě už hraničí se zvráceností a nerada zatěžuji svou představivost obrazy, které jsou popisovány v této knize. Druhá věc, která mi obvykle nesedí, je na mě až přílišná manipulace čtenářem a matení jeho mysli.
Co musím vyzdvihnout je nápad, který se mi moc líbí. O doprovodné lince jsem slyšela poprvé a je mi sympatické, že něco takového opravdu existuje. A samozřejmě obálka - to je skvost. Tak originální a nápadité zpracování obálky jsem ještě neviděla a byla radost knihu brát do ruky a kochat se jí.
Suma sumárum - kdo se nebojí popisovaného násilí v knihách, ten si tento příběh dokáže vychutnat. Já se vrátím k něčemu lehčímu.

22.04.2022 3 z 5

Sestra bouře Sestra bouře Lucinda Riley

Nemůžu říct, že by mě začátek vyloženě nebavil, i když se tam opakuje sled událostí jako v prvním dílu, naštěstí je autorka podala z trochu jiného úhlu. Ale pravdou je, že mě příběh opravdu chytil, až když Ally začala pátrat po své minulosti a rozvinul se příběh Anny. Tentokrát mě linka z minulosti zaujala daleko víc a spojení se skutečnými osobnostmi hudby je skvělé. Obdivuji autorčiny znalosti a schopnost začlenit významné osobnosti různých oborů do smyšlených osudů. Je to jako pavučina, ze které vybíhají jednotlivá vlákna samostatných příběhů, ale dohromady tvoří smysluplnou, promyšlenou a funkční strukturu.
Doma mám třetí díl, časem na něj určitě dojde.

15.04.2022 4 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Moje první setkání s autorem, i když v hledáčku jsem ho měla už dlouho.
Dobře napsaná detektivka z domácího prostředí, děj hladce plyne a kniha se velice dobře čte. Dvě základní dějové linky, které se na konec spojí, vše uspokojivě vysvětleno a zapadá do sebe. Je to takový "obyčejný" příběh, dokážu si představit filmové zpracování. Oba hlavní hrdinové jsou sympatičtí a práce policie je podaná reálně, větší důraz je kladen na procesní stránku vyšetřování než na psychologické profily. Téma je těžké - rasismus, obchod s dětmi, praktiky podsvětí a korupce.
Rozhodně neuděláte s touto knihou chybu a já se zase někdy budu těšit na další případ z pera Jiřího Březiny.

09.04.2022 4 z 5

Podle skutečného příběhu Podle skutečného příběhu Delphine de Vigan

Tuto knihu nezařadím mezi nejlepší, co autorka napsala, ale rozhodně stoji za přečtení. Téma tvůrčí krize, vyvádění potomků z hnízda, přátelství a manipulace, stalkingu a psychických poruch je těžké a autorka vymyslela dobrou zápletku (i když zdaleka ne originální). Co moje hodnocení snižuje, je přemíra opakování stejného a hrabání se stále ve stejných pocitech, které už hraničilo s nudou. Líbilo se mi matení čtenáře a v podstatě otevřené zakončení typu "vyberte si".
Jinak se ztotožňuji s komentářem mé oblíbené knižní přítelkyně Delly111, nedokázala bych napsat tak krásný komentář, takže děkuji!

28.03.2022 3 z 5

Vražedný rozsudek Vražedný rozsudek Andreas Gruber

Skvělé čtení pro všechny milovníky thrillerů a detektivek. Trochu nezvykle z rakousko - německého prostředí, kdo četl první díl, tak už ví. Opět osvědčená dvojka vyšetřovatelů, nerudný a svérázný analytik a nadaná policistka. Tentokrát pracují na nevyřešených případech a najdou souvislost mezi zdánlivě nesouvisejícími případy. Velice chytře vymyšlená zápletka Vás nenechá vydechnout a druhá půlka knihy je opravdu strhující. Rozuzlení je nečekané, i když zpětně mohu říct, že náznaky byly... Ač jsou vraždy poměrně brutální, čtení této knihy jsem si užila a moc se těším na další díl, který by měl brzy vyjít.
Doporučuji, ale začněte od prvního dílu.

28.03.2022 5 z 5