Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Bohužel nečtu knihy této série ve správném pořadí, protože se mi nechce čekat, až se objeví v knihovně. A tady mi určitě nějaká návaznost uniká.
Nicméně s knihou jsem opět spokojená. Pro mě to nebyla taková bomba jako Údolí mrtvých, ale David je můj oblíbený akční vyšetřovatel, bez bázně a hany, který se zaručeně dostane do nebezpečí a vyjde z něj v nějakém napravitelném stavu. Řešení záhad mě baví, je to pro mě perfektní odpočinková kniha.
Prostředí filmového průmyslu bylo zajímavé, něco nového, o čem moc nevím.
Příběh z minulosti byl děsivý, na jedné straně je hrozné, co člověk dokáže spáchat ve zlomku vteřiny, ve vzteku. Horší je ale chladnokrevné vykalkulované bezskurpulozni jednání těch, kteří by mohli přijít o moc nebo o peníze.
Čtení jsem si užila a těším se zase někdy na shledanou s Davidem Rakerem.

23.09.2020 4 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Tak tohle byla zajímavá kombinace humoru a detektivního příběhu. Tak do tří čtvrtin jsem myslela, že je to hlavně o humoru, ale nakonec i ta detektivní linka byla dobře vymyšlená a logická.
Inspektor Prevít mě rozhodně pobavil, je to kniha psaná s nadhledem, nadsázkou a skvělým černým humorem. Detektiv smolař, kterému se nevyhne žádný průšvih, i doma to nemá zrovna růžové, obzvláště když u nich bydlí i tchýně. Není to žádný akční hrdina, případy řeší pečlivým a pozvolným přemýšlením, ale když je potřeba, poradí si i v nebezpečné situaci. Mezi kolegy není oblíbený, je tak trochu asociál. Kniha je plná komických situací a bizarních historek, což dohromady dává osvěžující koktejl zábavy.
Doporučuji na vylepšení nálady a těším se někdy na druhý díl.

23.07.2020 4 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Pochmurné varování z konce minulého století a jak se tak kolem nás koukám, velmi trefné... vždyť zmiňovanou "smrt intelektuální zvídavosti" vidíme všude kolem nás, od lidí unavených stresujícím dnem a čučícím bezmyšlenkovitě na cokoliv, co dávají v bedně, po děti ve školách, které vyučování přežívají bez špetky zájmu, jen aby byly u svých mobilů, tabletů a počítačů, které je zabaví a u kterých nemusejí vyvíjet žádnou aktivitu. "Lidé jsou většinou hrozně líní, touží jen po rozptýlení a po zábavách."
Pro mě je děj popsaný v knize velmi reálným scénářem. Roboty sice ještě nemáme na takové úrovni, ale vzhledem k technickému rozvoji posledních pár desítek let, kdo ví, co bude za 50 nebo 100 dalších let. Každopádně tendence ke snižování nároků na znalosti a intelektuální dovednosti tu už jsou, rostoucí závislosti také. A je to přeci intelekt, zvídavost, schopnost milovat a radovat se ze světa kolem sebe, co nás odlišuje od zvířat. Vyměníme to za pohodlnou virtuální realitu?

13.10.2019 4 z 5

Vražda bez soucitu Vražda bez soucitu Catherine Shepherd

Jak tu kdosi napsal - nijak zvlášť nenadchne, ale na druhou stranu neurazí. Prostě oddychovka. Styl psaní mi vyhovuje, příběh hezky odsýpá, kniha se dobře čte. Obě hlavní postavy jsou sympatické a jejich spolupráce pěkně klape. Případ je trochu tajemný, a i když se rozuzlení dá vytušit poměrně brzy, události kolem Julie jsou poutavě vylíčené se stoupajícím napětím. Je pravda, že si autorka dost pomáhá Juliiným nesmyslným vrháním se do rizik, ale takových knih je...
Suma sumárum je to jednodušší detektivka pro chvíle, kdy se chcete jen odreagovat. Já si zase někdy ráda přečtu některý z dalších dílů, pokud na mě vykoukne v knihovně.

13.04.2024 4 z 5

Ztracený v pustině Ztracený v pustině Jane Harper

Knihy odehrávající se v Austrálii jsou moje slabost a knihy Jane Harperové mám opravdu ráda. Líbí se mi její styl psaní, zdánlivě pomalý, přesto ale poutavý, s neuvěřitelně sugestivním popisem prostředí. Tady je to poušť, asi krásná, ale vražedná. A tak se pomalu odvíjí příběh smrti člena rodiny a jak se dá očekávat, rozplétáme složitý propletenec vztahů, křivd, tajemství a temných stránek pod maskou spořádaných lidí. A hrob honáka dává celému příběhu nádech tajemna a šimrání strachu. Není to thriller, zvraty tu nehledejte, přesto vás kniha od sebe nepustí.
Ač souhlasím s výtkami některých čtenářů, přesto se neodkloním od hodnocení plným počtem, mně se kniha moc líbila. Doporučuji.

20.10.2023 5 z 5

V údolí lišek V údolí lišek Charlotte Link

Na další knihu Charlotte Linkové jsem se těšila, ale nesplnila zcela mé očekávání, dlouho jsem myslela, že dám jen 3 *, až konec to trochu vylepšil.
Přitom začátek a nápad skvělý, nic podobného jsem ještě nečetla. Ale potenciál podle mého názoru vyšuměl, prostředek knihy se vlekl, navazující zápletka byla nepřesvědčivá. To, jak se tolik různých událostí náhodně motalo kolem stejné skupiny lidí, mi přišlo nepravděpodobné.
Až konec byl napínavý a i když jsem tušila pachatele, alespoň důvod byl pro mě překvapivý.
Tuto knihu považuji za průměrnou.

10.07.2023 4 z 5

Dvojník Dvojník Brian Freeman

Jméno Briana Freemana je pro mě sázka na jistotu. Tentokrát se autor vydal do jiných než detektivních vod a ač se mi více líbila série s Frostem, ani toto není špatné. Většina autorů se pohybuje stále na stejném písečku, ale Freeman ukazuje, že jeho fantazie a záběr jsou obrovské.
Nápad paralelních světů samozřejmě není originální, ale příběh a zpracování ano. Líbila se mi možnost procházení mezi světy, ačkoliv je vlastně naprosto strašidelná. O to víc, že nevíte, jaké vaše já vás tam vlastně čeká.
Čtivé, zajímavé, kniha si pohrává s vaší myslí a vírou, autor zkouší, čemu uvěříte. Já jsem čekala ale trochu víc, myslím, že potenciál nebyl využit.

06.04.2023 3 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Dana Stabenow

Aljaška v létě, požár a následně sbírání hub. Tak to byly zajímavé nové informace o této zemi a způsobu vydělání si peněz. A k tomu více než trochu náboženského fanatismu, to je vcelku jedovatá kombinace. Člověka u některých scén vypořádávání se s ďáblem až mrazilo, zvlášť když vím, že takové věci se opravdu staly např. v Kanadě.
Samozřejmě jsem ocenila Obludu a příhodu s pudlem, i Bobbyho s přítelkyní. Jediná věc mě zamrzela, a tady souhlasím s Trudošem, a to konec. Také bych přivítala lepší morální zadostiučinění.
Tak teď už jen pořídit si další díl, abych se opět mohla vrátit na Aljašku.
Čteno v originále.

08.11.2022 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Kniha mě neoslovila tak, jak jsem čekala podle hodnocení, ale mám moc ráda příběhy obyčejných lidí v zázemí za války, protože v každém jednotlivci, který udělal správnou věc, je hrdinství. A příběh Grace, která se snaží pozdvihnout staré zaprášené knihkupectví a která v knihách najde způsob přežití dennodenních hrůz a ještě je schopná předávat naději a radost ze čtení, je krásný.
Asi ke mně tato kniha nepřišla v ten správný čas, přesto jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Dozvěděla jsem se o civilní obraně, o tom, jak lidé dokázali přežívat mezi nálety a snažili se pomáhat druhým, zachovat si zbytky normálního života a hlavně vydržet.
A v této době nezbývá než podotknout: Kéž bychom o válce mluvili jen jako o minulosti...

06.05.2022 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Krásná kniha z ne příliš vzdálené španělské historie, o které se ve školách neučilo. Díky pečlivému nastudování podává autorka realistický obraz života lidí za vlády Franca, především rozpor mezi životem bohatých a chudých žijících na pokraji smrti hladem. Atmosféra strachu v totalitním režimu je vykreslena sugestivně a i dopady jakéhokoliv odporu proti režimu jsou nastíněny velice srozumitelně. Hlavní linka státem a církví podporované manipulace s dětmi je hrůzná a děsivá, stejně jako léta mlčení a utrpení celého národa. Z tohoto hlediska se jedná o skvělé dílo stejně jako předchozí knihy této autorky.
Přesto si myslím, že potenciál nebyl zcela využit a že byla až příliš velká pozornost věnována romantické lince, která dopad na emoce čtenáře poněkud zmírnila.
Kniha se četla dobře, ale kapitoly byly na můj vkus až příliš krátké, více by mi vyhovovalo méně časté přerušování jednotlivých linek.
Nicméně knihu ráda doporučím, Ruta Sepetys odvedla skvělou práci a doufám, že se budeme moci těšit na další díla.

20.02.2022 4 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Ke komentářům zde není co dodat, plně se ztotožňuji se všemi kladnými komentáři, obzvlášť s Chytuš a Inka063.
I pro mě byla tato kniha čtenářským zážitkem, lahůdkou, kterou jsem slupla jako malinu. Je pravda, že velký podíl na tom má skutečnost, že i já jsem v této době vyrůstala a mnohé příběhy jsou mi povědomé. Ale myslím, že díky detektivní zápletce by kniha mohla oslovit i mladší čtenáře.
Moc se mi líbil styl, zdánlivě samostatné příběhy, které mají společné postavy, ale nakonec se důmyslně propojí v celistvý obraz. Velice se mi také líbil jazyk, kterým autor knihu napsal, ledabylý, lehký, výborně se k té době hodí.
Čtení této knihy byla zábava, ale zároveň člověka nutila i k zamyšlení, nad nespravedlností osudu, nad rolí náhody v našem životě, nad fungováním a nefungováním systémů, nad lidskou zlobou, podezřívavostí, prospěchářstvím. Byla to nostalgie, protože spousta věcí byla pravdivá.
Skvělý zážitek, doporučuji.

16.01.2022 5 z 5

Záhada panství Bainbridge Záhada panství Bainbridge Laura Purcell

Konečně dobrý horor! Na rozdíl od knih Darcy Coates, kterým se tato kniha tématicky podobá, se tady setkáte s lépe, chytřeji a složitěji vymyšleným a uvěřitelným dějem a také je tu trochu více té hrůzy. Ale nebojte se, já jsem poměrně velký strašpytel a u této knihy jsem se bála jen při čtení v nočních hodinách (což mimochodem nebyl moc dobrý nápad...).
Takže máme tu tajemné sídlo, náhlý a podivný skon pána domu a záhadnou minulost vdovy. A po nálezu tajemných dřevěných soch v podkroví se naplno rozvine hororová linka. Nápad s tichými společníky je originální a atmosféra podivného panství s neutěšeným okolím, nuznými a nepřátelskými vesničany a záhadnými nehodami spojenými s domem je výtečně vykreslená a opravdu hutná. Pohybujeme se mezi 3 linkami, které se na závěr propojí, všechny jsou srovnatelně tajemné a strašidelné.
Je to opravdu mistrně napsaný soft horor. Jsem velmi spokojená a knihu milovníkům lehkého strachu doporučuji.

01.01.2022 5 z 5

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

Po Tatérovi z Osvětimi se mi už do žádné literatury o holocaustu nechtělo. Ale na rozdíl od zmíněné knihy, kniha Černá a purpurová rozhodně patří mezi nejlepší, které jsem o této tématice četla.
A to i přesto, že mi styl autora nesedl úplně, jeho vyjadřování je zvláštním způsobem strohé, jakoby odosobněné. Na druhou stranu perfektně zvládl vykreslit pohled obou stran a hlavně vývoj uvažování hlavních postav na pozadí předválečných a válečných události. Skvěle popsal neochotu lidí uvěřit, že by se nějaká taková zvěrstva mohla dít a zároveň ukázal věrný vývoj vlivu demagogie, zmanipulování celého národa a vnuknutí jim myšlenky nadřazené rasy. To se podařilo autorovi vyjádřit velice působivě.
Další opravdu silná stránka tohoto díla byl popis života v Osvětimi. Nelibuje si ve zbytečných krutostech, ale věcně a věrně vykresluje chod tábora se vší tou nepředstavitelnou hrůznou mašinérií. Síla je v popisu těch věcí okolo, transportu, rozřazování, třídění věcí, hromad věcí, a to postupné uvědomování si obrovského rozsahu této tragédie.
Příběh je prezentován jako příběh lásky z protichůdných stran barikády, ale já to jako to nejdůležitější nevnímám. Přijde mi to složitější a nemyslím si, že by tato láska vznikla za jiných okolností. Ve mně zůstává spíše hrůza z toho, jaká maličkost kolikrát rozhodla o tom, kdo přežije a kdo ne a jak moc riskovali všichni, kdo se rozhodli pomoci druhému. Zároveň dobrý pocit, že se takoví lidé našli. Bohužel toto peklo přežil jen zlomek lidí. A dokážu pochopit pocity přeživších, kteří se těžko vyrovnávají s tím, že právě oni byli ti vyvolení.
Příběh je založen na skutečných postavách a co do autentičnosti je to jeden z těch dobrých, i když emocionálně velmi náročných příběhů. Doporučuji.

23.11.2021 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Tak tato kniha mě zasáhla. Útlá novela ale s překvapivě silným obsahem, která se vám dostane pod kůži a vezme vás za srdce. Střídání pohledů čtyř hlavních protagonistů, jejichž jednotlivé dramatické příběhy se prolínají a navzájem ovlivňují. A vy celou dobu víte, že se schyluje k tragédii... brilantně napsané.
Jako pouta jsou zde znázorněny rodinné, přátelské a i pracovní vztahy, které nás dokáží omezovat a spoutávat a to až patologickým způsobem. Nejvíce mě zasáhlo, jak se někdy dítě po rozvodu rodičů stává rukojmím mezi těmito dvěma neslučitelnými stranami a jak se "plácá" v neštěstí svých rodičů, kteří mu svět boří, místo aby mu zajistili stabilní citové prostředí. Dále mě překvapila loajalita, kterou některé děti (většinou nějakým způsobem deprivované) cítí ke svým rodičům a jak dokáží jít až za hranice, které ale samy nemají možnost rozpoznat. Théův příběh byl silný a jeho způsob vypořádávání se s problémy tak povědomě tragický.
Dále mě zaujala linka Cécile, která po letech soužití s manželem zjišťuje, že ho vlastně nezná a že to rozhodně není člověk, se kterým by chtěla žít. Je zajímavé a znepokojující si uvědomit, že nikdy své nejbližší nepoznáme dokonale a že vždy v každém zůstane část, o které nevíme a kdo ví, co by bylo, kdybychom věděli.
I příběh dalších dvou hlavních hrdinů byl poutavý - Mathis, pro kterého se přátelství stalo břemenem, které možná nebude schopný unést, a Héléne, která sama traumatizovaná vlastním dětstvím, je jako jediná schopná rozpoznat, že se s Théem něco děje, ale není schopná to správně řešit.
Tato kniha není lehké čtení, přesto ji velmi doporučuji pro všechny, kteří rádi čtou o vztazích mezi lidmi. Obdivuji styl autorky, která na malém prostoru dokáže nastínit tolik důležitých otázek a donutit vás přemýšlet.

11.07.2021 5 z 5

Černé léto Černé léto M. W. Craven

Raději čtu série popořadě, ale když jsem padla na Černé léto v knihovně, nechtělo se mi čekat na první díl, protože dostat se k novinkám je těžké. Takže pro mě první setkání s autorem.
Moc se mi líbilo prostředí, do kterého je kniha zasazená - anglická Cumbrie, pro nás ponuře exotická. Oceňuji zápletku a složitost zločinu (když pominu technické provedení hlavní nejasnosti, to se mi nezdálo příliš pravděpodobné, ale nechci spoilerovat), už jsem ale detektivkám a thrillerům odpustila spoustu nedostatků, tak proč ne i tady. Dvojice, až trojice hlavních vyšetřovatelů je velice sympatická, roztomile nesourodý tým a asi jedině v bodě jejich vzájemné interakce mi vadilo, že jsem nečetla první díl. Příjemným a užitečným bonusem byly poznatky z oboru gastronomie a něco z historie obrany Anglie.
Vypadá to na dokonalý koktejl, ale musím přiznat, že se mi kniha nečetla tak dobře jako některé jiné. Jako by tomu chyběla plynulost nebo lehkost, nevím, jak to popsat. Přesto je kniha spíše nadprůměrná, vyniká složitostí zápletky, atraktivním prostředím a nesourodým týmem, který si přesto (nebo právě proto) zamilujete. M.W. Craven je nový autor a já doufám, že se bude lepšit s každou další knihou. Určitě si se zájmem přečtu i první díl.

24.05.2021 4 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Na téma druhé světové války, holocaustu a zvěrstev v koncentračních táborech existuje spousta knih a pár jsem jich už četla, lepších i horších. Některé jsou tak silné a autentické, že je skoro nedokážu číst. Tato kniha je ale jiná. Je napsaná jiným způsobem, jemnějším, a to i přes to, že pojednává hlavně o dětech. O životě v ghettu, v koncentračním táboře nebo v zařízení na převýchovu dětí pro Německou říši. Možná je to postavou mladého nacistického lékaře, který je znechucen páchanými zvěrstvy a rozhodne se tajně pomáhat. Možná je to romantickým vztahem nebo koncem, který ve čtenáři zanechává alespoň trochu dobrý pocit a naději. Nevím.
Velkou předností je, že hlavní postavy nejsou černobílé, mají dobré i špatné vlastnosti a dělají i věci, na které pak nejsou pyšné. Zároveň se ale snaží tyto skutky odčinit a vyrovnat dluh. Knihou se táhne vděk a pokora. Také se mi líbilo, že vyprávění neskončilo hned po konci války, ale dozvěděli jsme se i o dalších osudech hrdinů. Těžko se nám, kteří jsme ty hrůzy nezažili, chápe, jak těžký je i život přeživších a jak dlouho trvá, než se přestanou budit hrůzou v noci nebo lekat při zvucích, které jim připomenou dřívější život. Jak dlouho trvá lidské duši, než se zahojí.
Kniha se čte velice dobře a ačkoliv narazíte na několik nelogičností, určitě stojí za pozornost.

03.10.2020 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Tak tohle mi sedlo a já mám novou sérii, kterou budu postupně číst.
Už jsem měla pocit, že jsem severskou krimi nasycená, ale tento autor mě zaujal. Dobře napsaná detektivka s prvky thrilleru, děj svižně ubíhá, stopy a motivy se mění, pro mě bez hluchých míst a spousta napínavých chvil. Moc se mi líbila originální zápletka točící se kolem bývalých spolužáků a promyšlenost zločinu. Ocenila jsem myšlenkové pochody Fabiana Riska i ostatních vyšetřovatelů. Vztahy v týmu jsou na začátku, v budoucnu se asi budou vyvíjet. Pravda je, že mrtvol je tam až dost, v závěru přibývají skoro geometrickou řadou, tam šlo rozhodně ubrat. Také souhlasím s tím, že je celkově děj až překombinovaný, ale mě to bavilo.
Výborné prázdninové čtení, doporučuji.

09.07.2020 5 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Tak tohle byla skvělá zábava. Výborný příběh, dobrá zápletka, originální námět. Sympatická, zpočátku nesourodá, dvojice vyšetřovatelů, oba tak trochu nezapadají. Svižný děj, dobře nadávkované napětí a sice zvrácený vrah, ale autor se nevyžívá v nechutnostech.
Styl psaní je lehký, svižný, s trochou humoru. Opravdu velice milé překvapení a těším se na pokračování série, která má v originálu už 3 díly.
Doporučuji.

24.05.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Další skvělé pokračování série, na které se jistě všichni fanoušci těšili.
Tentokrát se Harry po rozchodu s Rachel opět vrací k alkoholu. Pronásleduje ho paranoia, že se mu propuštěný Svein Finne chce pomstít. A když dojde k další vraždě, která se týká přímo Harryho, probírá se z alkoholového opojení jen na chvíle, aby mohl Sveina pronásledovat a usvědčit. Ovšem případ není tak jednoduchý, jak se zdá a vynořují se podivné náhody a okolnosti.
Pro mě byla tato kniha o kousíček slabší než předchozí díly, i když jí rozhodně nechybí napětí, překvapivé zvraty, které několikrát obrátí naruby dosavadní smýšlení o pachateli, ani nečekaný závěr. Četla se velice dobře a chápu, že udržet si nejvyšší standard je zatraceně těžké. Takže proč o hvězdičku méně? Asi jsem už trochu unavená z Harryho neustálého boje s alkoholem, jehož podlehnutí je na začátku tohoto dílu nepřetržitým tématem.
Ale čtení jsem si užila a stále je to jedna z mých oblíbených sérií. Rozhodně doporučuji.

14.03.2020 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Moje první setkání s touto českou autorkou se povedlo. Poklidná detektivka, která je založená spíše na odhalování vztahů a pohnutek než na akci a potocích krve. K tomu krásně popsané prostředí ostrova v Severním moři. Zdařilé propojení minulosti s přítomností, zajímavé postavy a čekaná i nečekaná rozuzlení. Odpočinková kniha, neuděláte chybu.

28.08.2019 4 z 5