Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Pod hladinou Pod hladinou Dana Stabenow

Pro mě si tato série drží stabilně dobrou úroveň, možná je to prostředím, které umí Dana Stabenow krásně popsat a které je pro nás exotické svým chladným, drsným způsobem, a tolik odlišné od našich krajin.
Tentokrát se vydáváme na rybářskou loď a prakticky celý příběh se odehraje na rozbouřeném nebo občas i klidném moři. Kate se snaží přijít na to, kam a proč zmizeli 2 členové předchozí posádky, a jak je jejím zvykem, zaplete se do zločinu.
Trochu mi chyběla Obluda, ale na druhé straně na mě zapůsobilo vylíčení podmínek práce rybářů, boj s mořem a stále přítomná zima. Také se mi opět moc líbilo přiblížení některých tradic původních obyvatel Aljašky, včetně kapky historie.
Tak pokud máte chuť na zimu, mokro, příchuť soli, houpající se palubu a slušnou dávku napětí, pusťte se do toho.
Čteno v originále.

07.11.2020 4 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Skvělá detektivka, perfektní jízda, dobře vymyšlená zápletka. Neměla jsem žádné problémy s více linkami, děj mi nepřišel roztříštěný, orientovala jsem se dobře. Nějaké nelogičnosti u knih tohoto rázu jsem vždy ochotná odpustit. Líbí se mi pozadí příběhů, rivalita mezi sousedními státy, aspekty výchovy ve švédsku, které my příliš nechápeme, komplikovanost zápletky a pěkně popsané prostředí.
Ahnhemovy příběhy se vyznačují lehkým stylem a obrovskou akčností. Hrdinové mají dobré i špatné vlastnosti a tak jediné, co mi na příběhu vadilo, byla na mě až přílišná brutalita, jsem trochu útlicitnější povahy. Proto ta hvězdička dolů. Ale další knihu ze série si určitě přečtu a tuto doporučuji. Přečetla jsem v pořadí Oběť bez tváře a potom Devátý hrob, ale nevidím důvod, proč to nečíst i obráceně.

05.08.2020 4 z 5

Dlouhá cesta domů Dlouhá cesta domů Louise Penny

Série Louise Pennyové je moje srdcovka, na knihy se vždy strašně těším. Tentokrát jsem se trochu bála, a to kvůli rozporuplným komentářům tady na databázi. Ale zbytečně. Příběh mě jako vždy uchvátil, užívala jsem si každou větu, každou scénu, to krásné pomalé směřování ve vyšetřování, i když se tentokrát zločin objevil vlastně až na konci. Obdivuji způsob, jakým autorka dokáže vykreslit pocity a touhy, ale i ty horší pohnutky, které každý máme, ale skrýváme, a jak dokáže ukázat, jak důležité je porozumět jim nejen při vyšetřování zločinu.
U tohoto dílu jsem se i několikrát zasmála, dialogy mi často přišly vtipné, a ten konec... ten mě zase zasáhl. Oproti minulému dílu, který byl netradičně nabitý akcí, tento díl se odvíjí pomaleji, ale neztrácí na kvalitě, já si přišla na své. Ke krásnému popisu kanadské přírody jsme jako bonus tentokrát dostali i zajímavé místo ve Skotsku a opět exkurzi do výtvarného umění.
Doporučuji.
P.S. Komentáře Hareny a Aleen mi mluví z duše...

27.04.2020 5 z 5

Zkaženost Zkaženost Brian Freeman

Ačkoliv je Brian Freeman můj oblíbený spisovatel, tuto knihu mezi jeho top neřadím. Přesto je to velice slušná detektivka s dobrou zápletkou, chytře vymyšlená a napsaná tak, že skoro do samého závěru nevíte, na čem vlastně jste. Dobrá je linka, která se točí kolem postavy detektiva Strida, líbila se mi i celá linka kolem Rachel, postavy jsou skvěle vykreslené včetně psychologie (ostatně jako vždy u Freemana).
Jediné, co mi nesedlo byl soudní proces, který byl zdlouhavý. A také první půlka knihy postrádala ten správný spád, pořádně jsem se začetla až ve druhé půlce.
Škoda, že tato série u nás není dál vydávána, určitě bych ve čtení pokračovala.

25.08.2024 4 z 5

Krutý měsíc Krutý měsíc Jana Jašová

Jana Jašová úspěšně pokračuje v nastavené laťce, Krutý měsíc se mi dokonce líbil ještě víc než předchozí kniha.
Na dobu lockdownu a covidových opatření nikdo nevzpomíná rád. Autorce se podařilo dobře zachovat atmosféru této doby a psychických dopadů na lidi, ale zároveň tak, aby čtenáře neotrávila. Hlavním motivem je pátrání po zmizelém dítěti a rozluštění záhadné situace, ve které se ocitla hlavní hrdinka, která si ale na nic nepamatuje. Snaží se tedy zjistit, co se stalo a jak to souvisí s jejím synem. Dějištěm je malá vesnice s obyvateli, kteří na ni hledí s nedůvěrou až nenávistí jen proto, že bydlí v domě svého přítele. Ten tu není zrovna populární a pomalé odkrývání dávných událostí vnáší světlo do těch současných.
Pěkně vystavěná detektivka, velmi čtivá, ne vše je uvěřitelné, ale docela dobře vystihuje české poměry.

23.07.2024 5 z 5

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

Příjemné překvapení od pro mě zatím neznámé české autorky.
Forma je opravdu netradiční, členění kapitol podle úhlu pohledu, přičemž názvy kapitol jsou jakýmisi přezdívkami. Přiznávám, že to pro mě bylo zpočátku matoucí, ale po pár řádcích textu jsem se vždy našla.
Znič to jméno je poměrně svižný psychologický thriller skoro z mé domoviny, což bylo osvěžující. Nenudila jsem se a ačkoliv nebyla kniha přeplněná akcí, čtení pěkně odsýpalo a příběh mě držel v napětí. Je to hustý vztahový spletenec, kde se mísí rodinná tajemství - současná i minulá, přátelské a milenecké vztahy, sousedské klepy a pozorování, majetek a s ním spojená závist a nenávist a především ukřivděnost.
Kniha se mi moc líbila a už mám doma Krutý měsíc.
Doporučuji především ženám.

17.06.2024 4 z 5

Světlo v plameni Světlo v plameni Jennifer L. Armentrout

Souhlasím s většinou komentářů, podle kterých je první půlka knihy zdlouhavá, poměrně nudná, obsahuje stále se opakující situace, dialogy a myšlenky. Těžko se mi prokousávalo a říkala jsem si, že další díl už číst nebudu.
Naštěstí za půlkou se děj trochu rozjel a konec už byl v duchu akce tak, jak to známe z prvního dílu. Naštěstí, protože by opravdu byla škoda potenciálu, je to svět bohatý na různorodé postavy s všelijakými schopnostmi a příběh je dobře vymyšlený. Obešla bych se sice alespoň bez půlky erotických scén, ale člověk nemůže mít všechno.
Další díl si přečtu.

02.06.2024 4 z 5

V Krvavém pásu V Krvavém pásu Jakub Mařík

Třetí díl neudržel kvalitu prvních dvou. První byl zajímavý, protože byl originální. Druhý byl napínavý a nabitý akcí a novými tvory. Tento třetí se věnuje diplomatické schůzce s vesmírnými spojenci, kteří by mohli být přínosem v boji s Korzáry. Přidaná hodnota - další účastníci bojů. Zbytek je ale návrat k prvnímu dílu, přičemž pro mě se situace stala totálně nepřehlednou, nejsem schopná rozlišovat mezi loděmi, spousta názvů, některé jsou ovládané korzáry, ačkoliv byly původně naše. Smysl to dává, ale bohužel je to strašně nepřehledné. Celý děj se odehrává na různých plavidlech, které spolu střídavě bojují nebo si pomáhají. Korzárům se podařilo infiltrovat skoro všude, tak nelze věřit nikomu.
Asi by bylo lepší knihu číst než poslouchat...

24.03.2024 3 z 5

Slzy pouště Slzy pouště Halima Bashir

Kniha by se dala rozdělit na dvě hlavní části, kde první vypráví o idylickém dětství a dospívání hrdinky v Zagháwské vesnici. Krásné vyprávění o zvycích, jednoduchém, ale smysluplném životě plném rodinné lásky a soudržnosti, úcty k sobě navzájem, ke zvířatům a přírodě.
V druhé půlce se ale staneme svědky zvěrstev, které jsou páchány Araby za podpory súdánské vlády na původním černošském obyvatelstvu. Tato část je emočně velice náročná, o to víc, když si člověk uvědomí (po dočtení knihy a trochu googlení), že situace dodnes není stabilizovaná a ani postoj zbytku světa (nebo spíš jen jeho části) s tím nedokáže nic udělat.
I přes vážnost tématu a tragická fakt je kniha napsaná lehkou rukou a skvěle se čte.
Rozhodně doporučuji.

15.10.2023 5 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Výborný díl, vrátila se nám kvalita prvního příběhu.
Miluji anglický humor a tady ho máme v dostatečné míře. I zápletka je skvělá a tajemná, inu podzemí londýnského metra je samo o sobě jako dějiště vraždy slibné. Nechybějí ani vypjaté situace. Ale opravdu největší devízou této série je humor, vtipné dialogy, vtipné poznámky hlavního hrdiny i jeho vnitřní pochody. A i když tyto knihy nejsou thrillery nabité akcí, je zde vyvážené množství humoru, akce, magie, tajemna a londýnských reálií. Opravdu jsem se skvěle bavila.
Audiokniha výborně načtená.

28.06.2023 4 z 5

Zátoka smutku Zátoka smutku Chris Ould

Podařené pokračování trilogie, mně se líbilo víc, než první díl. Jan Reyna zde má menší roli, na druhou stranu jeho pátrání po minulosti matky je také zajímavé. Opět atraktivní prostředí Faerských ostrovů, jejich osamělost a izolovanost, zvyky, které vnější svět nemůže pochopit. Jsem překvapená, že si autor jako kulisu příběhu vybral tak kontroverzní zvyk jako je masové zabíjení velryb a rozhodně se mi tento popis nečetl dobře.
Takže pokud vás zajímá, zda souvisí lov na velryby s vraždou ženy a jakou úlohu v příběhu sehraje britský policista pátrající po svých faerských kořenech, směle čtěte. A já se moc těším na třetí a poslední díl.

10.08.2022 4 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Dlouho jsem kolem knihy jen kroužila, ale postapo jsem už dávno nečetla, tak jsem to zkusila.
A nebylo to špatné. Dobrý nápad, zajímavě vykreslený svět, dopady katastrofy se odhalují postupně a je to vcelku slibný začátek pro další rozvíjení příběhu. Rozjezd je poměrně pomalý a trochu nudný, zvažovala jsem i odložení knihy. Postupně děj graduje a stává se akčnější a zajímavější. Co mi úplně nesedlo, byl styl vyprávění. Vcelku jednoduchý, řemeslný. Možná jako audiokniha by mi to vyhovovalo víc, tam se člověk tolik nesoustředí. Přílišná četnost sprostých slov knize také nepomáhá. Ale děj si mě nakonec získal a těším se, jak bude pokračovat.
Pokud chcete něco jednoduššího, máte chuť se prozkoumat město postavené na vysokých pilířích, jeho politický systém a možná se dostat i zpátky na zapovězenou zem a zkoumat, jak je na tom po katastrofě, zkuste tuto knihu.

08.08.2022 3 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Spojení vesmírného dobrodružství a podmořského světa, tedy mých dvou oblíbených témat, se zdálo být ideální.
Trochu mi ale trvalo, než jsem se začetla, začátek mi přišel poněkud rozvleklý a zvyknout si na způsob komunikace a pochopit myšlenkové pochody obyvatel moře kdesi ve vesmíru, no chvilku mi to trvalo.
Ale postupně jsem začala oceňovat příběh a smysl tohoto díla. Krásně ukazuje problémy, které mohou nastat v komunikaci mezi jinými rasami a to jak v řeči, tak i ve způsobu uvažování. To vše samozřejmě vede ke konfliktu a tak nechybí ani napětí a akce. Lidské chování je zobrazeno naprosto reálně a techniky je v knize tak akorát, aby to pochopil i laik.
Líbilo se mi vykreslení tohoto chladného vodního světa, klidně mohlo být i podrobnější. Trochu mi chyběla kapka historie, jak se lidstvo na tento měsíc dostalo a jak navázalo kontakt s další rasou žijící na jiné planetě.
Ale jinak jsem velice spokojená. Po delší době sci-fi, které má co říct a které tak krásně pracuje s fantazií.

15.11.2021 4 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Ačkoliv hodnotím jen 3 hvězdičkami (dala bych 3,5, ale to nejde), přesto se mi kniha líbila. Jen se mi v porovnání s ostatními třemi, které jsem už od autorky přečetla, líbila méně. Asi proto, že mě svým chováním rozčilovala Sabine nebo proto, že se mi první půlka zdála rozvleklejší a konec, který by vydal na další desítky stránek, zase příliš rychlý a ukončený souhrnem.
Ale i tak je to pěkná kniha, obzvláště sympatické je, že je napsána na základě skutečné rodinné historie autorky, což jí dodává tu pravou atmosféru. Zajímavý byl pohled na život bílé smetánky v Hongkongu v padesátých letech minulého století, i propastný rozpor mezi výchovou tehdy a dnes, různost nároků na vztahy a vlastní spokojenost ob jednu generaci. Myslím, že to bylo velmi výstižné, zatímco dnes chceme být 100 % šťastní a spokojení, a jsme nešťastní, že toho nemůžeme dosáhnout, dříve lidé uměli žít i s nedokonalým partnerem, dělat kompromisy a více ocenit to dobré, co jim vztah přinesl.
Knihy Jojo Moyesové mám ráda a i tato mě pohladila po duši.

17.08.2021 3 z 5

Zmizení Zmizení Charlotte Link

Brilantně vystavěná detektivka, chytlavá i když ne moc originální zápletka, ale věřte, že rozuzlení vás opravdu překvapí. Má sice trochu pomalejší tempo, hlavně v první půlce knihy, takže je určena spíše těm, kteří si rádi vychutnají pomalu se prolínající vodítka, pohledy do minulosti, popis charakterů, postupné rozkrývání pohnutek a i účast na osobním životě vyšetřovatelů. A zvraty.
Styl Charlotte Linkové se mi líbí, toto už je druhá kniha, kterou jsem od ní přečetla a myslím, že rozhodně ne poslední.

15.08.2021 5 z 5

Černé zlato Černé zlato Dana Stabenow

Nejcennější na této sérii pro nás asi je to reálné vykreslení prostředí, ať už překrásné a nespoutané přírody, nebo práce rybářů na lodi a nebo v tomto případě práce a život uzavřené komunity na ropných polích. A úplně nejlepší na tom je, že autorka ví, o čem píše a zprostředkovává nám opravdu realistický pohled na různé aspekty života na Aljašce. Navíc se mi líbí důraz dávaný na dopad na životní prostředí a volání po jeho ochraně a seznámení se životem a historií původních obyvatel, a to se všemi klady i zápory, nezastírá problémy, se kterými se tato komunita pere.
Tento díl byl více technický, což pro mě bylo náročnější. Na druhou stranu knihu z prostředí ropných polí jsem ještě nikdy nečetla, takže v mnohém směru to přineslo zajímavé informace. Život na základně byl ale podán i s humorem a ačkoliv detektivní linka stála tentokrát spíše v pozadí, závěr byl jako vždy napínavý. Knihy v této sérii jsou poměrně krátké, autorka zbytečně děj nenatahuje a tak je pro mě vždy tento malý výlet do krásné, ale kruté Aljašky, příjemným rozptýlením.
Doporučuji pro fanoušky série.
Čteno v originále.

16.07.2021 4 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Jak tu již bylo řečeno, je to kraťoučká kniha, ale s velkou silou. Se silou působit na vaše emoce a to i přesto, že si nelibuje v detailech a popisech hrůz války nebo koncentračních táborů.
Hlavní je proměna přátelství dvou kamarádů, z nichž jeden je Žid žijící v Americe a druhý Němec, který se vrátil i s celou rodinou do Německa třicátých let. Jsme svědky jejich korespondence a změny jejich vztahu pod vlivem nástupu Hitlera a fašismu.
Krátké, ale úderné. Mrazivé. A ten konec... autorka nehodnotí, jen předkládá. A my opět s hrůzou vidíme nelidsky zmařené životy, ale i mravní hodnoty, protože pomsta, ať už jakkoliv brilantně provedená, citlivému člověku nic dobrého nepřinese. Kdo z nás by dokázal udělat správnou věc? A co je vlastně správné? Chránit vlastní rodinu nebo pomoci bližnímu? Kéž bychom se s touto volbou nikdy nemuseli setkat...
Doporučuji

02.06.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Nepopírám, že se paní Soukupové podařilo poměrně reálně a věrně popsat ubíjející stereotyp dlouhodobého vztahu, kdy už oba partneři udolaní všedními starostmi nemají sílu a poté už ani chuť za vztah bojovat a něco změnit. Kniha je čtivá, ale poměrně depresivní.
Ale čtenářský zážitek se nedostavil. Jednak pokaždé u této autorky dost strádám díky absenci přímé řeči, ale na to si člověk postupem čtení zvykne. Víc mně vadilo, že mě kniha v podstatě ničím neobohatila ani nerozptýlila ani nepobavila. Takovéto manželské problémy vidím všude okolo sebe a některé scény byly jak vyšité i z mého života. S ochladnutím vztahů se asi potýká každé dlouhodobé manželství, i když nám to na začátku připadá nemožné. Je jen otázka, jestli to včas rozpoznáme a máme chuť zabojovat a snažit se, překonat krizi a jít spolu dál, hledat ty dobré stránky.
Možná bych knihu nedoporučovala mladým lidem, kteří mají většinu manželství nebo partnerského vztahu teprve před sebou, aby je to neodstrašilo.

23.04.2021 3 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Já jsem oproti některým čtenářům za další zápletky kromě pronásledování vrahem vděčná, nevím, jestli by mě pouze útěk bavil. Prostředí národního parku a vsuvky z kláštera a řeholního života se mi moc líbily, ústřední zápletka mi přišla aktuální a děsivá tím, že by mohla být reálná. A ačkoliv mi některé části zápletky došly dříve, než byl záměr autorky, přesto považuji detektivku za poměrně napínavou a dobře vymyšlenou. Jediné, co pro bylo matoucí, byly návraty do minulosti, ve kterých jsem se často ztrácela, ačkoliv mi to u jiných knih nevadí.
Jen si nejsem jistá, jestli ještě někdy budu mít odvahu absolvovat let balónem, který jsem si už dlouho přála zažít.

25.02.2021 4 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Silný příběh o statečných ženách, které pomáhaly škodit nepříteli za 1. světové války. Alicina síť, síť špionek, které využívaly mužského podceňování žen, a které statečně, s vědomím rizika vlastního života, získávaly a přenášely informace, které sloužily v boji proti Němcům, a převáděly přes hranice důležité osoby.
V knize se prolínají dva příběhy, příběh špionky Eve, která se po letech psychického utrpení pokouší vyrovnat s dávnou minulostí, a příběh mladinké Charlie, která se po 2. světové válce snaží najít svou sestřenici. Jejich cesty se protnou a jedna pro druhou se stanou oporou a impulsem, který jim pomůže jít dál.
Největší síla příběhu tkví v reálných historických podkladech. Druhým velkým plusem je pohled na život obyčejných lidí a na dopady války na ty, kteří zůstali na okupovaných územích. A třetím je vyzdvižení síly a obětavosti žen, které sice nebojovaly na frontě, přesto dokázaly být užitečné a přispět k poražení Německa.
Neubráním se srovnání se Slavíkem a musím říct, že ten na mě zapůsobil přeci jen víc. Přesto knihu doporučuji všemi deseti. Je to primárně román pro ženy, ale myslím, že i mužům by se mohl líbit a mohli by se na války podívat z jiného úhlu než přes mířidla zbraní.
Trochu mě mrzí velký počet chyb, který knihu devalvuje.

06.12.2020 4 z 5