Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

První knížka tohoto autora, kterou jsem četla, a jednoznačně skvělá. Perfektní propojení napětí, chytré zápletky a sarkastického humoru. Napínavé čtení, které mě drželo vzhůru dlouho v noci a nedalo se odložit. Líbí se mi autorův styl, sarkastické poznámky hlavního hrdiny, vtipné poznámky k mezikulturním rozdílům dvojice vyšetřovatelů. Není to přehnaně brutální, což je trend poslední doby, napětí je budované postupně. Pro mě za poslední dobu jednoznačně jedna z nejlepších detektivek.

11.11.2018 5 z 5

Kobra Kobra Deon Meyer

Mně bohužel Kobra příliš nesedla. Nemám v oblibě špióny a tajné služby a jejich tanečky. Afrikánský dialekt se vyskytoval až příliš často a rušil mě při čtení. A tak mě nejvíc s celého příběhu oslovila linka zlodějíčka Tyrona a udobřil si mě až konec, který byl věnován hlavně Tyronovi a jeho schopnosti poradit si a vymyslet dobrý plán. Díky hodně napínavému a skvěle napsanému vyvrcholení nelituji, že jsem si knihu vybrala.
Ale na autora nezanevřu, prostředí Jihoafrické republiky mě stále láká.

22.02.2024 3 z 5

Labyrint z kostí Labyrint z kostí James Rollins (p)

Tak tento typ literatury není zřejmě můj šálek kávy. Celý příběh včetně tématu, děje, postav a akcí mi přišel přehnaný, nepravděpodobný a vykonstruovaný pouze tak, aby akce stíhala akci a hrdinové se mohli ukázat jako správní neporazitelní agenti. Nejlepší postava jednoznačně Báko a ještě Kowalski, ti jediní mě drželi u knihy.
Pro mě ztracený čas a tohoto spisovatele rozhodně vyhledávat nebudu.
Poslouchala jsem jako audioknihu a ani načtení se mi vůbec nelíbilo. Nepamatuji se, že bych někdy slyšela tak špatnou interpretaci.

25.02.2023 2 z 5

Dcery dvouhlavého draka: Příběh „ženy pro útěchu“ Dcery dvouhlavého draka: Příběh „ženy pro útěchu“ William Andrews

Jak tu bylo již řečeno, je to silná kniha. Není snadné, obzvláště pro ženy, ji přečíst a nevcítit se do osudů tisíců žen v Koreji za druhé světové války. Ani pozdější historie není o moc lepší a pravděpodobně ani současnost.
Kniha je velmi čtivá, pokud na to tedy máte žaludek. Příběh je sice fiktivní, prodchnutý krásným nápadem o historickém artefaktu, zároveň ale stojí na historických základech a o to větší dopad má na čtenáře.
Protože historicky kniha pojednává o poměrně dlouhém časovém období, není příliš podrobná. Ale svůj účel plní výtečně. Seznamuje čtenáře s pohnutými dějinami Koreje, s utrpením, odhodláním, sílou a pokorou tamních obyvatel.
Doporučuji

10.10.2022 5 z 5

Neklidné pobřeží Neklidné pobřeží Chris Ould

Knize zařazení mezi thrillery spíše škodí, člověk má pak jiná očekávání a může proto být zklamán.
Největší devízou tohoto příběhu je bez pochyb jeho umístění. Faerské ostrovy jsou pro zločin jak dělané a výborné popisy prostředí podpořily atmosféru. Co se týče zápletky, není tato kniha nijak výjimečná a zpracování uspokojí spíše milovníky pozvolného postupu a nekrvavých popisů, oba hlavní hrdinové jsou sympatičtí a rozkrývání rodinné minulosti Jana a vztahů v rodině je zajímavé.
Uspokojivé čtení, krásná obálka.

04.07.2022 3 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Možná jsem vůči Peteru Mayovi nekritická, ale mně se zatím líbily všechny jeho knihy, které jsem četla. Také si myslím, že trilogie z ostrova Lewis je daleko lepší, ale upřímně nechápu tak nízké hodnocení této knihy. Pořád je to skvělá detektivka psaná skvělým spisovatelem.
Výměna prostředí za španělské pobřeží zase přinesla nové podněty a zážitky. Tentokrát se mi zdá, že je kniha více zaměřená na akci a děj, popisů ubylo. Nehodnotím, jestli je to dobře nebo ne, já jsem byla i tak spokojená.
Příběh se mi moc líbil, nové postavy, trochu asociální detektiv přinášel úsměvné situace (ačkoliv to není úplně novinka), španělská vyšetřovatelka bylo sympatická a děj originální. Příběh rychle utíkal a ke konci byl hodně napínavý. Linka se slepou a hluchou Anou byla skvělá svou originalitou i přiblížením problematiky, vhled do takto limitované osoby byl citlivě poutavý.
Suma sumárum, už se těším, až pan May zase něco napíše. Pro mě je to sázka na jistotu. Doporučuji.

20.01.2022 5 z 5

Korálky z klokočí Korálky z klokočí Naďa Horáková

Prostředí moravské vesnice a téma čarodějnic bylo asi tak nejlepší na celé knize. Vcelku dobře vymyšlený příběh, tvrz s tajemnými zasypanými chodbami, několik neznámých vchodů do podzemí, starý záhadný obraz ženy, která se navlas podobá ženě ze současnosti, nevysvětlitelná zmizení několika osob, i současná vražda. To vše bylo ale zabito příliš jednoduchým stylem vyprávění, velkým množstvím neuvěřitelných náhod, komplikovaným podivným rodinným propletencem a jak tu mnozí zmiňují, příliš častým popisem kavárny a jednoho zákusku.
Dovedu si představit filmovou adaptaci, taková lehká příjemná česká kriminálka na čt1. Ale jako kniha to bylo slabé, bez hloubky.

06.10.2021 2 z 5

Katalánec Katalánec Noah Gordon

Jak už tu mnozí čtenáři podotkli, tato kniha nedosahuje kvalit Šaman a Ranhojiče, především co se rozsahu, dramatičnosti a zvratů týče. Přesto je velice poutavá a to hlavně proto, že Noah Gordon je skvělý vypravěč. A dokáže napsat nihu o obyčejném životě katalánskeho vinaře tak bravurně, že jsem se nenudila ani chvíli. Historické události jsou tentokrát více na pozadí, i když život hlavního hrdiny samozřejmě ovlivní. Ale základem příběhu je těžká cesta obyčejného člověka, který chce něčeho dosáhnout a je ochotný dřít a žít z mála, ale došel až k vysněným cílům. Je to kniha a poctivé práci, snech a hledání štěstí, o spokojenosti s tím, co člověk dělá, a síle zkoušet nové věci a jít dál, i když se vše nepovede. Nejvíce mě zaujalo sepjetí s půdou, které Josep cítil, a spokojenost s "malým" životem v zapadlé vesničce. Zajímavé také byly zvyky předávané po generace a nejistý osud synů, kteří nebyli prvorození.
Celkově moc pěkný román, který dokáže zapůsobit na vaše smysly a na vaši spokojenost se životem.
Doporučuji

20.08.2021 5 z 5

Hodinářova dcera Hodinářova dcera Kate Morton

Ačkoliv je Kate Morton moje oblíbená spisovatelka, tato kniha se mi z těch, co jsem od ní přečetla, četla nejhůře. Dokonce jsem zvažovala, že to vzdám. Ale jednak jsem si říkala, že to musí přijít a druhak se ze zásady snažím dočítat. A co myslíte - bylo to tam.
Příběh je opět tak krásný, jak jsme u této spisovatelky zvyklí, tentokrát pro mě velmi smutný. Bohužel je tak do poloviny náročné se jím prokousat a to pro jeho nepřehlednost. Příliš mnoho střídajících se časových rovin a příliš mnoho postav. Sice mám ráda komplikované příběhy, ale tady jsem se ztrácela.
Ale jsem ráda, že jsem vydržela, protože za půlkou mi to konečně začalo dávat smysl a musím říct, že když do sebe vše zapadlo, vyloupnul se z toho nádherný příběh. Romantický, tajemný, navázaný na krásné místo a jeho historii, odhalující spletitost lidských vztahů a s krutým prvkem náhody. Vypravěč pro mě překvapením nebyl, tušila jsem to od začátku a také to pro mě byla motivace vydržet a dozvědět se, co se vlastně stalo.
Takže příznivci Kate Morton a vy, co máte rádi propletení více časových rovin, nebojte se a vydržte. Druhá půlka stojí za to.

30.05.2021 3 z 5

Když jsi odešel Když jsi odešel Brooke Harris

Tak jsem si také pobrečela...
Začátek knihy se mi trochu vlekl a moc jsem nechápala okolní nadšení z knihy. S rozvíjející se linkou Hollyiny babičky to přišlo i na mě. Je to krásný příběh a moc hezky napsaný, lehoučce se čte. Jak tu někdo napsal, autorka citlivě střídá přítomnost s minulostí, pravděpodobně aby umocnila napětí, ale někdy to opravdu byl vítaný odpočinek od citového vypětí.
Obdivuji vztah mezi vnoučaty a babičkou, je krásné, když člověk i na stará kolena má kolem sebe milující lidi, kterým není jen na přítěž. Konec už byl na mě trochu moc patetický, nicméně nezastírám, že mě dojal. A představa hvězdiček na obloze je krásná (až přečtete, pochopíte...).
Rozhodně neváhejte, pokud máte rádi knihy o vztazích v rodině, o komplikovaných milostných vztazích, o celoživotní lásce k jednomu člověku, o lásce v rodině, o naději a o tom, že každá minuta našeho života je důležitá a jen my si vybereme, jak na něj budeme pohlížet.

08.04.2021 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Předesílám, že jsem knihu poslouchala jako audioknihu a mně osobně přednes Kláry Cibulkové nesedl, hlas a melodie mi přišly monotónní a rádoby ponuré, což sice asi byl záměr, ale já mám raději dramatičtější zpracování.

Jinak jsem po pravdě čekala víc podle hodnocení. Naprosto se ztotožňuji s názorem Čefa, zápletka mi přišla naprosto nereálná a nepravděpodobná. Konec byl sice opravdu překvapivý a v podstatě logický a musím smeknout před tím, jak se všechno spojilo až v úplném závěru. Přesto mě rozuzlení neuspokojilo a to právě z důvodu naprosto mizivé pravděpodobnosti, že by se něco takového mohlo stát a to i na Islandu.
Co se mi líbilo, byla popsaná mravenčí práce policie, hodiny a hodiny prověřování. Dále jsem ocenila nápad s vysíláním, i když neustálé opakování číslic mě přivádělo k šílenství. To je nevýhoda audioknih, nepřeskočíte odstavec... Ústřední dvojice mi byla sympatická, i když je pravda, že jsme se o nich moc nedozvěděli.
A na mě byly ty vraždy až příliš brutální a nechutné.
Dám ještě šanci druhému dílu, uvidíme.

09.03.2021 3 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Neměla jsem žádná očekávání a knihu jsem si vybrala podle hodnocení zde na databázi.
Ze začátku to byl pro mě oříšek, zvažovala jsem i, že knihu odložím. Ale protože to dělám jen v nouzi nejvyšší, vytrvala jsem a teď jsem ráda.
Těžko se mi hledala cesta ke svérázné Eleanor, i když některé její komentáře okolí a lidí byly neotřelé, trefné a vtipné. Ale způsob její existence mi byl velmi cizí. Až postupně s rozkrýváním její minulosti a traumat, jsem si k ní našla cestičku. Ano, je to v podstatě kniha s důležitými tématy jako je např. vyrovnávání se s traumaty, důsledky ničivé výchovy, hledání své cesty, zapadnutí do společnosti jiných lidí, ale především je o síle přátelství a lidské vstřícnosti k druhým, a právě o tom se v dnešní době hodí zapřemýšlet.
Příběh se vyvíjí vcelku průhledně, ale mě autorka na konci přeci jen dostala, bod pro ni...
Takže proč průměrné hodnocení? Asi mi nesedla forma, to oscilování mezi ironií, sarkasmem a vážností a hloubkou. Přesto neupírám knize originalitu a myslím, že některé výroky Eleanor Oliphantové, kterými komentovala pro nás běžný život, se mi v budoucnosti určitě neočekávaně vynoří z hloubi šedé kůry mozkové.
Posloucháno jako audiokniha.

25.11.2020 3 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Konečně zase kniha, kterou z hlavy dlouho nevymažu! Miluji knihy, které víc otázek vyvolávají, než zodpovídají. A tady bylo otázek víc než dost a pro každého je správná jiná odpověď, každý máme svoje vnitřní pravidla a morálku. Kdo jsme, abychom říkali druhým, co je správné a jak mají žít, abychom je soudili? A témata, která se objevila v této knize, jako např. mateřství, chtěné a nechtěné početí, zodpovědnost za rozhodnutí a nesení jeho následků, vztahy mezi dětmi a rodiči, obecná morálka, postavení imigrantů v cizí zemi, ale i jejich pro mě někdy až nepřiměřené nároky a mnoho dalších, jsou velice silná témata. Nemusíme se přeci ztotožnit s jednou ze stran, stačí si uvědomit, jak jsou některé situace těžké a rozhodnutí ještě těžší a zkusit se vcítit do druhých. A i když mají někteří hodnotitelé asi pravdu, že bylo cítit stranění ve prospěch Mii, dá se v tom vidět i poselství: Vzpomeňme si, jací jsme kdysi byli a jaké jsme měli sny a touhy, vraťme ty jiskřičky do našich životů a podněcujme je v našich dětech.... Takže já tuto knihu rozhodně doporučuji!

01.01.2019 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Dobrý příběh, velmi čtivý, těžký stejně jako ostatní knihy Ruty Sepetys. Ale je dobře, že někdo píše o takových událostech a připomíná nám, kteří žijeme v blahobytu, že by to tak být nemuselo a že by se něco takového už nikdy nemělo stát. Vždy mě udivuje, že o této části historie prakticky nic nevím, jak dobře se jim podařilo o tom mlčet... Kniha V šedých tónech se mi líbila víc, ale i Sůl moře si rozhodně přečtěte!

01.10.2018 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Už není co dodat, v předešlých komentářích je vše podstatné. Je to část pro nás méně známé historie a člověk se jen pozastavuje nad tím, jak bylo tohle vůbec možné. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala a rozhodně doporučuji všem, kteří se chtějí něco dozvědět, i když to není příjemné. Je potřeba tyto knihy čas od času číst, aby se něco takového nemohlo opakovat...

11.07.2018 5 z 5

Bez citu Bez citu Neal Shusterman

Hodně jsem váhala, jestli dát 4 nebo 5 hvězdiček, první díl se mi líbil více, Shusterman vždy přijde s naprosto originálním a chytlavým nápadem, a hlavně s nějakým etickým konfliktem, takže jeho knihy nutí přemýšlet. To na nich miluji. Ačkoliv jsou to primárně Young adult, morálně jsou velmi složité a kontroverzní.
U tohoto dílu mi zhruba do půlky trvalo, než mě děj strhnul. Na víně může být dlouhá pauza mezi prvním a druhým dílem, ale také mi přišlo, že autor nepředkládal mnoho nového, děj se mi zdál zdlouhavý a stále se točil v kruhu. Druhá půlka dostala spád a poslední třetina mi připadala skvělá.
Velmi oceňuji shrnutí klíčových pojmů na začátku knihy, bez toho bych si těžko na všechno důležité vzpomněla.
Stejně jako sérii Smrtka doporučuji všem, kteří rádi přemýšlejí o morálních otázkách a nebojí se nezvyklých témat.

03.08.2024 5 z 5

Prokletí rodu Usherů Prokletí rodu Usherů Robert R. McCammon

Komentář mého oblíbeného trudoše mi mluví z duše a shrnuje vše, co bych chtěla napsat i já.
Tak jen dodávám, že jsem se trochu pomaleji začítala na začátku, postupem času mě ale atmosféra pohltila a příběh utíkal rychle, napětí se stupňovalo až do dramatického závěru.
Jediné s čím nesouhlasím je kvalita překladu. V knize jsem zaznamenala několik zásadních chyb (a to je nehledám), např. na začátku příběhu trhali New s bratrem ostružiny, ale po noci v lese se z nich staly borůvky. Dále jsem si všimla záměny osob, jednou dokonce rozdílného pohlaví.
Poslední věc, která mi nebyla příjemná, byla velikost písma.
Celkově hodnotím knihu kladně, ideální pro ty, kteří mají rádi dlouhé příběhy založené na budování atmosféry a propracované psychologii postav.

12.11.2023 4 z 5

Mlčící dívka Mlčící dívka Tess Gerritsen

Sérii nečtu popořadě a trochu mi trvalo, než jsem Mlčící dívky zařadila za Závěje, které jsem četla již před časem.
Umístění příběhu do Čínské čtvrti bylo skvělým nápadem, přesto mě tato kniha nechytla tak jako Závěje. Ač to byl poměrně zamotaný zločin, který měl kořeny v minulosti (tak, jak to mám ráda), zdálo se mi, že tomu něco chybí. Prostředí bojového umění, tajemství starodávných mečů a k tomu takový zločin (nechci jmenovat, spoilerovat), možná právě to spojení mi nesedělo.
Nicméně stále se jedná o svižnou čtivou detektivku, která mě rozhodně nezklamala.

14.10.2022 4 z 5

Greenwich Park Greenwich Park Katherine Faulkner

Ač jsem byla zpočátku velice skeptická, musím říct, že na prvotinu je to velmi slušné, kniha mi hodně připomínala Dívku ve vlaku, která ve své době byla překvapením. Stavba příběhu je hodně podobná, jen rozuzlení samozřejmě jiné. Zápletka není příliš originální (záhadná nová kamarádka s tajemnými úmysly), jak tu už někdo podotkl, ale kniha se velice dobře čte, má napínavý děj, krátké kapitoly a četba rychle ubíhá. Jen ty mezihry mi přišly zbytečné.
Takže nic nového pod sluncem, ale jako naprosto nenáročná oddechovka, která vás zabaví na pár dní, je tato kniha ideální.

29.09.2022 4 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Průměrný thriller, chybu neuděláte, ale dílo se veze na vlně zájmu o tento typ literatury, ale nijak zvlášť nevyniká.
Zmizení malého dítěte je citlivé téma a autorovi se podařilo dobře zachytit stav rodičů a dopady ztráty na vztah a psychiku. Samotný děj má ze začátku dobré tempo, které ale postupně zvolňuje. Autor používá techniku střídání časů, tady ale vytvořil na můj vkus až příliš mnoho časových vláken a děj se tím stává zmatečným. Konec se mi naopak zdál rychlý a uspěchaný. Oproti jiným knihám je bonusem vhled do novinářské problematiky a i samotná postava novinářky Miren, která bojuje se svou valstní minulostí, je sympatická.
Kniha se čte dobře a vzhledem k tomu, že konec by mohl prozrazovat, že půjde o začátek série, tak uvidíme, jestli se autor bude zlepšovat.

15.07.2022 3 z 5