Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Tak tentokrát se v hodnocení neshoduji s většinou. Neznám knihy Colleen Hooverové, tato byla moje první, ale nevím, jestli se budu pouštět do další.
Je pravda, že tento thriller je neskutečně čtivý, to byl také hlavní důvod, proč jsem ho dočetla. Jinak ústřední téma podle mě není originální, celou dobu jsem měla pocit, že už jsem něco podobného četla nebo viděla. Sexuální scény byly zábavné pouze na začátku, pak už to bylo stále to samé a navíc množství vulgarit bylo přes moji míru. A Veritin deník - asi dobře popsané pochody psychopatické mysli, ale pro můj útlocit až příliš zvrácené. Těžko se mi to četlo, o chápání ani nemluvím.
Takže čtivost neupírám, ale jediné, co mně se líbilo, byl konec, který je dokonale věrný názvu.

18.10.2020 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Medvědín mi vyrazil dech a musela jsem si dát pauzu, než jsem se vrhla na My proti vám. Druhý díl se mi ze začátku četl hůř, trvalo mi, než jsem se do příběhu úplně dostala, než mě pohltil. Ale podařilo se a já i My proti vám řadím k mým oblíbeným knihám.
Není pochybností o tom, že Frederik Backman je znalcem lidkých duší a pohnutek. A tak se znovu ponoříte do víru lidské nenávisti, zloby a závisti, ale také na druhé straně lásky, ochoty a obětování se. Najdete tu manželské problémy, partnerské vztahy a řešení sexuální orientace, nepochopení, zničené vztahy, ale i porozumění a poučení se. Kniha je o lásce ke sportu, ke klubu, o přátelství a sounáležitosti, ale i o nenávisti protihráčů, proradnosti a politice, která si hrabe jen na svém písečku. A jsou tu tragické konce i naděje a víra v budoucnost. Jako v životě.

22.03.2020 5 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Tento dosud poslední díl této série (pevně doufám v pokračování) byl emočně nejnáročnější. Bombové útoky jsou samy o sobě hrozivé, ale když s sebou berou lidi, kteří se snaží pomoci, je to o to náročnější. Zatřese to s našimi jistotami a vírou v nějaké nepřekročitelné hranice (jako bychom důkazů o porušování morálních zásad neměli v tomto světě už dost...).
A pak začne autorka poodhalovat důvody, které k útokům vedly a uvrhne vás do dalšího emočního víru. Kde je dobro a kde už zlo, kde je spravedlnost, dokáže jí náš právní systém dosáhnout? A jaký názor máte na pomstu?
Tento případ se vám zařízne hluboko, zatne drápy pochybností, odsuzování, pochopení, bezmoci a zůstane pocit nespravedlnosti a způsobí vám utrpení. Protože pojetí dobra a zla tu dostane hodně na frak.
Skvělý díl, který vám nedovolí knihu odložit. Ale ten konec... to jsme si snad nezasloužili...

29.09.2024 5 z 5

Ušlechtilá stezka Ušlechtilá stezka Peter May

Peter May v jiné podobě, avšak opět skvělý! Pro mě tématem velké překvapení, příběh situovaný do Asie, konce minulého století, do doby řádění Rudých Khmerů a napjaté situace mezi Vietnamem, Kambodžou, Thajskem a západem.
Strhující příběh najatého žoldáka, který má zachránit rodinu, která zůstala v Kambodži. Mise, která od začátku měla pouze 50% pravděpodobnost úspěchu, se samozřejmě nevyvíjí podle plánu a tak se dočkáte strhujícího děje, ale zároveň i silného čtení o šílenství, které tuto část světa zachvátilo, masakrech, které se vymykají zdravému rozumu, snaze lidí přežít i za hrůzných podmínek. Historie, o které mám povědomí, ale jen zběžně.
Kniha mě velmi zasáhla, jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco nového, k čemu si ještě dohledám další informace. Peter May je skvělý vypravěč, a tak se kniha hodí jak pro milovníky akce a dobrodružství ve stylu Ramba, ale i pro ty, kteří chtějí silný příběh na základě historických událostí.

25.08.2024 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Já prostě s těmi detektivkami z minulosti bojuju. Pořád to zkouším a pořád jim nemůžu přijít na chuť. Připadám si jako kulturní barbar, ale já mám asi raději zvlášť historický příběh a zvlášť detektivku.
Tak mě neposlouchejte, tato série je oblíbená a právem. Poslech mě bavil, ale není to můj šálek kávy a pokračovat nebudu.

10.07.2024 3 z 5

Vražedný rej Vražedný rej Andreas Gruber

Úvodní díl trilogie, která navazuje na předchozí trilogii.
Kvalitu autor rozhodně drží, parádní detektivní thriller! Jedno tajemství z minulosti, které se po letech vymstí. A mrtvoly přibývají závratnou rychlostí. Maarten je mimo službu, ten pátrat nemůže, zato Sabine se do toho i přes jeho varování pustí s vervou. A protože jí nadřízení házejí klacky pod nohy, vypadá to na komplikovaný případ korupce. A když jde do tuhého, dostane se ke slovu i nesnesitelný Maarten.
Parádní jízda, čtení jsem si moc užila. A protože další dva díly jsou už dávno vydány, musíme doufat v co nejrychlejší překlad a vydání u nás.
Doporučuji! (Ale doporučuji nepřeskakovat předchozí díly)

16.03.2024 5 z 5

V ledovém sevření V ledovém sevření Jakub Mařík

Souhlasím s nadšenými komentáři, i mně se druhý díl líbil víc než první a považuji ho za zdařilé sci-fi.
Oproti jedničce zde máme více míst, kde se děj odehrává, lépe vykreslené postavy a zpracované vztahy. Stále jsou tu tajemní Korzáři, ale přidaly se i jiné mimozemské entity.
Děj je opravdu napínavý, akce stíhá akci, spousta stříleček a bojů s mimozemskými tvory. Kniha se neopírá jen o technické detaily, což je výhoda pro netechnické typy.
Super zábava! Doporučuji.

31.08.2023 5 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Pan Bennett vytvořil naprosto originální svět plný magických technologií, které popírají realitu. Na začátku jsem si chvíli zvykala na nová slova včetně podivných nadávek (které mi moc neseděly). Ale kniha mě dostala rozsahem fantazie, i když příběh byl v podstatě jednoduchý. Souhlasím se zařazením spíše do YA fantasy a i podle mě je škoda, že příběh není trochu složitější a postavy komplexnější. Nápad se skribováním je výborný, ale jeho potenciál není zcela využit.
Přesto jsem si užila tento svět, který ovládají kupecké korporace vlastnící technické vymoženosti a kde žije zbytek obyvatel v bídě a beznaději.

19.03.2023 4 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Sice jsem podle hodnocení čekala hlubší a náročnější příběh, ale přesto bylo čtení milým a příjemným zážitkem. Vskutku takovým pohlazením, protože bychom si všichni přáli, aby svět byl takto nekomplikovaný, plný dobrých lidí, kteří k sobě najdou cestu a jsou šťastní a schopní užívat si jednoduchý život ve společnosti těch druhých.
Kniha se snadno a rychle čte a na konci budete mít pocit, jako byste přečetli pohádkový příběh a bude vám dobře. A možná si chvilku budete víc vážit těch obyčejných chvilek se svými blízkými, protože na vás dýchlo kouzlo Arthura Truluva.
Tak se nechte okouzlit.

04.03.2023 4 z 5

Země v troskách Země v troskách Kristýna Sněgoňová

Skvělý posun v kvalitě i příběhu, tento díl je o level lepší než první. Více nadupané akcemi, napětím a přísliby do budoucnosti.
Tento příběh výborně navazuje na první díl, rozšiřuje naše znalosti o další město v oblacích, ale s jiným fungováním a s jiným přístupem ke zkoumání povrchu. Hlavní postavy byly velice sympatické a člověk si je snadno oblíbil a fandil jim. Popisy boje s céčky jsou sugestivní a vylíčené tak, že máte chuť se vyhýbat těm všetečným nohám. Tentokrát autorka přidala hodně niterného zápasu hlavního hrdiny, což bylo ku prospěchu. A konec? Ten vyvolává potřebu honem rychle sehnat další díl.

19.02.2023 4 z 5

Sestra ve stínu Sestra ve stínu Lucinda Riley

Tak toto mě uchvátilo. Zatím se mi v předešlých knihách této série víc líbila historická linka, ale tady poprvé se mi obě líbily stejně.
Současný příběh Star, sestry, která hledala své místo v životě, nejistá bez své sestry, nám ukazuje, že člověk může žít šťastný a naplněný život i bez toho, aby v něčem vynikal, protože pochopení a rozdávání lásky a pomoci je ušlechtilý a uspokojující cíl, kterým můžeme zlepšit život tolika lidí!
A historická linka z doby krále Edwarda byla prostě kouzelná. Ať už popisem života obyčejných lidí nebo majitelů panství nebo životem v Londýně a intrikami kolem královského dvora. Oběma příběhy se vinou lehoučké romantické linky a láska k zemi, ke krajině, rostlinám a zvířatům. A lidem.
Krásná kniha, doporučuji.

05.06.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Jako oddych od vážné literatury a zapeklitých nebo krvavých detektivek ideální. Kniha má své klady i zápory, mně asi nejvíc vadil trochu nadnesený idealismus, finančně nic nebyl problém, ochotných pomocníků taky bylo vždy dost a ačkoliv se Aleš nechal tak nějak vláčet osudem, všechno mu v podstatě vyšlo. Také známých celebrit se tam motalo trochu moc. A chyběl mi Hartlův humor, čekala jsem trochu méně vážnou notu.
Ale v podstatě se mi to jako odlehčení líbilo. Příběh plynul svižně, dialogy byly uvěřitelné a reálné, místy lehce vtipné. Ze začátku jsem si říkala, proč bych v této době četla ještě o marastu někoho jiného, ale nakonec jsem to dočetla ráda a byla to zábava. Styl Patrika Hartla mám ráda.

22.03.2022 4 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Jak už tu mnohokrát zaznělo, čtenář, který má rád Davida Rakera, už neřeší uvěřitelnost a reálnost, pouze si užívá akční jízdu tohoto neohroženého detektiva. Samotné téma pátrání po identitě muže, který ztratil paměť, bylo skvělé. Samozřejmě bylo jasné, že jeho minulost nebude nic všedního, o čem by pak také kniha byla... Do půlky jsem se vezla na vlně nadšení, hororové vsuvky z místa za plotem, budování záhady z pohledu malých dívek, to vše mělo skvělou atmosféru. V druhé půlce mé nadšení trochu ochladlo a ačkoliv se mi i tAento díl velmi líbil, poslední bod k dokonalosti mu u mě ubrala nepravděpodobnost tak dlouhodobé manipulace s místními lidmi.
Nicméně tuto sérii stále považuji za top mezi thrillery.

30.01.2022 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Byla to taková poměrně rychle ubíhající jednohubka. Na rozdíl od Trhliny tady dostává děj rychlý spád a je od začátku dramatický. Líbil se mi nápad, představa takovéto bezmoci na odlehlém místě a v zimě je pro mě dostatečně hrozivá. Četla jsem v noci a je pravda, že jsem pak v klidu usnula, ale budování napětí a strachu se mi líbilo. A konec? Pro mě bylo rozuzlení překvapivé a konec přijatelný. Jediné, s čím jsem se potýkala, byl až příliš detailní popis jedné krvavé scény.
Možná souhlasím, že má nápad větší potenciál, než se autorovi podařilo vytěžit, ale já jsem se docela bavila. 3,5*

14.12.2021 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Vím, proč jsem čtení této knihy tak dlouho odkládala, ale stejně jsem nebyla připravená. Smekám před autorovým uměním spojit historická fakta s poutavým životním příběhem několika lidí a tak dobře je provázat. To, že se životy hrdinů podařilo spojit se všemi důležitými událostmi a osobnostmi působilo podle mě až příliš prvoplánovitě a nepravděpodobně, ale chápu účel.
Co jsem podobně jako mnoho čtenářů nerozdýchala, byla až příliš velká porce násilí a brutality. A i když tomu tak asi opravdu bylo, takovéto zpracování už je za mými hranicemi. Ústřední motiv přátelství a lásky je zahrabán pod horami až zbytečně podrobných popisů zvráceného a nelidského násilí, ze kterého se člověku dělá zle. Nejsem za přikrášlování reality v koncentračních táborech (typu Tatér z Osvětimi), ale tohle byl už opačný extrém. Nejvíc mi asi vadilo, že v celé a to velmi rozsáhlé knize nebyl snad ani jediný pozitivní moment, ani chvilka, kdy by si člověk mohl oddychnout a načerpat sílu do dalšího čtení. Tak koncentrované zlo a nelidskost jsem ještě nečetla.
Přesto hodnotím knihu vysoko a to pro vypravěčské umění, protože až na slabší část z Ameriky se kniha opravdu nedala odložit. Dále také pro zachycení reálií a faktů a opravdu zdařilé propojení s fikcí. Knihu ale rozhodně podruhé číst nebudu.

28.09.2021 4 z 5

Klikatá cesta Klikatá cesta Brian Freeman

Tato série od Briana Freemana je moje oblíbená a na tento díl jsem se moc těšila. A byla jsem nadšená, kniha mě bavila od první stránky. Tentokrát byly do příběhu zamotány symboly červeného hada, záhadné poslední slovo umírajícího, podivná zdánlivě nesouvisející úmrtí a tajemný všemocný nepřítel. Zavánělo to korupcí a trochu praktikami mafie, děj byl skvěle napínavý a i osobní život Frosta Eastona se vyvíjel. Kocourek Shack nechyběl, takže vlastně vše bylo dokonalé.
Chvilkami byl děj poněkud naivní a Frostova skoro slepá důvěra ke všem lidem byla zarážející, ale oblíbenci se dá spoustu věcí odpustit. Takže plný počet a doporučuji.

25.07.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Čekala jsem poutavý příběh o boji o život na rudé planetě, ale pro mě se ta poutavost utopila v přemíře technických podrobností. Obdivuji autora, který asi nastudoval spoustu materiálů a musí být technicky velice zdatný, bohužel mě to míjelo, ztrácela jsem se prakticky od začátku a na to, abych se poučila, byly chemické a fyzikální popisy příliš podrobné a složité a bylo jich příliš mnoho, takže jsem v podstatě už ani nedávala pozor.
Postava Marka se mi moc líbila a jsem ráda, že do vesmíru lítají takto schopní lidé. My ostatní bychom nepřežili a nevyřešili první problém. Velice oceňuji Markův smysl pro humor a sebeironii, dobře jsem se jeho reakcemi bavila.
Chápu, že má kniha tolik kladných recenzí, já jsem bohužel technický ignorant...

25.07.2021 3 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Moje druhá kniha od tohoto spisovatele a nevím nevím, jestli jsem si vybrala dobře. Nejen proto, že tento díl přímo navazuje na jeden z předešlých, lze to číst i bez jeho znalosti, ale spíš proto, že podle komentářů zde je tento díl opravdu zvrácený (jenže já předem komentáře nečtu...). S čímž musím souhlasit.
A tady narážíme na můj rozporuplný vztah k panu Carterovi, na jednu stranu se mi jeho detektivky velmi líbí (kladný a dokonalý hrdina, dobře vymyšlené zápletky, dramatický průběh i rozuzlení, dobře vykreslené postavy atd. atd.). Na druhou stranu bych se obešla bez té - na můj vkus - opravdu zbytečně vygradované brutality a detailních popisů. Jsem trochu útlocitná duše, takže dobře mi tak, když čtu Cartera.
Jinak zápletka se mi moc líbila, přímá konfrontace detektiva a padoucha, pomsta, strach a souboj mozků. Velice čtivé, napínavé a neodložitelné. Jen nedoporučuji při četbě jíst...
Takže to nechám na vás, milí čtenáři, jestli na tohoto spisovatele máte žaludek, já to budu pár dní rozdýchávat.

13.06.2021 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Znepokojivé, šokující, mrazící... ta myšlenka... neříkejte, že Vám z nápadu rozpojování nepohodlných ve prospěch ostatního lidstva neběhá mráz po zádech! Samozřejmě je nesmyslné, aby rodiče dali své nevhodně se chovající děti na orgány, ale... když si vzpomeneme na nechvalnou minulost lidstva a když se podíváme kolem sebe, tak mě napadá otázka, kam až lidé jednou ve své pohodlnosti, touze po přepychu a pohodlí, touze po dokonalosti a bezchybovosti zajdou?
Shusterman píše YA literaturu a tomu odpovídá styl, výběr hrdinů i vystavění zápletky. Ale jeho díla nutí i dospělé zamyslet se nad možným obrazem budoucnosti. A pohled, který nám nabízí, není zrovna růžový.
Mně se moc líbí, jak mnou jeho knihy vždy zatřesou a jak na ně musím ještě dlouho po přečtení myslet, jaký neurčitý strach ve mně vyvolávají. Protože mě nutí přemýšlet a hlavně cítit a soucítit. A dokud tyto emoce budeme mít, tak snad takto nedopadneme.

18.05.2021 4 z 5

Blues pro bláznivou holku Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Poprvé jsem četla na střední škole a od té doby se ke sbírce čas od času vracím. Nadčasové, krásné, dojemné.

06.05.2021 5 z 5