Atuin Atuin komentáře u knih

Divokou stopou Rodop Divokou stopou Rodop Nikolaj Chajtov

Je to velice pěkná kniha, nežli jako povídky,přišli mi jednotlivě řazené úseky jako fejetony. Ovšem velice silné a velice emotivní,ačkoliv jsou v neustálém souběhu s krajinou, s přírodou a s jednotlivostí v ní utvořenou.

30.10.2014 4 z 5

Kouzelný vrch Kouzelný vrch Thomas Mann

Kouzelný vrch se nečte lehko,autor se od čtenáře často vzdaluje do jemu vlastních míst. Je to poctivá kniha,kterou si člověk zapamatuje, i kdyby jen proto,že si s knihou pobude nějaký ten čas. Nemohu však říct, že by mi zde Mann nešel někde na nervy, ovšem to je poplátné právě tomu času. Dlouho se rozmýšlím pustit se do ní znovu, ale zatím váhám a jak to tak vypadá, možná to bude váhání navěky, i když mám dojem, že by to mnohé věci osvětlilo a a klikiháky by se staly čitelnými. Pro mě to byla zajímavá kniha,podmanivá, a já vím je to hloupé přirovnání,ale kniha vydatná. Seriózní. Za to vše 5/5, ovšem kdybych měla minout tu serióznost díla, možná bych šla s hvězdičkou dolů, ovšem to jsou jenom takové nesmyslné úvahy o ničem, protože knihy hodnocení nepotřebují a nad každou opanuje jedině subjektivita. Osobně mu jsem za rozměr knížky vděčná, protože pro to co zvolil musel nasadit právě takové tempo.

28.10.2014 5 z 5

Nětočka Nězvanovová Nětočka Nězvanovová Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Ani tady se sám autor nedal chytit nad obyčejností příběhu, který by měl jen tak vyprávět a zachytil se pocitů, které jediné chtěl přiblížit bez ohledu na to jak své dílo předá čtenářům. Empatické a silné prostředí vytvořené uvnitř lehce strhne a zabolí.

25.10.2014 5 z 5

Bytná Bytná Fjodor Michajlovič Dostojevskij

No není to knížečka, pro všední odpoledne. Nechybí v ní Petrohrad, horečnatost,nechybí v ní jisté pomezí,kolem něhož Ordynov krouží jako postřelený ( zvláštně raněný) pták.

25.10.2014 5 z 5

Vichry války (komplet) Vichry války (komplet) Herman Wouk

Nejprve jsem se s knihou z knihovny nechtěla ani vláčet,ale jak jsem pak byla ráda že jsem si ji přečetla. No já v podstatě souhlasím s komentářem pode mnou.

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Mika Waltari

Můj "druhý první":) nejoblíbenější román od tohoto autora. Ano je to dlouhé, ale takové věci se nedají sfouknout na pár stran.

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Každý kdo je tak či onak upoutaný ke středověké Paříži najde v této knize zalíbení, zejména s hrdinou, který knihu tvoří.

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Loukotkové celé nazírání na věc, je velice sympatické. V knize nejsou žádné zbytečné těžkopádné obraty,postavy mají svůj jasně vymezený časa osud a styl jaký autorka píše je snad nekompromisnější, než sám osud. Petronius je tady člověku bližší, než v jiném tolik obdivovaném díle. Její jazyk má glazuru.Román je to opravdu historický.

15.10.2014

Skála Skála Peter May

Velice silná a nefalšovaně dobrá knížka

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Taková kniha člověka nemůže nenadchnout.Člověk, který si potrpí (nejen) na A.C. Clarka, to ví už dávno předem než knihu otevře a dočte.

13.10.2014 5 z 5

Odvedu vás do Sierry Madre Odvedu vás do Sierry Madre Asa Earl Carter

Velice silná a takřka neodložitelná kniha. Není to žádný čajíček,ale je jasné že když někomu kradete půdu( nejen) pod nohama nemohou vám to oplácet laskavostí. Není to žádná taková indiánka, je to kniha která vypovídá o mnohem větším problému, který jsme jako svět dosud nevyřešili.Za sebe knihu jedině doporučuji.

07.10.2014 5 z 5

Barva mléka Barva mléka Nell Leyshon

Jakmile se pro tento zvláštní článek rozhodnete buď ho odložíte na samém počátku, nebo vás to strhne a úplně na vše zapomenete, protože Mary uchvátí. Ale jakmile se člověk dostane do té zprávné nálady autorka varovně vztyčí prst, že takhle nee, že takhle to na tomto světě nechodí a bodne čtenáře do srdce takovou měrou,že se rychle vrátí na tvrdou zem. Kniha je tvrdá a rychlá jako výstřel z pistole a člověk zůstane stát a ani neuhne.

29.09.2014 5 z 5

Královny nemají nohy Královny nemají nohy Vladimír Neff

Kniha mi tak trochu připomínala Merleho Petra ze Siroaku, bylo to velice poučné, velice zábavné a vůbec jsem netušila ( protože jsem jako první četla ságu Bornových ) jak dobrým humorem autor oplývá. Kniha není vyplněna vatou a zbytečným tlachaním a jak uvedl nadšenec pode mnou naprosto člověka uchvátí. Doporučuji.

29.09.2014 5 z 5

Početnice Početnice Gustav Kníže

Krásná učebnice, bez zbytečných přehmatů, barevná, ale nepřeplácáná, prostě nádherná kniha pro děti které poznávají svět čísel:)

Hlášení El Grecovi Hlášení El Grecovi Nikos Kazantzakis

To to kniha se nedá nijak jinak nežli doporučit, komentář pode mnou je velice výmluvný a trefný. Kniha má své osobité jádro, které ještě autor zesiluje svým neuvěřitelně dokonalým vyprávěním, kterému nelze jinak nežli naslouchat. četba to je svěží, osvěžující,a zvláštní svou jadrnou silou vůle života, jíž tu autor patrně předává po nitkách a předivech jemu podobných.

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Pro mě je Malý Bobeš ( stejně jako Kája Mařík a Řídících Márinka) srdeční záležitost od které se neumím odloučit ani v dospělosti. Se všemi peripetiemi, se všemi krásami, které v knize jsou, s Bobšem, dědou.... Jako povinnou četbu to neznám, anebo jsem to nezaznamenala, nevím ostatně to by mi mě osobně bylo asi srdečně jedno, Malý Bobeš je pro mě prostě moje srdcovka.

17.06.2014 5 z 5

Žalář nejtemnější Žalář nejtemnější Ivan Olbracht (p)

Velice dobře napsaný psychologický román, naprosto mu nemám co vytknout. Celé je to napsané neuvěřitelně sugestivně, obratně a přesvědčivě, nemá to hluchého místa a mě to doslova napínalo na skřipec.

Do cizích rukou Do cizích rukou Vlasta Javořická

Ano smutný, a mě to dokonce přišlo až drsné a autorka neváhala aby ne tu drsnou strunu života ukázala. Taky mohla někoho nechat na živu, říkala jsem si, ale to pak asi titul nenesl název " do cizích rukou"

17.06.2014 4 z 5

Ve znamení Erató Ve znamení Erató Jan Šmíd

Velice dojemný román, celkově má všechny prvky lyriky a část kdy Václav píše v záchvatu malomocenství své nejkrásnější poetické texty mi vehnala slzy do očí. Kniha nevyznívá do prázdna, ani se nerozbíjí o nesmyslné odstavce dlouhých, až posedlých představ té doby, ale solidně oživuje dávno zaniklý svět, tak že jim dává vnitřní uvěřitelnost do té nejvyšší míry.

Slabikář Slabikář Jarmila Hřebejková

K tomuto slabikáři mám obrovský vztah. Je to ten nejkrásnější slabikář jakým jsem kdy mohla listovat a velice" závidím" své sestře že se právě z něj učila číst, ty kresby, jsou skutečně nepřekonatelné, jak píše dáma pode mnou. na tuto knížečku, tak důležitou a tak krásnou je pět hvězdic málo:) ( a když si ještě vybavím jakou má schovanou početnici, a její ruštinu...)

16.06.2014 5 z 5