Awča Awča komentáře u knih

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Příběh je fascinující, na začátku stál jistě dobrý úmysl-zvýšení porodnosti, který se stal záminkou k přebudování celé společnosti.
Pomalý rozjezd knihy mi dal možnost vcítit se do nekonečných hodin a dní hrdinky, pro kterou byly vzpomínky na minulost únikem z reality, které byla nucena se přizpůsobit.
Velmi působivé, jen ten konec byl jako přílepek z jiné knihy.
Těším se na seriál.

30.05.2019 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Knihu jsem četla bezprostředně po přečtení předchozího dílu, možná to byla chyba a chtělo to větší odstup. Příběh je opět napsaný čtivě, ale u hlavních postav mi chybí vývoj, Mia se stále plácá v problémech, Holger také, tím pádem vše působí temněji než by muselo. Nadsazené zápletky mi nevadí, ale zde už to bylo na hranici uvěřitelnosti. Kniha nebyla špatná, ale v porovnání s předchozím dílem je opravdu slabší. Další si přečtu ráda, ale nechám tomu čas.

05.03.2019 3 z 5

Žulové město Žulové město Stuart MacBride

Měla jsem trošku obavy z tématu knihy, násilí na malých dětech se nečte dobře. Ale autorovi se to podařilo vybalancovat, nesklouzl ke zbytečné brutalitě. Kniha se četla opravdu dobře, samé zajímavé postavy, zamotaný případ, nemohla jsem od ní odtrhnout. Těším se na další díl.

28.02.2019 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Čtivý kousek, autor se trochu posunul, resp. upustil od některých témat, která již byla spíše na škodu hlavnímu příběhu a kvůli kterým jsem již ani posledního Servaze nečetla. Začátek knihy se odehrává na počátku Servazovo kariéry, bylo zajímavé sledovat, jak se za léta posunuly policejní metody, at již v technické rovině nebo způsob výslechů. Zápletka byla, jako vždy, zajímavá. Pár veletočů na závěr, prostě typický Minier.
Co mě rušilo, byly názvy kapitol. Jak z minulého století nebo z dětské knihy, vůbec se sem nehodily. Váhala jsem, ale nakonec plný počet hvězdiček, kniha mě bavila.

26.02.2019 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Moje první setkání s autorem. Pro mě osvěžující - obvykle čtu pro oddech detektivky, fantasy apod. Obecně nemusím příběhy, které se proplétají ve dvou dějových rovinách, a i když to zde bylo zajímavé, přistihla jsem se, že jsem spíše zvědavá na novodobý děj něž na Mendela. Vůbec jsem netušila, jakým směrem se děj bude ubírat. Závěr-možná vypointovaný až příliš precizně, ale krásně to příběh završilo.

28.12.2018 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Přečetla jsem jedním dechem, jako všechny předchozí detektivky tohoto autora. Takže moje hodnocení není úplně objektivní :-) Sstyl psaní Roberta Bryndzy se mi líbí. Knížka je čtivá, sledování dvou dějových linek bylo zajímavé. Druhý příběh byl ze zpočátku velmi uvěřitelný. Bavilo mě, že Erika navštívila Slovensko, škoda, že si tam nenašla nějakého skvělého partnera. Třeba v příštím díle?

30.11.2018 5 z 5

Doupě latinářů Doupě latinářů Ivan Wernisch

Sežrané spisy jsou absurdní, vtipné, někdy nepochopitelné.
Prostě úplně jiné.
Proto dílo Wernische miluju. Fakt.
Až na toho chudáka Hlávku :-)

05.06.2024 5 z 5

Magorovo borágo Magorovo borágo Ivan Martin Jirous

Neznala jsem borago kvítko ani Magorovo borágo.
Obojí má svou sílu i půvab.
Jestli by se andělé
ta radost
radovala z nás
Jestli by se andělé to světlo skvoucí bílé
lesklo i nás jeho odlesk
jestli stín jich andělů by
neztmav příliš vedle nás
jestli křidélka neúnavná
jestli šelestění perutí jestli vánek
stále vanoucí okolo nás
jestli ta přemíra lásky
Barvotisk jak ji přes lávku převádí
jestli by nevybled
kdyby visel na zdi
blízko nás
...
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma

10.03.2024 5 z 5

Vražda kvete v každém věku Vražda kvete v každém věku Josef Pavlín

Lehká vtipná detektivka, přesně to, co chci slupnout o dovolené.
Při čtení se mi párkrát vybavil film Čtyři vraždy stačí, drahoušku.
Škoda, že kniha nemá pokračování.
Jelikož se část děje odehrává v mých oblíbených KV, zařazují do ČV 2024.

27.02.2024 5 z 5

Vesmír je báječné místo pro život Vesmír je báječné místo pro život Jaroslav Veis

Vydařená antologie, kterou jsem dostala dárek, kuriozitku z antikvariátu.
Pobavil mě Potterův paradox, Příjemná hra mě nezaujala, Stojící žena smutně šokovala.
Palubní rozhlas jsem pochopila až po přečtení doslovu.
Líbila se mi osobitá grafická úprava knihy a ilustrace, kniha má styl.
Přeneslo mne to do doby, kdy Edice 13 bývala mou oblíbenou.

31.12.2023 5 z 5

Päťdesiat perfektných príbehov Päťdesiat perfektných príbehov * antologie

Skvělý úlovek z knihobudky ve slovenských termálech. Napřed to vypadalo jako z nouze ctnost, navíc jsem si nebyla jistá svou slovenštinou...
Ovšem výběr povídek mě uchvátil, zvláštní až nadčasové, některé mi těžko zmizí z paměti, přemýšleli jsme o nich a diskutovali.
Pozoruhodná vzpomínka na dny volna na sklonku léta.

13.09.2023 5 z 5

Měsíce Měsíce Karel Toman (p)

Celý rok přečtený během chvilky.
Místy verše možná působí zastarale a pateticky.
A na druhé přečtení v nich vidím tu krásu přírody, koloběh života a lidské radosti i lopoty.

Květen
Jdem všichni, s ženami a dětmi
a se snem předků.
Jdem slunce přivítat, jež vyvolala ze tmy
modlitba věrných pokolení
a práce.

05.05.2023 4 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Je pro mě těžké knihu hodnotit.
Začátek mě navnadil, pěkný styl psaní, neotřelá témata, byla jsem zvědavá na každý další krok Aomame i Tenga.
Pak se tempo zpomalilo, přibylo absurdností, a bylo pro mě čím dál těžší se na čtení těšit.
Na třetí díl se nechystám, možná zkusím od autora povídky.

22.02.2023 4 z 5

Ze života českých poustevníků Ze života českých poustevníků Vratislav Václav Tomek

Mám ráda příběhy poustevníků, představuji si jejich život, jaký ve skutečnosti byl, a jak byl poté mile naivně přibarven.
Historické souvislosti, zvláště popis možné zrady Vintíře, jsou velmi zajímavé.
Jazyk knihy je zastaralý, nečetlo se mi proto úplně lehce.

28.01.2023 4 z 5

Divadlo krutosti Divadlo krutosti Terry Pratchett

Terryho Pratchetta čtu moc ráda.
Povídková kniha je zajímavá, i když mě některé kousky úplně neoslovily, takové jednohubky, některé chutnají lépe a některé vůbec.
Bábi Zlopočasná je moje nejoblíbenější postava, povídka s ní mě pobavila nejvíce.

29.12.2022 4 z 5

Smrt v zádech Smrt v zádech Harlan Coben

Půjdu trochu proti proudu. Kniha se mi moc nelíbila, četla se špatně, celé to bylo takové kostrbaté, skládanka bez emocí.
Harlan umí i lépe.

22.10.2022 2 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Posloucháno jako audiokniha, výborně zpracovaná. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout.
Bavilo mě úplně všechno, nejvíce začátek, cílevědomost hlavní hrdinky a léta na akademii.
S postupem času se příběh stával temným a ne vždy jsem s Rin souzněla.
Nedočkavě čekám na další díl.

28.07.2022 5 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

To bylo počtení!
Svěží, milé a originální. Pěkně popsaný svět i postavy. Oblíbila jsem si ty kladné a u těch záporných jsem neměla problém porozumět jejich pohnutkám.
Bavily mě dialogy Sancie a Klefa. Opravdu se těším na další díl.

20.06.2022 5 z 5

Hradba mlčení Hradba mlčení Tracy Buchanan

Thriller se zajímavou zápletkou, jak by se asi člověk zachoval, kam až by zašel v ochraně svých dětí, je ospravedlnitelné krýt své blízké před policií?
Psáno místy trošku kostrbatě a povrchně, ale poháněla mě zvědavost, jak se případ vyvine. Závěr mě překvapil, jsem s ním v podstatě spokojená.
Ale na plný počet hvězdiček to není.

07.06.2022 4 z 5

Svíčka za mrtvého Svíčka za mrtvého Ann Granger

Svým způsobem starosvětská detektivka, i když z doby nedávné. Sérii čtu nahodile, je to milé poklidné počtení. Tento díl se mi líbil nejvíce, vyšetřování i konečné rozuzlení.

05.06.2022