Awča Awča komentáře u knih

Dvanáct bajek Dvanáct bajek Jan Křesadlo (p)

Jednohubka pro pobavení.

Pták moa
PACHYORNIS ELEPHANTOPUS

na Novém Zélandě, když ještě živ byl, potkal,

kiviho jakéhos APTERYX SPECIES.

Tu pravil ten pták moa kivimu:

„Hé, kivi, hele, jak jsem veliký,

a ty jsi proti mně tak maličký!“

Tu pravil v odvět kivi moovi:

„No ale — já byl loni nemocný!“

18.03.2022 5 z 5

Tiché vody Tiché vody Viveca Sten

Pěkná detektivka, vyprávění plyne poklidným tempem. Líbilo se mi líčení prostředí i přiblížení všech postav a švédského stylu života. Závěr byl napínavý, celkově se mi kniha moc líbila a hned jdu na další díl.

09.03.2022 5 z 5

Cestovní básně Cestovní básně Lukáš Marvan

Jsem moc ráda, že si sbírka ke mě našla cestu.
Líbila se mi a budu se k ní vracet.

"Když nesvítí slunce
neobjevují se žádné obrazy

žádné dveře se ve stěně neotevřou

žádné stíny se neodváží

vyjít ze zdi

sejít po schodech"

09.11.2021 5 z 5

Jedináček Jedináček Mie So (p)

Ke knize jsem se dostala náhodou, ani anotaci jsem nečetla, tak jsem zprvu myslela, že se bude odkrývat záhada sériových požárů, ale zápletka byla mnohem zajímavější.
Asijská krimi mi přijdou taková plošší, přesto mě čtení bavilo, postava Songjong mi byla sympatická. Přečteno během chvilky, ale během chvilky také asi na příběh zapomenu.

20.09.2021 4 z 5

Hovězí kostky Hovězí kostky Emil Hakl (p)

První povídky, to byl pro mě úplně náraz, najednou jsem byla opět v té době, která byla syrová a bohatá (a na kterou jsem časem úplně zapomněla). Za to autorovi moc děkuji.
Povídky z novější doby na mě působily trochu bezútěšným dojmem.
Možná je ocením až s odstupem.

01.09.2021 4 z 5

Kdo mi jde po krku Kdo mi jde po krku Michael Koryta

Ochrana svědka zařazením do programu přežití v přírodě je skvělá výchozí zápletka.
Kniha je psána čtivě, příběh je pěkně rozehrán a postavy jsou zajímavé. Dozvíme se hodně o horách, požárech, zfilmované to bude paráda.
Škoda, že se autor více nevěnoval pobytu v horách, vztahům ve skupině, a vlastně i hlavnímu hrdinovi, který byl trochu upozaděn, ty části, které se mu věnovaly, byly opravdu dobré.
Bratři byli na můj vkus divní a brutální, brr, ale co by člověk u padouchů čekal jiného.
Ten zvrat na konci... za ten strhávám body, nebyl potřeba.
Jinak ale pěkný kousek!

20.05.2021 4 z 5

Jak se vyznat ve hvězdách. 25 nejkrásnějších souhvězdí Jak se vyznat ve hvězdách. 25 nejkrásnějších souhvězdí Klaus M. Schittenhelm

Úžasná příručka pro začínající amatérské hvězdáře.
Je zde shrnuto vše potřebné, jasně a přehledně.
Používám jednu z aplikací hvězdné oblohy pro mobilní telefon, ale i tak se mi kniha hodila, je k ní výborným doplňkem. Anebo spíše je aplikace doplňkem k této výborné knize!

07.04.2021 5 z 5

Ztracený přístav Ztracený přístav Tana French

Autorku mám ráda, její styl vyprávění z pohledu hlavní postavy chytne a nepustí. Zločin a rozplétání nitek bylo zajímavé a originální. Na mě trošku moc košaté, přiznám, že kapitoly s Dinou jsem přeskakovala. A přes všechny řádky a písmenka se nám na některé věci nedostalo odpovědi (souhlasím s Wooloong). Závěrečná část knihy byla temná a nechala ve mě dost chmurné pocity.

23.03.2021 4 z 5

Herní tester Herní tester Michael Atamanov

Ačkoli nejsem hráč a věkově ani cílová skupina, LitRPG mě neskutečně baví.
Temný bylinkář má klasický příběh outsidera s nejasnou budoucnoustí. S pomocí přátel, svou šikovností a z části možná díky šťastným náhodám se mu daří a postupuje hrou. Má smysl pro férovou hru, dobré srdce a sympatie krásných dívek.
Žádná velká literatura, ale v téhle době ideální čtení pro uchování dobré mysli. A to je hodno plného počtu*.

09.03.2021 5 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Nic jsem od knihy nečekala a skvěle jsem se bavila.
Čtivé, hlavní hrdinové byli sympatiční, nápad s různými Londýny mi přišel zajímavý, až je škoda, že nebyl více propracovaný, ale kniha se takhto četla dobře a vše odsýpalo.
S koncem jsem spokojená a vyhlížím další díl.

25.01.2021 5 z 5

Cynik Cynik Jiří Kulhánek

Velmi dobré pokračování. I když první díl mě vzal za srdce více.
Obdivuji autorovu fantazii a technické znalosti.

14.01.2021 4 z 5

Nepiju sám Nepiju sám Vladimir Semjonovič Vysockij

Krásné počtení. Něco se mi líbilo více, něco méně, některé básně mě rozesmály a jiné rozplakaly. Na tak útlou knížku celkem dost emocí.
Ještě jsem si pustila některé autorovo písně, to je prostě charisma!
Moje nej je báseň Koně k nezkrocení:
..."Nějak vzduch mi v plicích schází,
lokám mlhu s nocí temnou.
Opojení z vichřice mi šeptá: Konec, konec se mnou." ...

16.12.2020 5 z 5

Vesmírný turista - Sto nejúžasnějších míst ve vesmíru Vesmírný turista - Sto nejúžasnějších míst ve vesmíru Brian May

Knihu jsem koupila jako dárek, přímo se to nabízí, opravdu pěkná elegantní publikace.
Je spíše o různých zajímavostech než že by podávala ucelené informace a čísla. Ani to, myslím, není kniha na přečtení na jeden zátah, spíše se k ní čtenář vrací, listuje, vybírá kapitoly. Je skvělé v ní listovat a představovat si, že jsem vesmírný turista a planety a hvězdy mám na dosah.

14.12.2020 5 z 5

Pasažier 23 Pasažier 23 Sebastian Fitzek

Atraktivní prostředí, vcelku napínavé čtení, ale ten konec.... promiňte ten výraz, to byla slátanina.

29.09.2020 3 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Knihá má vše, co měl předchozí díl, ze kterého jsem byla nadšená.
Přesto jsem se vůbec nemohla začíst.
Příběh byl překombinovaný, rozkouskovaný, temný, postav až moc, čímž se tříštila pozornost.
Postava hlavní vyšetřovatelky úplně bez vývoje.
Dočetla jsem s vypětím všech sil, a to jsem ještě celé odstavce přeskakovala.

24.09.2020 3 z 5

Temná kletba Temná kletba Kevin Sands

Další velmi povedený díl.
Příběh nás zavede do Paříže, což je proti Londýnu milé zpestření, bavilo mě vykreslení dvorského života, popis architektury města, a samozřejmě hádanky a šifry.
Není to tak temná kniha jako Harry Potter, ani tolik komplikovaná. Ale stále o přátelství, o morálních zásadách, přitom lehké a čtivé, ještěže mám hned k dispozici pokračování.

02.09.2020 5 z 5

Znamení moru Znamení moru Kevin Sands

Četla jsem bezprostředně po prvním díle. Je to stejně dobré, ne-li lepší!
Zápletka je napínavá, vykreslení morového Londýna je poutavé a přátelství hlavních hrdinů pevné.
Bavilo mě to prostě od začátku do konce.

27.08.2020 5 z 5

Epigramy Epigramy Karel Havlíček Borovský

Vtipná jednohubka. Některé epigramy jsou opravdu nadčasové, Borovský byl opravdu mistr, zasmála jsem se.
Nádavkem jsem se od dětí dozvěděla, co je krleš!

01.06.2020 4 z 5

Tučné úterý Tučné úterý Sandra Brown

Překvapivě dlouho jsem se nemohla začíst. Po půli se příběh konečně rozjel, i když romantická zápletka někdy přebíjela tu detektivní. Nebylo to špatné čtení, ale úplná pecka to také není.
Také obálka mě úplně neoslovila.

25.04.2020 3 z 5

Nevinný klient Nevinný klient Scott Pratt

Nepřečetla jsem ji jedním dechem, ale hodně mě bavila. Dobrý náhled do amerického soudnictví. Celý případ byl svým způsobem celkem napínavý.
A ten konec! Za mě plný počet*

03.04.2020 5 z 5