Awča Awča komentáře u knih

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Zápletka zajímavá, začátek mě hodně bavil, byla jsem napnutá, jakým směrem se celý příběh vyvine. Vsuvky ala scénář knihu ozvláštňovaly.
Časem se pro mě zápletka stávala méně přehlednou, těžce uvěřitelnou, závěr mě možná až zklamal.
Ale nelituji, že jsem po knize sáhla, byla zajímavá, třeba ji autor ještě jednou předělá a bude to za plný počet hvězdiček :-)

03.03.2020 4 z 5

Dobře se dívej Dobře se dívej James Carol

Celkem dobrá detektivka, Winter má opět zajímavého spolupracovníka, skládá k sobě informace jako puzzle, obrázek z toho vyjde lehce abstraktní, pěkný, ale ne všem detailům rozumím.

10.01.2020 5 z 5

Jak jsi mohla Jak jsi mohla Heidi Perks

Četla jsem krátce po "Co jsi to za matku?". Zápletka téměř totožná, každá kniha ji pojímá trošku jinak. Pro mě velmi napínavé. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Kapitoly střídaly pohled jednotlivých hrdinek, i časovou osu: "před" a "po", velmi slušnou formou stupňující napětí. Vyvrcholení dobré, úplný závěr byl takový přílepek. Skvělá kniha na dovolenou.

29.12.2019 5 z 5

Čas pro vraždu Čas pro vraždu Ann Granger

Poklidná, svým způsobem starosvětská detektivka. Poměrně dost popisu anglického venkova, vztah mezi hlavními představiteli se posouvá šnečím tempem, ale kupodivu to pro mne bylo, po všech těch moderních až brutálních detektivkách, mile osvěžující. Určitě si přečtu ještě další knihy autorky.

16.10.2019 4 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Zápletka je velmi atraktivní a napínavá. Styl psaní mi tak úplně nesedl, některými částmi jsem se prokousávala dost obtížně, celkově mě bohužel kniha neoslovila.

25.09.2019 2 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Začátek byl velmi pěkný, akce, skrývání a útěk, velmi mě to bavilo. Pak kapitola "moderátor", co říct, to bylo zbytečné a bizardní. Připadá mi, že autoři chtěli do příběhu "nacpat" co nejvíce zvláštností a zajímavostí (řešení potíží se spaním jednoho z hrdinů), ale méně je někdy více, to platí i o závěru. Nebylo to špatné, ale úplně unešena nejsem.

03.06.2019 4 z 5

Spi sladce Spi sladce Rachel Abbott

Zajímavá zápletka, příběh je pěkně vystavěný a prokombinovaný. Jasně že tu a tam bylo kombinací až příliš, ale kniha se čte dobře, byla jsem pěkně napnutá, jak to dopadne.

17.04.2019 5 z 5

Tichý zabiják Tichý zabiják Volker Kutscher

Čteno s lehkým odstupem po prvním dílu.
Gereon začne vyšetřovat úmrtí, ze kterého se možná vyklube vražda. Není ovšem týmový hráč a navíc přibere pár kšeftíků, které se mu nemusí vyplatit.
Kniha se mi líbila, možná lehce více než první díl, bylo zde méně politiky a prostředí fimu bylo velice atraktivní, zvláště aspekty přechodu z němého na zvukový film.
Líbily se mi i lokace, hned bych jela do Berlína po stopách Gereona. Zatím čekám na další díl :-)

18.03.2019 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Mám rozporuplné pocity.
Téma je atraktivní. Začátek se trošku táhne. Pak kniha nabere tempo, aby ho občas ztrácela v jisté překombinovanosti. Trošku mě udivoval místy zvláštní překlad (nebo to byla autorova slabší chvilka). Ale přesto všechno jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Závěr byl akční, trošku méně uveřitelný, ale bavil mě. Odhalení pachatele/pachatelky/pachatelů (ať nespoileruji) mi nepřineslo úplně jasné vysvětlení, jak přesně byly činy spáchány. Chtěla jsem dát o * méně, ale vzhledem k tomu, že jsem knuhu zhltla za 2 dny a jdu hned na další díl, by to nebylo spravedlivé.

03.01.2019 4 z 5

Tíha nenávisti Tíha nenávisti John Hart

Nějak jsem si k hlavní hrdince nenašla cestu. Příběh mi plynul pomalu, zamyšlení a návraty k předchozímu případů mi nesedly. Vracet se k tomuto spisovateli nebudu.

25.10.2018 2 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Jsem o generaci starší, než je cílová skupina, ale kniha mě bavila. Začátek byl trošku nudnější, pak se příběh mohl rozběhnout až k napínavé mu konci. Autor má bohatou fantazii, úplně jsem žasla, jak domýšlel varianty a důsledky. Na doporučení raději nejdu na film, nechám si v paměti knihu.

11.07.2018 5 z 5

Povídky o slabých ženách a silných mužích a naopak Povídky o slabých ženách a silných mužích a naopak Jarmila Hašková

Vtipné povídky, pěkně vypointované, zasmála jsem se.
Jen pár jich bylo spíše smutných, pár takových nijakých.
Jako celek milá kniha, stojí za přečtení.

21.05.2024 5 z 5

Neodvratný konec Neodvratný konec Peter Robinson

V podstatě již historická detektivka z doby, kterou ovšem dobře pamatuji...
Neřeší se DNA, informace se zjišťují telefonicky, v mapách (papírových!), případně dopisem.
A těch cigaret a doutníků co se spotřebovalo, nejraději bych Bankse poslala na rtg plic. A kurs vaření ;-)
Kniha se četla moc dobře, poklidné tempo, závěr trochu uspěchaný, s řešením, na které prostý čtenář nemohl podle náznaků přijít.
Vcelku příjemně strávený čas.

26.10.2023 4 z 5

Svět smutných Svět smutných Jan Opolský

Melancholické, smutné verše. Některé mě oslovily, některé minuly.

Úsvit
Nejistý úsvit byl: ni modro, ani mlha
a nic jsem neviděl, zda obloha se kalí
šedivým mléčnem, nebo zda se trhá
....

19.04.2023 4 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Naprostý zmar a deprese.
Ale na druhou stranu zajímavé, stále přetrvávájící rozdíly v chování okolí podle příslušnosti k té "správné" sociální vrstvě, proměna oblíbenosti Marianne a Conolla při přechodu na VŠ, jejich vztah-nevztah, který je podle mě nyní stále častější, řešení-neřešení toho, co si myslí okolí, psychické potíže.
Posloucháno jako audiokniha ve výborné interpretaci Terezy Dočkalové, klasickou knihu bych asi nebyla schopna přečíst, ten pocit tíhy a beznaděje, který čišel z každé kapitoly ...
Knihu zařazuji do čtenářské výzvy a velmi mě láká další z výzev: Jane Austenová, jejíž knihy jsou vlastně také o vztazích a s společenských vrstvách, jen v jiné době, bude zajímavé obě knihy porovnat.

22.02.2023 3 z 5

Obývací nepokoje Obývací nepokoje Petr Hruška

Nechala jsem se unášet pocity, sbírka mě oslovila, líbila se mi.

...Vyklízeli dohola obývací pokoj
malý chlapeček
ležel v koutě
Jako pohozený ulovený plyšový mrtvý
bobřík odvahy —
zůstat sám
v domě kde se stal
rozvod
Už mu to končí...

19.02.2023 5 z 5

Nouzové zastavení času Nouzové zastavení času Ewald Murrer (p)

Krásné počtení.
První část mě oslovila o trochu více svým stylem, kdy verše poslední části navozovaly děj básně následující.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

Krev býka je v kalichu na stole.

Já v myšlenkách jdu nazpět,

pozpátku stoupám po schodech,

vracím se, odkud jsem byl vyhnán.

Zdvíhá se převržená židle,

usedám a perem nasávám slova

napsaná na zmačkaný list,

uhlazuji jej

a ukládám do krabice k jiným bílým listům.

Plamen vrůstá do svíce,

vosk narůstá, knot zbělal.

Oheň se ukryl do zápalky.

31.01.2023 5 z 5

Mladí, neklidní a mrtví Mladí, neklidní a mrtví Jessica Fellowes

Četla jsem bezprostředně po prvním díle. Líbil se mi popis prostředí, Londýna, venkova, života smetánky i života na opačném konci společenského žebříčku.
Hlavní hrdinka, ač jsem ji chápala, ztratila svým chováním něco z mých sympatií.
Místy je kniha opravdu rozvleklá, tu a tam jsem něco překočila.
Škoda, že není k dispozici audio kniha, poklidné tempo příběhu si o ní přímo říká.
Jelikož jsem byla zvědavá, jak bude Luisin život pokračovat, nakoukla jsem i do dalšího dílu, zatím v originále.

08.11.2022 4 z 5

Podzemní proudy Podzemní proudy Christopher Fowler

Předchozí díl mě okouzlil prostředím divadla a válečného Londýna, vtipem a skvělou dvojkou detektivů.
I tato kniha byla vtipná, prostředí zajímavé a na vyřešení tajemství jsem byla zvědavá, oblíbila jsem si Kalli a její život, obdivovala snahu dům renovovat.
Jen je to o trochu více upovídané než předchozí díl a nemělo to pro mě tu jiskru a náboj.
Ovšem i tak jsem si pěkně početla.

04.11.2022 4 z 5

Perfektní manželství Perfektní manželství Jeneva Rose

Souhlasím s mag097.
Kniha se čte dobře, zvraty jsou velké, náhod se nakupí možná až příliš. Ale nic úplně chytlavého. Oddechovka, nic míň, nic víc.

22.09.2022 3 z 5