Aya81 Aya81 komentáře u knih

Temné královny Fennbirnu Temné královny Fennbirnu Kendare Blake

Příjemné doplnění pro ty, kdo četli ságu Temné koruny. Bez znalosti hlavního příběhu by mne to asi nebavilo, ale takto fajn chuťovka. I když na čtivost hlavního příběhu to nemělo, proto hvězda dolů. Škoda, že toho nebylo víc.

17.10.2023 4 z 5

Stanovište 1 Stanovište 1 Dmitry Glukhovsky

Líbilo se mi moc. I když mi někdy nedával smysl chování některých postav. Bylo to napínavé a jsem zvědavá na pokračování. Autor je na postapo machr.

23.08.2023 5 z 5

Všechny mé lásky Všechny mé lásky Stanislav Rudolf

Román mne moc neoslovil. Je to ale asi spíš žánrem, než že by byl špatně napsaný. Pojednává o poměrně "běžných" životních starostech v rodině manželů středního věku, se dvěma dospělými dětmi. Příběh, který se v nejrůznějších obměnách děje v každé druhé rodině - váznoucí komunikace ve vztahu, občasné napětí mezi rodiči a dětmi, péče o příbuzné se zdravotním hendikepem, problémy v praci.. vše podané čtivou formou.

12.08.2023 3 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Poutavý příběh z méně známého prostředí a doby. Reálné pozadí a prostředí života v táboře mne moc zajímalo, škoda, že tam té faktické stránky nebylo víc. Jak psali již komentující přede mnou, zbytek byl spíše o milostné zápletce. Ale i tak to byla čtivá a zajímavá kniha, kde i ta vztahová linka představovala pohled na soužití v té době.

31.05.2023 4 z 5

Dětská otrokyně Dětská otrokyně Nathalie Schwaiger

Normálně bych si takovou knihu rozhodně ke čtení nevybrala. Ale Výzva je výzva :) A nelituju. Kniha není dlouhá, čte se jedním dechem. Člověka mrazí, jak se na některých místech světa stále zachází s některými skupinami lidí (s mladými dívkami, s příslušníky některých etnik nebo třeba s psychicky nemocnými lidmi). Nějak se narodíte a máte prostě smůlu. A mocní? Ti si myslí, že jsou taková zvěrstva v pořádku. Je dobře, že lidé přestávají mlčet, že bojují za svá práva a dostává se jim i pozornosti a postupně pomoci. Jen pozor, aby se vše nepřehouplo do opačného extrému. Svoboda, rovnost, stejné příležitosti podle schopností a odhodlání každého člověka, a přitom ochrana těch skutečně slabých a zranitelných. Bojím se, že takto svět v globálu nikdy nebude fungovat :(

23.05.2023 5 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Skvělé vesmírné dobrodružství. Jasně, pár věcí tam úplně nedávalo logiku, naivita příběhu byla ale osvěžující, proti třeba hutným příběhům podle skutečných událostí... bavila jsem se.

20.02.2023 5 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Opravdu čtivé, napínavé, mělo větší spád než první díl. I když je to taková pohádka a klasická dualita dobra (hlavní dvojice hrdinů) a zla (Babylon), nebo možná právě proto, hltala jsem stránku za stránkou.

14.02.2023 5 z 5

Kurkul Kurkul Maxim Butčenko

Příběh, který nemůže nechat člověka lhostejným. Kniha popisuje skutečné osudy lidí, kteří nepodporovali nebo se nějak znelíbili komunistickému režimu nabývajícímu moci na Ukrajině v cca 30.letech minulého století. V první vlně to byli statkáři, majitelé drobných podniků, prostě "vykořisťovatelé". Kniha popisuje druhou fázi - vypořádání se s drobnými rolníky, jednoličníky, kulaky.
Z příběhu dýchá totální zmar, tragédie prostých lidí, kteří se neprovinili ničím, jen chtěli žít své obyčejné životy, mít jídlo a zázemí pro své rodiny. Je to obraz režimu, který se pod rouškou údajné sociální spravedlnosti dopouštěl hrůz pro prospěch těch, co sami nedokázali tvořit, jen ničit. Věřím, že i Marx se pro zneužití své naivní a zcestné ideje musel v hrobě obracet.
Na světě se dělo a děje tolik zlého, a bohužel zcela jistě i dít bude. Je mi z té představy smutno a zle.
Vyzdvihuju zajímavé a nápadité popisy,které se autorovi povedly asi nejlépe. Naopak, naprosto šílené jsou gramatické chyby, shoda podnětu s přísudkem asi překladateli a korektuře nic neříká.

22.01.2023 4 z 5

Karanténa s moderním fotrem Karanténa s moderním fotrem Dominik Landsman

No.. mně se to fakt nelíbilo. Jak jsem měla ráda blog moderního fotra, tak tohle mi přišlo takové uhozené. Jo, jako kronika covidšíleností to souhlasí, ano, některé vtipy jsou fakt dobré a občas jsem se s chutí zasmála. Ale převládal ve mně pocit trapnosti. Některé legrácky na úrovni našeho vtipkování v rané pubertě, viz třeba záměrné komolení jmen či rádobyvtipná přízviska politiků.. proč? Co je na tom legračního? A to rozhodně nejsem fanda ani jednoho ze jmenovaných politických představitelů, počínaje neschopným (nebo spíš všehoschopným) bývalým premiérem a hradním ztroskotancem konče. Ale, sakra, tohle je už až moc laciné. Ano, laciné, odfláklé a bez nového nápadu. Tak mi to přišlo. Omlouvám se autorovi za kritiku, nedělám si ambice, že bych to snad zvládla líp, ani ze mne nemluví typická lidská vlastnost (závist).. nu, prostě se mi to nelíbilo :)

05.12.2022 1 z 5

Konečná stanice Osvětim Konečná stanice Osvětim Eddy De Wind

Strohý styl, věcnost, která je ve vztahu k popisovaným hrůzám až do očí bijící. Je to tím, že jsou to skutečné zápisky autora o skutečně prožitých událostech v Osvětimi. Není to román, který by měl odstup, který by se soustředil na příběh hlavních hrdinů. A to je na knize právě to, co zaujme. Hrůzy není potřeba popisovat košatě a s důrazem na emoce. Ty hrůzy byly totiž skutečné, takže není potřeba šokovat, zaujmout. Je to svědectví neskutečného lidského úpadku, svědectví o tom, jak hluboko můžeme klesnout a co dokážeme provést svým bližním. Záměrně říkám MY, my jako lidstvo, i když určitě zdaleka ne každý by na to dno dokázal spadnout. Ale hrozné je, že nikdy nevíme, kdo všechno ano. A jakmile bude takových více a budou mít svého "vůdce", který dokáže najít "omluvu" nebo dokonce jakousi nutnost pro takové jednání, tragédie se může v různých podobách opakovat. A ono se to děje, na celém světě, jen buďto daleko od nás, nebo v menším rozsahu...
Kéž by takové svědectví už nikdo nemusel napsat....

07.07.2022 5 z 5

Démon ze sídliště Démon ze sídliště Iva Hadj Moussa

Kniha vic na přemýšlení, než by se na první dojem mohlo zdát.

19.06.2022 4 z 5

Bretaňský odkaz Bretaňský odkaz Jean-Luc Bannalec (p)

Fajn oldschoolová detektivka. Není moc co dodat...

04.04.2022 4 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Tenhle Murakami mne neoslovil. Jak ho jinak mám ráda, tak tohle bylo takové nezvykle prázdné. Pro mne vyčnívaly povídky Tanec pro všechna dítka boží a Krajina s žehličkou. Ostatní povídky mne nezaujaly.

04.03.2022 3 z 5

Bestie Bestie Jakub Ćwiek

Pátrání po bestiálním vrahovi? Soudní proces s vrahem (nebo ne?) hlavy jedné z mafiánských rodin? Jak to zapadá dohromady? V Grimm city rozhodně. V tomto díle se dostáváme konečně i na "druhou stranu" města, setkáváme se krom řady starých známých i s novými postavami. Pod povrchem města přitom něco bublá.. a obří krev to není. I Bestie drží laťku vysoko. Sup rulezz ;)

22.01.2022 4 z 5

Vlk! Vlk! Jakub Ćwiek

Jooo, tohle byla lahůdečka! Jako bonbón, který se pomalu rozplývá v ústech, příjemně sládne na jazyku a někde uvnitř, tam je ukryta šťavnatá náplň. Akorát že tohle není žádná slaďárna. Spíš trochu černota. No, když si představím Grimm City, tak asi spíš hodně černota :) Detektivka v tak trochu tarantinovském stylu, zasazená do smyšleného světa. Název (jak jinak) i obálka tak trochu odkazovaly na legendární Sin City, to mne na tom asi zaujalo. A nelituju. Ne není to Sin City, hlavní postava není žádný hrdina ve stylu Bruce Willise, ale to vůbec nevadí. Je to zatraceně čtivý, napínavý, má to super hlášky... a okamžitě jdu rozbalit další bonbón - Bestii.

14.01.2022 5 z 5

Cesta mrtvých: Život a smrt Alexandra Nikolajeviče, lovce národa Mansů Cesta mrtvých: Život a smrt Alexandra Nikolajeviče, lovce národa Mansů Tomáš Boukal

Hřbitov nevěst se mi líbil, tak jsem se pustila i do další knihy od autora. Ale musím říct, že za mne - nene. Vůbec se mi nedařilo se začíst a soustředit myšlenky, což i hrozně znesnadňovala přeskakující dějová linka. Často jsem se vůbec nechytala, že autor přeskočil do jiné časové roviny. A to si v časově spletených příbězích zpravidla libuju. Reálie života a mýty Mansů to ovšem vcelku vyvážily, takže aspoň ty tři hvězdy dávám. Je smutné sledovat v knize umírající kulturu skomírajícího národa, to si člověk až posteskne, co všechno pokrok a globalizace zabíjí...

15.12.2021 3 z 5

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

Sérii jsem si zamilovala. Krásná oddechovka, propracovaný svět, temnota, magie.. celkem sympatické hlavní postavy... jasně, jde o čtení nenáročné, ale i toho je potřeba :)

07.12.2021 5 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Asi začínám být na této sérii závislá.. je to parádní! Ale žít bych tam nechtěla...

16.11.2021 5 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Po několika knížkách z řady "klasiky" ... jsem si to moc užila, jsem nadšená. Jo asi (určitě) to má svý mouchy, jo, poznámky pod čarou jsou povedené tak z 10%, zbytek je spíš pro zlost... ale musím říct, těším se na pokračování!

19.10.2021 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Úžasná kniha. Klasicke pohádky tak trochu jinak. Způsob vyprávění je mi velmi příjemný, ilustrace jsou absolutně uzasne. Při čtení jsem si přišla opravdu jako malá holčička s hořkou zkusenosti dospelaka. Tohle se vážně povedlo. I moje 9leta dcera je cetla několikrát.

14.04.2021 5 z 5