Babo Babo komentáře u knih

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Dávám plný počet i když trošičku váhám. Kniha se moc dobře čte, příběh je spletitý jako bludiště . Mně osobně by víc vyhovovala jako sága, kdy by příběhy plynule navazovaly , mohly by být tedy propracovanější . Na druhou stranu by samozřejmě zmizelo to překvapení a rozluštění .
I když od určité doby se řešení samo nabízelo .
Nakonec přece jen 5* za tu fantazii autorky i jazyk .

07.09.2020 5 z 5

Dívka, která psala na hedvábí Dívka, která psala na hedvábí Kelli Estes

Dávám 4* protože mi na stylu psaní něco chybělo . Hlavně na začátku,kdy jsem si říkala, že je to taková slohovka . Jak jsem ale pokračovala , přestala jsem styl hodnotit a nakonec odebírám jen jednu * .
něco málo jsem už četla o vztahu američanů vůči číňanům,ale netušila jsem,že to bylo až tak zlé .
Toto byla nová informace. Příběh jako takový není nijak převratný ,ale kniha se četla velice dobře a kupodivu nemohu říct , tak jak se mi stává, že část z minulosti byla o hodně lepší .
Bylo to tak nějak vyrovnané .
Takže pokud hledáte ne příliš náročnou knihu , tak by se mohla líbit .

27.08.2020 4 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

Když jsem tuto knihu začala číst, měla jsem dojem,že už jsem ji někdy četla. Ta historka s e stéblem mi byla povědomá .
Jak jsem ale pokračovala , dojem se vytrácel a knihu jsem dočetla jako premiéru .
Líbila se mi . Kdysi jsem četla histori Plantagenetů , která se víceméně odvíjela od doby Jinřicha II . A tak to bylo takové zvláštní , znovu se s ním "setkat "
Po dočtení jsem se pustila do pokračování , takže je jasné,že knihu doporučuji .

19.08.2020 4 z 5

Tmavá studnice Tmavá studnice Jaroslav Velinský

Když jsem knihu začala číst, byla jsem nadšená . Skvělý jazyk , neotřelej , vtipnej , českej .
Připadala jsem si jakobych se vrátila do mých mladých let . I když jsem nakonec zjistila,že se příběh odehrává v padesátých letech , ta atmosféra mohla klidně zapadat do let 70.
Takže atmosféra skvělá,ale detektivka moc ne .
Nevím jestli budu pokračovat v dalších dílech .

11.08.2020 3 z 5

Šantaram Šantaram Gregory David Roberts

Co ke knize napsat ? Proč ubírám jednu * ?
Myslím,že se mi tak úplně nelíbí způsob , jakým autor vylíčil bratry v "boji" . Z mafiánů udělal v podstatě kladné hrdiny a to bych řekla není úplně vpořádku .
Jinak se mi kniha líbila . Líbilo se mi,že přistupoval k lidem jiné kultůry nezaujatě , bez předsudků . To bych jistě neuměla . Popis života v indickém slumu , boj v Afgánistánu i boj mezi jednotlivými mafiánskými gangy nemohou nudit .
Líbil se mi i jazyk autora , neotřelá spojení , metafory i ten otevřený konec .
Pokud by vyšlo i pokračování, určitě bych si ho přečetla.

07.08.2020 4 z 5

Hříšnice Hříšnice Tess Gerritsen

Knihy Tess Gerritsen se čtou všechny velice dobře . Mají v sobě napětí a většinou nečekané rozuzlení . Ani v této knize to není jiné .

10.07.2020 4 z 5

Znám tajemství Znám tajemství Tess Gerritsen

Od Tess Gerritsen jsem už četla několik knih a všechny se mi líbily.
Vím,že není 5* jako 5* , jsou různé důvody k nejvyššímu hodnocení a u T.G je to jednoznačně čtivost .

23.06.2020 5 z 5

Příběh jedné moskevské ulice Příběh jedné moskevské ulice Michail Andrejevič Osorgin (p)

Nedávám plný počet , protože mi v knize něco chybělo . Jak už bylo řečeno,některé pasáže byly skvělé , jiné trochu rozpačité . Možná chtěl autor zachytit co nejširší záběr , popsat co nejvíce rozmanitých osudů ,ale to by musela mít kniha dvojnásob stránek . Tak mi to přišlo tak nějak ochuzené . Ale v žádném případě mi četba nepřišla jako ztráta času . Naopak mě mrzí, že asi nebudu mít příležitost přečíst si něco dalšího .

18.06.2020 4 z 5

Západ slunce nad Edenem Západ slunce nad Edenem Elizabeth Haran

Taková fajn oddychovka , bez nějakých hlubších myšlenek .
Dobře se čte ,ale ničím nepřekvapí . No a ten konec , jak v americké romantické komedii mně trochu vadil ,ale jako celek dobrý .

04.06.2020 4 z 5

Rozpuštění Rozpuštění Christopher John Sansom

Pro mě celkem příjemné překvapení . Ne, není to žádný thriller ani historický román. Jen se odehrává v době vlády Jindřicha VIII . ,ale jinak se pátrá po vrahovi jako v době jakékoliv jiné .

27.05.2020 4 z 5

Komisař Komisař Sven Hassel (p)

Nebudu hvězdičkovat,protože knihu odkládám. Těšila jsem se na ni ,ale nějak mě nezaujala .
Trochu jsem věděla do čeho jdu ,ale občas mi to "žertování" přišlo nevěrohodné . Chápu, nebo se aspoň snažím,chápat , že vojáci ,aby se nezbláznili ze všech těch hrůz kolem sebe , musí být cyničtí a situaci zlehčovat . Tady mi to přišlo až přehnané , jako by psané vyloženě pro čtenáře . Tak knihu odkládám a nevím jestli někdy budu číst další . Mám ráda knihy ze světových válek , mám ráda i trochu toho cynismu ,ale tato kniha mi prostě nesedla .

20.05.2020

Kniha se mi líbila . Události pro mne nebyly žádnou novinkou ,jen opakováním historie.
Znovu jsem si potvrdila , jak světem vládne mamon , znovu jsem si také připomněla , jak naivní je myslet si,že když se malá země dostane do průšvihu,tak přispěchá velký bratr . A je jedno z které strany.
Když jsem kdysi četla knihu Exodus ,tak pro mne bylo novinkou chování Velké Británie,která za války bojovala proti Německu a tedy podle mne i za záchranu židů .
Na tomto příkladě je jasně vidět, že nic není jednoduché a i když v jednotlivostech můžeme být spojenci , na druhou stranu se najdou věci , kdy stojíme proti sobě .
Vždy záleží na úhlu pohledu a vlastních zájmech .
A ropa je evidentně důležitější než životy Židů a jejich snaha o založení vlastního státu .
To stojí i za spojenectvím s Arabskými státy,které podporovaly Hitlera .
Jsem ráda, že kdysi Československo a nyní Česká republika stojí za Izraelem .

18.05.2020 4 z 5

Pavilon žen Pavilon žen Pearl S. Buck

Jak už tady přede mnou bylo řečeno, děj se na rozdíl od Dobré země odehrává v zámožné rodině .
Je úplně jiná než jiné knihy,které jsem zatím o Číně četla. Nejsou zde konkubíny , ani neřádí Rudé gardy ale děj plyne poklidně i když paní domu Wu ovlivňuje osudy mnoha lidí .
Co je zde ale stejné jako u Dobré země , dochází k posunu myšlení hlavní hrdinky a každý z nás by si asi měl vzít ponaučení,že nikdy není pozdě změnit pohled na život , že není špatné měnit názory a člověk se neustále učí .
Není to žádný trhák ,ale kdo se chce podívat do jiné kultury, jiné doby , tak ať neváhá .

05.05.2020 4 z 5

Andělina země Andělina země Frank McCourt

Když jsem přemýšlela,co napsat o této knize , najednou jsem nevěděla.
Bylo to jako deník jednoho života . Nic moc se tam nedělo , stejně jako ve většině našich životů .
Takový "boj " o přežití a lepší podmínky k životu .
Kniha byla napsána bez emocí , bez nějakých hlubších sond do psychiky postav , prostě , tak jak to asi bývá .
Nemyslím to zle ,prostě život plynul až uplynul .

21.04.2020 4 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Kdo si v dnešní době umí představit život v takové bídě ? Já ne . Kniha se čte dobře,hlavně v teple obýváku . Autor se nesnížil k laciným hrám na city ,ale snažil se bez sentimentu zachytit bídu své generace . Asi nemá smysl říkat,že na tom měl velký podíl jeho otec ,tak to prostě bylo .
Kniha se čte dobře , takže hurá na ni.

14.04.2020 4 z 5

Hodiny z olova Hodiny z olova Radka Denemarková

Nevím jestli jsem kdy musela tak přemýšlet o hodnocení .
V každém případě, styl psaní se mi líbil , je neotřelý,zajímavý .
Co se ale názorů autorky týká ,tedy předpokládám,že to jsou její názory , mě často vytáčely .
Jsou to takový kavárenský plky . Na jednu stranu píše o stereotypech (Romové,homosexuálové ) na druhou stranu všechny čechy háže do jednoho pytle.
Jsme čecháčci , rasisti, xenofobové ,homofobové , prostě zaostalý národ, který ani v 21. století nepochopil tu úžasnou možnost zrušit hranice a žít jako jedna rodina .
I já bych chtěla,aby všichni obyvatelé této planety byli bratry a samozřejmě sestrami . Žili v lásce a porozumění , nehonili se za mamonem a mocí .
Stojím,ale nohama na zemi a mám oči otevřené , vidím , co se děje ve světě a na jeden veliký mejdan lásky a humanity to opravdu nevypadá .
Mohla bych psát a psát o všech těch rozporech , co nám humanisti předkládají jako skutečnost ,ale k čemu by to bylo ?
Takže kniha zajímavá , pro mě jednostranně vyznívající .
Zřejmě napsaná na zakázku .
Co mě ale znepokojuje , že ji mohou číst mladí lidé,kteří si hrají na světoběžníky a uvěří každému nesmyslu .
Tím neomlouvám zvěrstva komunistických režimů , jen by bylo dobré vidět svět jako celek .
Nic totiž není jen černé a bílé .
Přesto , kdybych to měla ve zvyku , bych si tuto knihu možná přečetla ještě jednou ,právě pro ten styl psaní .

30.03.2020 2 z 5

Hľadači opálov Hľadači opálov Patricia Shaw

Tak jsem si zase po dlouhé době uvědomila,jaké knihy se mi líbí .
Neobyčejné příběhy docela obyčejných lidí. Nic překombinovaného , nic přeslazeného ,ale život jaký většinou bývá .Se světlými okamžiky, s tragédiemi , láskami , štěstím i smůlou .
Jako bonus , příběh se odehrává v Austrálii a to já můžu .
Takže vřele doporučuji všem .

12.03.2020 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Knihu jsem dočetla už včera a tak jsem trochu vychladla .
Abych to vysvětlila . Kniha prvních 100 stránek fajn,tak jak je u autorky zvykem. Potom jsem se začala nudit a nuda přerostla ve vztek .Tolik různých věcí splácaných dohromady jsem už dlouho nezažila . Nemám nic proti legendám a pověrám ,ale do detektivky bych to nepletla .
Navíc s naprosto vážnou tváří .
Posledních 100stránek jsem už jen prolistovala , abych zjistila , o co vlastně šlo a můj závěr je takový :
o třetinu míň stránek,soustředit se na jednu věc a bylo by to vpohodě .Tento guláš ale pro mě není .
Ještě,že jsem nejdřív četla sérii o Lacey , jinak bych to nedala .

28.02.2020 3 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Nikdy jsem nečetla sci-fi a po tomto pokusu se nic nemění .
Kniha mě nalákala kulturní revolucí v Číně. Několik knih z této doby jsem již četla a asi nejsem úplně normální ,ale něco tak zvráceného ,co se odehrávalo v minulém století v Číně , mě opravdu fascinuje .
Nikdy nepřestanu žasnout nad schopností zfanatizovat davy lidí,bohužel jak už to bývá , mladých lidí .
V domnění , že je možné tuto historickou skutečnost nějak propojit a vytvořit sci-fi román mě prostě nalákal a po počáteční spokojenosti, se zájem postupně vytrácel , až zmizel úplně.
Takže já se vracím do reality a dál se budu děsit skutečného života a skutečně zfanatizováné omladiny,která bez zkušeností, vědomostí bude měnit svět .

22.02.2020

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Když jsem knihu začala číst , byla jsem nadšena barvitostí jazyka , dýchl na mne odér středověké Paříže , s hromadami odpadků , bídy a špíny . Autor se s ničím nemazal .
Postupně se ale příběh přeměnil ve fantazii poněkud zvrácenou .Byla jsem zvědavá jak celý příběh skončí a myslím,že nemohl dopadnout jinak .
Můžeme si říkat , stalo se to ? Nebo to byl jen výplod něčí fantazie ? To už se nikdo nedozví .
Kniha je to určitě zajímavá a jsem ráda, že jsem ji četla,ale jednou stačí .

20.02.2020 4 z 5