Babo Babo komentáře u knih

Sběratelka parfémů Sběratelka parfémů Kathleen Tessaro

I já se přidávám k těm,kterým se tato kniha líbila.
Parfém sice byl jen částečkou v životním příběhu Evy a následně i Grace , ale nápad to byl dobrý .
Co vše dokázala o vůních autorka napsat bylo úžasné .
Je sice pravda, že je to stejné jako když někdo píše o obrazech, módě nebo třeba víně . Je to pohled toho kdo to říká a druhý to může cítit úplně jinak ,ale kdo rozsoudí , čí je pravda.
Je to spíš o pocitech a fantazii.
Budu ráda když se s autorkou setkám i u dalších knih .

06.02.2018 5 z 5

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Dávám 5* hlavně pro styl psaní.
Je z něho cítit nadšení pro věc , v tomto případě pro armádu.Nebo spíš pro to , být tím nejlepším vojákem .
Při čtení první části jsem měla pocit , že se vracím do doby před 89 .rokem.
V armádě se toho asi mnoho nezměnilo.
Vlastně ano a to ,že vojna nekončí po mnoha cvičeních ,ale dnešní vojáci z povolání se skutečně ocitají v místech , kde už nejde o hru na vojáčky,ale skutečně o život .
A z autorova psaní přímo čiší , že to je ten život , jaký si představoval .

02.02.2018 5 z 5

Ve stínu černých ptáků Ve stínu černých ptáků Cat Winters

Knihy si vybírám podle doby , v které se příběh odehrává . A i když o období první světové války jsem toho přečetla dost,v žádné se nepsalo o španělské chřipce , přesto,že na ní zemřely miliony lidí .
V podstatě to byla jen kulisa , jakoby té hrůzy války bylo málo .
Mnohem víc na mě zapůsobilo šílenství , které mohlo zachránit život mladého Stephena od smrti někde ve Francii v zákopech .
Nestalo se tak .
Nechci napovídat jak celá kniha končí . Pro mne to byl zajímavý příběh ,ale určitě pro mne nebyla důležitá ta zmiňovaná " duchařina "
A jak už někdo psal , zajímavá je i kniha sama o sobě . Fotografie dokreslují celkovou atmosféru .

30.01.2018 4 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Myslím,že už vše bylo níže řečeno .
Námět byl určitě zajímavý ,ale asi bych uvítala kdyby byla kniha obsáhlejší.
Je to možná tím,že mám ráda pěkně vypasené knihy.

29.01.2018 4 z 5

Století moudrosti Století moudrosti Caroline Stoessinger

Na knihu jsem se těšila ,ale tak nějak mě zklamala. Život známé ( tedy pro mě neznámé ) klavíristky byl určitě naprosto unikátní . Ať už lidmi s kterými se setkala , tak hroznou dobou , v které žila ,ale kniha jako taková mě zklamala až tolik, že jsem si asi v polovině řekla, že mě nebaví a odložila jsem ji .
Vadilo mi i to ,že se děj stále točil jako ve spirále . Už v první kapitole jsem zjistila jak dopadne , potom se vyprávění vrátilo na začátek , proběhlo Terezínem až do Izraele a zase se vrátilo před válku. A tak to pořád pokračovalo, až se mi z toho hlava točila.
Ale na druhou stranu jsem o něco vzdělanější a vím,že žila uznávaná klavíristka a dožila se opravdu požehnaného věku .

24.01.2018 3 z 5

Sašenka Sašenka Simon Sebag-Montefiore

První dvě části se mi líbily,ta třetí už podle mne příliš zaváněla americkým zjednodušováním.

Nikdy jsem úplně nepochopila jak se děvče z dobré rodiny může stát tak zapálenou komunistkou . Nějaká romantická představa o předávání tajných vzkazů , nočních výletů za soudruhy ? Nebo jen potřeba patřit do tajného spolku, který změní svět ?
Jistě to nebyl soucit s opravdu chudými dělníky nebo rolníky.
Nevím o tom, že by se sama dobrovolně vzdala života v přepychu .

V druhé části dál žila v hojnosti , ona se stala spolu se svým manželem těmi ,kteří vládli nad životy lidí .A že to byla vláda krvavá o tom snad nikdo kdo zná dějiny stalinského ruska , nepochybuje .

Vlastně ani nevím jaká byla Sašenčina představa o novém řádu .
Necítila jsem k ní ani sympatie ani lítost .
Říká se,že revoluce požírá své děti , říká se jak se do lesa volá,tak se z něho ozývá .
Říká se toho hodně , bohužel mládí a neochota poslouchat zkušenější přináší neustále se opakující chyby .
Prozření může být hodně bolestivé, v tomto případě se ani žádné nekonalo .

Pokud ale kniha nutí k přemýšlení, tak je určitě dobré, že byla napsaná .

22.01.2018 4 z 5

Černý oheň Černý oheň Katharina Franck

Kniha se mi líbila. Sice občas působila jako hollywoodský trhák ,ale téma bylo zajímavé a napsané to bylo taky dobře.
Afrika se svojí divokou přírodou byla jen kulisou nemilosrdného boje mezi Hutui a Tutsii a mezi tím američanka pátrající po zmizelé sestře .
O problémech Afriky by se dalo psát hodiny a hodiny. Myslím,že ty problémy jsou tak složité nebo možná naopak tak jednoduché , že bych si netroufla být soudcem.
Jedno si ale myslím, v 70. a 80. letech jsem fandila tamním obyvatelům , jak šel ale čas jsem pochopila,že jen přání vládnout ve své vlastní zemi nestačí .A v Africe to zřejmě platí dvojnásob.
Autorka se snaží nahlížet na problém z obou stran.
Jsou tam samozřejmě známá klišé,že za vše mohou běloši ,ale také naznačuje,že ti ničemní kolonizátoři dokázali i v Africe vybudovat prosperující farmy ,které po jejich odchodu pustnou .
Nevím do jaké míry je správné rčení : žij a nechej žít , přesto si myslím,že vměšováním se do jejich problémů se zatím nic nevyřešilo .
Jak je v knize napsáno, dokud měli společného bílého nepřítele , tak se zdálo,že budou schopni spolu komunikovat. Skutečnost je ale jiná .
Vraždí se mezi sebou jednotlivé kmeny ,proklínaní běloši jim tam vozí potraviny a všemožně se snaží pomáhat,ale pořád je to málo.
Proč asi ? Že by pomoc mizela v jiných kapsách , než do kterých směřovala ?
Kdo je dobrý a kdo špatný ? To je otázka , kterou ani tato kniha nevyřeší ,ale v každém případě ji doporučuji k přečtení hlavně naivním sluníčkářům,kteří věří,že spasí svět.

04.01.2018 4 z 5

Diplomatova žena Diplomatova žena Pam Jenoff

Stejně jako Velitelovo děvče , tak i pokračování se četlo dobře . Byla to taková "limonáda" , jak by řekla moje mamka, šmrncnutá špionážně dobrodružným románem.

01.01.2018 3 z 5

Velitelovo děvče Velitelovo děvče Pam Jenoff

Dala jsem 3 * , dala bych tak 3.5,ale to nejde. Téma je to zajímavé,styl psaní v pohodě ,ale přece jen jsem čekala víc.

01.01.2018 3 z 5

Dívky ze Šanghaje Dívky ze Šanghaje Lisa See

Jsem ráda,že romány pro ženy opravdu nemusí být přihlouplé a přeslazené love story ,ale příběhy uvěřitelné a velice často docela kruté , tak jak život umí být.
Příběh sester se odehrává v první části v Číně okupované Japonci a asi dvě třetiny v Americe , kam byly nuceny emigrovat , aby si zachránily život .
Popisuje život v čínském městě ,snahu začlenit se mezi starousedlíky a jejich odmítání ,ale i složitosti života v čínské rodině.
Být emigrantem v cizí zemi, s odlišným pohledem na svět opravdu není jednoduché.
Komunismus , který zvítězil v Číně, dostihl nejen Pearl a May ,ale především dceru Joy až v Americe.
Tato kniha má být 1. dílem ,ale 2. zřejmě ještě u nás nevyšel a tak jen doufám,že se jednou dovím , jak celý příběh dopadne a jaké utrpení bude muset idealistická Joy překonat.

18.12.2017 5 z 5

Tajemství závojů Tajemství závojů Zoë Ferraris

Druhý díl se mi líbil víc než první. Nejsem nějak nadšeným čtenářem detektivek a i zde mě spíš zajímalo myšlení hlavních hrdinů. Saudská Arábie je pro mě neznámá země a myšlení muslimů je pro mě jak z jiné planety.
Postavení žen je celkem známé,alespoň v těch nejhrubších rysech. Bylo mi ale líto i Najíra ,kterého jeho víra staví do pozice hříšníka už jen když pohlédne na nezahalenou ženu. Takových, pro mne nepochopitelných okamžiků , je tam celá řada .
Zřejmě , pokud by byl další díl , už bych ho nečetla .

12.12.2017 4 z 5

Každý umírá sám Každý umírá sám Hans Fallada (p)

Nebudu knihu hodnotit hvězdičkama,protože nechci snižovat hodnocení jen proto,že jsem ji zřejmě vzala do ruky v nevhodnou dobu .
Je to určitě první kniha, kterou jsem četla a přiznávám , nedočetla ,která líčí dobu začátku 2.světové války z pohledu obyčejných , možná spíš neobyčejných lidiček . Nebyli to hrdinové v zářivé zbroji , ale jejich boj proti fašismu byl stejně obdivuhodný .
Vždy si říkám , jak bych se asi zachovala já . Nechci si příliš sahat do svědomí ,ale moc to nevidím .
Snad jen osobní tragédie,tak jako v případě Anny a jejího muže Otty, by mě přiměla ke vzpouře proti zrůdnosti fašismu
Klobouk dolů.

04.12.2017

Voda pro slony Voda pro slony Sara Gruen

Naprosto úžasná kniha. Nejen nevšedním a tak trochu exotickým prostředím,ale naprosto neuvěřitelně živým popisem všeho .
Při čtení jsem měla pocit,že se dívám na film a taky tak trochu do hlavy hlavního hrdiny .Živě jsem před sebou viděla otce,který zemřel v 90 letech a do poslední chvíle byl naprosto samostatný až jsem ,měla někdy dojem , že bych mu měla víc pomáhat ,ale to jsem se se zlou potázala :-)))
A život v cirkuse ? Kdo by si myslel,že je to jedna velká , vzájemně se milující rodina,asi by se divil .
Jasně daná hiearchie , jasně daná pravidla . Když autorka popisovala vystoupení koní , zase jsem se ocitla v šapitó.
Pro mě skvělý román , s tak trochu pohádkovým koncem ,ale jako celek docela tvrdá realita.

22.11.2017 5 z 5

Obuvníkova žena Obuvníkova žena Adriana Trigiani

Určitě dávám 5* .
Mám ráda příběhy obyčejných lidí .
Tento se odehrává na začátku dvacátého století , kdy mnoho lidí opouštělo Evropu a odplouvalo do země zaslíbené , Ameriky . mezi nimi jsou i Ciro a Enza z Itálie .
Jejich příběh mi potvrdil, že pracovití lidé se nikde neztratí .
Možná měli trochu víc štěstí než někteří jiní ,ale skutečně se neztratili ani se nepřidali k mafiánům .
I já mám mezi svými předky migranty a ani oni neměli problém zařadit se mezi starousedlíky a jejich děti kromě česky znějícího příjmení už jsou rodilí , v tomto případě , australané .

20.11.2017 5 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Joe Peters

Tuto knihu by měli číst všichni sociální pracovníci,policisté a jiní jedinci,kteří mají týraným dětem pomáhat. A samozřejmě i my ostatní ,abychom s lehkým srdcem neodsoudili agresivní útěkáře , jedince sotva dětským střevíčkům odrostlé ,kteří se chovají pro nás nepochopitelně.
Většinu knihy jsem jen nevěřícně vrtěla hlavou .
Prožít si svoje peklo na zemi a nenajít nikoho , kdo by mi pomohl . To je skutečně hodně beznadějné a můj obdiv patří síle a odhodlání nejen autorovi ,ale všem ,kteří se dokázali vymanit z tohoto začarovaného kruhu zla .

07.11.2017 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Druhá kniha od mistra hororu. Vzhledem k tomu,že na upíry a jiné příšerky nevěřím a ani se do té hrůzy neumím vžít , tak dávám 4* ,protože na druhou stranu se mi styl psaní líbí.
I nadále jsou pro mě lidé schopni největších zvěrstev , k čemu tedy vymýšlet nadpřirozené bytosti .

06.11.2017 4 z 5

Čekání na bouři Čekání na bouři Patricia Shaw

Moc jsem se těšila na pokračování, ale pro mě byl tento druhý díl o něco slabší.
Takže jen za 4* .

27.10.2017 4 z 5

Kámen a pírko Kámen a pírko Patricia Shaw

Ani na chvíli neváhám a dávám 5 hvězdiček.
Můj obdiv patří všem statečným , kteří osídlovali opravdu nehostinný kraj na severu Austrálie .
Můj obdiv patří všem mužům a ještě víc všem ženám .
Umí si někdo ze současníků představit tu nikdy nekončící dřinu , bez jakýchkoliv záruk ? Kdo z dnešních mladých by skutečně dokázal přežít v těchto neuvěřitelně drsných podmínkách bez internetu, mobilů a jiných vymožeností 21. století ? Bez toho,že by se jednalo o nějakou reality show , kdy se diváky snaží přesvědčit jací jsou to hrdinové a při tom je kolem štáb a kdyby se opravdu něco dělo, stačí zavolat a přiletí pro ně vrtulník .
Já tedy před nimi smekám a pro mě autorka skvěle vystihla problémy tehdejší doby.

14.10.2017 5 z 5

Někde zvoní telefon Někde zvoní telefon Kjung-suk Šin

Kniha se mi hodnotí docela ztěžka.Viděla jsem několik Korejských filmů a jejich způsob přemýšlení je zřejmě hodně odlišný od přemýšlení evropanů a proto snad může celý román působit zvláštně.Ale ani na chvíli jsem nepochybovala o tom,že knihu dočtu. Líbil se mi způsob vyjadřování autorky , mám moc ráda fantazii různých metafor . Měla jsem pocit,že jazyk je důležitější než příbeh samotný a to mám ráda.
Asi to není čtení někam k vodě ,ale není to ani těžké čtení a mně se kniha líbila a určitě si půjčím i další knihu autorky.

03.10.2017 5 z 5

Vím, co jsi udělal Vím, co jsi udělal Zdenka Hamerová

4 hvězdičky dávám za čtivost. Jinak jsem si dlouho říkala , nebýt naprosto iracionálního jednání hlavního hrdiny,nebylo by o čem psát ,ale konec byl překvapivý. I když zase , překvapivý byl proto , že autorka zamlčela podstatnou informaci . O tom to ale je, že ? Překvapení až nakonec.

15.09.2017 4 z 5