Babo Babo komentáře u knih

Nejbližší Nejbližší Kateřina Janouchová

Dávám 3 hvězdičky i když jsem knihu nedočetla.
Začalo mně hrozně iritovat neustálé přesvědčování jak strašný je život s alkoholikem ,ale jak těžké je odloučit se od něho . Nevím jestli autorka přesvědčovala sama sebe,nebo varovala všechny zamilované slečny a ženy.
Žena,která se rozvedla s mužem kvůli pití se znovu bezhlavě zamiluje do alkoholika a má s ním čtyři děti , tak to mi jí opravdu není líto a ani ji nechápu. Jak to může udělat právě těm dětem to mi fakt hlava nebere.
Takže kdo snad dosud věřil , že je možné alkoholika změnit , tak ať si tuto knihu přečte a má ji neustále na nočním stolku . Změnu vždy musí chtít jen a jen ten závislý.A v této knize je to zas a znovu psáno .

14.04.2017 3 z 5

Královna Královna Alex Haley

Byly chvíle kdy jsem si myslelal, že knihu nebudu číst. Vlastně ani nevím proč. Že by proto,že mi končila výpůjční doba ?:-))) Nakonec jsem si ji prodloužila a udělala jsem dobře. Tento "2". díl se mi líbil ještě víc než Kořeny.
Autor se snaží být objektivní a předkládá nám důvody proč se jednotliví hrdinové chovají jak se chovají.
Nic není černobílé .Chápala jsem pohled bílých plantážníků , kteří vyrůstali v době a zemi ,kde otroctví bylo součástí jejich životů a považovali ho za normální .
Stejně tak chápu beznaděj,zoufalství a nakonec nenávist černochů.
Jak tato kniha ukazuje , ještě zoufalejší bylo postavení bílých s kapkou černé krve. Vlastně nepatřili ani na jednu stranu .
Královna se nakonec rozhodla přes svůj vzhled bělošky pro své černošské předky a tehdy nalezla klid. Myslím,že jí ani nic jiného nezbývalo.
Je to silný příběh a můj obdiv patří ženě,která přes všechna úskalí a trápení přivedla na svět děti ,které pochopily ,že nářky nad nespravedlností světa nic nevyřeší a že je jen na nich jaký bude jejich život .

13.04.2017 5 z 5

Zahrada stínů Zahrada stínů Virginia Cleo Andrews

Poslední díl by mohl být i tím prvním. Autorčiným úmyslem,ale zřejmě bylo vidět v babičce vězněných dětí bezcitnou a krutou ženu až do úplného konce.
Jestli tomu tak opravdu bylo , je na každém čtenáři nebo spíš čtenářce .
V každém případě je zajímavé uvědomit si a zamyslet se nad tím , že každý starý člověk byl kdysi mladý , se svými sny a plány .
A jak se říká kdo je bez viny ať hodí kamenem.
Pro mě tato pentalogie byla potvrzením, že fanatická víra v Boha přináší spíš neštěstí a bolest.

29.03.2017 4 z 5

Setba minulosti Setba minulosti Virginia Cleo Andrews

Mám dojem,že vše už řekli všichni ti co knihu hodnotili přede mnou.
I tak chci přispět svojí troškou do mlýna.
Cathy , která se opět ujala vyprávění na mě začala působit nerozhodně a trochu zmateně. Neumím si představit, že bych zůstávala žít v domě s lidmi u kterých nikdy nevím jak se vlastně zachovají . Neustálé namlouvání si , že Bart už není zralý pro psychiatrickou léčebnu , že znovu nalezený strýček,který se vynořil odněkud z kláštera , kde prožil většinu let a jak sám říkal spokojených let , je opravdovou hrozbou pro normální život.
Spousta naznačených a nikdy vyřešených záhad , tak těch je v této knize opravdu hodně.
A jak už někdo psal,ke konci to už byla tak trochu nastavovaná kaše.Naštěstí si to zřejmě autorka uvědomila a tak celé to trápení ukončila .
Nerada bych,aby si někdo říkal , proč že jsem knihu četla když mám tolik připomínek.
Celý ten příběh nebyl špatný . Jen některé věci mi tam přišly tak nějak navíc a zbytečné ,ale jako celek doporučuji .
Teď už mě čeká poslední díl , abych se dozvěděla jak to všechno začalo.

27.03.2017 4 z 5

Vykoupení ohněm Vykoupení ohněm Virginia Cleo Andrews

Třetí část je jiná . Pro mě o něco slabší než první dvě .Autorka vyměnila vypravěče . A tak pohled dívky a následně ženy vystřídaly pohledy dvou chlapců .
nejsem psychiatr a tak se jen mohu dohadovat jestli by se takhle mohl příběh odehrát.
Není to ale kniha faktu , jen román a jako takový se mi líbil. Jsem zvědavá na pokračování .

21.03.2017 4 z 5

Lístky ve větru Lístky ve větru Virginia Cleo Andrews

Po přečtení 2.dílu mohu jen zopakovat , že se mi kniha moc líbila. Ano , byly chvíle kdy jsem skřípala zuby a to tehdy , kdy stále dokola Chris miloval Cathy a Cathy milovala každého muže, který jí přešel přes cestu .
Jako celek ale nemám připomínek .Je to čtivé , bez hluchých míst .Těším se na pokračování .

17.03.2017 5 z 5

Květy z půdy Květy z půdy Virginia Cleo Andrews

Tak jsem dočetla první díl a co napsat. V knihovně mají jen pár výtisků a když jsem jela do pobočky , kde nebyly půjčeny další díly, paní knihovnice se na mě podívala , jak to napsat , tak trochu lítostivě ? Přezíravě ? Nevím ,,,a když řekla, že knihy chtěli vyřadit , napadlo mě, že to bude asi pěkný škvár . Omlouvám se autorce .
Nevím samozřejmě jaké budou další díly , ale tento se mi líbil moc . Někdo by si mohl říct , jak je možné číst víc jak 300 stránek , kdy děj se odehrává v jedné místnosti a na jedné půdě a přesto být poutavým a zajímavým čtením .
A Květy z půdy takové opravdu jsou .
Psychologicky vykresléné postavy jsou opravdu uvěřitelné .Ano, dá se pochybovat jestli 12letá dívka uvažuje tak jak je popsáno ,spíš to beru jako vzpomínka na šílené 4 roky vězení .
Takže to zkrátím a doporučuji ke čtení .

09.03.2017 5 z 5

Z čeho jsou utkány sny Z čeho jsou utkány sny Johannes Mario Simmel

Přesto že jsem knihu dala do přečtených,ve skutečnosti jsem ji nedočetla .
Najednou mi začal vadit hlavní hrdina , rozervaný alkoholik , ke kterému bych možná kdysi dávno vzhlížela ,ale v dnešní době ten odpor k někomu kdo musí být pod parou , aby fungoval , tak to už mi nějak nejde.
Taky mi začalo vadit , že Simmelovi hrdinové jsou psaní tak nějak přes kopírák .
Ovšem jeho hluboké myšlenky týkající se stavu světa, ty tam jsou pořád a pořád platí.
Možná mi jen nesedl tento příběh a rozhodně to neznamená,že se budu jeho knihám vyhýbat.

07.03.2017 4 z 5

Podváděná Podváděná Kateřina Janouchová

Kniha se četla moc dobře. Asi nemá smysl hodnotit chování hlavní hrdinky,která mi občas šla na nervy . Určitě bylo zajímavé nakouknout na porodní sál , nebo do soukromí .
Je vidět , že má autorka 5 dětí a dokáže naprosto bravurně popsat každodenní problémy , které musí nutně vznikat v soužití sourozenců.
Těším se na pokračování a doporučuji k přečtení .

23.02.2017 4 z 5

Sen na prodej Sen na prodej Amy Tan

Autorka opět nezklamala. Poutavý příběh odehrávající se z převážné části v Číne za druhé světové války. Samozřejmě se mohl odehrát kdekoliv. Kromě zajímavostí z života číňanů jde především o psychologický román . A ty já mám opravdu ráda.

21.02.2017 5 z 5

Kořeny Kořeny Alex Haley

Myslím,že vše je napsané v komentářích přede mnou.
Ano je skvělé a obdivuhodné,že si autor dal tu obrovskou práci,aby zachytil historii svých předků.
Pro nás Evropany je to možnost celou tu temnou historii otroctví v Americe prožít očima potomka jednoho z nich.
O utrpení násilým odvážených černochů na otrokářských lodích jsem již něco četla a proto mě tato část nepřekvapila a mnohem víc mě zaujal popis života v Gambii ,Zvyky kmene , ve kterém Kunta Kinte vyrůstal , o tvrdé ,pro nás v dnešní době nepředstavitelné výchově. O tom jak se z chlapce stal muž. O úctě ke starším , o víře v Alláha .
Stejně zajímavá byla část , ve které je popisovaný život v uličce otroků , výcvik kohoutů ke kohoutím zápasům .
Určitě si přečtu i pokračování a budu se snažit pochopit proč se v dnešní době nedočteme o cílevědomosti,pracovitosti a schopnosti nepromarnit život černých obyvatel , tak jak to dokázal autor a jeho předci .

14.02.2017 5 z 5

Dračí kosti Dračí kosti Amy Tan

V knize vidím kontrast americké a čínské mentality . Nejsem sice ani američanka ani číňanka ,ale je to napsané tak,že věřím , že tak nějak se chovají.
Protože je mi bližší přemýšlení a chování Olívie , tak se nějak nedokážu ztotožnit
s myšlením a chováním Kwan .
Kniha se ale čte dobře a tak nelituji , že jsem jí věnovala čas.

25.01.2017 4 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Jodi Picoultová se stala oblíbenou autorkou románů s neotřelými tématy. Je to i můj život není jiný.
Během čtení se můj názor , ani ne tak na styl psaní , ale hlavní hrdiny, měnil.
Chápala jsem zoufalství matky , která se dozvěděla o nevyléčitelné chorobě dvouleté dcery .Chápala jsem i rozhodnutí "vytvořit " dítě na míru ,aby mohla Kate zachránit.
S přibývajícími operacemi a dárcovstvím se pochopení začalo vytrácet.Kateini rodiče mi začali připomínat gamblery , klteří si říkají "teď už to musí vyjít "
Hlavně na matku jsem byla naštvaná . Vím , že rozhodnout se nechat trpící a umírající dítě jít
je to nejtěžší co může rodič rozhodovat .Vlastně to nemá řešení . Bolest by jistě byla nepředsravitelná .Ale každá bolest a ztráta se časem zmírní .
Proto jsem jí přestala fandit .Stala se pro mě někým kdo ze strachu před svojí bolestí nechá trpět všechny děti .Nejen Kate ,která vetšinu života strávila po nemocnicích ,ale i Annu a Jesseho ,který se zřejmě cítil tak nějak do počtu.
Konec mě zaskočil , ale jak se říká "chceš li pobavit Boha , sděl mu svoje plány."
Je to kniha , která se jen tak nevypaří ze selhávající paměti .

23.01.2017 4 z 5

Ubožáci Ubožáci Yiyun Li

Asi jsem od knihy čekala něco jiného a tak jsem byla trochu zklamaná.
Je to několik celkem jednoduchých příběhů odehrávajících se na pozadí tragické události , popravy kontrarevolucionářky . A tady je pro mě to zklamání.
Četla jsem už několik knih líčící 20 . století v Číně , řádění Rudých gard a tady jsem postrádala jak se z členky Rudých gard , které měly na svědomí utrpení tisíců lidí stala kontrarevolucionářka . Co se stalo ,že se z trýznitelky stala oběť .
Toto ale tato kniha neřeší . Přesto osud popravené ovlivní životy několika lidí a jak už to v Číně 20. století bylo , ne zrovna v kladném slova smyslu .
Dala bych 3.5 hvězdičky ,ale protože to nejde , tak dávám 3.

03.01.2017 3 z 5

Rozlet Gemmy Hardyové Rozlet Gemmy Hardyové Margot Livesey

Kniha se četla dobře , jen jsem měla pocit,že se neodehrává v druhé polovine 20. století ,ale někdy v 19. Ani ta letadla to nezachránila. Ve Skotsku ani na Islandu jsem nebyla , ale zřejmě i tyto země ve mně probouzí představu minulosti .

03.01.2017 4 z 5

Vzpomínám na Rozinkovou louku Vzpomínám na Rozinkovou louku Gudrun Pausewang (p)

Toto není kniha, která by měla pobavit nebo napínat. Je to vzpomínání na odchod do " říše" po prohrané válce.
Rodiště mojí matky patřilo k sudetům a i ona znala odsunuté . Jedna její sestřenice byla jednou z nich a její názor byl,že se jim nemohlo stát nic lepšího . I to byl tedy názor .
Já jsem tuto dobu nezažila,takže těžko mohu soudit .
Když jsem ale v této knize četla,že odsouvaní nerozuměli česky (matka autorky) , tak si říkám , že jim skutečně šlo jen o to místo. Nikdy se jako součást Československa necítili a kdyby válka dopadla jinak ani by je nenapadlo pozastavovat se nad zvěrstvy , která měli jejich soukmenovci na svědomí.
Mohu soucítit s lidmi,kteří museli opustit své domovy ,ale je to stejný soucit jako s ostatními trpícími .
A přiznávám ,že někde uvnitř si říkám jak se do lesa volá,tak se z lesa ozývá .
Druhá část knihy je o návratech na Rozinkovou louku a o naději a odpouštění .

20.12.2016 4 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

nic není jak vypadá. To je asi nejstručnější popis knihy.
jak už tady psala Guenevra chvílemi jsem přemýšlela jestli číst dál ,ale stojí to za to.
I já jsem vduchu spřádala jaká je skutečnost,ale netrefila jsem se .A to je dobře,překvapení až do poslední stránky mám ráda.

09.12.2016 4 z 5

Přistěhovalci Přistěhovalci Howard Fast

Na knihu jsem se moc těšila. A jak to bývá,když se na něco moc těším bývám zklamaná.
Téma skvělý ,ale jako celek průměr.
Příběh člověka,který na co sáhl,to mu vyšlo. I to je obdivuhodné,uměl riskovat, měl čich na pokrok a uměl ho využít. V soukromí už takové štěstí neměl.
Člověk prostě nemůže mít všechno.

28.11.2016 3 z 5

Ďábel a slečna Chantal Ďábel a slečna Chantal Paulo Coelho

Věčný boj dobra se zlem. To je asi základní myšlenka této útlé knížečky.
Obrovské téma,které každého provází celým životem a na které není jednoduchá ani jednoznačná odpověď.
Nalistovala jsem si ji ve čtečce a bez jakékoliv znalosti autora ,kterého jsem z nějakého důvodu vždy přeskočila ,jsem se dala do čtení.
Nevím jestli se dá zařadit mezi filozofy ,asi ne , minimálně mezi známé filozofy , přestože myšlenka je to jistě filozofická a hodně zajímavá.
Takže kdo nečeká košatý příběh,ale chce si trošku zafilozofovat a popřemýšlet , ať se dá do čtení.

21.11.2016 4 z 5

Nejhlubší tajemství Nejhlubší tajemství Sandra Brown

Nedočteno, tak nějak mě to nebavilo.
Kdysi když jsem S.Brownovou objevila,byla jsem nadšená , od té doby jsem ale vychladla .
Kvalita je dost kolísavá ,samozřejmě je to můj názor .

18.11.2016