bábuška bábuška komentáře u knih

V tieni V tieni Dominik Dán

V tomto příběhu se vracíme o pár roků zpět, do roku 1991, kdy se v Našem Městě objeví "Ponožkový vrah". Má za sebou aktivity jak v Německu, tak v Holandsku, nyní se vrací domů na Slovensko. A tím začíná pro naši známou skupinu "vraždárov" mravenčí práce při odhalování seriového vraha, který jako by si s pronásledovateli pohrával. Útočí na ženy staré i mladé, nakonec vyšetřovatelé narazí na brutální ubití starší ženy, kdy stopy vedou ke dvěma přátelům z vyšetřovací skupiny. Případ je vyřešen, ovšem náš seriový vrah Ondřej po delší odmlce se chystá k další akci. Musíme doufat, že v další autorově knize bude případ vyřešen.

30.03.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Autorka nikdy nemůže zklamat. Dětství a dospívání je milé vzpomínání, ovšem třetí část je plná bolesti slz a to se vrývá hluboko do Zuzanina podvědomí. Kruté jednání jejího okolí po návratu domů, to snad její srdce bolí víc, než zacházení v nepřátelské minulosti. A ten, který jí měl býti oporou se ukáže jako tyran a despota. Proto Zuzanin příběh končí tak smutně a nás srdce bolí spolu s ní. Krásná kniha, nechť má hodně čtenářů.

26.03.2021 5 z 5

Dáma Měsíčního svitu Dáma Měsíčního svitu Rainer M. Schröder

Román je složen ze tří částí a odehrává se v době prohibice ve Spojených státech. Hlavní hrdinka je dvacetiletá Mallory, žijící s otcem a bratrem na chudé farmě ve Virginii. Jejich hlavním příjmem je tajná palírna v horách, o dokonalou kvalitu se stará právě Mallory a to je právě značka Měsíční svit. První dvě části knihy se zabývají tvrdým bojem o ovládnutí jak výroby tak i prodeje, překupníci se neštítí ani vražd a vydírání. Ve třetí části knihy se Mallory dostane mezi gangstery a dlouho jí trvá, než se dostane k vlastnímu majetku a na troskách jejich bývalé farmy si zbuduje nový domov. Příběh ovšem nekončí happyendem, láska se jí vyhýbá až do konce příběhu.

24.03.2021 4 z 5

Havárie čtvrtého bloku atomového reaktoru Černobylské elektrárny je nám popsána tak živě, jako bychom byli účastníky této tragédie. Ani vedoucí pracovníci nebyli obeznámeni jak v takovém případě postupovat, poněvadž byli všichni přesvědčováni o dokonalosti této stavby a omezili se na nejnutnější práce při hašení požáru. Stejně byli nuceni čekat na komisi politbyra, poněvadž v takovýchto situacích vždy rozhodovalo KGB. V knize je přesně popsána síla zamožení, ale po několik dní se nedělo nic k záchraně obyvatel, byly i dohady zda bude nutná evakuace lidí, i když příznaky postižení u zaměstnanců i posléze i členů různých komisí byly nepřehlédnutelné. I když už přicházelo k úmrtím a zamoření se šířilo Evropou, kyjevské vedení zkreslovalo údaje a Moskva se snažila tajit skutečnosti. Dělo tak až do roku 2000, kdy byly vyčísleny ztráty na životech i na zdravotních následcích, nejen na dětech, ale i na dětech později narozených. Z ženského pohledu se ztrácím v technických detailech, ale pocit tragedie ve mně zůstává.

18.03.2021 5 z 5

Hana Mašková Hana Mašková Hana Kotíková

Berme tuto knihu jako román, nikoli jako biografii. Napsaná byla poutavě, současná doba je popsána pravdivě a že život malých sportovců byl krušný, je pravdou. Dětství vlastně žádné, jen povinosti. Podle knihy ani rodinné zázemí nebylo příliš chápavé, Hanka sama pravděpodobně zdědila po matce určitou labilitu, nadání a talent se snoubil s hodinami doslova vydřenými. Nic to ale neubírá na její úspěšnosti a radosti, kterou nám přinášela. Je mi líto jejího tragického konce.

12.03.2021 5 z 5

Toskánské věže Toskánské věže Carol M. Cram

Pohádkově krásná kniha dosud neznámé autorky. Jako motto bych citovala úvod do první kapitoly. " Řemeslo známé jako malířství vyžaduje představivost i šikovnou ruku... aby mohlo obyčejným očím ukázat to, co vlastně neexistuje." Ocitáme se v roce 1338 v kraji Toskánska, rozpáleného italským sluncem, v čase mohutné výstavby měst a tím i bohaté malířské výzdoby. Ve městech je mnoho mistrovských dílen s tovaryši i mladými učedníky a mistr si zakládá na tom, když může vyškolit syna a předat mu své umění i dílnu. Když jej však Bůh požehná pouze dcerou, i když ta má více nadání než někdo jiný, vyvstává problém. A to je děj který nás provází celým románem, ve kterém se mimo jiné setkáváme s technikou starých mistrů i s běžným životem obyvatel středověké Itálie. Překrásná kniha.

03.03.2021 5 z 5

Musíme být statečné Musíme být statečné Frances Liardet

V tomto příběhu se ocitáme na anglickém venkově na počátku války. Obyvatelé se potýkají hlavně s problémy stravování, tak jako všude, ale dopady války se jim vyhýbají. Rozruh nastává až při bombardování velkých měst, kdy se vesnice naplní utečenci, ale ti se pomalu vrací zpět, jen zůstává malé děvčátko, které k nikomu nepatří. Nakonec zůstane v opatrování na několik roků ve mlýně a citově se silně sblíží s bezdětnou manželkou mlynáře a když se konečně koncem války najde dívčin otec, Ellen i malá Pamela rozloučení velice těžce nesou. V příběhu se setkáváme s dalšími obyvateli vesnice a jejich životem v ní. Kniha se příjemně četla, zase jsme se seznámili s životem v jiné části Evropy.

01.03.2021 4 z 5

Vytoužené dítě Vytoužené dítě Catherine Chidgey

Krásná obálka napověděla děj knihy. Rozbité město, rozbité rodiny, mezi sutinami hledání hledání čehokoliv co bylo možné sníst a mezi tím dvě ztracené děti. A hodně obyvate stále věří Fühlerovi a jeho slibované zázračné zbrani a silné armádě bránící Berlín. Přichází silné rozčarování příchodem Rudé armády, tragický osud je dvanáctiletého děvčátka, brutálním způsobem znásilněného deseti ruskámi opilci .Potrestání by měli být jiní a ne bezbrané oběti. Po podepsání kapitulace prohlásí každý, že nebyl v žádné fašistické straně, nesouhlasil se stávající politikou, a tak zůstávají navenek všichni čistí, ale zaseté učení v nich zůstává dál. Bohužel i v dětech. Je to krutá kniha, ale myslím, že pravdivá.

24.02.2021 5 z 5

Dům na prahu noci Dům na prahu noci Catherine Banner

Mezi Liparskými ostrovy se ztrácí jeden malinký, kde je pouze malý kostel, jednotřídní škola, pár domů ze sopečných kamenů, kde žijí rodiny rybářů a Dům na prahu noci, jednoduchý místní bar. Žádné vzrušení, jeden den jako druhý a tak se v baru přetřásají "místní drby" ale hlavně se osazenstvo zaobírá místními ostrovními fámami a bájemi o zázracích " Svaté Agáty". Příběh nás provází rodinou majitelů baru, jejich dětí od prvních roků až do dospělosti, jak ubíhají roky, mění se i okolní svět, až na některé vyjímky se ani mnoho nemění život na ostrově. Poté je klid narušen válkou částečně i nějakou ztrátou, časem někteří mladí odejdou na pevninu za prací, ale mnoho se nemění. Kniha rozhodně není nudná, naopak je napsána čtivě, já ji tedy mohu jenom pochválit.

20.02.2021 5 z 5

Z písku a popela Z písku a popela Amy Harmon

Velice krásná kniha. Příběh se odehrává ve Florencii a v Římě, sledujeme dvě dějové linie během druhé světové války. Pronásledování Židů žijících silně katolické zemi a pomoc při ukrývání židovských sirotků v klášterech, to vše je nám popisováno bez příkras. Řádění gestapa, ponižování a mučení zatčených, hromadné vraždy a řada dobytčích vagonů mířících na sever. Litujeme osud židovské dívky Evy a mladého katolického kněze a jejich lásky, po všechny ty roky, jejich utrpení, které však s koncem knihy končí k naší spokojenosti. Kniha je napsána na základě skutečnosti.

17.02.2021 5 z 5

Cizinec z Cornwallu Cizinec z Cornwallu Liz Fenwick

Kdo má rád romantické příběhy se zaměřením na lásku k přírodě, toho pohladí na duši popis ranního oparu nad řekou, přílivy a odlivy v ústí řeky do moře, zpěv ptactva. Neméně krásný je příběh staré výtvarné umělkyně Jaunty, která se zabývá ve svých posledních dnech života na vzpomínání, co ve svém životě tajila do posledních dnů. Dojemný příběh je i její vnučky Gabrielly, vynikající sopranistky, která své umění rovněž tajila po mnoho roků. Hezké čtení.

13.02.2021 4 z 5

Mít pro koho žít Mít pro koho žít Marcia Willett

Román z anglického venkova v současnosti. Ani ten, kdo je majitelem panského sídla nemusí být boháč, ale má starosti jak udržet obydlí, aby mu nespadlo na hlavu. Příběh je plný přátelských obyvatel i nájemníků, trochu problémů s láskou, ale je to příjemné počtení.

12.02.2021 4 z 5

Myslela jsem, že tě znám Myslela jsem, že tě znám Penny Hancock

(SPOILER) Dvě přítelkyně a jejich dvě děti. Intelektuálka Holly vychovává sama dospívajícího syna, domácky zaměřená Jules s rozmazlenou třináctiletou dcerou, bohatým ale násilnickým manželem. Jejich přátelství se zhroutí, jakmile dívka nepravdivě obviní Hollyina syna ze znásilnění. Každá z žen hájí svou pravdu, někdy je na rozpacích zda při výchově neudělala chybu. I když se pravda nakonec ukáže, přátelství se už nikdy neobnoví. Je to krásný a hluboký příběh.

04.02.2021 5 z 5

Aféra v Cornwallu Aféra v Cornwallu Liz Fenwick

Dívka Judith se ocitne na území Cornwallu a je krajinou tolik okouzlena, že pozvolna zapomíná na všechny bývalé nepříjemnosti. Přispívá k tomu práce při archivování množství spisů na panství Pengarrocku a posléze seznámení s mladým dědicem Tristanem. Spolu prožijí dobrodružnou výpravu při hledání před mnoha léty ztraceného rodinného pokladu a ten nakonec pomůže zachránit upadající krásu celého panství. Krásný popis Cornwalském přírody a její magičnost.

31.01.2021 4 z 5

Trpká vůně podzimu Trpká vůně podzimu Věra Adlová

Přestože je to kniha již staršího vydání, je velice poutavě napsána. Lyrickým jazykem nás provází předválečnými kouty Prahy a jejich obyvateli, posléze pak dobou válečnou, kde sleduje osudy tří přítelkyň, jejich pobyt v koncentračním táboře; atentát na R. Heydricha
a odvetou vypálení Lidic, jedním je odvetou mezi popravenými i snoubenec jedné z dívek.
Všechny tři se do Prahy vrátí, navzájem si pomáhají, ale duše mají zlomené a těžko se sžívají
s novými podmínkami. Je to velice smutná kniha.

26.01.2021

Jedlíci aneb Sto kilo lásky Jedlíci aneb Sto kilo lásky David Laňka

Hodnotila bych tuto útlou knihu jako hořkosladký příběh, než jako humoristický, ale opravdu jako četbu oddychovou, na jejíž děj brzy zapomenete.

19.01.2021 2 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Po dlouhé době jsem vytáhla z nostalgie příběh , který se dá číst stále dokola a stále nás dokáže okouzlit, když nás zavede mezi lidi putující od štace je štaci, tvrdě pracující a přinášejíci kus radosti ostatním. Vždy nás dojímá osud malého kluka Vaška, přesazeného z horské šumavské chalupy do úplně jiného světa a jeho růst do dospělosti až ke stáří. Všichni, kteří jeho životem prošli, jsou sami o sobě osobami zajímavými a rádi se s nimi po čase opět setkáváme.

18.01.2021 5 z 5

Manžel na objednávku Manžel na objednávku Catherine McKenzie

Úsměvný příběh dívky po třicítce, která se snaží najít tu pravou lásku, která by vydržela až do konce života. Experimentuje i se seznamovací agenturou, absolvuje s ní i týdenní pobyt v Mexiku, kde tento pobyt končí seznámením s vybraným parterem a svatbou. Po delší době pak soužití končí rozčarováním, nakonec však vše končí smířením. Odpočinková kniha.

14.01.2021 3 z 5

Berlínske hviezdy Berlínske hviezdy Michaela Ella Hajduková

Krásně napsaná kniha o době před nástupem Adolfa Hitlera k moci. Osud svede mladou novinářku Linu s vysoko postaveným nacistickým důstojníkem, ke kterému ona má silně negativní postoj, ovšem po delší době zjistí, že on v rámci svého vysokého postavení pomáhá falšovat dokumenty židovských dětí a ty pak nacházejí azyl ve Švýcarsku. Bohužel až na sklonku války se vše prozradí, Reinhard končí po krutých výsleších smrtí, Linina cesta končí v Ravensbrücku a smrt provazem. Zaujal mě fanatický postoj Reinhardových rodičů von Kesslerových k fašistické myšlence natolik, že obětovali život vlastní dcery a poté i na konec života svého syna. Je to krutý příběh z krutého období Německa.

14.01.2021 5 z 5

Lepší pozdě než nikdy Lepší pozdě než nikdy Iva Hlaváčková

Autorka mně velice mile překvapila touto knihou, žádný sladký příběh, ale osud, který se může přihodit každému z nás. Tereza spadne po autohavárii z výsluní na úplné dno, jen
přímo urputné snaze sesetry boromejky Marie se smiřuje s osudem a má odvahu žít dál.
Rovněž je velice zajímavý Mariin osud, i ne vždy dobré osudy Tereziných přítelkyň. Velice pěkně napsaná kniha.

06.01.2021 5 z 5