bábuška bábuška komentáře u knih

Bellagrand Bellagrand Paullina Simons

Na tuto knihu jsem se vyloženě těšila, i když na začátku jsem se nemohla vyrovnat s jednáním neskutečného a nepoučitelného snílka Harolda (Harryho). Jeho zaslepenost pomalu ale jistě ničí celou jeho mladou rodinu, přes všechnu pomoc jeho rodiny majetek mizí pod rukama a nakonec končí v naprosté bídě bez naděje na zlepšení. Ani přes domluvy a prosby své stále zamilované ženy nepřizná Harry svůj životní omyl a obětuje mu i budoucnost malého syna. Tyto drastické osudy které následovaly, známe z předchozích knih. Rovněž tato kniha byla hodně smutná, ale mohu ji vřele doporučit.

03.11.2019 5 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Vlastimil Vondruška je sázka na jistotu. A ani tato kniha nezklamala. Je napsána tak srozumitelně, že se čtenář přímo ocitá v popisované době a okamžitě se ztotožňuje jak s Ignácem a jeho Aničkou, tak i s dalšími kladnými postavami. Vřele doporučuji dalším čtenářům a vychutnejte si krásnou češtinu.

18.10.2019 5 z 5

Co je tvoje, je i moje Co je tvoje, je i moje Tess Stimson

Kniha se četla poměrně dobře, až na používání častých vulgarit. Asi je to IN, ale nelíbí se mi to.

11.10.2019 3 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Po delší době jsem zase sáhla po knize z tohoto období. Fotograf Brasse je pozorovatelem
a vyprávěčem o zrůdnostech ve sběrném táboře, skrytý v poměrně klidném prostředí svého atelieru. Je samozřejmé, že dění okolo jeho osoby má vliv na jeho psychiku a patří mu poděkování za záchranu fotodokumentace, jak o osobách které se při vyhlazování zůčastnili, tak o výsledcích celého toho procesu.

08.10.2019 4 z 5

Let vážky Let vážky Melissa Hawach

Na třech stech stránkách popisuje autorka své vlastní zážitky po zjištění, že jí manžel uvedl v omyl, když dcerky vzal na 14 dnů na návštěvu své rodiny do Austrálie. Poté se s dětmi usídlil v Libanonu, kde právě probíhaly boje se sousedním Izraelem a žádal pro sebe úplné opatrovnicví dětí. Tím se rozpoutává nekonečné vyjednávání advokátů a soudů, Kanada a Libanon nemají shodné zákony o únosech nezletilých dětí. Proto se Mellisa vydává na nekonečnou pouť do zemí blízkého východu, za podpory nejen vlastní rodiny a přátel, ale i zcela neznámých lidí, kteří se seznámili s osudem jejím a jejích dětí. Hodně zla dělá vlastní rodina otce, ale i chování tisku, který dokáže zkreslovat skutečnost a jde jen o senzaci. Na této cestě za spravedlností potkává zoufalá matka mnoho lidí, kteří se jí snaží pomoci i za cenu vlastního nebezpečí, po konečném setkání s dcerkami je čeká ukrývání na různých místech v Libanonu, nakonec složitou cestou se přesunou do Sýrie. A ještě uplyne delší doba, než se ocitnou v letadle, které míří na západ a dál do Kanady - domů. Krásná kniha.

25.09.2019 4 z 5

Žena vlivného muže Žena vlivného muže Adriana Macháčová

Třiatřicetiletá žena, matka dvojčat, se snaží zajistit svému manželovi doma dokonalý servis, ten si buduje svůj kariérní postup a takový život mu velice vyhovuje. A ze dne na den je manželka postavena před jeho rozhodnutí, opustit rodinu a ji vyměnit za mladší model. Celý tento příběh je vystaven na obdobných osudech o lásce, ztrátě ideálů, pozdním pokání, ale i k návratu sebevědomí a postavení se na vlastní nohy. Příběh, tak jak jej osud přináší, čtivý.

21.09.2019 3 z 5

Advokátova dcera Advokátova dcera Anthony Franze

Velice pěkný a napínavý příběh s detektivnímy prvky. Soudce Sean Serrat očekává kandidaturu na soudce Nejvyšššího soudu, je pozván i k pohovoru do oválné pracovny prezidenta republiky. Setkává se se závistí a intrikami mezi kolegy, dokonce dochází k vraždě jeho dcery, nadějné studentky práv. Vyšetřování se ocitá ve slepé uličce, proto se soudce Serrat dává do pátrání na vlastní pěst, s pomocí vlastní manželky. A skutečně dochází ke zjištění, že za vším je jen zášť a intriky ve vlastním okolí. Kniha napínavá a velice čtivá. Zaslouží si všech pět hvězdiček.

19.09.2019 5 z 5

Na druhý pokus Na druhý pokus Barbara Bretton

Příběh nijak nezaujal, pouze titulní obrázek poklidného anglického venkova. Autorka americká, děj se odehrává údajně v New Jersey.

15.09.2019 1 z 5

Splněná přání Splněná přání Fern Michaels (p)

Po delší době jsem se při četbě této knihy pobavila. Trochu tajemna kolem vyrůstání bez matky, poté náhlé dědictví s podmínkami. A kolem hemžení malých psíků a obapolná láska mezi nimi a hlavní hrdinkou Olivií. Do společného osudu se přidává mladý muž a jako správná oddychovka končí vše romantickou svatbou. Dobrý překlad.

12.09.2019 4 z 5

Beze stopy Beze stopy Mary Torjussen

Thrillerům se vyhýbám, u této knihy jsem udělala vyjímku. Hrdinka skoro na všech stránkách hledá přítele, který se od ní tajně odstěhoval v době její služební cesty. Zajímavější byl pro mně závěr knihy a tím i poučení, že obdobný druh literatury už nemám vyhledávat. Rostla jsem prostě na klasické literatuře.

07.09.2019 2 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Ani jsem nečekala, že mě tato kniha tolik zaujme, taky jsem ji přečetla poměrně rychle. Kolik lží, přetvářky, hrané povýšenosti, se seskupí v jedné rodině, kolik pochyb a naprosto zbytečných obav je na straně druhé. A když všechny nepravosti vyplují na povrch, všechna pýcha se sesype jak domeček z karet. Láska a vztahy se nedají budovat na povýšenosti a lžích, to špatně končí v jakémkoliv příběhu, právě jako v tomto. Přečtení této knihy vřele doporučuji.

30.08.2019 4 z 5

Manželka, která utekla Manželka, která utekla Tess Stimson

Komu z žen podobného věku se něco podobného nemohlo stát. Ať žijete v Anglii nebo v Česku. Je tu ovšem ten malý rozdíl, že málokterá česká matka na pokraji svých sil má tolik financí, že může sednout do letadla a odletět si na neurčito odpočinout od drzých a nezvladatelných dítek a navíc od manžela, který je natolik nevšímavý, že jej ani nezajímá že se vlastně od manželky nechává živit a zajímají ho jen vlastní koníčky. Podle tohoto románu koníčci! Ale rozhodně je to příběh k zamyšlení, navíc je krásné popisování Říma a jeho památek a návštěva Vatikánských muzeí. Čtivá kniha.

27.08.2019 4 z 5

Smlouva se životem Smlouva se životem Miroslava Fišerová

Napsáno jednoduchým jazykem, čtivě, takže za den přečteno. Příběh matky tří dětí, která se snaží aby jim nic nechybělo, a když se sama ocitne v nouzi, nemá na ni nikdo čas,a je nucena požádat o pomoc cizí lidi. Jak je to v této době u mnoha starších a osamocených lidí. Je to příběh zcela pravdivý a doporučuji.

26.08.2019 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Příliš kruté zacházení při odsunu německých obyvatel z Brna a okolí, poté zatajování o skutečných obětech. Na druhé straně azyl pro několik naprosto vyčerpaných žen v prosté chalupě stařenky Zipfelové, následný návrat do rozbitého Brna, šikana dětí ve škole, naprostá ztráta naděje na normální život. To vše vypovídá autorka tak citlivým a věrohodným jazykem, jako bychom byli součástí všeho toho dění. Vzpomněla pár řádky i svého otce, výtvarníka Kamila Lhotáka. Krásná a nezapomenutelná kniha. P.S. Omluva. Mezi autorkou a mnou uvedeným výtvarníkem K. Lhotákem se nejedná o příbuzenský vztah.

25.08.2019 5 z 5

Deník Gréty Kaiserové Deník Gréty Kaiserové Klára Janečková

Přistupovala jsem s rozpaky k této knize, ale byla jsem mile překvapena. Každá z dívek vyrůstá v jiném prostředí a přestože má každá jiné povahové vlastnosti, žádná z nich se necítí spokojená. Upjatá vídeňská drezúra ani česká venkovská přísnost, nedokáže vrozené vlastnosti zkrotit. Nejdramatičtější osud si vybrala Gréta, za vidinou bohatství ve vysoce postavené turecké rodině směnila lásku a končí podle muslimského práva smrtí. Kniha zajímavá, ale se smutným koncem.

23.08.2019 4 z 5

Ostrov rudých mangrovníků Ostrov rudých mangrovníků Sarah Lark (p)

Druhý díl této ságy se zaměřuje spíše na osudy Deidřina nevlastního bratra Jefeho, i tak se jejich osudy místy prolínají. S Jefem prožíváme jeho osudy na pirátské lodi, posléze jeho prodej jako otroka na třtinové plantáže na ostrově Haiti. Tam se zapojí do vzpoury otroků, která ovšem končí tragicky. Autorka dokonale vystihla nejen vlastnosti hlavních postav, ale i osob nejbližších, stejně tak osudy pirátů na" Mořské panně" a později otroků v Macandalově "armádě". Celá sága je kvalitní četba a mohu jen doporučit.

21.08.2019 5 z 5

Ostrov tisíce pramenů Ostrov tisíce pramenů Sarah Lark (p)

Má oblíbená autorka opět nezklamala, dokonce mi připadá, že s každou knihou kterou čtu, je lepší a lepší. Podrobně popsané prostředí ostrova, vztahy mezi otroky a jejich majiteli, což my v dnešní době velice těžko chápeme. Prolíná se zde citový život mladé Nory, nejprve zamilovanost do zchudlého šlechtice, potom život se starým mužem, nakonec opravdová
láska k jeho synovi. Na druhé straně mezi černými otroky také existuje láska, jako je posedlost Akwasiho k bílé ženě a celoživotní věrnost dívky Máanu k němu. Děj doplňuje jednání o osvobození z otroctví uprchlých černochů, Ašantské 'čarování' a vůbec krásné popisování tropické květeny, stromů a zurčení potůčků. Lze tu vůni cítit i na dálku.

15.08.2019 5 z 5

Slibuji ti, Annabelle Slibuji ti, Annabelle Tamara McKinley

Magická Paříž, v ní časté zmiňování mostu Pont Neuf. Tam se potkali mladá Annabelle a malíř Henri. Do jejich osudu zasáhne španělská občanská válka. Henri odchází bojovat, ona jde pomáhat na frontu jako zdravotní sestra. Dozvíme se o vzniku i průběhu této války, což u nás nebylo tolik známo, ale byla to válka krutá a stála mnoho životů, nejen vojáků, ale i bezbraných žen a dětí v odlehlých vesnicích. Osud ty dva zcela rozdělil a po dvaceti letech tělesně postižený malíř uvidí oknem na mostě Pont Neuf mladou Annabell, svou vlastní dceru. Hodně zajímavá kniha.

02.08.2019 4 z 5

Tanečnica Tanečnica Michaela Ella Hajduková

Jako je u této autorky vždy - dokonale nás provede časem nástupu fašismu i krutými roky válečnými. Celým dějem prostupuje láska Diny a německého důstojníka Andrease, za kterého se i provdá. S ním, který je ve vysoké funkci, se dostává i mezi vládnoucí smetánku, dokonce i do vůdcova hlavního stanu - Orlího hnízda, kde je přítomna i smrti rodiny Goebbelsovy i samotného Hitlera. Až po ukončení války se Dina dozví, že Andreas po celou dobu války pracoval pro odbojovou organizaci. Kniha je detailně propracovaná, napínavá a čtivá, dokonce se dozvíme i dosud neznámé skutečnosti. Krásný zážitek.

02.08.2019 5 z 5

Vzpomínky na zítřek Vzpomínky na zítřek Cecelia Ahern

Zhýčkaná dívka se po smrti otce rázem ocitne v jiném světě. Je s matkou odkázána na pomoc svého strýce s jeho podivnou ženou, na irském venkově, bez přátel a bez naděje na změnu. Naráží na nezodpovězené otázky; ruiny starého tajemného hradu, přesně jak to v tom kraji má být, trochu pohádkové. Kniha má krásný přebal, odpočinková četba.

02.08.2019 4 z 5