bábuška bábuška komentáře u knih

Slzy predaných dievčat Slzy predaných dievčat Monika Wurm

Umí si někdo z nás představit, že v jiné části světa je ještě toto možné? I když je pravděpodobné, že ne vše tak, jak je v knize napsáno, je přesně tak, je to příběh plný bolesti, beznaděje a bídy. Na okraji velkoměsta Manily jsou skládky odpadků a na nich se hemží děti různého věku a denně hledají, co by ještě mohlo být k potřebě a zpeněžitelné. Není to sport nebo jiná hra, ty děti tam žene hlad. A mezi nimi patnáctiletá Malaya, kterou vlastní otec, opilec a budižkničemu dokonce dvakrát za sebou prodal. Jednou místnímu chudákovi jako je on sám, posléze pak obchodníkům s bílým masem. Nejdřív je dívka krutě znásilněna, poté ji čeká nesnesitelná přeprava v kontejneru do Dubaje, pak dražba. Osud si s jejím životem pohrává, nastávají chvíle kdy je na úplném dně, pak obrat k lepšímu. Je to velice čtivá kniha, ale také velice smutná.

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Zbyněk mi připadá trochu jako by nebyl ve své kůži, přesazen z venkova do města. Pak se chopí nabídky prozkoumat plány rodné vesnice při navracení pozemků, zaplete se při zjištění o machinacích s pozemky a dostává se do nepříjemných situací. Opět se v něm ozývá stará láska k venkovu a pomáhá napravovat chystané křivdy. Krásné čtení dovršuje autor touto knihou celou trilogii.

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Četla jsem od této autorky všechny její knihy, tuto jsem měla přečtenou poměrně rychle, byla čtivá, nijak mě však nezaujala. Bohužel.

02.08.2019 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Chystala jsem se na tuto knihu dlouho, nakonec jsem se na ni dostala při delším pobytu v nemocnici a musím říci, že jsem četla s chutí, pomalu a podrobně. Mnohé mi to připomínalo, kniha mě zcela pohltila, četla jsem podrobně i druhou část a obdivuji autorku za skutečně mravenčí práci při hledání ve staré dokumentaci. Kniha začíná jako vzpomínková, ale čtenáře stoprocentně zaujme. Krásné čtení. Mohu jen děkovat a doporučit.

Posledná kniha Posledná kniha Darina Hamarová

Nejen román o lásce, ale ocitáme se v Paříži roku 1783, posléze pak v krutém roce 1815, za krutého řádění ministra policie Fouchého. Tajemné cesty pařížským podzemím a to vše dělá celý příběh napínavý až do konce. Kdo se k této knize dostane, skutečně stojí za přečtení.

01.08.2019 5 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Vídní projíždí tramvaj a v té se narodí na podaném cizím kabátě nevinný chlapeček. Tramvaj zastaví, matka vezme dítě zabalené pouze v cizím kabátě, vystoupí a položí ten živý raneček na práh prvního nejbližšího kostela. Tak začíná nesmírně krásné vyprávění o dítěti bez domova, bez lásky, bez budoucnosti. Přežívání dětských let v sirotčinci, touha po blízké duši. A jsou tu třicátá léta a naděje na přátelství a pevné kamarádství v řadách SS. Mladík bez domova, bez zkušeností, podlehne mámivé nabídce a ocitne se v mašinérii vojenského drilu, posléze i ve víru válečných zkušeností. Zcela zklamán, ale není cesty zpět. Kapitoly věnované tomuto období jsou plné surovosti a drsných zážitků, i když sám se snaží vyhýbat tomu nejhoršímu, stejně na něm pocit viny ulpívá. Po skončení války všechny jeho naděje končí nezdarem, následuje čtyřicet roků věznění, nejvíce ve Valdicích. Všechny prožitky se podepisuji na jeho zdraví, někdy je na pokraji sil, ale jeho organizmus se brání, nezlomily jej ani časté pobyty v 'díře'. Po tolika letech věznění se těžko sžívá s pocitem svobody, neumí se v současném světě pohybovat, ale zůstává v něm moudrost a soucit se slabšími. Tolik chce pomáhat, ale zdraví jej zrazuje. Autor se s osudem vyprávěče ztotožňuje a jeho příběh vypráví citlivě tak, že obsah se čtenáři dostává hluboko pod kůži. Díky mu za tak krásnou knihu. Zaslouží pět hvězdiček.

10.07.2019 5 z 5

Rozhodnutí Rozhodnutí Kathryn Taylor

Líbil se mi romantický obal, byla jsem zvědavá a tak jsem si dvě knihy vypůjčila v knihovně. První díl nebyl, ale nijak to neuškodilo. Příběh to byl jednoduchý, takový dovolenkový, ale přečetla jsem poctivě obě knihy. Ale v paměti mně neutkví.

08.07.2019 2 z 5

Bahnitá pole Bahnitá pole Hillary Jordan

Dva rozdílné světy, a to ještě v polovině minulého století. Bílý a barevný muž - oba během druhé světové války nasazovali své životy a na druhém konci polokoule se bílí muži jižních států severní Ameriky drží zuby-nehty přežitých tradic v kápích Ku-klux-klanu. Pro nás nepochopitelné, když otec dokáže trestat syna zaslepeností této (snad) zakázané organizace. Je to krutá kniha.

04.07.2019 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Kniha napsaná prostým jazykem, ale srdcem, přesně tak, jak prostou mysl mají jihočeští obyvatelé, milující svůj rodný kraj, své vesničky a své rodné chalupy. Kolem zahrady, na jaře kvetoucí a vonící, na podzim obsypané ovocem. A náhle jako smšť přijde pozhodnutí o výstavbě atomové elektrárny, marné je sepisování peticí, volání po spravedlnosti, vše je dávno rozhodnuté a obyvatelé několika vesnic které mají být srovnány se zemí, jsou postaveni před hotovou věc. V knize se setkáváme s osudy starých lidí, kterí se nemohou s touto situací srovnat a nechat se vystěhovat na budějovické sídliště, dokonce s výhledem na dýmající věže. Mladší neodcházejí rádi, ale snáze se s nastalou situací dokáží srovnat.
Pročítáme různé osudy, rozdělené sousedy, poztrácené školní kamarády, dochází i k drancování chalup, je to prostě velice smutné čtení. Mohu jen doporučit.

30.06.2019 5 z 5

Krása a jed oleandru Krása a jed oleandru Teresa Simon (p)

Dočetla jsem další krásný a smutný příběh z doby nástupu nacististického režimu, kdy se mladá Sophie z lepší rodiny zamiluje do syna kuchařky. Posléze je vyhnána z domu, Hannes odešel do Španělska bojovat s frankistickým režimem. Druhá dějinná linie se odehrává již na začátku nového století, kdy se objeví starý Sophiin deník a dívka Jule začíná své pátrání po osudech osob zmiňovaných v deníku i osudu samotné pisatelky. Dozvíme se o krutých rocích během války, rozbombardovaném Hamburgu. Jule rozplétá osudy nalezených zbytků bývalých rodin a po velikém úsilí stmelí přeživší dohromady. Kniha je to velice zajímavá, mohu doporučit.

27.06.2019 4 z 5

Ztracený slib Ztracený slib Kate Morton

Kniha byla vypůjčená a díky za to. Dlouho, předlouho, jsem se nemohla začíst, a to i trvalo skoro celých 420 stran. Ale zvládla jsem to, místy byly zajímavé pasáže, ale byla jsem vlastně zklamaná. Kdysi jsem od téže autorky četla jinou knihu a ta se mi líbila mnohem více.

23.06.2019 2 z 5

Utajená sestra Utajená sestra Diane Chamberlain

Občas je nutné mezi náročnější četbou přečíst nějakou oddychovku, což je případ u této knihy. Byla mi doporučena, ale nijak mě nezaujala.

11.06.2019 2 z 5

Zahradnictví Zahradnictví Petr Jarchovský

Scénáře Petra Jarchovského jsou vždy výborné. Tak i knižnižní vydání Zahradnictví je velice čtivé, popisovanou dobu jsem i já prožívala ve stejných letech jako malá Daniela a spousta detailů se mi vybavila. Krásně jsem si početla.

09.06.2019 4 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Při četbě této útlé knihy jsem se vrátila ve vzpomínkách do mého rodného kraje a do svého dětství a mládí. Ze stránek lze cítit vůni při senoseči i žár slunce při žatvě. Není nás asi mnoho pamětníků těch časů, jako studenti jsme chodili na brigády do nově zakládajících JZD, vždy jsme přecházeli z políčka na políčko, protože noví členové byli většinou domkáři, málokdy s jednou kravkou. Pamatuji i selské statky v okolních vesnicích i jak byli pronásledováni. A ti ostatní zase jiným způsobem. Nebyly to dobré roky. Dobrá kniha.

06.06.2019 4 z 5

Letní zahrada Letní zahrada Paullina Simons

Šest set stran tohoto posledního dílu bylo opravdu hodně (kniha byla těžká), ale byla pro mě velice zajímavá; hledání klidného domova a zabezpečování rodiny, sžívání s novým prostředím. Autorka si vyhrála se slovy a podala nám čtivý a autentický příběh. Závěr knihy nás zavádí do období vietnamské války v polovině šedesátých let, se všemi jeho krutostmi a obětmi. To bylo hodně smutné čtení. Ale jsem s těmito dvěma díly velice spokojená, mám v knihovně a mohu se k nim kdykoliv vrátit. Chválím i výborný překlad.

04.06.2019 5 z 5

Taťána a Alexandr Taťána a Alexandr Paullina Simons

Před více roky jsem četla Měděného jezdce, úplně první vydání, asi před rokem jsem zjistila, že vychází i další dva díly. Jako v prvním dílu bylo čtení o blokádě Leningradu bolestivé, uvádět tento druhý díl jako romantickou ságu, se mi příliš nezdá. Táňa jde vlastní cestou a jako válečná zdravotní sestra se setkává jen s vypětím vlastních sil a utrpením a bolestmi druhých. Ani dramatický útěk během bojů ze Sovětského Svazu jí sil nepřidává. Alexandr, který nedobrovolně bojuje v Rudé armádě, prochází krvavým obdobím, ale je přesvědčen, že proti fašismu stojí na správné straně. Jaké je jeho rozčarování, když po ukončení války se ocitne v sovětském vězení a je odsouzen na 25 let nucených prací za rozvracení státního zřízení. Kniha je čtivá až do samého konce, i když je psána románovou formou, nepostrádá autentičnost a mohu jen doporučit. Dávám pět hvězdiček.

25.05.2019 5 z 5

ZlatovláSSka ZlatovláSSka Michaela Ella Hajduková

Má oblíbená autorka opět nezklamala. Hrůzostrašné osudy nejen židovských obyvatel Německa a dalších národností, ale i zneužívání vlastních obyvatel a už od dětských let, jejich nacistická zvrácená výchova, pro dívky Lebensborny, Hlavní postava knihy dívka Sanna prošla peklem pokusů na ní páchaných, stylem cukr a bič, nakonec i peklem kocentráků .Všichni, kdo se jí snažili pomoci, skončili v rukou gestapa. To nemalo soucit ani s členy vlastního národa. Snad to mají v genech. Je to krásná, ale nekonečně smutná kniha.

16.05.2019 5 z 5

Záhada Bodleyho knihovny Záhada Bodleyho knihovny Veronica Stallwood

Zlákal mě obal knihy, námět i titul. Nemohla jsem se začíst, posléze jsem četla pouze
kapitoly abych byla v obraze a vynechávala práce z Kurzu tvůrčího psaní. Propracovala
jsem se až k poslední stánce, zklamaná, nevím, zda z autorky, nebo ze současné anglické detektivky současnosti. Prostě špatná volba.

10.05.2019 1 z 5

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

Hodně zajímavá nová detektivka mého oblíbené autora, tentokrát snad víc napínavá, zvláště v druhé polovině.
Spoiler !!!
Přidává se těžké onemocnění nejstaršího z mordpaty Burgera a tragické postřelení členky party Petry, která zůstává po operaci v komatu. Opravdu kvalitní četba, mohu jen doporučit.

06.05.2019 5 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

Snažila jsem se, ale nezvládla jsem to.

01.05.2019 1 z 5