bábuška bábuška komentáře u knih

Tři měsíce Florencie Tři měsíce Florencie Mary Carter

Zklamaná podváděná Lena řeší zajímavým způsobem nevěru manžela, ale stejně necítí sama v sobě uspokojení. Ale seznamuje se s památkami města, které od mládí toužila navštívit a tehdy jí zůstala jen starost o rodinu a manželovu kariéru. Nyní tedy plnými doušky nasává všechny vůně krásné Florencie a čtenáře podrobně provází jak uměleckými klenoty, tak i úzkými uličkami obyvatel města. I já jsem si při četbě připoměla vlastní okouzlení Florencií.
Přes všechnu snahu získat manžela zpět, dochází Lena k názoru, že jeho ztrátou vlastně tak o moc nepřichází, zvláště když získává přátelství slavného italského umělce.

30.04.2019 3 z 5

Soukromí Milady Horákové Soukromí Milady Horákové Michaela Košťálová

Toto není kniha, která se dá číst jako román. Těžko jí porozumí ten, kdo nezná jen ty nejzákladnější dějiny o přechodu z říše habsburské do budování samostatného státu. Ideály a tvrdý zápas našeho prvního presidenta a jeho následovatelů, mezi něž patří JUDr. Milada Horáková. Rostla s otcem, který byl vlastencem, ve stejném duchu se vzdělávala za dob studií a práci pro mladou republiku věnovala celý zbytek života, bohužel tak krátkého. Mnoha našim spoluobčanům dnes slova lásky k vlasti a národu máloco říkají. Škoda pro nás všechny.

27.04.2019 5 z 5

Smrt má hlad Smrt má hlad Helena Hardenová

Třetí 'kanárský' příběh je spíše holčičí četba, kdy se z různých koutů světa sejdou ženy v Oáze klidu a krásy Haciendě Salazar na ostrově La Palma. S nimi samozřejmě naše známá Zuzanka a její tři spolužačky z pražského gymnázia. Ta si začne všímat různých podivností a při své zvědavosti se dostane na konci knihy do hodně nepříjemné situace. Za pomoci přítelkyň, jednoho malého zvědavého chlapečka a nakonec i svého manžela se ocitne v nemocnici a tím končí její dobrodružný výlet. Odpočinkové čtení, svěží jazyk.

25.04.2019 3 z 5

Smrt starého záletníka Smrt starého záletníka Helena Hardenová

Další příběh zvídavé Zuzanky, tentokrát z ostrova Gran Canaria, spíš jen z hlavního města Las Palmas, a ani to moc ne. Jen pomalé hledání pachatele mezi bohémskými kumpány stejného ražení jako oběť. Ke klasické detektivce to má dost daleko. Ale číst se to dá.

24.04.2019 2 z 5

Příliš mnoho náhod v Tenerife Mar Příliš mnoho náhod v Tenerife Mar Helena Hardenová

Tuto autorku mám ráda, píše lehce, vtipně a z destinace mě blízké. Další příjemně strávený čas při četbě, mohu jen doporučit.

20.04.2019 4 z 5

Dr. Schlüter Dr. Schlüter Karl Georg Egel

Vzpomínková kniha. Začíná obdobím před druhou světovou válkou, mladý zanícený vědec s nezájmem o politické dění se dostává automaticky během války do sibiřské chemické továrny, věnuje se pouze výzkumům i když kolem vidí neštěstí jiných; po roce 1945 je zařazen mezi zajatce, ale nijak jej to nevzrušuje, jen když se může věnovat svým výzkumům. Až po návratu do Německa začíná reagovat na různé manipulace s jeho osobou, což se mu nelíbí a po rozdělení Německa odchází do NDR, pracovní zařazení jej více zajímá. Na druhé straně má ovšem trvalý pobyt, majetek, ale práce jej tam neláká. A tak žije mezi dvěma rozdílnými světy, rozpolcený a nerozhodný. Vynikající vědec uzavřený ve svém světě. Až v poslední části knihy je znát, že byla psána tak, aby NDR byla vykreslena jako ta jediná správná.

19.04.2019 3 z 5

Smrt malé blondýnky Smrt malé blondýnky Stanislav Češka

Oproti starším příběhům kriminalisty Stanislava Berky, vrací se autor do dob, kdy Berka byl jalo mladý nadporučík SNB a řeší svůj první případ. Je to slabý odvar pozdějších případů, ale číst se dá.

12.04.2019 2 z 5

Půlnoční růže Půlnoční růže Lucinda Riley

S touto autorkou jsem se dosud nesetkala, kniha mi byla doporučena. Začala jsem ji číst s velikými rozpaky, ale první část mě zaujala zajímavým popisem života v Indii, tehdy ještě pod anglickou nadvládou. Hrdinka příběhu se stává společnicí stejně staré dívky z nejvyšších kruhů, dostává se jí stejného vzdělání na anglické škole a jejím osudem je seznámení se synem z anglického šlechtického rodu. Obě dívky procházejí obdobím dospívání, první zamilovanosti, a protože každá z nich jde pevně za svým cílem, setkávají se se zdary i nezdary svých představ. Společost v té době má svá svá neměnná pravidla a je nemožné je překonat. Kniha je prakticky vzpomínání stoleté Anahity, dějem se proplétají další osoby které potkala během svého dlouhého života. Je to celkem příjemné odpočinkové čtení.

10.04.2019 4 z 5

Někdo tě vidí Někdo tě vidí Clare Mackintosh

Kniha mi připadala dost náročná, protože v počítačové technice se moc nevyznám, ale příběh to byl pěkný a napínavý.

07.04.2019 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Tato kniha mi byla doporučena. Hodně vulgarit, trochu smutku a trochu smíchu, potěšení na jednu noc, všudepřítomný alkohol. Do literatury to má hodně daleko. Líbilo se mi pouze používané nářečí.

01.04.2019 1 z 5

Uchopit sen Uchopit sen Beatrice Colin

Nejprve mě zaujala krásná obálka knihy. Překvapilo mě, že pojmenování Eiffelovy věže má pouze po majiteli konstrukční firmy Gustava Eiffela, nápad je ovšem konstruktéra firmy Émila Nouguiera a jeho kolegy Maurice Koechlina. Taková stavba je v té době přijímána pařížany s nevolí, celkový ruch a stávající nepořádek vše doplňuje. Jen letmo je zmíněno několik jmen známých malířů a hudebníků žijících v té době, příběh je rozšířen o skotské sourozence s jejich společnicí a navázané vzájemné přátelství. Mezi Cait a Émilem vznikne hlubší pouto, ovšem stavovské rozdíly nedovolují v pokračování vztahu. Ovšem konec je šťastný, dvojice se po pár rocích odloučení sejde. Celkem zajímavá kniha.

29.03.2019 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Překrásný příběh plný lásky ale i utrpení. Splétají se osudy hrdinů knihy z dob první republiky přes žalostné zkušenosti ve sběrných táborech i rozčarování po roce 1945. Nesmíme ale zapomenout i na těžký postup západních armád při zdolávání evropských břehů. Zprvu nelehké zvykání na pobyt v Indii a pohádková vyprávění na dobrou noc české maminky Ráchel malému Danovi. Tom a Ráchel, dva lidé a jedno srdce, vzácné spojení ducha, krutě přetržené. A vyprávění a vzpomínání pamětnice té doby Aničky a syna těch dvou, už také dědečka. Není to souvislé vyprávění, ale i přesto se zarývá do paměti i do srdce. Krásná kniha.

26.03.2019 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Přestože jsem kdysi četla Soustroví Gulag, a věděla jsem. že v roce 1945 Sověti odváželi bývalé občany Ruska kteří odešli po pádu Cara z rodné Rusi, neznala jsem tak podrobný příběh, jaký nám předkládá tato kniha. Omezenost a krutost na dvou malých dívkách, to je něco neuvěřitelného ! Nevím, zda by někdo dnes dokázal přežít tak nelidské zacházení. A ani po návratu domů se lidé okolo ani sám stát nedokázal ukázat, že má také srdce. Dojemná a velice silná kniha.

23.03.2019 5 z 5

Přísahám a slibuji Přísahám a slibuji Ota Dub

Opět jsem sáhla do kdysi čtených knih. Jak mi přibývají roky, posuzuji i jinak námět a zpracování příběhu té doby. Doktor Albert částečně přinucen opouští milovanou Prahu a dostává primariát interny v nemocnici na severu Čech, kterou opouští němečtí lékaři. Přizpůsobování není jednoduché, ale uvědomuje si, že v té krajině máme kořeny, jen chvíli jsme byli někde jinde a nyní se vracíme, do kraje českých literárních velikánů, prostě domů. Etika lékařské praxe samozřejmě převažuje, i když je částečně poplatná té době. Ale je psána krásnou češtinou a to je veliké plus této knihy.

22.03.2019 4 z 5

Mrazné květy na skle Mrazné květy na skle Jiří Hanibal

Vzpomínání na poklidný život v menším městě, studentskou lásku, a to vše přerváno rokem 1938. Lecos si ještě pamatuji. Kniha má krásný přebal.

19.03.2019 3 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Tolik bolesti v jedné knize. Mám přečteno už hodně knih z tohoto období, ale o dění ve Francii, o tom, jak německá armáda sebevědomě obsadila a zpupně se chovala k obyvatelům i v tom nejmenším městečku, to bylo tedy hodně silné. Automatické vytřídění Židů, kteří se nenarodili ve Francii, poté těch, kteří byli francouzskými rodáky, včetně dětí, všichni muži bez rozdílu na nucené práce do Německa. A tak zůstaly na vše osamocené ženy. Je to vlastně příběh dvou zcela odlišných sester, které k sobě nenalezly vztah ani v dětství. Starší Vianne zůstane žít na venkově v rodném domě s dcerkou a začíná denní koloběh shánění přídělových potravin, v zimě není čím zatopit, není oblečení, jde pouze o přežívání. V nejvypjatěších situacích překoná všechny své strachy a pomáhá při zachraňování židovských sirotků, je i nucena zažít popravu svého starého otce. Oproti ní její mnohem mladší sestra má bojovnějšího ducha, uteče do Paříže a osamělá se dá do zachraňování spojeneckých letců sestřelených nad Paříží. Poté již v záchraných skupinách, se sama vydává se skupinou zachráněných letců přes Pyreneje do Španělska na anglický konzulát. To se stává mnohokrát, je na její dopadení vypsána odměna, ale stejně nakonec končí v koncentračním táboře. Přežije i tam všechny hrůzy a dočká se osvobození americkou armádou. Ale vrací se do rodného domu už jenom zemřít. Je to tak velice silný příběh, stále ve mně přetrvává i když jsem dočetla už před několika dny. Přidala bych i dvě hvězdičky navíc, rovněž i překlad byl precizní. I v této době by ani Francouzi neměli zapomínat.

16.03.2019 5 z 5

Dievča v zrkadle Dievča v zrkadle Katarína Gillerová

Příběh Olivie, dítěte, které sice rodiče milovali, ale měli na ně tak málo času. Ještě že měla dědečka, se kterým žila do posledních jeho dní. Její další oporou byla přítelkyně Dorotka, jejímu nelehkému osudu je také věnováno hodně pozornosti. A tak s těmito dvěma přítelkyněmi prožíváme všechny osudové okamžiky, jako chystané svatby obou, které však nekončí dobře, tak i konečné vyřešení jejich strastí. Je to kniha o lásce i o smutku, ale mně se velice líbila, však je od mé oblíbené autorky.

11.03.2019 5 z 5

Hlavně dýchat Hlavně dýchat Hermína Franková

S odstupem doby jsem si tento příběh znovu přečetla a nějak víc se vcítila do osudů
'děvčat' která se schází po letech na třídním srazu. Stará pomyslná soupeření a bývalá nepřátelství jsou smyty stejnými problémy stárnutí a přibývajícími neduhy. Vyskytly se i pasáže, které opravdu pobavily tak, že následoval i hlasitý smích. (Hlavně, že se to nestalo mně). Opravdu odpočinková kniha.

06.03.2019 4 z 5

Bílý oleandr Bílý oleandr Janet Fitch

Hodně moderní román, depresivní matka které se podřizuje vše a na druhé straně opuštěná dospívající dcerka, která končí u několika náhradních rodin, neúspěšně. Musí nám být tohoto dítěte jenom líto.

05.03.2019 3 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Opět jeden víc než smutný příběh jedné rodiny, kdy zfanatizovaný nacistický důstojník jen kvůli povýšení zatáhne celou svou rodinu až k hořkému konci. Nenapadá mě dodat k tomu osudu nic jiného, než něco o Božích mlýnech. Tyto ovšem přišly hodně brzy.

03.03.2019 5 z 5