bábuška bábuška komentáře u knih

Britannia Road 22 Britannia Road 22 Amanda Hodgkinson

Silně emotivní příběh o rozdělení mladého páru a jejich shledání po šesti válečných letech. Každý z nich má svá tajemství, ona prožila s malým synáčkem pouze silou vůle po lesích ve velice primitivních podmínkách, on se zprvu vyhýbá stát se vojákem, nakonec po vylodění v Anglii se zařadí k polské peruti. Přestože mají podmínky pro klidný život na anglickém venkově, nemohou k sobě najít cestu, osobité zážitky je rozdělují. Kniha, kterou stojí za to, si přečíst.

26.02.2019 4 z 5

Dívka v modrém plášti Dívka v modrém plášti Monica Hesse

Opět další kniha o vyhlazování Židů v maličkém Holandsku. Malé vojsko, žádný odboj, vysoký stupeň kolaborace. Příběh je vyprávěn v první osobě mladinkou dívkou, která zprvu pomáhá známým i sousedům při shánění nedostatkového zboží a posléze se seznámí se známými studenty, kteří jako skupina chtějí škodit okupovanému městu. Setkáváme se s odvahou, ale i naivitou mládí, časem však nabývají zkušenosti i ostražitost a skutečně se jim občas daří plány uskutečnit. Na druhé straně jsou však i neúspěchy zaplacené mnoha a mnoha slzami. Velice čtivá ale i smutná kniha.

24.02.2019 4 z 5

Tanec s nepřítelem - Válečné tajemství mojí rodiny Tanec s nepřítelem - Válečné tajemství mojí rodiny Paul Glaser

Méně známé osudy nizozemských Židů podle zachovalých deníků své tetičky sepsal autor velice čtivým způsobem, rovněž díky kvalitnímu překladu. Stejně jako tato kniha i další knihy jiných autorů o tomto bolestivém období. jsou psány srdcem, a současný čtenář je i tak vnímá a děkuje.

20.02.2019 5 z 5

Nelítostná vražda Nelítostná vražda Stanislav Češka

Tohoto brněnského autora mám ráda, ale tentokrát jsem mírně zklamaná. Příběh bez zápletky, jen popisování práce vyšetřovacího týmu. Oproti příběhům se Stanislavem Berkou celkem nudné čtení. Ať mi pan Češka promine.

17.02.2019 2 z 5

Tajná dcera Tajná dcera Shilpi Somaya Gowda

Velice hezký a pěkně napsaný příběh. Potvrzuje se, že spojení dvou zcela odlišných kultur pravděpodobně vyústí v konfliktní situace i velice zamilovaného páru. A pokud si splní touhu po adoptovaném dítěti, které pochází rovněž z odlišné kultury, nelze se divit že nastávají problémy. Přestože nová matka dítě miluje a snaží se dělat vše pro jeho dobro, dítě stále v podvědomí touží poznat své biologické rodiče. Krásně je popsán trpký život chudé indické matky i přímo drastický život v chudinských slumech a na druhé straně bohatých indických vrstev. Škoda, že se tak zajímavá kniha dočkala pouze vydání v měkké vazbě.

15.02.2019 4 z 5

Noční vlaky Noční vlaky Barbara Wood

Zajímavě zpracovaný příběh očitého svědka o bezejmených hrdinech, kteří se brání německému plánu o úplném vyhlazení Židů, Poláků a dalších slovanských národů. Vyniká osud lékaře mikrobiologa Jana Szukalského, mladé lékařky Marie i kněze Otce Wajdy. Na druhé straně zcela oddané nacistické ideologii důstojníky Schmidta a Hartunga, kterého potkala spravedlivá odměna, i když poněkud opožděně. Pohled na tuto problematiku zase z jiné strany. Čtivá kniha.

10.02.2019 4 z 5

Hana Benešová Hana Benešová Petr Zídek

Krásná vzpomínková kniha, hlavně pro ty, kdy žili v té době a pak další generaci. V době kdy láska, věrnost, odvaha a čest hodně znamenaly. Doba mé maminky, pro kterou paní Hana Benešová byla idolem a vzorem, kdy vzpomínala na poslední Sokolský slet s odvrácenými hlavami před hlavní tribunou a na návštěvu v Sezimově Ústí. Dojemné vyprávění o vztahu "Edíčka a Hančí" a překonávání všech překážek a nenávisti, kterou nezastavilo ani poslední rozloučení se statečnou a skutečnou "první dámou".

07.02.2019 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Z 'bílých' slečinek čiší naivita a hloupá nadřazenost, z jejich černých služek vyzařuje zkušenost a moudrost jejich rasy. Je veliká odvaha bílé dívky Skeeter veřejně upozornit tyto poměry na Jihu Států, kde vždy vládla nadřazenost 'bílých' kteří se nemohou se stávající situací smířit. Velice pěkně napsaná kniha, čtivý příběh.

05.02.2019 4 z 5

Dům u ústí řeky Dům u ústí řeky Victoria Jones

Nejprve mě zaujala krásná obálka. Dozvěděla jsem se jak drsná a ke konci jemná, je práce archeologů. A když je při tom i přímo osobní posedlost dozvědět se o pravděpodobných vlastních předcích toho jistého sídla, je to hodně napínavé. Více mě zaujaly pasáže o osudech původních obyvatel za začátku 20. století.

30.01.2019 3 z 5

Osud tančil charleston Osud tančil charleston Táňa Kubátová

Krásné vzpomínání na zašlé časy, těším se na další díl. Autorka je mi touto knihou mnohem bližší. Zaujala mě debata dvou mužů (v roce 1926) o politice: "1.diskutující....dokázal zřetelně vysvětlit, v čem vidí rozdíl přirozených vůdců, kteří se vyprofilovali během staletí, a ano, nejen silou osobnosti, ale často i silou zbraní, a panáka, který chce nejprve demokracii využít k tomu, aby se jí nechal vynést nahoru, a posléze ji zrušit aby předešel nebezpečí, že mu táž demokracie jednou složí účty a neslavně jej znovu sesadí." Lze citovat i v dnešní době. (Snad můj komentář nebude jako nevhodný vyjmut.)

23.01.2019 4 z 5

Útěk do samoty Útěk do samoty Nicholas Sparks

Měla jsem trochu jinou představu. Osamocená maminka s "trochu jiným" synkem, to dokáže dojmout. Zajímavé části bylo popisování náročné zasahování při požárech, Jinak mi zbytek připadal nudný.

11.01.2019 2 z 5

Píseň vodopádu Píseň vodopádu Sofia Caspari

Loučím se s trilogií o Anně, její rodině a přátelích. Anna je matkou, babičkou a pro mnohé věrnou přítelkyní, stále ochotnou pomoci. Zocelená tvrdou prací ve zprvu nehohostinné nové domovině, přijímá do svého srdce a podává pomocnou ruku dalším z nových osadníků. V této knize se také poprvé setkáváme s doktorem Metzlerem, dobrým člověkem, pozoruhodnou postavou tohoto příběhu. Celá sága nás průběžně provází popisováním přírody, seznamuje nás s různou subtropickou květenou, těžkým bojem s nemocemi, cholerou, žlutou zimnicí a morem, a hlavně s bojem o úrodu. Je to velice pozoruhodná kniha pro vytrvalé čtenáře.

08.01.2019 4 z 5

Laguna plameňáků Laguna plameňáků Sofia Caspari

V druhé polovině devatenáctého století pokračuje příliv vystěhovalců z Evropy, bohužel málokomu se podaří splnit své sny a neděje. Začíná boj o přežití, země je nepodajná, indiánské kmeny brání svá území. Setkáváme se s osudy postav z první části knihy kterým děti dorůstají a mají touhu jít svou vlastní cestou. Bohatí majitelé půdy stále tvrdě zotročují původní indiánské obyvatelstvo a právo má ten, kdo má peníze. Tvrdý život.

03.01.2019 4 z 5

V zemi korálového stromu V zemi korálového stromu Sofia Caspari

První část obsáhlé trilogie se odehrává v druhé polovině devatenáctého století, kdy bída v Evropě nutí odvážnější obyvatele ke stěhování do dosud neprozkoumaných jihoamerických krajin. Tak se stalo i německé rodině Brunnerových, která se vydala do Argentiny, následovalo ovšem kruté zklamání. Místo vysněného statečku, musí každé z dětí brát jakoukoliv práci a žijí v bídném obydlí v Buenos Aires. Stěžejní postavou je houževnatá dcera Anna a její přátelé Viktoria Santosová a Julius Mayer. Poznáváme ráz krajiny, bohatá květenství, ale i tvrdou realitu života v novém domově.

26.12.2018 4 z 5

Sašenka Sašenka Simon Sebag-Montefiore

Neuvěřitelně krásná kniha, zasvěceně nám vypráví nezkreslený příběh společnosti jak carského Ruska, tak krutého stalinského období a posléze i po jeho pádu. Mladinká a snadno ovlivnitelná dívka z buržoazní rodiny pomáhá svému strýci jako spojka a kurýr proleninského společenství, potom už i jako členka komunistické strany. Jako dospělá a matka dvou malých dětí, ale stále zapálená soudružka, pohybuje se ve společnosti lidí stejných názorů, od strany získává ona a její manžel různé výhody, daču poblíž Moskvy, návštěvy vysoce postavených soudruhů, dokonce i samotného Stalina. Ale kola osudu se točí, Stalin se stále cítí ohrožen i neexistujícími nepřáteli a v tom soukolí uvázne i Sašenka se svým mužem. Okusí dlouhý pobyt s různým typem týrání v utajeném komunistickém vězení, posléze Váňa dostal "sedm deka olova" do týlu, Sašenka pak polévána za mrazu vodou z hadice, což byla zábava věznitelů. Ve třetí části knihy se pak setkáváme s jejich dcerou co by starou dámou i s jejich synem, lékařem v zapadlé ruské vesnici. Tato kniha je natolik autentická, že pět hvězdiček je málo! Doporučuji pouze odolným čtenářům.

18.12.2018 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Tentokrát čteme o válečných rocích z opačné strany a trochu pohledem dospívajícího děvčátka, které nechápe, proč jej maminka opustila a dala naprosto cizím lidem, proč nová náhradní matka pro ni nemá dobrého slova a slyší od ní jen nadávky. Postupem času začíná chápat, co se to s Německem děje, co se děje s lidmi v jejich ulici, i se pomalu ukazuje pravá tvář nové matky a její vztah k ní samé, k ukrývanému židovskému chlapci i k vlastnímu manželovi. Zajímavý styl psaní.

14.12.2018 4 z 5

Neviditelná zranění Neviditelná zranění Věra Fojtová

Další z knih, která každého hluboce zasáhne. Mladičká dívka, naprosto rodiči nepoučená na stav který se chystá na obyvatele našeho národa, zvláště pak na příslušníky jejich rasy. Vše, co musí prožívat v koncentrácích kterými prochází, nakonec pochod smrti, v zimě neobutá a skoro neoblečená, kdo ví, zda by dnes někdo z nás mohl toto přežít. A nakonec po návratu domů po osvobození, kdy se vlastně nemá kam vrátit, nemá domov, nemá rodinu, má naprosto zmařený život .
A totéž se stává i mladému hochovi z jejich města, jeho duše je vyprahlá a neschopná
se srovnat s tím, že vůbec žije a neví vlastně proč. Zlomená postava, která nachází klid na dně rybníka. Nezapomínejme na zbytečně zmarněné životy a rovněž i nezapomínejme na ty, kterých je to vina. Přesmutná kniha.

03.12.2018 5 z 5

Ostrov kamélií Ostrov kamélií Beate Rygiert

Okouzlená ostrůvkem u francouzské Bretaně, který je plný keřů rozkvetlých kamelií, je osou příběhu mladé pracovně vytížené ženy, jíž tento ostrůvek doslova spadl do klína formou dědictví. Jakmile jej osobně navštíví, ihned přestane uvažovat o prodeji a začne bojovat za jeho zachování, i když tím nechtěně ohrozí vlastní manželství. A samozřejmě nechybí ani nová láska. Krásné vydání.

29.11.2018 3 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Příběh začíná rokem 1942, mladinká Elsi žije v židovském ghettu v Polsku, ještě nedostudovaný medik Willem provozuje praxi tamtéž a to je jejich první setkání. Všechny hrůzy tohoto prosředí, kde lidé denně mizí a přicházejí další, špína, hlad a zima. Vysoce postavený nacistický důstojník nutí svého syna Willema ke kariérnímu postupu, přestože ten se brání, je odvelen do tábora Auschwitzu, kde se provádí pokusy na Židovkách Cikánkách a dalších vězněných ženách. Willem odmítá tuto práci vykonávat a otec mu zajistí práci vedoucího tábora pro poněmčování dětí. Jsou tam sváženy prakticky "ukradené" děti z různých zemí a nyní se setkáváme s desetiletou Rumunkou Matyldou. Tak se začínají osudy těch tří proplétat, Elsi je určena pro trasport, zlatovlasá Matylda, násilně odvezena od matky a bratrů a Willem, zoufalý ze svého postavení. Je to kniha o krutostech té doby, otřesná i smutná, zanechává v nás hluboký zážitek.

26.11.2018 5 z 5

Dům na jezeře Dům na jezeře Ella Carey

Poměrně útlá knížka mi přinesla nejen příjemné chvilky, ale i poučení a pohled do začátku 30.let, kdy i mnoha Němcům nebyly vhod 'manýry' nastupující nacistické strany a její postupy. Rozbilo to několik rodin, některé pro zapomění našli domov v dalekém zahraničí, v některých zůstala křivda po mnoho let po válce. Takový osud sdílí začátkem nového století vnučka se svým starým dědečkem, který se ve dlouho tajených vzpomínkách vrací do čtyřicátých let na svou velikou lásku v Paříži, kdy je zvůlí nacistického příkazu tento vztah ukončit. Krásná kniha, smutný příběh.

20.11.2018 5 z 5