bábuška bábuška komentáře u knih

Dívky beze jména Dívky beze jména Martha Hall Kelly

Nečekala jsem, že na mě tato kniha tolik zapůsobí. Mladinké Polky na kterých byly prováděny pokusy jsou popisovány tak podrobně, že se s tím lze těžko srovnat. Předlohou tohoto skutečného příběhu jsou dvě sestry z Lublinu se svou matkou. Další autentickou osobou je německá lékařka Herta Oberhauserová, která se na mrzačení dívek osobně zúčastňovala a posléze stanula před Norimberským soudem. Třetí protagonistkou je americká dívka Caroline, která se věnuje se svou matkou charitativní činnosti a deset let po válce zařídí pro mladé Polky v USA nápravu zdravotního postižení z Ravensburgu. Neztrácejme paměť jako souzení lékaři a další, se kterými se v této knize potkáváme. Je to příběh, který vám zůstane dlouho a dlouho v srdci i mysli.

17.11.2018 5 z 5

Čas vlčích máků Čas vlčích máků Corina Bomann

Po Vůni jasmínu se mi i tato kniha velice líbila. Překvapilo mě, že i tolik let po válce zůstává v paměti hlavně starších lidí silná nenávist Francouzů k Němcům a naopak. Pociťuje to mladá německá učitelka gymnázia, která se v rámci výměnného programu
ocitla v malém francouzském městě. Nejen dospělí, ale i její vlastní žáci jí dávají znát jak je jim její přítomnost nevítaná. Získala pouze dva přátele, ale ráda se po roce vrací domů. Po téměř třiceti letech je tato žena nucena vrátit se do časů svého mládí a přiznat své dceři kdo je jejím otcem. Ta totiž hledá z důvodu svého ohroženého těhotenství, po kom její dosud nenazorozené dítě mohlo zdědit těžkou srdeční vadu a vydává se ve stopách své matky do Francie. Čtivý, hezky napsaný román.

07.11.2018 4 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Kniha opravdu čtivá, místy přímo hororová. Příběh z třicátých let minulého století, kdy bylo možné jednat s dospělými dětmi tak krutým způsobem, jen proto, že měly jiná přání než rodiče. A že existovala taková zařízení, jako byla léčebna Willard z tolika krutostmi. Kniha se mi velice líbila, překlad precizní.

03.11.2018 5 z 5

Na stejné vlně Na stejné vlně Alexandra Potter

Měla jsem jinou přdstavu, kniha mi nic zajímavého nepřinesla.

27.10.2018 1 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

Opět jedna výborná 'Dánovka', sice z období prvního masového propouštění z vězení, dokonale popsané výsledky této akce, i dokonalé a rychlé reakce nově vznikajícího kriminálního oddělení. Sejdeme se zkušenými Edou Burgerem a Otou Hanzelem a zaučujícím se ještě mladým Richardem Krauzem. Velice trefné postřehy z chování vysoce postavených soudruhů i jejich průšvihy, honem zametané pod koberec. Pobavil mě i specifický 'vraždárský' humor; knihu mohu jen vřele doporučit.

25.10.2018 5 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Opět velice napínavý příběh se známou mordpartou, kdy Krauz a Chosé přijdou na kloub záhadnému zmizení zabavených drog a pátrání je zavede až do řad bývalých příslušníků StB. Jenže situace se odehrává v roce 1995, kdyby autor napsal příběh ze současnosti, možná bychom se taky nestačili divit!

22.10.2018 5 z 5

Kořeny zla Kořeny zla Dominik Dán

Těším se na každou knihu Dominika Dána, tentokrát se mi, bohužel, nepodařilo sehnat knihu v originále. Přestože děj a případy jsou opět vynikající, překlad mi připadá nekvalitní, nebo tentokrát vyjímečně všechny osoby používají vugárnější výrazivo? Nehledě na tiskařské chyby. Proto dávám o hvězdičku méně, ale je mi to líto.

20.10.2018 4 z 5

Všetko sa raz skončí Všetko sa raz skončí Katarína Gillerová

Pravděpodobně první kniha mé oblíbené autorky. Mám druhé vydání. Mladá studentka, nespokojená s nepříznivými stavy v rodině, se v první zamilovanosti provdá za osamělého muže se dvěma dětmi. Doufá, že prvotní spokojenost v mladé domácnosti potrvá, ale časem se objeví náznaky, že vše není tak růžové, jak se zdálo a štěstí se sesype jak domeček z karet. V knize je trochu napětí, končí však šťastně a chcete-li si odpočinout, stojí za přečtení.

18.10.2018 4 z 5

Utajená léta Utajená léta Barbara Hannay

Už je to další z knih z podobnou tématikou. Náhodně objevené staré dopisy, ztracené dopisy, neodeslané dopisy. Hledání nálezců po dávno zapomenutých osobách a to vše od první světové světové války až po tu druhou a ještě mnoho let po ní. Tato kniha je osudem tří generací, otce, dcery a vnučky, odehrává se v Austrálii a Anglii. Po mnoha letech se vyřeší skrývané tajemství jedné velké lásky i domnělé odsunutí dítěte na vedlejší kolej. Je to velice hezky napsaný příběh a mohu jen doporučit.

16.10.2018 4 z 5

Městečko jako malované Městečko jako malované Pavel Frýbort

Pavla Frýborta ráda čtu, proto jsem byla ráda, že jsem objevila tuto knihu. Začátek mi připadal psaný celkem v humoristickém tónu, s přibývajícími stránkami přecházel do skorodetektivní polohy. A dále nám děj ukazuje maloměstské figurky, rádoby příslušníky 'lepší' společnosti, ovšem každá z nich má svá tajemství a tzv. kostlivce ve skříni. Nově přistěhovalý novinář, jinak hlavní postava románu, zvědavostí sobě vlastní, se začíná o některé podivnosti zajímat, dostává se tím do nepříjemných situací, ale nakonec odkryje několik závažných zločinů. Děj knihy je zajímavý a kniha je velice dobře napsaná, ovšem celkový dojem kazí na jedné z posledních stránek jediná, do očí bijící hrubá chyba. ( Vyšetřující policista a onen novinář při poslední úvaze jeden detail nerozebíralY. Pravděpodobně chyba tiskárny) Celkově hodnotím velice kladně a doporučuji. Dávám 5 hvězdiček.

10.10.2018 5 z 5

Cesta k mým matkám Cesta k mým matkám Edith Holá

Hodně drsné čtení, četla jsem dlouho. Lituji malých dětí, které místo soucitu a láskyplné náruče našly pravý opak. Potom se nelze divit, když takové dítě hledá svou biologickou matku. I jednání úřadů je zarážející. Nemohu víc posoudit, nikdy jsem se s podobným případem nesetkala

06.10.2018 3 z 5

Pravda o tobě Pravda o tobě Susan Lewis

Hrdinka knihy Lainel žije svůj rodinný život naoko poklidně, ale ve skrytu duše ji trápí pár problémů. Nemůže zapomenout, že oproti jejím dvou sestrám k ní matka měla odtažitý vztah, pubertální dcera se svými přahnanými výstupy, pocit o nevěře svého manžela, neustálá péče o starého otce trpícího demencí a navíc problémy s nezvladatelným se synem svého manžela z předešlého vztahu. Na jednu křehkou bytost je toho nadmíru. Odjíždí s dětmi do slunné Itálie pátrat po rodině své matky, potkává nové přátele a změna prostředí začíná uhlazovat vztahy s ostatními členy rodiny. Všechny problémy se nakonec pomalu začínají zklidňovat a o to zřejmě v takovém odpočinkovém příběhu jde. Kniha se velice dobře četla.

04.10.2018 3 z 5

Babky na divoko Babky na divoko Milena Holcová

Čekala jsem humorný trampský cestopis po jednom z řeckých ostrovů, ale humoru jsem z toho moc nevycítila, jen bolavé a nevyřešené vztahy mezi matkami a dospělými dcerami. Chvíli jsem se cítila Marií, chvíli Drážou a bylo mi u toho docela smutno. Je to kniha k zamyšlení.

29.09.2018 4 z 5

Láska po mexicku Láska po mexicku Ivana Ondriová

Příběh, ktterý by měl varovat hlavně mladé dívky, které touží po dobrodružství. I vysokoškolačka Karolína podlehla "volání dálek" a přerušila studium, odletěla do Ameriky a v Phoenixu se živila jako servírka v bistru. Tam si ji vyhléhl pohledný Mexičan Miguel a když ji přesvědčil o tom jak ji miluje a je pro něho jedna jediná, stane se to, co se v takových vztazích stává. Již po třech měsících Karolína pozná, jak taková láska vypadá. Následuje bití a kruté zacházení, vyhrožování, pronásledování, a tak po pomoci dalších známých, se nadobro vyléčená se svých představ, vrací zpět domů. Knížka stojí za přečtení, je napsána svěže, i překlad je dobrý.

26.09.2018 4 z 5

Slúžka Slúžka Hana Lasicová

Devadesátiletá stařenka vzpomíná, jak ve třinácti letech byla nucena odejít sloužit do daleké Vídně z chudé chaloupky v Banské Štiavnice. Z mého rodného jihočeského kraje chodil do Vídně také velký počet děvčat i chlapců, nejen do služby, ale i do učení. Kniha mě nijak neoslovila.

25.09.2018 2 z 5

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Smutný příběh matky - samoživitelky a její studující dcery, která údajně spáchala samovraždu. Laxní přístup policie a následné pátrání matky, kdy vychází najevo že na drahé škole pro děti z majetných rodin dochází k šikaně toho nejhoršího druhu. Jistým druhem jsou do toho zapleteni někteří rodiče, učitelé i škola, která vše zametá "pod koberec". Autorka záměrně v částech věnovaných studentskému dění používá slengové vyjadřování současné mládeže, které jsem přeskakovala, protože to nelahodí mému uchu ani oku, naopak části knihy věnované pátrání nešťastné a zoufalé matce je napsáno velice hezky a poutavě.

23.09.2018 3 z 5

Kašlem na život bez lásky Kašlem na život bez lásky Jaroslava Kuchtová

Rodinný příběh hodně pracovně vytížených rodičů. Jediná dcera se profesionálně věnuje atletice už od mládí, proto už v patnácti letech odchází do školy s internátem, kde trénuje a získává různá ocenění. Pak ale přijde úraz, zanedlouho po něm druhý a se sportovními nadějemi je konec. Mezi tím proběhl rozvod rodičů, což dívka těžce nese. A teď nevím, zda je citově labilní, nebo rozmazlená, ale nejprve začne s cigaretami, potom lehčími drogami, nakonec bere vše, co se jí podaří sehnat, až končí v nemocnici. Rodiče mezitím žijí už své vlastní životy, ale dcera je donutí k návratu do původní rodiny. Autorka se hodně věnovala popisu stavů při předávkování drogami, to zřejmě mělo být varování pro mladé čtenářky.

22.09.2018 2 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Romantický příběh osiřelé dívky, která prožívá své nejkrásnější roky po boku podivínského pastora na zatuchlé faře, bez špetky porozumění. Sama se sebou si neumí poradit a není divu, že setkání s americkým důstojníkem ji probudí a dodá sebevědomí. Ale čas války je krutý a oba na dlouho rozdělí. Stále mezi nimi stojí manžel - pastor, skrývající svou skutečnou povahu a mstivost na slabé ženě. Až po mnoha letech, kdy je Stella starou dámou a na druhém konci světa umírající Dan,
dopomůže k jejich setkání mladá dívka, která našla krabici milostných dopisů. které Dan psal Stelle po celý svůj život. Je to smutná, ale krásná kniha.

19.09.2018 5 z 5

Žiť, a pritom neumierať Žiť, a pritom neumierať Mária Hamzová

Při čtení tohoto příběhu nemohu pochopit oddanost a přímo slepou zamilovanost hlavní hrdinky, která ze strany manžela dostává rány jak fyzické tak i psychické. Trpně snáší opovrhování a podvádění, vychovává jeho dvě děti, i třetí, těžce postiženou dceru, nejprve zatajovanou. Až po posledním dobití , kdy se dlouho léčí v nemocnici, se rozhodne k rozvodu, a přestože takto poučena se vrhne do nového vztahu, který ovšem končí také fiaskem a ocitá se na úplném dně, kdy si už nepřeje nic, než zemřít. Tento přběh mě zcela pohtil a mohu všem ženám vřele doporučit.

15.09.2018 5 z 5

Vlak naděje Vlak naděje Christina Baker Kline

Znovu jsem vzala do ruky knihu už dříve čtenou. Osudy opuštěných dětí jsou vždy smutné a to, jak s nimi někteří "pěstouni" zacházeli, to je neomluvitelné. Je to kniha o smutku, beznaději i vzpouře.

11.09.2018 4 z 5