bábuška bábuška komentáře u knih

Prozření Prozření Jessica Shattuck

Citlivě popsané osudy Marianny von Lingenfelsové, která slíbila, že se postará o vdovy a jejich děti po mužích, popravených za nepodařený atentát na Hiltera. Tak se na jejich starém hradě ocitnou dvě z nich, Benita a Annie s dětmi. Sžívání těch tří žen není jednoduché, každá pochází z jiného prostředí a má za sebou zcela jiné zážitky v té nepřehledné a kruté poválečné době. Ale každá z nich si střeží své tajemství, spojuje je pouze starost jak sehnat jídlo pro sebe a své děti a hlavně se vymanit z tohoto společenství. Až na konci svého života, kdy se setkají na místě kde společně začínaly, mnohé si vysvětlí a poděkují osudu za to, že je svedl dohromady. Je to krásná kniha.

14.07.2018 5 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Na tuto knihu jsem se vyloženě těšila, ale i když jsem se snažila, nemohla jsem jí přijít na chuť. Jestli to bylo rozvláčností nebo stylem psaní, nevím. Maddie si chce zachránit život za každou cenu a tak píše a píše, i statečně překonává věznění i s mučením, ale nějak se do její postavy nedokážu vžít.

11.07.2018 3 z 5

Tak tady jsou ty slíbené  recepty na  cukety, paní Ehmová Tak tady jsou ty slíbené recepty na cukety, paní Ehmová Jana Štěpánková

Tuto knížečku receptů od Jany Štěpánkové mám už docela dlouho, něco z toho jsem vyzkoušela, smažené jako řízek nebo plněné jakoukoliv směsí, ale cuketová bábovka u nás vede. Otevírám ji každoročně. Líbí see mi i její vyprávění o chalupaření.

11.07.2018 3 z 5

Záběr na klidnou tvář Záběr na klidnou tvář Inna Rottová - Mirovská

Po knihách s válečnou tématikou jsem pro zklidnění sáhla mezi starší vydání detektivek Inny Rottové, kterou mám velmi ráda. Není tam mnoho krve ale převažuje logické myšlení. V tomto příběhu se setkávají tři stěžejní osoby, muž v důchodu, jeho dávná kamarádka a mladá studentka. A všichni mají své malé tajemství. Klidné pohodové čtení, kde ale napětí nechybí.

11.07.2018 5 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Kniha je osobní výpovědí autora, polského klavírního virtuosa W. Szpilzmana. Když koncem třicátých let začali Němci dělat z Polska jediné gheto pro pronásledované židy a posléze ve své rozpínavosti z celé země pro celý národ, mladý a nadějný Wladyslaw hledá pomoc u svých polských přátel. Ale ti se jeden po druhém ztrácejí, město je vybombardované a stává se městem mrtvým. On dál bloudí mezi troskami a hledá jakýkoliv úkryt a kdejaké sousto. Poštěstí se mu najít poměrně zachovalý dům, kde se ukryje na půdě. Neodolá a začne z průzkumem zbytku domu a v jedné místnosti objeví klavír. Jeho touha si zahrát se tak veliká, že pustí z hlavy všechny obavy o svůj život a začne hrát. Náhle před ním stojí důstojník wehrmachtu ve kterém hudba vyvolá pocit lidskosti, promrzlému Wladyslawovi dá svůj teplý kabát a po několik dnů mu nosí na půdu jídlo. Tímto gestem projeví tento německý důstojník W.Hosenfeld úctu umění a významnému umělci Wladyslawu Szpilmanovi zachrání život.

09.07.2018 5 z 5

Pavel a já Pavel a já Dan Vyleta

Hodně drsný příběh z drsné doby těsně po skončení války. Berlín je jedna velká troska vedle druhé, z promrzlých sklepů vylézají ti, kterým se podařilo přežít, špinaví, vyhladovělí a promrzlí. V noci si troufají do města přijít i vyhladovělí vlci z okolních lesů. To už je Berlín rozdělen na dvacet částí, osm z nich je okupováno Rusy, ostatní západními státy. A každý z nich má zájem o jedinou věc, tajemný mikrofilm. PAVEL je tajemný muž neurčité profese, hovořící několika jazyky a v hledáčku opačných mocností a JÁ jsem jeho hlídač a zároveň vypravěč příběhu. V textu je používáno hodně vugarit, ale tak to asi v té době a mezi vojáky bylo. Kniha je něco mezi dobrodružným a detektivním příběhem, ale zcela mě zaujala i když
je to spíše mužská četba.

07.07.2018 4 z 5

Vůně karamelek Vůně karamelek Mária Hamzová

Velice hezký příběh, místy trochu kostrbatý překlad, raději čtu v originále. Přečetla jsem knihu během dvou dnů, četla se pěkně, je to taková oddychovka po četbě náročnější knihy. Smutný příběh opuštěné ženy, jakých je u nás víc než dost. Možná by i některému muži prospělo, kdyby si takový příběh přečetl!

05.07.2018 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Krásná kniha, krutý příběh babičky Minky ve vyhlazovacím táboře. Už to by stálo za samostatnou knihu. Příběh její vnučky Sage na začátku a na konci knihy zřejmě do celého příběhu zapadá, ale není nijak strhující.

04.07.2018 4 z 5

Mýlil jsem se? Mýlil jsem se? Erich von Däniken

Doporučuji k přečtení každému záhadologovi. V první části této knihy navštívil autor rozsáhlá podzemní výzkumná prcoviště amerického leteckého výzkumu. Studiu toho, co by mohlo být v daleké budoucnosti jsem moc nerozuměla, byo tam hodně tehniky. V další části se autor opět vrací k prvním Vzpomínkám, ovšem jeho cesty do Indie mě zcela zaujaly, tam jsem se dočetla mnoho nového. Není to kniha zábavná, ale dost poučná.

30.06.2018 4 z 5

Láska za časů StB Láska za časů StB Milan Kindl

První část knihy mě místy i pobavila i když donášení mezi studenty mě zase mírně rozladilo. Fandila jsem klidnému dějepisáři a hlavně spravedlivému a chytrému soudci Vilému Černému. A ve druhé části knihy mi jej bylo líto, když zjistil že ve zbožňované manželce ztrácí víru v její pravdomluvnost. Všechny situace té doby byly popisovány zcela pravdivě.

25.06.2018 4 z 5

Diplomatova žena Diplomatova žena Pam Jenoff

V této knize začínáme na železničním mostě, kde takové bezvýrazné a nerozhodné děvče pomůže k útěku své přítelkyni Emmě. Na mostě zůstane mrtvý šéf Gestapa a těžce zraněná Marta. Po mnoha krutých výsleších ji skoro mrtvou najde americký voják a následuje dlouhé léčení a Martina náhle vzplanuvší láska ke svému osvoboditeli. Jenže Evropa je po válce chaotická, jeden druhému mizí z očí a to se opakuje několikrát. Osud Martu zavede do Anglie, kde začíná novou etapu života s novým mužem a jako sekretářka na ministerstvu zahraničí. Nečekaně je vtažena do dobrodružné akce přes Prahu,rozdělený Berlín, píše se rok 1947. Plná obav, ale odvaha splnit svůj úkol, zažívá mnoho nebezpečných situací, ale setkávává se svou láskou jako svým andělem strážným a plní svůj prvotní sen začít společný nový život za mořem.

23.06.2018 5 z 5

Diplomatka Karla Diplomatka Karla Jaromíra Hüttlová

Vlastním opravdu první vydání této knihy. Není to vysloveně dívčí románek, ale děvčata ne příliš bohatá, měla hodně starostí, i když vystudovaná, se sháněním odpovídajícího zaměstnání.

22.06.2018 4 z 5

Kouzlo Vánoc Kouzlo Vánoc Cathy Kelly

Povídky nebyly sice moc vánoční, ale byly pohodové, asi tak by měl vypadat předvánoční čas bez úklidové honičky a plných mis napečeného cukroví.

22.06.2018 3 z 5

Život Ruth Život Ruth Donald McCaig

Začátek knihy nás uvádí do dob dávno minulých a může se zdát dost nudný, ale je nutné znát dobu, do které se se narodilo malé černé děťátko a jak si s ním osud zahrál. Ta doba byla hodně neklidná a opuštěné dítě v ní bylo zcela ztracené. Hlavně bylo černé a tím pádem okrokem. Dítě nazývané jménem Ruth neslo v sobě hrdost ale i dobrotu, provázíme ji roky dospívání i první lásky, ztráty muže i dítěte a tak svou lásku přenáší na děti jiných matek. Až v poslední části knihy se dostává do rodiny O'Harových, v té vypráví vlastními slovy své postřehy i názory a dostává se jí uznání i lásky. Je to krásná kniha.

21.06.2018 4 z 5

Sestry Sestry Cynthia Victor

Není myslitelné, aby se v rodině bohatého majitele proslavené advokátní kanceláře mluvilo o domácím násilí. Ve stopách dominantního otce kráčí starší dcera Elizabet, rovněž vynikající ale chladná právnička, na straně druhé mladší dcera Joanna, citlivá a neprůbojná. Obě dívky nemají k sobě vřelý vztah, až násilná smrt jejich matky je přinutí spojit své síly k odhalení vraha a rovněž k odhalení nešťastného matčina vztahu s otcem. Velice pěkná a čtivá kniha.

19.06.2018 4 z 5

Bez soudu Bez soudu Pavel Sekyrka

Na tuto autorovu prvotinu jsem byla hodně zvědavavá. Těch prvních pár kapitol mi připadalo, že kniha bude o něčem úplně jiném. Větší část knihy se věnovala rozjímání mladého kněze zda se v určité situaci zachoval správně, či naopak, rozhodně mě ta část nijak nezaujala. Teprve od 32. kapitoly začala být kniha hodně zajímavá, přestože tam bylo hodně krutosti a po dočtení zůstalo ve mně hodně smutku. Oproti knize 'Nedosáhneš na dno' byla tato o mnoho slabší.

15.06.2018 3 z 5

Láska a revoluce Láska a revoluce Piers Paul Read

Knížka že vydaná sice před čtrnácti roky, ale komu z vás se dostane do ruky, nebojte se jí, je krásná. Děj začíná po skončení I.světové války v Anglii; on ze starého šlechtického rodu, sešněrovaného konvencemi, ona vzdělaná dívka z měšťanské rodiny. Ani tak veliká láska nedokáže překonat stavovské rozdíly a tak hlavní hrdinka Alice zůstává sama, sice hrdá, ale těhotná a bezradná. Přijímá místo guvernantky u barona Rettenberga pro jeho dvě děti a dostává se na venkov do pobaltské Rusi. A tam začíná anabáze od doby lidového povstání v sedmnáctém roce, řádění bolševicých gard, hlad, všudypřítomné množství vší, šířící se tyfus. Při službě v polní nemocnici, špína, zápach a naprostá bezmoc pomoci zraněným. Z celé rodiny přežil otec baron Rettenberg s nejmladší dcerkou Ninou a Alice se synkem a poslední lodí z Oděsy odplouvají k anglickým břehům. Krásný příběh.

15.06.2018 5 z 5

Šok z bohů Šok z bohů Erich von Däniken

Přestože je kniha psána v roce 1992, stále se dozvídáme něco nového; upoutala mě hlavně druhá polovina knihy o návštěvnících na jedné straně a neustálému zatajování a zkreslování vojenských a vládních činitelů na straně druhé. PROČ ? Nemyslím si, že by lidstvo propadlo panice, jsme přece zvídaví lidé, ne? Mám pana Dänikena ráda.

08.06.2018 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Přestože tato událost je známá, převedení do románové podoby bylo vynikající.Na začátku knihy jsem se nemohla začíst, ale pak jsem se tak vžila do děje, jako bych to celé prožívala s aktéry knihy. Uvědomění se plánu, že náš český národ má být zlikvidován, německá rozpínavost a jednání s našími lidmi jako podlidmi a na druhé straně odvaha několika, mladých hochů, kteří dali v sázku svůj mladý život, to vše by se mělo i v dnešní době znovu probudit k většímu vlastenectví, o kterém se bohužel máloco ví. Milujme svou malou malou zemi a hlavně nezapomínejme ! Povahy národů se nemění.

03.06.2018 5 z 5

Prostituce v nacistických táborech Prostituce v nacistických táborech Václav Miko

Vím, že to byly smutné osudy, ale obsah je jen výčet faktů, chybí literární děj. Asi je to tak myšleno, Kniha jako celek mě nezaujala.

26.05.2018 1 z 5