bábuška bábuška komentáře u knih

A kde byl Bůh...? A kde byl Bůh...? Jan Jelínek

Knihu jsem měla vypůjčenou, ale jsem za to ráda. Věřím, že dnešní mladé generaci už tato hrůzná doba nic neříká a že jsou někteří tak otrlí, že se dokážou té době i vysmívat. My, kteří jsme přímo osudy těchto pamětníků neprošli, prožíváme vduchu dnes s nimi při četbě tu hrůzu, kterou jako malé děti odtržené od svých maminek musely prožívat. Nechápaly tu špínu kolem sebe, zimu a neustálý hlad, kolem sebe jenom zlé lidi, nadávky, řev. Ještě dnes se mi při četbě těchto osudů samovolně tlačí tlačí slzy do očí. Byla jsem ještě dítě předškolního věku, když se k nám domů přišly před odchodem rozloučit paní Schulzová s dcerkami Soňou a Gitou a od starší Soni jsem dostala na památku panenku. Jak jsme byli doma všichni šťastní, když se v roce 1945 před námi všechny tři objevily! O Soňe se zmiňuje ve své vzpomínce pan Martin Glas ve svědectvím šestém. Děkujii autorovi panu Janu Jelínkovi za zpracování této vzpomínkové knihy, zůstane dlouho v mém srdci.

25.05.2018 5 z 5

Objev své minulé životy Objev své minulé životy Trutz Hardo

Mohu doporučit těm, které zajímá co bylo před námi, nebo co bude po nás. Taky bych chtěla něco podobného zažít, ale to mi dopřáno asi nebude, ale po přečtení této útlé knížky cítím zklidnění, i když bych ráda věděla více.

21.05.2018 3 z 5

Ztracený dopis Ztracený dopis Jillian Cantor

Smutný příběh ze smutného odobí třicátých let. Rozpínavost Německa a násilné připojení Rakouska s pronásledováním Židů a krutou "křišťálovou nocí". Je to i osud rozdělené židovské rodiny Faberovy a jejich mladého učedníka, zamilovaného do jedné z dcer. Tajný únik do svobodné části světa a po pádu železné opony hledání přátel a nakonec i shledání. Lákavý obal knihy.

17.05.2018 4 z 5

Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Jan Hnízdil

Přečteno s přestávkami. Jedná se o fejetony z let 2008 - 9, ale ani od uplynutí cca deseti let, nemění se ani údajný pacient, ani všudypřítomná reklama na stále nové a nové "zázračné" přípravky pro náš zdravý život, bez kterých snad nemůžeme existovat. Trochu nadsázky podaná humornou formou nemůže nikoho zarmoutit.

15.05.2018 4 z 5

Zahrada bestií Zahrada bestií Jeffery Deaver

Žádnou knihu tohoto autora jsem ještě nečetla, ale protože mě zajímá popisovaná doba, udělala jsem velice dobře, že jsem po ní sáhla. Je to spíše 'mužská' četba, ale byla jsem dějem zcela pohlcena. Přestože hlavní hrdina a pár osob kolem něho jsou smyšlení, nacističtí pohlaváři jsou vylíčeni tak živě, jakož i celá atmosféra nástupu fašismu i přiblížení organizování olympijských her v Berlíně v roce 1936. Je to velice kvalitní kniha a zasloužila by hodně čtenářů.

12.05.2018 5 z 5

Zpověď Zpověď Héléne Gremillon

Už dlouho se mi nestalo abych přečetla knihu za jediný den. Je to velice zajímavý příběh z válečného období v Paříži a okolí, trochu tajemna i skrývané lásky. Hlavně touha po nenaplněném mateřství a z druhé strany láska k ztracené dcerce. Mohu vřele doporučit.

07.05.2018 4 z 5

Normální obraz srdce Normální obraz srdce František Kožík

Opět jsem sáhla po knize staršího vydání. Autor František Kožík nikdy nemůže zklamat. V tomto příběhu hledá mladá studentka stopy svého otce, kterého od svých čtyř let neviděla. Kniha poměrně útlá, ale dějově bohatý příběh a k tomu nádherná čeština, to vše potvrzuje mou oblibu tohoto autora.

06.05.2018 5 z 5

Duhová ulice Duhová ulice Lisa Kleypas

Touto knihou se vracíme k bratrům Nolanovým, je to vlastně první část jejich příběhu, který pokračoval románem Jezero snů. Četba je to příjemná, lehká, opravdu odpočinková, je v ní i trochu humoru, hlavně obava starších mládenců z pevných svazků. Kladem je láskyplný vztah k osiřelé malé neteři Holly obou starších bratrů.

03.05.2018 3 z 5

Věčná zahrada Věčná zahrada Jiří Mucha

Opět jsem tuto zasutou knížku vzala do ruky a opět jsem ji odložila. Přestože jsem se snažila, znovu jsem to vzdala. Samotný příběh začíná v r. 1968 vjezdem sovětských tanků do pražských ulic. V hlavě hlavního hrdiny se začínají vynořovat vzpomínky na dětství, válku, a nejen jeho, ale i jeho náhodných známých. Mně se to celé jeví jako nepřehledná změť na sebe nenavazujících dojmů. Prostě jsem to nezvládla. Proto nemůžu ani ohodnotit.

27.04.2018 odpad!

Zahrada v měsíčním svitu Zahrada v měsíčním svitu Corina Bomann

Příběh nás zavádí na Sumatru, která byla kolonií Nizozemí, seznámíme se s nadanou houslistkou Rose, která svou láskou ztrácí své umění. O deset let později se seznámíme s dívenkou Helen, odňatou dcerou Rosinou, ale se zděděným nadáním. A tyto čarovné housle se objeví už v našem století v malém berlínském krámku se starožitnostmi a mladá majitelka se svou přítelkyní začínají pátrat o původu houslí. Je to romanticky laděná knížka, trochu si v ní zacestujeme, ale dozvíme se i spoustu zajímavého.

26.04.2018 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Krásná jako kvítka na modranském džbánku, je ta země která vlastí je ti, sladká jako střída dalamánku, do nějž nůž jsi vložil krukojeti. Stokrát zklamán rady nevěda si, znovu vždycky navracíš se, domů ....... veliké poděkování paní autorce za použití těchto sladkých veršů Jaroslava Seiferta, kterými proložila kapitoly tohoto románu. Slovy jednoduchými ale čtivými, jako by vyprávěla příběh mně tolik známý a připomínající ten můj. Mladí nidy nepochopí, pro ně je to dávnověk.

26.04.2018 5 z 5

Červená rozeta Červená rozeta Ladislav Pecháček

Červená rozeta je název sbírky básní mladého básníka ze začátku padesátých let. A s touto sbírkou, několikrát vydávanou, vystačí několik let, oslovují ho Mistře a on si žije ve svém snovém a výnosném světě. Stačí deset roků, jsme v době po Pražském jaru a Mistr se ocitá ve světě kterému nerozumí a neví si ani rady s vlastním životem. Příběh je zasazen do doby kdy se jezdilo na rekreace ROH a "družilo se". Trochu parodie, trochu nadsázky.

20.04.2018 3 z 5

Ze života lepší společnosti Ze života lepší společnosti Josef Škvorecký

I když je kniha staršího vydání, výborně jsem se pobavila. Je to vzpomínání Josefa Škvoreckého na hodně mladá léta na gymnáziu v Náchodě formou deníčku žáka Macháňe, vzpomene i důstojného pána Melouna a celé tehdejší společnosti města. Ve druhé části " Ze života socialistické společnosti" už je toho humoru trochu méně, z tatínka je soudruh Machanin, z malého Josefa je Vasil, ale dětské vyjadřování je stále k pousmání. Ve třetí části knihy se přesouváme do Kanady, ale o úsměvné příhody není nouze. Z tatínka je doma "tentvuj" z malého Pepíčka je Derek, který je vnímavý i hodně překvapený, ale stále literárně aktivní. K naší radosti.

17.04.2018 4 z 5

Hra se stíny Hra se stíny Charlotte Link

Tahle kniha mě opravdu mile překvapila. Pět přátel, každý z nich má svá trápení i své touhy a navzájem jsou ochotni jeden druhému pomoci. A když opravdu dojde k tomu, že občas některý z nich v kritické situaci pomoc potřebuje, jeden z nich vždy zklame a tím si pomalu buduje vůči sobě ztrátu přátelství a nakonec i nenávist. V průběhu příběhu se řeší jeho vražda při společném setkání. Mohu vřele doporučit i dalším čtenářům.

14.04.2018 5 z 5

Světlo a tma Světlo a tma Danka Šárková

Čtení přímo napínavé, výborně popsána tvrdá povaha Mariina, pravý opak láskyplné Evy, která prošla svým nepříznivém osudem. Když konečně hlavní hrdina najde klidné a spokojené zázemí, končí kniha nečekaně tragicky.

07.04.2018 4 z 5

Zdenka Sulanová - Utajená hvězda Zdenka Sulanová - Utajená hvězda Aleš Cibulka

Tak jsem si pěkně zavzpomínala na krásnou dívku s krásným hlasem, později zcela záměrně zapomenutou a ve vzpomínkové knize se setkáváme s nezatrpklou starší skutečnou dámou. Ještě že si můžeme její nejhezčí filmy stáhnout a občas se jimi potěšit.

04.04.2018 4 z 5

Slavičí píseň Slavičí píseň Fiona McIntosh

Od této autorky jsem ještě nečetla žádnou knihu, ale rozhodně jsem zklamaná nebyla. V první části knihy se autorka hlavně zaměřila na rok 1915 a boj o Dardanely mezi Velkou Británií a Francií proti Osmanské říši. Nebylo to pěkné čtení, armády nebyly příliš vyzbrojeny ani vycvičeny a tak vyteklo mnoho krve mladičkých hochů na obou stranách. Druhá část knihy je už uvolněnější, sleduje osud mladé ošetřovatelky Claire která se navrátila z různých bojišť do Anglie. Samozřejmě v tom figuruje i mladá láska, která překonala hledání i dlouhé odloučení.

31.03.2018 4 z 5

Motýlí ostrov Motýlí ostrov Corina Bomann

Na tuto knihu jsem se velice těšila. Po Vůni jasmínu se mi tento příběh zdál trochu rozvláčný, ale subtropickou zeleň a pole čajovníků jsem si dovedla živě představit. Jen doba, ve které se děj odehrává, je sešněrována konvencemi, přístup rodičů hlavně starší dceři, je dnes nepochopitelný. Bylo mi Grace upřímně líto.

26.03.2018 4 z 5

Historky - Na koho se nezapomíná Historky - Na koho se nezapomíná Jaroslava Moserová-Davidová

Znovu jsem vzala po létech do ruky tuto zajímavou knížku. Krásné vzpomínání na rodiče, příbuzné i přátele. Připomnělo mi co už jsem pozapomněla, sklon k hudbě i výtvarnu, i na krušné začátky v Duchcově, nutnost fárat k raněným a celkově k rukodělnému talentu. I přes různé překážky té doby dosáhla autorka jak ve své odbornosti, tak i v kvalitnímu překladatelství, k pomyslnému vrcholu.

22.03.2018 5 z 5

Na vlastní kůži Na vlastní kůži Heda Kovályová

Knížka poměrně drobná, ale osud plný bolesti už od prvních stránek. Jako mladá studentka odchází v roce 1941 s transportem do koncentráku v Lodži. Práce v cihelně jen šatech z pytloviny, bez spodního prádla, bez bot, hlad, špína, bití, a konečně pochod smrti. Bosa, přes zmrzlou oranici utíká přes polské hranice do Čech, jsou poslední dny války, ale ani v Praze mezi svými bývalými přáteli nenachází střechu nad hlavou, spíše pomohou cizí lidé. Ani po válce na úřadech navrátivští Židy nevítají, jejich bývalý majetek je rozkraden, byty i domy zabrány a všude je jim dáváno najevo jak jsou nežádoucí. Poté se situace částečně uklidňuje, ale přichází únor 47 a s ním pokračování štvanice na nežádoucí. Hedin manžel je zatažen do procesu Slánský, se kterým se ani neznal, a posléze je popraven. Sama s dítětem, bez možnosti zaměstnání, zabavení chudého majetku, sledování Státní bezpečností, vystěhování do polozřícené boudy, a opět zima, hlad a těžká nemoc. Najde se pár odvážných přátel, ale všechna naděje na spravedlnost a klidný život v rodné zemi je pryč. Není to román, je to kus hodně těžkého života. Poprvé byla tato kniha vydána v roce 1973 v nakladatelství Publishers v Torontu.

17.03.2018 5 z 5