bábuška bábuška komentáře u knih

Potomok Potomok Dávid Winkler

Byla jsem zvědavá na pohled ze strany amerických vojáků na druhou světovou válku. Amerika byla již ve válečném stavu po napadení Pearl Harbouru, když dvacetiletí, ještě kluci, museli postoupit tvrdý výcvik a pokračovali v něm i po přesunu do Velké Británie. Je znát, že knihu napsal novinář, který pečlivě studoval popisované válečné roky, vyloďování ve Francii tak přesně popsané, jak jsem je slyšela od přímého účastníka a posléze i o bitvě v Ardenách s neskutečně vysokým počtem obětí. I po tolika letech od skončení války lze slzet nad tak vysokou ztrátou mladých životů. A v rámci této knihy sledujeme osudy rodiny Smetanovy, kdy ve třetí generaci hledají sourozenci Richard a Petra svého biologického děda v daleké Pensylvánii. I když se jedná o autorovu prvotinu, mělo by nakladatelství věnovat více pozornosti textu, kde jsem zjistila několik drobných chyb. Ale pokud se český čtenář dostane k této knize, stojí za přečtení, mohu jen doporučit.

18.12.2017 4 z 5

Svítání na poušti Svítání na poušti Waris Dirie

Asi jsem nepochopila z názvu knihy slovo 'Svítání'. Waris po strastiplné cestě z New Yorku do Somálska navštívit rodnou zemi a vyhledat po dvaceti letech svou matku, nachází místo svého dětství zcela nezměněné, vidí bídu, hlad a špínu, celá široká rodina i vlastní matka se drží starých zásad, že žena v jejich světě má pouze cenu pracovní síly, neustálé přehlížení a ponižování je normou. I ona sama během této krátké návštěvy zjišťuje, že svět jejího dětství se nezměnil.

13.12.2017 3 z 5

Safa Safa Waris Dirie

Kniha je zajímavá nejen pro běžné čtenářky, ale měla by být hlavně poučná pro ty, kteří Afričanům ukazují Evropu jako zemi zaslíbenou. Úsměvná byla představa otce Safy před bankomatem, ale i okouzlení Safy a Inaf v módních obchodech, s představou, že co se nabízí, je možné si vzít. Ženská obřízka je tragedií pro všechna muslimská děvčátka. Knížka je to čtivá, ale smutná.

11.12.2017 4 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Silně depresivní kniha, nemohla jsem usnout a promítalo se mi to do snů. Pomalu vymírající město, zrezivělá torza aut, vysychající jezero. Lidé s nádory, ekzémy, novorozenci bez rukou nebo s jednou navíc, těžce nemocní odváženi do středu jezera a jemu vydáni napospas. Takhle se nám odměňuje vydrancovaná příroda ať je kdekoliv, v této knize například na dálném východě. Mohu doporučit pouze silným povahám.

09.12.2017 2 z 5

Vůně jasmínu Vůně jasmínu Corina Bomann

Hlavní osou románu je přímo tragický příběh mladinké dívky ze Saigonu začátkem minulého století, kdy Indočínu ovládali Francouzi. Po smrti dobře postaveného otce se s matkou ocitá v chudobné čtvrti a zůstává jí jen věrná přítelkyně Thanh. Když je nucena provdat se za hrubého muže, domluví se obě dívky na útěku, protože obě touží studovat v Evropě. Následuje únos dívek obchodníky s děvčaty a Hanna skončí v nevěstinci v Hamburku. Po dramatickém útěku zamíří do Berlína, kde pracuje jako šatnářka v tančírně. Zamiluje se a příběh mohl končit svatbou, ale dostihla ji minulost a tak dál utíká a skryje ji Paříž. Nečekané těhotenství a další překvapivý osud vypráví Hanna své pravnučce, která prožívá svůj smutný vlastní příběh. Je to kniha velice krásná a čtenářkám mohu jen doporučit.

03.12.2017 5 z 5

Štyri sestry Štyri sestry Colleen McCullough

Příběh z Austrálie třicátých let minulého století. Otec je pastor anglikánské církve a je obdařen dvojčaty z prvního manželství. Totéž se opakuje i v manželství druhém,
jeho druhá manželka je jednoduchá a všechny čtyři dcery využívá jako neplacené služky. Dívky mají ovšem zcela jiné představy o svém životě a při první příležitosti kdy je mladším dvojčatům osmnáct let, odcházejí společně pracovat do místní nemocnice, kde mají možnost získat studiem odbornosti zdravotních sester. Jsou sice k sobě citově vázány, ale pomalu se jejich cesty dělí. I když dále společně sdílejí radosti i starosti, dosahuje každá z nich svého cíle. Je to kniha o skutečné sesterské lásce v nejisté době.

30.11.2017 4 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Souhlasím s Rusalkou 123 a dávám palec. Drsná příroda, drsný příběh.

25.11.2017 4 z 5

Mefisto Mefisto Klaus Mann

Herec, který pro kariéru obětoval své přesvědčení, na jedné straně vystupuje jako přívrženec nacistických pohlavárů, v soukromí bojuje se svými běsy, propadá melancholii a výčitkám svědomí. Čeká ho pád do propadliště dějin, nebo jej čeká
po roce 45 nový vzestup na výsluní ?

25.11.2017 4 z 5

Pekařova dcera Pekařova dcera Sarah McCoy

Pohled na válečná léta v obyčejné německé rodině. Starší ze sester je zařazena do programu Lebensborn, mladší Elsie tajně ukrývá malého židovského chlapce bez vědomí rodičů. Všeobecný hlad a bída nutí otce pekaře zapracovávat do chleba a pečiva různé přísady mnohdy rostlinného původu, jen aby bylo čím zaplnit hladový žaludek. V roce 45 se objeví v Garmischi vojáci americké armády. Elsie se provdá a tak se i s rodinou ocitá v Mexiku a vrátí se ke své profesi a otevře si 'Bäckerei' se všemi nezapomenutelnými vůněmi starého domova.

25.11.2017 5 z 5

Barva mléka Barva mléka Nell Leyshon

Drsný příběh chudého děvčátka ve staré Anglii, proto i smutný konec. Psáno zajímavou formou.

25.11.2017 3 z 5

Podkrkonoší Podkrkonoší Luboš Y. Koláček

Kniha mě provází místy mého pobytu a stále mě udivuje novými poznatky. Proto se k ní ráda vracím.

25.11.2017 5 z 5

Nevěsta Nevěsta Joanna Hershon

Mladinká německá židovka se provdá za dobrodruha a je nucena s ním odjet do Ameriky, tehdy ještě zcela necivilizované země. Potýká se s nouzovým bydlením
v chatrči s udusanou hlínou místo podlahy, místo kamen jen otevřené ohniště, bez oken a slyší jen sliby o novém domě. Nakonec zjistí že manžel celé její věno obětoval hazardu. Smutný konec.

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Román o LŽI. Dlouho jsem četbu odkládala, poctivě jsem ji dočetla celou, ale nijak mě neobohatila.

24.11.2017 2 z 5

Růže ze Sevastopolu Růže ze Sevastopolu Katharine McMahon

Příběh z poloviny devatenáctého století, období krymské války. Všechny útrapy toho
období, které si dnes nedokážeme představit, zima, špína, nemoci, umírání. A do tohoto přichází zhýčkaná dívka, která pátrá po své ztracené družce. Je to přímo drastická četba, a také zdlouhavá.

24.11.2017 4 z 5

Smrt na druhém břehu Smrt na druhém břehu Dominik Dán

Další klasika mého oblíbeného autora, ale ihned po pár řádcích jsem zaregistrovala
jiného překladatele. Chvíli mi trvalo, než jsem se 'přeladila'.

24.11.2017 5 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Dávám palec zn. Jello Biafra, já bych to tak pěkně okomentovat neuměla. Další báječná kniha Dominika Dána.

24.11.2017 5 z 5

Hostina sviní aneb Kam emigruje Václav Klaus? Hostina sviní aneb Kam emigruje Václav Klaus? Petr Holec

I když tyto fejetony vycházely v Reflexu cca před třemi roky, báječně jsem se při jejich
četbě pobavila. Vyjmenovávat všechny politiky bývalé i současné, těch by byla dlouhá řada, ovšem lze zjistit, že člověk se tak rychle změnit nedá, natož k lepšímu, když už se k tomu "korýtku" dostane. Je to vlastně zjištění smutné.

24.11.2017 3 z 5

Jiří Kodet: Ty a já na miskách vah Jiří Kodet: Ty a já na miskách vah Soňa Kodetová

Zajímavé sledování uměleckého i osobního života Jiřího Kodeta i rodinné vazby.
Kdo četl Ságu rodu Budilova a má rád divadlo, tomu toto láskyplné vzpomínání
jeho manželky Soni přinese milé chvilky.

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Příjemná vzpomínková kniha na doby dávno minulé. Celá první část 'Marýny Lučinských' by vydala na obsáhlý román. Zavedla nás nejen do krásného kraje zpod Radhoště, ale poctivě popsala dřinu na neúrodných kotárech, hlad a bídu za první světové války i na dobu krátké svobody a další pokračování hladu a bídy během okupace Německa. Jako by mě to vypravovala moje vlastní babička, tak mě u toho srdce bolelo.

27.09.2017 4 z 5

Naděje na konci světa Naděje na konci světa Sarah Lark (p)

Poněvadž jsem již dříve četla trilogii V zemi bílého oblaku a byla jsem jí nadšená, těšila jsem se i na tuto.Větší část děje se vrací na místa nám známá již z předchozí trilogie, ovšem do doby pozdější. A to je začátek knihy, který nás zavádí do čtyřicátých let kdy v Evropě zuřila válka a seznamuje nás s osudy sousedního Polska, které si dělí Německo se Sovětským svazem. Utrpení obyvatel a zvlášť malých opuštěných dětí v nás i po tak dlouhé době vyvolává jen smutek.

25.09.2017 5 z 5