bábuška bábuška komentáře u knih

Hněv andělů Hněv andělů Sidney Sheldon

Jako vždy je kniha velice poutavá, první část je poklidnější, vynikající advokátka prožívá šťastný milostný vztah, její kariéra se slibně rozvíjí. Osud obvykle vše zaplete a obyčejně k tomu horšímu. Přestože čeká dítě, její partner se rozhodne pro kariéru ve vysoké politice a tak se nikdy nedozví, že se mu narodil syn. Jennifer se nešťastnou shodou náhod zaplete do mafiánských procesů, poté co tragicky ztratí syna se celý její svět zhroutí. Pokračuje v obhajovacích procesech mafiánské organizace, posléze je zatčena a končí se zcela vyřízenou kariérou v zapadlém hnízdě ve staré právnické kanceláři po svém otci. Je to krutá kniha v krutém světě. Cítím z ní pouze smutek.

03.07.2017 5 z 5

Druhá sezóna Druhá sezóna Jane Green

Setkala jsem se s touto autorkou poprvé a čekala jsem takové odpočinkové čtení. Nejprve to tak vypadalo, ale později jsem se podrobněji snažila vžít do běžného života vyšších vrstev obyvatelek amerického venkovského městečka. Manželé většinou dojížděli do zaměstnání mimo domov, většinou ve finančnictví, manželky pak mezi sebou soutěžily, samozřejmě potajmu, která má šaty z nejdražšího butiku a samozřejmě i vhodné doplňky, dražší šperky, nejhonosnější dům. I děti musely navštěvovat drahé prestižní školy. A najednou se vše změní, zdánlivě bohatí nemají na zaplacení hypotéky, dochází k odprodávání zařízení domu i osobních věcí. Málokdo se umí s takovou situací vyrovnat, i rodinné svazky se začínají rozpadat. Většinou je to žena, která se jeví jako silnější osobnost. Myslím, že na osudu čtyř přítelkyň a jejich osobních peripetií je popsán hlavní děj této knihy.

28.06.2017 5 z 5

Vražedná akademie Vražedná akademie Martin Olczak

Neholduji severské krimi, ale tento příběh se odehrává ve Stockholmu kole Švédské akademie, která rozhoduje o udělování Nobelových cen. Tedy žádná ponurá mlhavá krajina se ztrácejícími se osobami. Celý kriminální příběh se odehrává pouze ve čtyřech dnech, kdy celá široká vyšetřovací policejní mašinerie je v koncích a případ vyřeší mladá vyšetřovatelka Claudia, která byla z případu stažena a dokonce byl na ni vydán zatykač z důvodného podezření že vyšetřuje i přes zákaz. Hezky a napínavě napsaná detektivka.

25.06.2017 4 z 5

Vzdušné zámky Vzdušné zámky Fern Michaels (p)

Pěkně napsaná kniha se zajímavým námětem, dost často se opakujícím, kde na jedné straně je mladá žena plná ideálů a na druhé straně je ješitný a svým způsobem omezený muž. Ten uznává jen své mužné ego a když se k tomu přidají ještě jeho násilnické sklony, může následovat už jen popisované drama. Velmi hezky je zachycen Helenin srdečný vztah k svému malému psíkovi a jeho opětovná psí oddanost. Jen jsem tam v poslední části knihy zjistila tři menší tiskové chyby.

21.06.2017 4 z 5

Daniela Daniela Stephen Weeks

Vzpomínky židovského chlapce narozeného v intelektuální rodině na Ukrajině. Otec býval správcem na statcích polského rodu Šumských, které tehdy ještě nepatřily k Rusku. Později 'Jménem Ruské sovětské socialistické republiky' se nadobro změnil život rodiny, následovalo zabavevení majetku a nastěhování kolchozníků do dalších místností v domě. Na bohatých a úrodných polích se objevily obrovské traktory 'první Stalinovy pětiletky' a scelené lány byly zničeny olejem a naftou. A s traktory přišel hladomor a když přijely první německé tanky, vesničané se obraceli o pomoc ke Stalinovi, který je nechal vyhladovět. I Nikolaj jako mladíček byl povolán do řad Rudé armády, která naprosto nepřipravena a bez zázemí byla postavena proti tankům, samopalům a bombám. Hlad, zima a posléze bitva u Stalingradu, všechny ty hrůzy a zvěrstva ze kterých nebylo úniku, skončily v zajetí. Nikolaj zničil svůj vojenský průkaz i vojenský štítek, uvedl vymyšlené jméno a stal se bezejmenným 'hiwi' , otrokem německého zázemí. V roce 1944 se obevilo jméno generála Vlasova a začala se formovat Ruská osvobozenecká armáda za pomoci německé strany. Nikolaj jako příslušník této nové strany se usídlí v Praze a je pověřen funkcí dohližitele při natočení filmu o okupování Ukrajiny Rudou armádou v Barrandovských ateliérech. Krásně je popsáno Nikolajovo okouzlení barokní Prahou, ale dál děj sklouzává do erotična až místy do pornografie. První část knihy je velice poutavá, ale ta další mi připadá občas až nepravděpodobná a přestože končí Novým rokem 1945, vlastně žádný konec nemá.

19.06.2017 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Byla jsem zvědavá, jak se mladá autorka vyrovná s tématem třicátých let minulého století. Překvapil mě styl používání některých kapitol kratičkých, ale plně výstižných. Popis prostředí i duševních pocitů jednotlivých osob jsem vnímala jako bych byla přímou účastnicí toho kterého děje v popisovaném prostředí. Trochu stranou zůstává určitá flegmatičnost běžného německého občana na děj v jejich zemi. A stále se nemohu sama v sobě rozhodnout: bylo dítě zachráněno nebo ukradeno?

14.06.2017 4 z 5

Oko za oko Oko za oko Fern Michaels (p)

Těšila jsem se na pokračování a zklamaná jsem nebyla. Děj byl plný napětí, jen ta část kolem únosu mi připadala trochu přitažená za vlasy, ale výsledek jen chválím. Tento druh knih jsem nikdy moc nečetla, ale pokud jde o prosazování spravedlnosti, tak mohu jen doporučit.

12.06.2017 4 z 5

Domek na pláži Domek na pláži Jane Green

Knížka pro letní nicnedělání. Příběh starší dámy žijící ve starém rodném domě v krásném prostředí u moře. A na léto nabídne pobyt v tomto domě několika zcela neznámým lidem, kteří si přijedou vyléčit své citové problémy, hlavně prohry, do tohoto klidného koutku světa. A tak vznikne vzácné společenství mužů, žen i dětí,přesně tak, jak v správné oddychovce má být.

11.06.2017 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Po přečtení románu Hana jsem byla mírně zklamaná, i když se kniha četla pěkně, ale zcela bez emocí. Asi proto, že jsem podobné osudy sdílela ve své vlastní rodině. Mladším čtenářům ovšem může děj knihy osvětlit mnoho z české historie.

08.06.2017 3 z 5

Mstitelky Mstitelky Fern Michaels (p)

Bohyně Spravedlnost je opravdu někdy slepá. Kdo spáchá zločin, podle zákona je nevinen a oběť zůstává zcela bezbranná. Skupina takto postižených žen všemi prostředky usiluje o napravení křivd. A o tomto je tato kniha, která nepostrádá napětí a čte se moc hezky. Těším se na pokračování.

06.06.2017 4 z 5

Ježourek a Pišta, jeho bratr Ježourek a Pišta, jeho bratr Jarmila Minaříková

Trochu jsem se zase pohrabala mezi starými knížkami. Z dětství mám na Ježourka a jeho nezapomenutelné 'tl tl' jen samé milé vzpomínky.

04.06.2017 4 z 5

Medová smrť Medová smrť Hanni Münzer

Úžasná a vzrušující kniha, kdy na úplném začátku tohoto století se vydávají matka s dcerou do Říma, pátrat po osudech své dosud neznámé rodiny. A potom už se celá dějová linie příběhu odehrává v letech nástupu nacistické nadvlády v Německu, likvidace německých Židů, postupující jejich likvidace v Polsku. Sledujeme nešťastné osudy operní pěvkyně Elizabeth, zmizení jejího manžela židovské národnosti a neméně zoufalý osud jejich dcery Deborah. Je to příběh nezapomenutelný, krásně napsaný a měl by dostat více než pět hvězdiček.

04.06.2017 5 z 5

Obyčajné šťastie Obyčajné šťastie Mária Hamzová

Od této autorky je to první kniha kterou jsem četla a byla jsem nadmíru spokojená. Osudy hlavní hrdinky, její dcery a obětavé přítelkyně se setkávají s domácím násilím, i vedlejší ženské postavy prochází podobnými zkušenostmi. Pokora a láska v tomto boji nevítězí, pouze radikální řez. Je prolito mnoho bolestných slz, ale opravdová láska si každého najde.

01.06.2017 4 z 5

Sestřičky Sestřičky Donna Douglas

Poklidné vyprávění o dívkách z doby začátku minulého století je napsáno přesně tím stylem jakým se psaly dívčí románky o chovankách v penzionátech. I v těch možná bylo více živelnosti. Nijak mě tato knížka nenadchla.

31.05.2017 2 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Drsný příběh v drsných podmínkách za polárním kruhem a ještě znásobeno válečnými ukrutnostmi. Je to bolestivé čtení, ale jako připomínka potřebné. Mohu se jen přiklonit k názoru v komentáři p. nemer.

31.05.2017 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Silně emotivní román. Násilné vyhnání, hlad, bída, ponižování a na druhé straně víra a hrdost a naděje. Přestože obyvatelé pobaltských států měli být zapomenuti a po návratu z gulagů se stali lidmi druhé kategorie, dočkali se po čtyřiceti letech opět svobodnými národy. Přes všechnu bolest a slzy - ať jim to vydrží. Tato kniha by měla být zařazena do povinné četby pro střední školy. Málo lidí ví o osudech malých států a v nich o obyčejných lidech.

25.05.2017 5 z 5

Sametová kůže Sametová kůže Markéta Harasimová

Kdo si chcete odpočinout od náročné četby, tak doporučuji. Příběh matky samoživitelky se špatnou zkušeností z manželství, o tom se dočteme ve vícero knihách, o dalších peripetiích hlavní hrdinky si přečteme v této knize. I když je to okrajově detektivka, čte se dobře, hlavně že vše končí k spokojenosti ústřední postavy i čtenářek.

23.05.2017 4 z 5

Kapky štěstí a naděje Kapky štěstí a naděje Blanka Kubešová

Neskonale nešťastné osudy obyvatel Polska v době, kdy si jej rozdělili Německo a Sovětský svaz. Příběh začíná v Krakově a nepostihuje jen židovské rodiny, ale i polské obyvatele. Na osudech čtyř dívek, Hanny, Chavy, Malwiny a Mayy poznáváme krutost té doby, kdy z celé země je prakticky jeden koncentrační tábor. Z každé stránky této knihy jsou cítit slzy, beznaděj a ponížení člověka.

20.05.2017 4 z 5

Daleká cesta Daleká cesta Alison Pick

Pohled do běžného života jedné z židovských rodin vyprávěný vychovatelkou malého hocha. Příběh začíná rokem 1938, v už v zabrané části naší republiky - Sudetech. Tehdy ještě obyvatelé židovského původu nevěřily co bude následovat. Jako azyl si vybrala rodina Bauerova Prahu, syna Pepíka se podařilo umístit do jednoho z Wintonových vlaků. Rodina ve Skotsku však časem nesplnila slib a hoch se ocitl v sirotčinci. Rodiče Bauerovi skončili ve vyhlazovacích táborech a s Pepíkem se setkáváme až na konci knihy jako se starým nemocným člověkem, který umírá na rakovinu. Je to neskonale smutná kniha.

18.05.2017 5 z 5

Srdce má vlastnú hlavu Srdce má vlastnú hlavu Adriana Krištofíková

Od této autorky jsem četla až víc knih, i na tuto jsem se velice těšila, ale byla jsem trochu zklamaná. Livie byla nespokojená s životem na chudé slovenské vesnici a hledala štěstí v Londýně. S ambiciozním manželem se stěhuje porůznu po Evropě, děti ještě v útlém věku jsou poslány do prestižních škol. Skype nikdy nenahradí dětem laskavou náruč matky. Pak vstupuje do jejího života ukrajinka Nina, která rovněž hledá ve světě své štěstí. Její život také není jednoduchý, ale získávají sobě navzájem pevné přátelství.

16.05.2017 3 z 5