bábuška bábuška komentáře u knih

Žiješ iba dvakrát Žiješ iba dvakrát Dominik Dán

Po vyřešení případu profesora Puskailera v předchozí knize Cela č. 17 jsem hned sáhla po další. Dost podrobně se věnuje osobě jednoho z party vyšetřovatelů - malého Kukyho. Umírá mu matka na rakovinu a vidíme, že ani hrdinům se lidské bolesti nevyhýbají. Další kolegové velice pracně rozkrývají údajné únosy dívek, jak vysledovaly starší dámy z klubu důchodců, ovšem nikdo jim nevěří. Až se do toho zamotá živelná televizní reportérka Alice a málem vyšetřování pokazí. Hlavní osou příběhu je však zmizení zaměstnankyně strážní služby věznice, která je roky týrána sadistickým manželem, bývalým policistou. Ten z uražené ješitnosti zavádí vyšetřovatele na falešné stopy; konec je neskutečně překvapivý - obchod s lidskými orgány. Občas mi připadalo, že čtu horor, tak neskutečně je popsána lidská bestialita. Další kvalitní detektivní počtení.

12.05.2017 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Opět si mohu jen pochvalovat další z knih mého oblíbeného autora. Tentokrát je celý příběh 'vylepšen' zápisky odsouzeného člověka, který, ač nevinen, ztratí několik let života. Nečekané odhalení nám ukáže, v jak nepěkném světě žijeme.

09.05.2017 5 z 5

Záblesk svetla Záblesk svetla Garth Stein

"Dům jako tenhle s člověkem mluví. Má toho totiž hodně na srdci."
Příběh začíná v roce 1990, kdy se syn majitele vrací po letech domů a příváží sebou čtrnáctiletého syna Trevora. Je to hoch zvídavý a tak prozkoumává tento tajemný dům a nachází mnohé tajné chodby i schodiště plné prachu a pavučin. Najde ovšem také staré deníky svého tragicky zemřelého strýce a tím začíná jeho pátrání o osudech bývalých obyvatel domu. Je to příběh plný tajemna , dobrodružství a magična.

08.05.2017 5 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Měla jsem vypůjčeno z Městské knihovny, nyní se mi podařilo ji sehnat a mít ve vlastní knihovně. Je výborná, kdo nezažil, nepochopí.

04.05.2017 5 z 5

Scénář provinčního příběhu Scénář provinčního příběhu Táňa Nálepková

Hodně zajímavým stylem je napsán příběh vysokoškolsky vzdělané ženy, která žije na maloměstě a z nedostatku možnosti uplatnění v oboru, učí na místním gymnáziu. Cítí se nenaplněná, mimo to pečuje sama o dvě děti, propadá depresím a krom toho ji její matka neustále sráží sebevědomí. Bez partnera a bez možnosti problém vyřešit, zůstává konec knihy otevřen.

03.05.2017 2 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Kniha je prezentována jako bestseller. Tím se pouze označuje, že kniha je populární tím, že je prodáno více než 10 tisíc výtisků, ovšem nic nevypovídá o skutečné literární hodnotě. Byla jsem dost zklamaná. Osudy těch žen se podobaly problémům mnoha žen jiných, které se ocitly v mnohem složitějších situacích které musely řešit. Ovšem někomu se kniha líbit může.

02.05.2017 1 z 5

Dívka od řeky Dívka od řeky Tania Crosse

Příběh z předminulého století na anglickém venkově. Úporná dřina na málo úrodné půdě, neskutečně vyčerpávající práce v dolech. Pracují i děti dvanáctileté, na polích i děti menší. Hlavní hrdinka knihy Elizabeth už od dětství poznává těžký život, ale její intelekt a silná vůle jí pomáhá překonat všechny nástrahy života. Velice pěkný román.

28.04.2017 4 z 5

Zavři oči, otevři pusu Zavři oči, otevři pusu Jana Červenková

Už po přečtení několika stránek jsem knihu odložila. Nelíbil se mi styl psaní, popisované období nezáživně interpretované.

26.04.2017

Nebezpečí pravdy Nebezpečí pravdy Sidney Sheldon

Všechny knihy S. Sheldona jsou plné napětí a dobře se čtou, i tato je výborná, v poslední třetině jsem se už od ní nemohla odtrhnout. A samozřejmě i kvalitní překlad.

26.04.2017 5 z 5

Krev není voda Krev není voda Dominik Dán

Opět další kvalitní detektivka. Čtu většinou v originále, ale překlady pana J. Šmatláka jsou výborné. Chválila jsem si i předešlé knihy D. Dána, nyní by to bylo jen opakování.

20.04.2017 5 z 5

V okovách nenávisti V okovách nenávisti Mária Hamzová

Příběh mladé ženy, která nadevše miluje své dítě, ale nedokáže se bránit nenávisti a brutalitě manžela, který chce dcerku do vlastní péče. Pomocí svých přátel a své sestry se jí nakonec podaří dcerku dostat do své péče, když její bývalý manžel je odsouzen za pokus o její vraždu.

19.04.2017 4 z 5

Mraky nad Barrandovem Mraky nad Barrandovem Stanislav Motl

Stanislav Motl je vynikající žurnalista, i když v tak obsáhlé knize jsem postrádala zmínku i o jiných hodně známých hercích. O Lídě Baarové a Adině Mandlové už toho bylo napsáno tolik, o dalších naprosto nic. Celkový dojem po četbě této knihy je ten, že většinu zla natropila docela obyčejná lidská závist. Člověk je nepoučitelný, jak se někteří lidé chovali během Protektorátu, chovali se jejich potomci i po roce 1948, 1968, i nyní. Je to smutné.

17.04.2017 4 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

Opět výborně napsaná detektivka. Děj nás přenáší do roku 1988, kdy se pomalu začínají 'otřásat trůny' a občas se upřednostňují zcela zbytečné akce před naléhavějším vyšetřováním. Naše známá mordparta má tentokrát co dělat s těžkým schyzofrenikem, jeho nadprůměrnou inteligencí a jeho oběťmi - mladými ženami.

15.04.2017 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Dalšímu sledování osudu Helenky Součkové chyběla dětská bezprostřednost, doba byla stejně šedivá jako celé zanedbané prostředí, bezbarví lidé bez naděje v něco lepšího. Stejně tak jako revoltující mládí bez naděje na změnu. Smutná kniha, smutné osudy.

13.04.2017 4 z 5

Osvobozené kino Mír Osvobozené kino Mír Ladislav Pecháček

Jakmile jsem začala číst první kapitolu, kde se na WC připravuje pan Očenášek připravuje volit, v tu chvíli jsem se stala členem jejich rozsáhlé rodiny. Jeho mladší syn - hoch pod stolem, který celé dění v těch, pro nás dnes skoro nepochopitelných padesátých létech, pečlivě sleduje; starší bratr, ve vytahaných rajtkách major Radkovič s paní majorovou a jejich synové, inteligentní bratranec a slabomyslný Živan, spolubydlící Broňa s malým Počuránkem. Občas jejich společenství doplní přítel Ihnás Babinčák - Fago. Jsem s nimi u stolu, s krejčím Očenáškem při braní míry, zkoušení, v prádelce, ba i před vyšetřovatelem i na Sibiři. Jsem s hochem pod stolem při jeho pozorování i při jeho dospívání.
Je to krásný příběh podaný s trochou ironie, trochou nadsázky a trochou nostalgie.
S pozdravem "Bory šumí po skalinách."

11.04.2017 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Místy jsem se smála i nahlas. Helenka je "koumák". Jak se mi líbila hra, stejně tak i nyní kniha.

11.04.2017 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Nikdy jsem nebyla v pozici matky která řeší kterému dítěti má dát přednost. Matka Sara působí hodně sobecky, otec trochu slabošsky. Tragický konec malé Anny vše vyřeší, můj dojem je ale takový, že Saře žádnou vnitřní úlevu nepřinesl. Smutná kniha.

08.04.2017 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ještě jsem od této autorky žádnou knihu nečetla, ale byla jsem velice mile překvapená, krásně se četla a bylo v ní popsáno tolik bolesti mladé dívky Hany, kterou tragický osud zavál do koncentračního tábora a když se po létech vrátila se zcela podlomeným zdravím do rodného města, většina z obyvatel se k ní otáčí zády. Místo soucitu ji provází lhostejnost a posměšky. Nebo je to špatné svědomí? Krásný, smutný příběh.

05.04.2017 5 z 5

Dcery Dcery Kateřina Dubská

Kniha velmi zajímavě napsaná, paní autorka má přebohatou zásobu slovní . Na začátku každé kapitoly jsem se musela vždy chvíli orientovat, abych pochopila, o které z žen se právě jedná. Ať už každá ta hrdinka žila v jakékoliv době, přes svou vrozenou moudrost si vždy dokázala vybrat muže naprosto nevhodného a nechala je jím tyranizovat, přestože jej vlastním intelektem mnohokrát převyšovala. Surovost a psychické vydírání často vítězily nad počáteční láskou a nadějí. Podle mého neodborného názoru je to romám tragických osudů.

04.04.2017 4 z 5

Příliš mnoho vítězů Příliš mnoho vítězů Helena Hardenová

Bylo to takové nenáročné počtení, ale s detektivkou to nemělo pranic společného.

26.03.2017 2 z 5