bábuška bábuška komentáře u knih

Kroky v daždi Kroky v daždi Katarína Gillerová

Tolik jsem se těšila na novou knihu mé oblíbené autorky. Příběh mé dvě dějové linie. Začíná koncem 70.let, mladá studentka ve bezhlavě zamiluje a přistoupí na tajný sňatek se svým přítelem. Nastává kruté rozčarování, kdy jí novomanžel beze slova opouští a emigruje. Pak následuje nejen zoufalství mladé dívky, ale výslechy StB všech kamarádů i rodičů chlapce a následné postihy. Ve druhé části románu se ocitneme v roce 2014 v rodině dcery Diany, kdy bývalá studentka Jolana je už babičkou a shodou náhod se na dovolené v Itálii setkává se svou první nešťastnou láskou, následuje odpuštění a příběh se více zabývá osudem dcery Diany a jejími problémy v podnikání. První část se mi líbila víc, ale jako celek mě kniha nezklamala.

16.03.2018 4 z 5

Válečná nevěsta Válečná nevěsta Jiří Svetozar Kupka

Dostala se mi do ruky kniha tohoto autora poprvé, a protože mě zajímá historie tohoto období, udělala jsem dobře. Zatím jsem se v jiných knihách z těchto ponurých let nesetkala s takovou precizností popisovaných událostí při jednání politických osobností jak na straně odpůrců Hitlera, kteří se sešli v Londýně, tak neustálé bombardování Londýna a celého britského pobřeží Němci. A to ještě v době před napadením Polska a okupováním Francie. V té době se v Londýně setkají dvě české rodiny, kterým se včas podařilo odejít z Prahy. Dva bratři a mezi nimi dívka, které se oba dvoří. Podle mě je to spíše pro větší čtivost knihy, mnohem zajímavější je děj těchto politických událostí.

15.03.2018 5 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

Opět jedna z knih mého oblíbeného autora. Tentokrát mimo zapeklitých dvou případů kdy se nakonec ukáže že patří k sobě, postihuje jednoho za druhým z našich hrdinů nějaký zdravotní problém. Velice pěkný příběh, mohu směle doporučit, stejně jako ostatní od Dominika Dána.

07.03.2018 5 z 5

Velitelovo děvče Velitelovo děvče Pam Jenoff

Tato kniha mě velice zaujala, podle mě to nebyl žádný slaďák. Osud mladinké Emmy, její "tak trochu láska" ke svému zaměstnavateli, vysokému důstojníku SS, bych vzala pouze jako epizodu ve stavu celé polské společnosti v okupované vlasti. A je to vlastně začátek pogromu na židovské obyvatelstvo, zřízení prvního gheta a úmyslu Židy zcela vyhladit v nově budovaných táborech smrti. Byl to velice smutný příběh.

04.03.2018 5 z 5

Nedosáhneš na dno Nedosáhneš na dno Pavel Sekyrka

Nečekala jsem, že mě děj této knihy tolik zaujme. Vztahy v rodině, babička-dcera-vnučka, jejich vzájemná vyjadřovací konverzace, to je současnost. Dceřina nemoc nás přenese ze současnosti do dob babiččina mládí a to je hlavní osou tohoto příběhu. Třicátá léta minulého století poznamenala osudy rodin na obou stranách Šumavy, byly to osudy tragické, a na tyto roky vzpomíná babička Valerie i mnichovský lékař, který má provést operaci dcery Jany. Setkání těch dvou probíhá ve vzájemném vzpomínání na nezapomenutelné křivdy na obou stranách a zůstává dilema, kde je pravda. Název knihy Nedosáhneš na dno, je zcela výstižný.

03.03.2018 5 z 5

Uloupený ráj Uloupený ráj Peter Prange

Dívka, jejíž snové představy jsou zachycované štětcem na plátno a na druhé straně stárnoucí malíř abstrakce. Vzájemné, až chorobné vzplanuti mezi oběma umělci se neohlíží na ty v jejich okolí, kterým třeba nechtěně ubližují. Zcela propadlí své lásce společně vytvářejí obrazy svých duší. A kolem nich se stahují přízraky začínajících podob druhé světové války, ona Angličanka, on Němec se židovskou exmanželkou a synem, Evropa se mění a tím se mění i láska této dvojice, která končí smutným rozchodem.

27.02.2018 4 z 5

Na podpätkoch Na podpätkoch Dominik Dán

Tentokrát se v knize vyskytly dva odlišné případy. Opět naši známí 'vraždári' řeší soupeření nočních klanů , jejich přestřelky a podrazy. Druhá linie se zabývá minulostí dvou bývalých spolužaček, jedna , ta kdysi obyčejná, zazáří ve světě módy, ta druhá, kdysi premiantka, se stane ředitelkou gymnázia, ovšem je obětí domácího násilí. Případ nekončí dobře, přetrvávající závist vítězí, ale trpkost zůstává.

21.02.2018 4 z 5

Rajský ostrov Rajský ostrov Janet Tanner

Jedna část příběhu nás zavádí do Němci okupované části Francie za demarkační linií. Na zámek de Savigny dochází vysoký nacististický důstojník Otto von Rheinhardt a majitelé zámku žijí v představě, že jsou pod jakousi ochranou. Jsou na zámku dvě osoby,kterým se nelíbí německá nadřazenost, a sice mladší syn a manželka staršího syna, angličanka Katrin, kteří se zapojí do práce v odbojové skupině. Na sklonku války jsou majitelé vystěhováni a zámek je zabrán pro německé velitelství a posléze jsou z něho vyvezeny všechny umělecké předměty. Jako mnoho jiných nacistických důstojníků si i Rheinhardt změní jméno a zmizí v Jižní Americe i se svými poklady.
V další části příběhu se dá vnuk majitele Guy de Savigny do hledání ztraceného majetku a tím i po viníkovi s novou identitou Otto Brandt. Ten se usadil v Karibiku na malém ostrůvku Madrepora, kde bohatne díky obchodu s kokainem. Ovšem má krásnou dceru Lily, do které se Guy zamiluje. Je to náklonnost oboustraná a Lily postupně zjišťuje okolnosti jejich bohatství. Její otec ale umírá na zhoubnou nemoc, takže trestu za válečné hříchy uniká. Odcizené kulturní bohatství se vrací původním majitelům do Francie, obchod s drogami je na Madrepoře zlikvidován a Guyovi a Lily nestojí nic v lásce i společné cestě .
Popisovaná část z válečné Francie je velice poutavá, v druhé části je více dobrodružství a lásky, ale jako celek je kniha velice hezky napsaná a čtivá.

18.02.2018 4 z 5

Dotkni se mě, lásko Dotkni se mě, lásko Katarína Gillerová

Opět jsem přešla na jiný žánr. Má oblíbená autorka nám zase předestřela příběh venkovského děvčete, které hledalo na studiích ve městě zapomnění na dětskou lásku a setkává se na jedné straně s násilím, na druhé pak příjemný pracovní kolektiv, prostě 'jako jedna rodina'. I tam se setkává občas s nepříjemnými situacemi, potkává i velikou lásku po níž následuje rozčarování, ale vše končí dobře.Tato kniha vyšla poprvé v roce 2005, proto se mi zdá trochu slabší, než ostatní romány pozdější doby. Ale čtení je to pohodové, přesně jak jde život, žádná nadsázka.

15.02.2018 3 z 5

Šlechetná duše Šlechetná duše Madge Swindells

Milostný příběh vidím jako nitku, která se proplétá osudy hrdinů této knihy. Hlavní osou je období nástupu Hitlera do funkce kancléře v r.1933 a končí jarem 1945. Setkáváme se s různými osudy židovských rodin, projdeme koncentráky i frontou, která postupuje zničeným Polskem, zabíráním českého pohraničí, zničení Lidic a dále na východ. Utrpení provází území dobývaná i porobená. Ne všichni obyvatelé Německa souhlasí, ale odpůrci jsou pronásledováni a likvidováni. Malá odbojová skupina studentů ve které je i Marietta, vnučka princezny Lobkowicové projde koncentrákem, po útěku se vrátí na rodnou Šumavu a zapojí se do odbojové skupiny, převádí většinou židovské uprchlíky do Rakouska a odtud jdou s dalším převaděčem do Švýcarska. Uštvaná a sestárlá vypjatým životem, se po válce setkává se svou láskou, anglickým zpravodajcem, ale i s bratrem, který prošel hrůzami války až ke Stalingradu. Kniha je to o smutných osudech, ale velice poučná, i čtivá.

13.02.2018 5 z 5

Mlýny boží i ďáblovy Mlýny boží i ďáblovy Luděk Frýbort

Kniha skoro pětisetstránková a ještě k tomu drobným písmem. Ale zvládla jsem ji, i když tentokrát mi přečtení trvalo déle. Poněvadž patřím mezi starší ročníky, dokonale jsem se vžila do té nešťastné doby padesátých let, osobně jsem znala několik rodin poškozených, setkala se i s těmi "prodejnými", i na vlastní kůži něco podobného prožila. Není to smyšlený román, ale kniha zcela autentická a měla by mít co nejvíce čtenářů, poněvadž národ velice rychle zapomíná. Láska k rodné vlasti, skutečné přátelství , odvaha a věrnost, už málokoho osloví. A to je škoda!

06.02.2018 5 z 5

Pod talianskymi hviezdami Pod talianskymi hviezdami Katarína Páleniková

Opravdu odpočinková kniha, ale hezky jsem si při ní zavzpomínala při popisování památek Říma a celkové atmosféry letních slunných dní mezi milými přáteli.

27.01.2018 2 z 5

Skryté touhy Skryté touhy Catherine King

Anglie v polovině devatenáctého století a tragedie, že lze v této době má ještě majitel panství možnost jednat s lidmi na tomto panství žijícími, jako s otroky. Alkohol, hazard i znásilňování, to vše je dovoleno a není žádná možnost odporu. A v tomto ovzduší se nachází mladinká dívka - sirotek, vše pod tvrdou vládou zištného strýce a posléze pak pod diktátem vnuceného manžela. Není to pěkné čtení.

26.01.2018 3 z 5

Ženy vyhnané z raja Ženy vyhnané z raja Denisa Martincová

Ema má z prvního manželství dceru,manžel ji surově týral a její utrpení skončilo rozvodem. Ve druhém manželství přibyl synek, ale po dlouhé době se cítil muž svazován stereotypem a rodinu opustil a zanechal bez prostředků. Následovaly problémy jak psychické tak finanční, přidaly se starosti s přítelkyní, která byla soustavně fyzicky týraná ale neměla sil se vzepřít. Což skončilo tragicky, manžel ji v návalu zuřivosti zabil a sám sebe pak zastřelil. Zbyly po nich dvě děti. V kolotoči denních starostí a událostí kolem, získává Ema vnitřní sílu a odhodlání k budování svého nového života. Je to kniha o domácím násilí, které bohužel u nás stále přetrvává. Kniha smutná, ale poučná.

21.01.2018 4 z 5

Odveď mě domů Odveď mě domů Julie Kibler

Překvapilo mě, že ještě v polovině minulého století kdy bylo otroctví dávno zrušeno, jsou občané černé pleti považováni za druhořadé, dokonce když vypukne druhá světová válka nesmí hoši s černou pletí narukovat. Až posléze když bílých vojáků houfně ubývá, jsou povoláni i ti dříve opomíjení. Nesmí ovšem mít žádnou vyšší hodnost, ale změna okolností na bojišti i toto mění. Na pozadí této doby se zrodila láska mezi dívkou takzvané bílé honorace a černým studentem mediciny. Láska prochází mnoha tragickými situacemi, násilným rozdělením, ale v srdci devadesáti-leté ženy zůstává navždy. Víc než smutný příběh.

19.01.2018 4 z 5

Na lásku se neumírá. Jen to občas bolí. Kurevsky. Na lásku se neumírá. Jen to občas bolí. Kurevsky. Anna Adamová

Nevím, zda to bylo překladem, nebo stylem psaní, ale kniha mě nijak neoslovila.
Jako by hlavním smyslem života byl sex a přebíhání z náruče do náruče. A když se nedaří, připadá to hrdinkám románu jako konec světa.

13.01.2018 1 z 5

Dva polovičné životy Dva polovičné životy Rebecca Stephan (p)

Dvě nešťastná manželství. On s přespříliš dominantní ženou, ona v bídě s násilníkem a opilcem. Osamoceni pod zříceným domem po bombardování. Při dlouhém a namáhavém úsilí najít cestu ven, vypráví si navzájem své osudy, citově se sblíží a slíbí si, že každoročně ve stejný den a na stejném místě se sejdou a to tak dlouho, dokud nebudou jeden pro druhého volní. Trvá to celých dlouhých dvacet let, ale příběh nekončí šťastně. Sophie umírá při dopravní nehodě před Maxovýma očima a ponechává mu jejich společnou devatenáctiletou dceru Grétu.

11.01.2018 4 z 5

Jezero snů Jezero snů Lisa Kleypas

Čtení pro romantické duše. Čte se lehce, děj je plynulý, mužný hrdina bránící se lásce, získá proti své vůli DUCHA domu, který mu radí ve věcech lásky a přitom i ke svému vlastnímu prospěchu. " Stal ses mým přítelem. Ani jsem nevěděl, jak moc ho potřebuji. Přinutils mě pochopit, že smrt není to nejhorší, co tě může potkat. Mnohem horší je umřít a nepoznat lásku." Někdy by se takový DUCH třeba hodil i nám, že?

08.01.2018 3 z 5

Kamarádky z mokré čtvrti Kamarádky z mokré čtvrti Ann Leary

Název knihy by se hodil pro čtenářky, které si také rády popijí samy a potajmu. Já tuto zkušenost nesdílím, ani se nepohybuji v prostředí kde se popíjí, proto nemám zkušenost. A právě proto mě nijak kniha nezaujala, dvě hvězdičky dávám protože za odpad knihu nepovažuji.

05.01.2018 2 z 5

Kabinet milostných dopisů Kabinet milostných dopisů Alyson Richman

Na tuto knihu jsem se velice těšila, zlákala mě překrásně ilustrovaná obálka. Ovšem obsahem jsem se probojovávala až do konce. V příběhu je mnoho poetičnosti, ale mohl se odehrát kdekoliv, chybělo mi tam kouzlo Benátek a krásného Portofina, stejně tak i dramatičnost skutečného odboje.

27.12.2017 2 z 5