bábuška bábuška komentáře u knih

My tři My tři Cynthia Victor

Trochu jsem k této knize přistupovala z rozpaky, posléze mi postavy hlavních tří žen začaly být bližší. Náhodně se potkaly v obchodě který byl přepaden a tento zážitek je natolik sblížil, že se staly přítelkyněmi a navzájem si začaly pomáhat. Ať to byla nesplněná přání z mládí, nenápadné tyranizování ze strany otce, bolestivý rozvod a konečně tragická smrt manžela jedné z nich, to vše prožíváte z každou z žen. Kniha je napsána velice poutavě a mohu jen doporučit.

09.09.2018 5 z 5

Každé jaro pampelišky / Všechny cesty vedou domů Každé jaro pampelišky / Všechny cesty vedou domů Anna Sedlmayerová

Znovu jsem vzala do ruky knihu staršího vydání a zavzpomínala na dobu našeho mládí, prožívaly jsme podobné osudy ve stejné době. A autorku mám ráda, píše krásným českým jazykem.

05.09.2018 5 z 5

Utajené dějiny Čech I.-II. Utajené dějiny Čech I.-II. Otomar Dvořák

Tato kniha se nedala číst jako obyčejný román ale pěkně pomalu a často se vracet o pár stránek zpět. A z těch se na mě hrnulo takové množství neznámých informací, přetěžko jsem ve své hlavě pátrala co o té či oné události vím. Od sžívání s krajinou, brát na zřetel 'nelidi' a 'beztělce' , prapůvodní kultury, démony a věštkyně, povátné háje a válka čarodějnic, kopce keltů, chaos. A chaos i v mé hlavě a zase se musím vracet zpět. Až o mnoho stránek dál se chytám, už se objevují zmínky o dění v České kotlině, o Přemyslovcích něco trochu jiného než je ve školních osnovách a pomalu doputujeme k zavádění křesťanství, husitské době a končíme začátkem 13.století. Konečně jem se dozvěděla jméno kardinála Guilana Cesariniho, který po porážce křižáků husity u Domažlic při útěku ztratil klobouk a jako památka je ve vesnici Kout na Šumavě postaven gloriot jménem Klobouk. Tam jsem osobně byla, tato drobnůstka v knize nebyla. Kdo má historii rád, počte si.

04.09.2018 5 z 5

Keď raz pochopíš Keď raz pochopíš Kristína Mišovičová

Překvapivě hezký příběh nejprve podváděné ženy; potom si ji ale skutečná láska našla. Krásné a barvitě popsané prostředí na jednom z malých ostrůvků Řecka. Knížka se velice pěkně četla, přes některé smutné pasáže, oddychovka.

31.08.2018 4 z 5

1848! - Rok hrdinů, milenců a zrádců 1848! - Rok hrdinů, milenců a zrádců Otomar Dvořák

Opravdu neblahý rok, kdy bylo prolito tolik nevinné krve. A můj oblíbený autor mě ani tentokrát nezklamal. Na příběhu mladičké Betty a studenta Jakuba nás provází historií toho roku, i důvěrněji seznamuje s osobami, které procházely českými dějinami. Hrabě Thun, F. Palacký, zavrhovaný Karel Sabina, prof. Barrande, věčný buřič Frič, snílek Bedřich Smetana, mladý student Hlávka, hošík Jan Neruda a Vojta Náprstek se svou obětavou maminkou. Konečný pád zákeřného Windischgrätze sice ukončil román, ale ne další snahy podmanit si naši malou českou kotlinu v následujících létech. Děkuji autorovi za další krásnou knihu.

26.08.2018 5 z 5

Ustlané na ružiach Ustlané na ružiach Nela Michalíková

Příběh, kdy se láska a dobrá vůle mladého manželství změní v domácí násilí. Osud zasáhne v době, kdy je manžel ve vězení, Regina musí vyslechnout urážky své hodně pobožné tchýně a navíc se dostaví poslední milenka zemřelého manžela s úředním převodem bytu do svého vlastnictví. A začíná kolotoč jednání kam s dvěma malými dětmi, hledání zaměstnání, ztrát mnoha iluzí o hraném přátelství a na druhé straně o přátelství skutečném a nezištné pomoci. Hezká pohodová kniha.

23.08.2018 4 z 5

Tajná manželka Tajná manželka Gill Paul

Hlavní je příběh lásky druhé carské dcery Taťány a carského důstojníka Dmitrije, která dospěje až k tajnému sňatku. Vše se odehrává v létech 1916 - 17, ta doba je popsána velice podrobně, hrozná bída obyvatelstva a na druhé straně neschopnost ve všech směrech cara i jeho manželky něco řešit. I děti nejsou obeznámeny se skutečností, i když nejstarší dcery pracují jako sestry v lazaretu. Držení neschopné a vyhladovělé armády končí povstáním, jak známe z dějin. Následuje krutá cesta carské rodiny až k jejímu tragickému konci. V románové podobě se zachrání Taťána a prožívá putování s českými legionáři a její cesta končí v okolí Brna. Dmitrij putuje Evropou, hledá manželku, v Německu se seznámí s židovskou dívkou Rosou, před Hitlerem utíkají do Ameriky. Tam pomalu stárne, ale osud je k oběma protagonistům milosrdný, ještě spolu prožijí kousek života. Hlavně k tomu napomohla pravnučka Kitty, která celý osud Dmitrie a Taťány rozpletla a v tomto románě nám jej převyprávěla. Děj celé knihy je velice bohatý, napsán velice poutavě, i překlad je kvalitní. Četla jsem ve slovenském jazyce a mohu jen doporučit.

20.08.2018 5 z 5

Petr Zenkl - Politik a člověk Petr Zenkl - Politik a člověk Martin Nekola

Díky autoru této knihy za precizní zpracování života tohoto politika, na kterého si dnes málokdo vzpomene a mnohým jeho jméno neřekne vůbec nic. Tolik toho pro svou vlast vykonal, ať v dobách mladé rodící se republiky, poté i v době po návratu z koncetračního tábora. Nejvíce sil jej stály roky kdy se musel vypořádávat s tvrdě nastupující garniturou komunistickou a všechno jeho snažení nakonec skončilo hořkým koncem a emigrací. Setkávala jsem se jak s jeho jménem, tak i s jmény dalšími už jako malá a s rodiči prožívala úpadek a posléze likvidaci ČSNS. Ale odkaz myšlenek je stále ve mně a předávám dál dceři i vnukovi. Za tuto knihu děkuji.

17.08.2018 5 z 5

Dívka, kterou nikdo nehledal Dívka, kterou nikdo nehledal Kristýna Pivodová

Svěžím jazykem napsaná útlá detektivka s nečekaným koncem. Příjemné počtení pro horké letní dny.

13.08.2018 3 z 5

Bosonohá princezná Bosonohá princezná Evelyn Durieux

Není to zamilovaný román, i když by titul k tomu sváděl. Je to autentická výpověď nejprve zamilované dívky až ke krutému vystřízlivění. Evelyn se narodila v rovníkové Africe, otcem byl Francouz, vyrůstala ještě s dalšími sourozenci, vzdělání se jí dostalo v různých penzionátech vedených jeptiškami a v lyceu. I přes otcovo varování se provdala za nejstaršího syna diktátora Středoafrické republiky, první čas byla okouzlena přepychem a možnostmi, jako členka panujícího rodu, poznat skoro celý svět a tím i představitele různých států. Postupujícím časem přišla únava ze všech oficialit, stala se matkou tří dětí a začala mít pocit že žije ve zlaté kleci, manžel si ji zcela podrobil, jak po psychické stránce, následovaly i tělesné tresty. Pro neúnosnost situace požádala po dlouhých dvanácti letech o rozvod a ještě další tři roky bojovala o své děti. Je to kniha velice poučná, i nás seznámí se soukromím vládnoucích rodů.

10.08.2018 4 z 5

Satanské moře Satanské moře Peter Benchley

Kdo má rád hodně až neskutečné dobrodružství, tak si počte. Já očekávala více směrování k záhadám Bermudského trojúhelníku, ale dočetla jsem.

08.08.2018 2 z 5

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

Velice čtivý příběh 'údajně padlých dívek' je prakticky obžalobou praktik katolické církve, která pod pláštíkem pomoci a napravováním nepravostí, vykořisťováním tvrdou prací a krutými trestmi dokazuje skutečnou lásku Boží. Všichni ti mají skutečně čisté srdce a čisté svědomí?

05.08.2018 5 z 5

Dom v Prahe Dom v Prahe Anna Nessy Perlberg

Ešte raz som si predstavila náš dom. Naveky ostane mojou súčasťou. Žila som v ňom síce len necelých desať rokov, no moje české korene tam ostanú zapustené na večné veky. Duch nášho domu ma doteraz sprevádza po všetkých cestách, schováva sa v mojom srdci, v mojich myšlienkach, presne tak isto, ako aj kúsok mňa ostane naveky medzi štyrmi stenami nášho domu v Prahe.
Tak končí vzpomínková kniha Anny Nessyové, která koncem třicátých let jako malé děvče emigrovala s rodiči do Ameriky. Musela se potýkat s posměšky ve škole pro špatnou výslovnost, chyběly jí kamarádky, ale ani osud rodičů nebyl ze začátku jednoduchý, ale měli kolem sebe spoustu přátel. Přestože se jedná o osud české rodiny, překvapuje mě, že kniha byla vydána ve slovenském jazyce a ve slovenském
nakladatelství. Myslím, že by potěšila i českého čtenáře.

03.08.2018 4 z 5

Bystřina zlomených srdcí Bystřina zlomených srdcí Jo - Ann Mapson

Čtyři ženy středního věku - čtyři různé příběhy. Phoebe zdědila zdědila květinovou farmu, ale brání se prodeji, aby tak krásná příroda nebyla zneužita pro průmyslovou výstavbu. Pomůže jí k tomu inzerát, kterým hledá pomocnice a zároveň spolubydlící do velikého domu. Jsou to ženy se kterými se život nemazlil a tak získává Ness a jejího koně Leroye, Nance s fenkou Vévodkyní a Beryl s papouškem Verdem. Sžívání je vcelku bezproblémové, někdy veselé, někdy smutnější, když vzpomenou na minulost. Nakonec se stanou důvěrnými přítelkyněmi, společným úsilím začne farma vzkvétat a prosperovat, i osudy jich samotných dojde spokojenosti i štěstí. V knize je spousta pasáží k zamyšlení a zapamatování. Ani jsem nečekala, že mě tolik tato kniha potěší.

31.07.2018 5 z 5

Dívka s vůní manga Dívka s vůní manga Viktorie Besó

Hezky napsaná kniha, oddechová. Ani toho sexu tam nebylo přehnaně, zajímavě a humorně popsané putování přímo neskutečnými dopravními prostředky po, pro nás zcela neznámých Filipínách, zanedbaném venkově, stravě někdy nechutné a někdy naopak příjemně chuťově překvapivé. Prostě trampoty obyčejného turisty. Proto si zaslouží čtyři hvězdičky, moc jsem se pobavila.

27.07.2018 4 z 5

A navždy mlčeti budeš A navždy mlčeti budeš Belva Plain

Podíváme se na osudy těch, kterým se podařilo získat azyl před hitlerovským řáděním. Dívka, židovka pouze po matce, romantická duše, nepraktická, zamilovaná a těhotná s milovaným Waltrem, synem z nacistické rodiny. Rodiče semlelo peklo vyhlazování a tak zůstává sama se svou starší adoptovanou sestrou. Praktický postoj v této situaci dokáže Lore postarat se o mladší Karlu a tak obě dívky , začínající pouze s málem a pomocí charitativní péče, se dokáží postavit osudu a nacházejí v malém americkém městečku nový domov. Jejich další osudy jsou barvité a román dokáže čtenáře plně zaujmout. Mně se velice líbil .

26.07.2018 5 z 5

Kniha ztrát a nálezů Kniha ztrát a nálezů Lucy Foley

Krásně popsaná romantická příroda Korsiky a v ní ukrytý, už starý, slavný malíř Tom, který do pozdního věku nemůže zapomenout na svou první lásku. A na druhé straně Alice, která sdílí stejný cit, ale oba, stále se míjející. Podíváme se do Paříže, Benátek, ale i do New Yorku, kde stále hledá staré stopy jejich vnučka Katy. S Alicí prožíváme ztrátu čerstvě narozené dcery, poté její objevení a sledování jejího osudu, pak i čtyřicátá léta v okupované Francii. Je to román o dvou vynikajících lidech se smutným osudem.

24.07.2018 4 z 5

Cena svobody - Život Angličanky v Praze Cena svobody - Život Angličanky v Praze Rosemary Kavan

Autobiografický román anglické dívky, která se provdá za Čecha Pavla Kavana a po válce se odstěhuje do Prahy. Až během všedních dnů se teprve ukazují jejich rozdílné povahy, Pavel sice pracuje v diplomatických službách, ale okamžitě vstupuje do KSČ a je úplně zahlcen budováním socialistických šťastných zítřků, že zcela přehlíží nedostatky na všech stranách. A pokud se něco nevede, nevraživost pocítí hlavně jeho mladá žena. Ta se velice těžko sžívá s poměry v nové vlasti a prubířským kamenem se stávají padesátá léta kdy padají hlavy nepohodlných, i Pavel uvízne v této síti a ač nevinen, (stejně jako ostatní), je odsouzen na 25 let žaláře. Nedostatek peněz, dvě malé a stále nemocné děti, práce v těžkém průmyslu a stálé sledování bezpečnostními orgány, to vše neprospívá jejímu zdraví. K tomu je zcela odříznuta od své rodiny v Anglii a v Praze má jen pár přátel, kteří jsou na tom jako ona. Pavel získá amnestii pro těžké onemocnění, ale ani kruté zacházení ve vězení ani nespravedlné odsouzení jej nepoučí a stále je věren Straně a vládě. Brzy umírá a Rosemary vychovává své dva syny, stále více v nedostatku než v dostatku. Přichází Pražské jaro a posléze vpád spřátelených vojsk v roce 1968, pomáhá synům a jejich přátelům v rozšiřování samizdatových tiskovin a těsně před volbami začátkem sedmdesátých let tajně přechází hranice a vrací se domů do Anglie, mezitím už je na ni v Praze vydán zatykač. U jejího manžela jsem nepochopila po jeho zkušenostech, neustálou naivitu.

20.07.2018 5 z 5

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

Mohu doporučit rodákům z Českého ráje, kteří se trochu zajímají o historii svého kraje. Je to lehce detektivní příběh a ukazuje nám, že i ve 14. století žily chytré ženy které měly t.zv. fištróna víc než jejich muži. Příjemné čtení.

17.07.2018 3 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Naprosto depresivní kniha, ale pravdivá. Mladá vdova se třemi dětmi, sice v dobré pracovní pozici, ale se šéfem, který nesnese pomyšlení že není středobodem světa, na druhé straně uštvaný doktor pohotovostní služby. A taky si mi znovu připoměl nepříjemný pach pařížského metra. Ti dva jako by se měli setkat, ale nikdy nevěř kartářce! Konec otevřený, opíši pár řádek z konce knihy. " Kdysi by možná bojoval. ale teď už ne. Přichází chvíle, kdy je cena příliš vysoká. Překračuje možnosti. Kdy je třeba hru vzdát, přijmout porážku. Přichází chvíle, kdy už nemůže klesnout hlouběji."( Možno použít i v ženském rodě.)

15.07.2018 3 z 5