bábuška bábuška komentáře u knih

Fešák kněz Fešák kněz Goffredo Parise

Kniha se mi dostala náhodně do ruky v nemocnici. Při některých úsecích jsem se celkem pobavila. Hlavními figurkami byli dva kamarádi Sergio a Cena, dále mladý farář don Gastone, na nějž je pořádán hon místních starých panen, sdružených ve fašistickém oddílu Víra a smělost, vedených Slečnou Neposkvrněnou. Směšnou figurkou je rytmistr v.v. Esposito se svými pěti dcerami. Děj se odehrává ve městě Vicenza v době vznikajícího fašismu.

06.04.2020 3 z 5

Tajemství konkubíny Tajemství konkubíny Kate Furnivall

Z důvodu že jsem pobývala v nemocnici, jsem přečetla až třetí část příběhu o osudu
pokračovatelky rodu. Zdála se mi trochu slabší, ale čtivá, ocitáme se v chaotických
situacích a poznáváme i život nechtěných osob v sovětském gulagu. I tato kniha je
svým způsobem poučná.

04.04.2020 4 z 5

Perla Petrohradu Perla Petrohradu Kate Furnivall

Přestože je to kniha viceméně historická, je napsána jazykem srozumitelným a byla jsem s ní velice spokojená. Krásně popisuje jak život movité šlechty, tak i opačnou stranu v naprosté chudobě žijící další poloviny obyvatel Petrohradu. Velice poučná kniha.

04.04.2020 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Přestože kniha obsáhlá, tak jsem se začetla a nemohla jsem se od ní odtrhnout. V posledním čase jsem přečetla povícero knih s podobnou tématikou, že jsem si chtěla dát oddych, ale neodolala jsem a opět po podobné sáhla. Rozhodně jsem nebyla zklamaná, přestože jsou popisované osudy víc než smutné; po utrpení mladinké židovky v nacistickém koncetráku se nevrací domů, ale její cesta vede až za polární kruh do gulagu Vorkuta. A zažívá tam také kruté chvilky, stejně jako předtím v koncetráku. Krásně napsaný příběh jednoho mladého života.

28.01.2020 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Krásně napsaná kniha, zmíněné skutečné události. Děj čtenáře zcela pohltí.

26.01.2020 5 z 5

Poslední léto Poslední léto Judith Kinghorn

Chvíli mi to trvalo, než jsem se začetla, očekávala jsem více o popisu průběhu války. Děj knihy se více zaobíral životem v movitých rodinách, o lpění na rodinné minulosti, postavení ve společnosti a majetku. Proto musí jíti stranou náklonnost Clarissy k Tomovi, protože on je pouze synem hospodyně. Uplyne mnoho roků než jejich láska dojde k naplnění. Druhá polovina knihy mi připadala dost sladká, ale četlo se to pěkně.

24.01.2020 3 z 5

Marlene Marlene Hanni Münzer

Myslela jsem si, že se v tomto druhém díle setkám se známými postavami, ale Deborah byla párkrát zmíněna jen okrajově, jinak děj knihy nás zavádí jak mezi partyzánské akce, tak i do dějů v koncentračním táboře, kde se setkáváme s hrůzami popisovaných mnohokrát i jinde. To, co se dělo pak po ukončení války na dobytém území, rovněž není příjemné čtení, válka semlela katy i oběti. Celkově se mi první díl knihy zdál zajímavější, nemohla jsem se nějak začíst, ale poctivě jsem dočetla.

21.01.2020 4 z 5

Vánoční pohlednice Vánoční pohlednice Dilly Court

Setkala jsem se s touto autorkou poprvé a byla jsem mile překvapena. Žádná těžká literatura, milé odpočinkové čtení s trochou tajemna odehrávající se v Londýně v roce 1862. Celkem věrně jsou popsány stavovské rozdíly mezi zbohtlickými rodinami a těmi, kteří jsou v jejich službách. Stejně tak lidí žijících na okraji společnosti v zatuchlých brlozích, bojujících o kus chleba. Je to vlastně příběh chudé dívky, jež ke štěstí přišla.

13.01.2020 4 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

Hodně drastické popisování období po roce 1956, hodně násilí jak na Kolymě, tak i mezi členy KGB, život člověka se stává bezcenný po "splnění úkolu". Rovněž popis maďarských událostí je plný násilí a krve; a tím vším prochází Lev s rodinou, která se nakonec spojí. Kniha hodně napínavá, snad víc než Dítě č.44.

08.01.2020 4 z 5

Severská rapsodie Severská rapsodie Jiří Hanibal

Příběh dosud málo známého období, kdy Smetana byl na počátku své největší slávy. Doma není nikdo prorokem, jak známo i u jiných umělců. Göteborg Smetana oslnil, v Praze živořil, k tomu tragický osud jeho rodiny a tajený cit pro Fröjdu Beneckovou, to příběh oživuje a dělá velice čtivým. Mohu jen pochválit.

30.12.2019 5 z 5

Opravdu jsem se pobavila, kniha je psána humorným tónem, i když autorka někdy zažívala krušné chvilky. Úřední šiml, doprava a j. je někdy možná horší než u nás doma. Přesvědčila jsem se o tom rovněž přímo v mé rodině. Krásné, odpočinkové čtení.

28.12.2019 3 z 5

Magický prsten Jindřichohradecka Magický prsten Jindřichohradecka Marie Holečková

Kdo má rád neporušenou přírodu a k tomu kousek tajemna, kdo se chce navrátit do rodného kraje, tomu vřele doporučuji.

24.12.2019 4 z 5

Zlaté náměstí Zlaté náměstí Cathy Kelly

Čtyři ženy různého věku, každá z jiného koutu světa, s jiným osobním problémem, se náhodně sejde v irském Dublinu. Pomalu se každá sžívá s novým pobytem na Zlatém náměstí, dochází k náhodným setkáváním a pomalým poznáváním osudu jedné s druhou. Každá z nich si nese svou bolístku, která pomalu ustupuje, snad je to společným sdílením, snad magickým vlivem tohoto romantickéko prostředí. Je to kniha o vzpomínkách a nových nadějí.

21.12.2019 4 z 5

Rodinné prokletí Rodinné prokletí Gina Mayer

Sága jednoho rodu z předminulého století v Německu. Žádný svazek nebyl šťastný, přetrvávala pověra o "Králi duchů". Bylo mi líto všech žen, které nedosáhly ani spokojenosti.

09.12.2019 4 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Slibovala jsem si od této knihy asi víc. Nina na mě působí nezrale, místy naivně. Až ztráta zaměstnání ji donutí udělat zásadní rozhodnutí, zkoupí knihy z rušených knihoven, koupí starou dodávku a vydá se na sever Skotska, kde je vítanou senzací, neboť i tam, v řídce obydleném kraji lidé rádi čtou. Nina je okouzlena okolní krajinou, čistým hvězdnatým nebem i severní polární září. S krajinou se sžívá, ale o knihách se toho nedozvíme mnoho. Alespoň já.

28.11.2019 3 z 5

Uzamčená minulost Uzamčená minulost Ella Carey

Hodně čtivý příběh, kdo má rád Francii a Paříž, užije si. Hlavní hrdinka Cat je zaskočena zprávou o dědictví v Paříži. A protože je hodně zvídavá, vydává se hledat dárce a ocitá se v předminulém století a na záčátku století minulého. Setkává se při hledání s různými zajímavými lidmi, projede různá místa ve Francii a její přímo detektivní práce končí úspěšně. Kniha je napínavá a má krásný přebal. Zaslouží si čtyři hvězdičky.

25.11.2019 4 z 5

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Šestnáctý červenec 1942 je den, kdy všichni pařížští Židé byli shromážděni na sportovním stadionu Vél' d'Hiv', aby odtud byli transportováni do koncentračních táborů ke konečné likvidaci. Černý den ve francouzské historii. Tam začíná příběh malé Sarah, krutý příběh jedné malé holčičky z mnoha, které potkal tento osud. Až po šedesáti letech pátrá po jejím osudu americká novinářka žijící v Paříži a zjišťuje, že i rodina do které se přivdala, je spjata jistým způsobem s lidmi, kteří tam před šedesáti roky žili. Ať se každý čtenář hlouběji ponoří do těchto zajímavých a jímavých stránek, stojí za to, si tuto knihu přečíst.

23.11.2019 5 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Trochu tajuplný příběh Lilly a Julie, sestry nebo matka a dcera? Kniha je napínavá až do rozuzlení na posledních stránkách. Nejprve nepochopitelné jdnání nábožensky zanícené matky, posléze utrpení dítěte prodaného do cirkusu. Za roky sžívání s tímto pro sebe uzavřeným světem, láska k němé trpící tváři slonice Pepper, končící tragicky. Julie se ocitá v tajemném starém sídle, kde hledá své kořeny, ale oheň vyčistí vše špatné, co se tam kdysi stalo. Stojí za přečtení.

19.11.2019 4 z 5

Autor k nám promlouvá hlasem ženy, která tolik miluje knihy, že si otevře malé knihkupectví.
Provází nás svými milovanými knihami a osobními postřehy, stejně tak se věnuje i svým zákazníkům a na oplátku se od nich dozvídá jejich názory. Tím získává spřátelené duše i nové přátele. Na mně od prvních řádek dýchá místy tak silné spříznění, že se musím hodně ovládat abych tu knihu tak "znectila" a nezačala si podtrhávat souznění s mnoha právě přečtenýmí uvedenými myšlenkami. Tolik mě ta kniha oslovila, že se Natálie stala mou duchovní přítelkyní a budu se s ní opětovně setkávat.

14.11.2019 5 z 5

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

Jako vždy jsem velice spokojená s pokračováním případů známé mordpaty. Tentokrát je začátek pozvolnější, Chosé odjíždí utajeně pátrat po střelci který těžce zranil jeho snoubenku a Burger se léčí z těžké choroby v nemocnici. Krauz a Hanzel utvoří novou dvojici, která se dá na vlastní pěst do pátrání po častých úmrtí v penzionu pro staré lidi. A tam se setkáváme s mnoha podvody ze strany personálu, obchodu s drogami, prostitucí, dokonce obchodu s těmi, kteří si zaplatí, aby ty stařečky, kteří už rodině překáží, usmrtili. Jako velice negativní je popsána rodina Markova, která je pro peníze udělat vše.

09.11.2019 5 z 5