bábuška bábuška komentáře u knih

Sophie Sophie Georgette Heyer

Vyloženě odpočinkový příběh, u kterého jsem se pěkně pobavila. Připomnělo mi to dívčí románky typu Svéhlavičky, Sextánky, Táni z naší oktávy a další. Ale podobnou literaturu rozhodně nechci odsuzovat, občas je třeba udělat si pohodovou chvilku. Zavítali jsme mezi anglickou šlechtu a poznali, že není vše zlato co se třpytí, ale ukázalo se, že i tehdy se použila zákeřnost a pomlouvačnost. Hlavně že vždy vyšla pravda najevo.

13.09.2020 3 z 5

Žena, kterou jsem byla Žena, kterou jsem byla Kerry Fisher

Mlčenlivé ženy se mi líbily víc, tento román vypráví o třech různých ženách, jejich různých osudech. Každá z nich má své tajemství, které si chrání, ovšem konec příběhu ukáže, že vlastně problémy každé z nich je spojí a stanou se báječnými přítelkyněmi. Stojí za to, si tuto knihu přečíst, vždyť každá z nás má svůj podobný příběh a tato kniha ukáže, že nestojí osamocená.

09.09.2020 4 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Na tuto zatím poslední Dánovku jsem se těšila a zklamaná jsem byla pouze z odchodu Edy Burgera. Tentokrát jde o rozplétání 'pavouka', kde jsou zapleteni soudci, prokurátoři i vyšší policejní důstojníci. Naši známí vyšetřovatelé jdou houževnatě po stopách a nestačí se divit, kdo všechno je v případu namočen. Sice se doberou pravdy, viníci jsou potrestání, ale bohužel, lidé jsou nepoučitelní.....a karavana jde dál......

04.09.2020 5 z 5

Záblesk něhy Záblesk něhy Jayne Ann Krentz

Snad každý má nějakého 'kostlivce ve skříni' , bohatší vrstvy zvlášť. Tak je tomu i v tomto příběhu, který je sice staršího vydání, ale stále velice čtivý. A pokud jde o dědictví, je těch starajících se, čím dál více, neštítí se pomluv, vyděračských dopisů, dokonce i o ukládání o život. Hlavní dědička Olivie má ale pohotového ochránce v Jasperu Sloanovi a společně se jim podaří rozplést zamotané klubko těch, kteří je ohrožují.

29.08.2020 3 z 5

...a naposled konvalinky ...a naposled konvalinky Jarmila Pospíšilová

Od této autorky kniha, která mi opravdu promluvila do srdce. Velice citlivě podaný příběh těžce nemocné staré ženy a její mladé neteře, vzpomínání na dávno odešlé členy rodiny, jejich osudy, tak jak šly roky, dobré i zlé, a nakonec smíření a tichý odchod mezi své bývalé milé. Čtenářům, kterým se už nachyluje věk, dodá četba poklid duše, těm mladým snad to, aby ctily ohleduplnost ke stáří a vědomí, že čas ukrajuje každému z nás.

23.08.2020 5 z 5

Šance na štěstí Šance na štěstí Kristan Higgins

Na americkou autorku velmi dobře napsaný příběh. Nejen hlavní hrdinky, ale i největší lásky jejího života Lucase, dále pak její vlastní rodiny i přátel a kamarádů. Collen je dobrá duše, která pomáhá nemocným v eldéence, osamělému psu o kterého nemá nikdo zájem, i kamarádkám které se trápí s neopětovanou láskou. Dodává vlastně energii všem kolem sebe, jen sama sobě nějak nedokáže pomoci. Nakonec návrat Lucase do jejich městečka zamíchá pověstnými kartami a láska obou hrdinů dospěje ke šťastnému konci. Velice dobrá oddychová kniha na prázdniny.

21.08.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Hodně depresivní příběh jedné rodiny-nerodiny.

15.08.2020 2 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Neznám ten kraj nijak podrobně, ale věřím tomu, že život tam byl před sto lety mnohem krušnější, než jinde. Během těch let procházíme s rodinou Barbory a jejími potomky žal nad ztrátou živitele rodiny i syna při důlním neštěstí, další tvrdé roky, posléze pak první světová válka, mnoho hladu a nakonec místo klidných mírových let krvavé rozbroje mezi Čechy a Poláky o území v tomto kraji. Tento děj byl pro mně velice překvapující. Krásně to vše vyslovuje paní autorka v Doslovu knihy. Kniha se mi velice, velice líbila.

14.08.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Už pár dnů přemýšlým o tom, co napsat o této útlé knize. Nehledě na to,že jsme se dosti podrobně dozvěděli spoustu mykologických podrobností, citový život hlavní hrdinky nám zůstává jaksi utajovaný, až posléze se dopracujeme k jádru věci. Nejdůležitější je kariérní postup otce, nevšímavost synů, protože jsou muži, nakonec se zcela záměrně zavřenýma očima zůstává matka. A nakonec nám zbyde malé vyplašené děvčátko, které vlastně neví, co se s ním děje, zneužívané a politováníhodné. Jak to nakonec dopadne? Prolomí nakonec svou pomyslnou zeď, nebo opět zkončí tam, odkud už jednou vyšla, nebo myslí na něco zcela jiného? Je to na volbě každého čtenáře jak sám o sobě o Sáře rozhodne.

10.08.2020 4 z 5

Mischling Mischling Affinity Konar

Tato kniha se nedá číst jako jiná beletrie. Četla jsem již více knih s podobnou tématikou,
ale tolik bolesti a žalu, týrání nevinných dětí pod rouškou "výzkumu" pod patronací
strýčka Doktora Mengeleho - vraha všech vrahů - nikdy nepotrestaného..... Příběh Perly
a Staši však osvobozením nekončí, rodné Polsko rozbité napadrť, zima, hlad, potulující
se lidé hledající části svých bývalých rodin, toto vše vypráví tato kniha a popisovaná bolest
zůstává i nadále v nás.

05.08.2020 5 z 5

Tajemství minulosti Tajemství minulosti Jayne Ann Krentz

V příběhu se ocitneme v Arizoně, žádná voda, jen poušť. Ale krásné a podivuhodné rudé kamenné útvary, překrásné západy slunce. I v jakoby pusté poušti žijí lidé, mají své osudy, budují hotely, města a městečka. Panuje tam i dávná nenávist, moc peněz, ale i začínající
láska Alexy a Johna Traska. Kniha je romantická i dobrodružná, čtivá.

22.07.2020 4 z 5

Rapsodie Rapsodie Judith Gould

Jsem sama překvapená, že mi tato kniha "unikla", vyšla v roce 2001. Tato autorka je výborná a tak mě ani tento román nezklamal. Příběh ruských židovských emigrantů, s malým nadaným chlapcem se v roce1979 ocitají v Tel Avivu, posléze V New Yorku, kde malý Michail pokračuje ve studiu hry na klavír. Fenomenální paměť a více než hudební nadání jej předurčují k vynikající kariéře. V dospělosti pak v něm bojují vášnivé city ke dvěma ženám, z nichž jedna se stane jeho manželkou, ale milenky se nevzdává, ta pak tragicky zahyne v Kambodži. V jedné z kapitol pak zavítáme i do Prahy, kterou Michail přirovnává k pohádkovému snu, koncertuje v Rudolfinu, objevuje krásy města, navštíví i pražské synagogy a starý židovský hřbitov. Tato kapitola mě mile dojala. Příběh je rozdělen do tří částí, v té první mi připadá, jako by autorka dělala reklamu všem proslulým módním domům a nejdražším restauracím jak ve Vídni, Londýně, Paříži. Věnuje se tomu, co si z našich protagonistů obuje i obleče, jaké značky má doplňky. To mě překvapilo. Jinak
příběh krásný, až na pár tiskových chyb na konci knihy.

15.07.2020 4 z 5

Mraveneček Mraveneček Marek Goliáš

Poměrně útlá kniha, kterou jsem přečetla během dne. Dvě třetiny knihy byly úsměvné, starý a nerudný vysokoškolský učitel, kontra mladí hoši mentálně postižení. Rozdíly smaže dobré srdce a pochopení.

13.07.2020 4 z 5

Všechno, co máme Všechno, co máme Kerry Lonsdale

Čtení o ztracené lásce, naději, hledání, to je vše co patří do odpočinkové četby na víkend nebo dovolenou. Je to první část trilogie, jestli seženu i další díly, docela ráda si je přečtu. Jsem prostě zvědavá.

12.07.2020 3 z 5

Volba Volba Jakub Trpiš

Nedá se rozpitvávat, místy mi kniha připadala i směšná, chvílemi si hrála na sci-fi. Tajný spolek který chce zachránit svět, divoké sny, to vše smíchané dohromady, jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Bestseller to rozhodně není.

10.07.2020

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Připadá mi, že Marie je pouze průvodkyní děje autorova románu. Jiří Hájíček miluje svůj rodný kraj, děj zasadil do Českého Krumlova, provedl nás svým milovaným městem, ale zázoveň neopoměl zavést nás mezi obyvatele obyčejné vesnice, která žije ve vzpomínkách na minulost. Vykresluje proměňujíci se přírodu během roku tak podrobně, skládá slovo ke slovu, jakoby tkal krajku. Smutná část je o pomalém odcházení nemocných starých rodičů od svých potomků. Už název knihy mi napověděl, že bude i zmínka o jindřichohradeckém rumu, kdysi slavné Schulzově výrobně, což jsem se dočetla až ke konci knihy. Mohu čtenářům jen doporučit.

03.07.2020 5 z 5

Spálená křídla Spálená křídla Karla Kubíková

Krásně a čtivě napsaná kniha, hodně mi připomíná moje dětství, ovšem prožité až za druhé světové války. Jenom je mi líto dcerek ,ke kterým Anděla necítila tolik lásky, které dětská dušička potřebuje. Ta se dostavila až u poslední dcery Marty, pravděpodobně kdy už Anděla dozrála býti matkou. U té také prožívá své poslední roky a vzpomíná na prošlý čas. Také mě bylo v první části knihy zajímavé čtení o osudu její maminky Marie, která měla hodně krušný život. Kniha byla hodně čtivá, jeden večer jsem četla dlouho, druhý den ráno jsem dočetla. Vzpomínkové knihy mám ráda, zvlášť když jsou psané srdcem.

01.07.2020 5 z 5

Přítel z domova Přítel z domova Veronika Doskočilová

(SPOILER) Náhodně koupená kniha od dosud neznámé mladé autorky mě zaujala od první stránky.
Snad proto, že jsem ve stejném věku jako protagonisté, stále dobře naladěný Paul a stále
mrzutý Geoge. Oba se ocitli v domově důchodců a každý z nich snáší ten pobyt jinak.
Paul je spokojený, ke každému přátelský, Georg naopak je stále mrzutý, cítí se svou rodinou odepsán.
Až náhlá Paulova smrt jím otřese a začne uvažovat o Paulově minulém životě, zvláště když
se mu dostanou do ruky jeho zápisky. Přímo zaníceně začíná sledovat Paulův osud, setkává
se s lidmi, ktří ho znali, nebo o něm někdy slyšeli, až se mu podaří, na sklonku svého vlastního života, složit celý Paulův zajímavý a velice plodný život. Je to kniha, která mě skutečně vzala za srdce. Mohu vřele doporučit starším čtenářům.

29.06.2020 5 z 5

Kočka myši nenechá Kočka myši nenechá Marie Rejfová

Tentokrát náplň příběhu byl více detektivní, ale stejně mi styl psaní připomíná
Fan Vavřincovou.

26.06.2020 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Vzpomínání na skutečné sedlačení, později o smutku při navracení vyžilé půdy. Ani jednání mezi tehdejšími obyvateli malé vesnice s těmi dnešními není jiné. Jen podmínky se trochu změnily.

25.06.2020 2 z 5