babystar babystar komentáře u knih

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

Sága o obyvatelích jednoho domu v lázních Wiesbaden s kavárnou U Anděla. Je to příběh čtivý, místy napínavý i romantický, jen já bohužel nemám pochopení pro "chudáky" Němce, kteří trpěli za II. světové války nálety a po válce hladem v americké okupační zóně. Jako německý pohled na tehdejší svět mi to zatím stačilo.

08.05.2021 4 z 5

Láska až za hrob Láska až za hrob Petr Heteša

To snad ani nebylo sci-fi, ale napínavá detektivka z blízké budoucnosti (nedej bože z pandemické současnosti) o honbě na člověka, který(á) neví PROČ !?! Bylo to i o tom, že láska hory přenáší, ale může je i bořit. Pro mne to bylo tak napínavé, že jsem obětovala spánek, jen abych zjistila, jak to dopadne. Myslím, že jsem v panu Hetešovi objevila dalšího autora, který mi stojí za přečtení.

04.05.2021 5 z 5

Infico Infico Petr Heteša

Suprová sci-fi. Napínavá od začátku do konce. Snaha o záchranu života je okořeněna problémy muže v dívčím těle. Doufám, že to, co potkalo hlavního hrdinu, zůstane i v budoucnu jen výplodem lidské fantazie. Autorovy knihy se mi líbí stále víc a už mám nachystány další. Snad mne nezklame.

01.05.2021 5 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Ke knize jsem se dostala náhodou a zaujala mne svým názvem. Musela jsem si ale zvyknout na spoustu těžko zapamatovatelných jmen, na to, že hlavní hrdinka mluví jak "dlaždič" (omlouvám se všem dlaždičům) a že je děj prošpikován pikantními sexuálními příběhy. Jinak to pro mne byla četba napínavá až hororová o nebezpečí umělé inteligence, která se vymkla kontrole a o proradnosti všech "papalášů" celého světa i vesmíru.

24.04.2021 4 z 5

Inspektor s velkým mozkem Inspektor s velkým mozkem František Niedl

Detektivní příběh o tom, jak veškeré zlo bylo potrestáno. Tentokrát to je úplně jiný Prévit. Jako inspektor briskně vyřeší tři případy a nakonec i potrestá rozkrádače humanitární pomoci pro Afriku. Je zde spousta reálií ze současného New Yorku a okolí (včetně rabování a napadání policie) a jsou řešeny nejen vraždy, žhářství a rozkrádačky, ale i otázky rasizmu a korupce. Jen humoru je zde poskrovnu.

10.04.2021 4 z 5

Královská štvanice Královská štvanice Jan Bauer

Příběh o vyšetřování vraždy na královském honu mi opět místy připadal jako parodie, částečně jako cestopis po středověkých hradech a tvrzích jižních Čech a jako průvodce po životě v nich. Autor si opět vzal za základ skutečné historické události (svatbu Petra z Rožmberka) a bílá místa historie vyplnil podle své fantazie. Jeho hrdinové si občas "nevidí do huby" a určitě se nechovají podle představ o našich ctihodných předcích. Lidé jsou totiž stále stejní, blbost kvete v každém věku a žárlivost někdy i zabíjí.

07.04.2021 4 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

"Hořkobolné" příběhy o vztazích mužů k ženám, z nichž musí novodobým feministkám vstávat vlasy na hlavě. Poprvé jsem některé z nich četla na střední škole v 60. letech a děsně jsem se bavila. Teď mi z nich bylo spíše smutno. Prostě - hry lásky šálivé...

12.03.2021 4 z 5

Pán hor 1 Pán hor 1 Hana Marie Körnerová (p)

Romantický příběh pro ženy. Představte si, že vezmete jednoduchý, předvídatelný děj, spoustu nehynoucí lásky, špetku charismatických šlechticů a krásných šlechtičen, trochu francouzské a italské historie z přelomu 18. a 19. stol.. To vše zamícháte, protřepete a máte místy nudný román pro línou dobu karantény.

11.03.2021 3 z 5

Přízrak s otisky prstů Přízrak s otisky prstů Václav Švarc

Příběh o pátrání po vrahovi stopařek. Místy nudný, místy napínavý, zaměřený na podrobnější popis práce kriminalistů.

27.02.2021 3 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Detektivka z prostředí tvorby televizního seriálu na téma: "Kdo seje vítr, sklízí bouři!". Jedná se sice o vyšetřování dvou vražd, ale jde opět spíše o psychologickou sondu do lidských povah poznamenaných osudem.

22.02.2021 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Příběh, v němž nalezení dopisů v opuštěném domě pomůže uzavřít příběh lásky z válečného Londýna a zároveň změní život dvou současných mladých lidí, kteří získají nejen lásku, ale i změní svůj postoj k životu. Je to svým způsobem tragický příběh se šťastným koncem, který člověka dožene až k slzám. Jako audiokniha výborně namluveno.

19.02.2021 5 z 5

Četnické čtyřlístky Četnické čtyřlístky Michal Dlouhý

Kniha je spíš literaturou faktu, než krimi. Autor nás seznamuje s předpisy, podle kterých fungovalo četnictvo. Jednotlivé předpisy doplnil vždy čtyřmi příběhy a vše doložil dobovými fotografiemi. Četníci to fakt neměli lehké, žili v kasárnách, o možnost sňatku museli žádat své nadřízené, ověšení těžkou výzbrojí jako vánoční stromeček se museli honit za zloději, podvodníky i pytláky. Celý jejich život služební i soukromý byl nějak svázán předpisy. Zajímavé byly ty týkající se potulných cikánů i dobré pověsti četnictva.

16.02.2021 3 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Na tento díl jsem se fakt hrozně těšila, ale asi jsem neměla tu správnou náladu. Asi v něm bylo na mě příliš "smilstva" a "sodomie" i nelogičností. Minulé díly mi přišly zajímavější a uvěřitelnější.

16.02.2021 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Příběh o deformovaných vztazích v jedné rodině, do nichž zasáhly i dějinné události druhé pol. 20. stol. Děj se odvíjí jako prolínání osudů otce a dcery. Jejich vztah byl docela problematický. Otec se nedovedl vyrovnat s rodinnou tragédií a dcera se cítila nechtěná. Z pohledu dcery bych musela otce nenávidět. Po poznání otcova života bych mu musela odpustit a někdy i litovat.

29.01.2021 4 z 5

Doktore, fofrem, jde o život! Doktore, fofrem, jde o život! Patrick Taylor

Poklidný obrázek z venkova v Severním Irsku. Děj se odehrává asi v r. 1964. To je doba, kterou si už dobře pamatuji, proto mne zarazily některé rozdíly ze života u nás a v Severním Irsku. Patricie se musela obhajovat za to, že studuje vysokou školu (kolem mne bylo už tehdy plno vysokoškolaček), Julie měla problémy s potratem (u nás byl potrat povolen, i když ho musela schvalovat komise), rodilo se doma (u nás byly domácí porody snad jen tehdy, když se nestihlo dojet do porodnice). Že u nás nebyly chudinské čtvrti, nezaměstnaní a utrápené matky osmi dětí se skvrnami na nohou od zimy a topení dřevem v krbech, je jasné. Asi jsme měly zkreslené představy o životě na "západě".

29.01.2021 4 z 5

Emil Běžec 00:10 Emil Běžec 00:10 Pavel Kosatík

Poslouchala jsem jako audio, kde byla četba proložena autentickými ukázkami z rozhovorů s Emilem i Danou Zátopkovými. Jejich život znám z jejich vlastních vzpomínek, které jsem četla jako dítě, protože jsem z generace, která Zátopka milovala. Nelíbily se mi autorovy vývody o politických názorech pana Zátopka. Člověk, který neprožil ani rok 1948, ani 1968, by neměl posuzovat a ani odsuzovat chování lidí v tehdejší době, protože ví houby o tom, na základě jakých životních zkušeností tak jednali. Hoď kamenem, kdo jsi bez viny!

22.01.2021

Polibek v New Yorku Polibek v New Yorku Catherine Rider

Milý dívčí románek, v němž se seznámíme se štědrovečerním New Yorkem a dozvíme se "jak zapomenout na svého expartnera v deseti snadných krocích". Už dlouho nejsem cílová skupina, ale nebylo to tak špatné, až na ten závěr v duchu Hollywoodu. Ale nakonec, proč ne!?

21.01.2021 4 z 5

Vražda nepočestné panny Vražda nepočestné panny Martina Novotná

Historická detektivka z konce 13. stol., v níž řádí lapkové i vraždící maniak a dva uprchlíci najdou domov na hradě Cornštejně. Vilém mi připadal poněkud praštěný. Buď brečel, nebo se vztekal a pak se omlouval. Jakub byl naopak docela sympaťák, rozvážný, dobrý pozorovatel, který nakonec odhalil zločince. I když jsem vraha vyhmátla docela brzy, byla jsem zvědavá, jakým způsobem bude odhalen. Historická vsuvka: Hrad Cornštejn existuje, i když byl postaven až za Jana Lucemburského na začátku 14. stol. Je to prý nejromantičtější místo na jižní Moravě.

21.01.2021 4 z 5

Starosti korunovaných (hlav) Starosti korunovaných (hlav) Miloslav Švandrlík

Epizoda ze života Václava II., který se bál bouřek a koček. Příběh o řádění bandy Jiřího z Kopidlna v době vlády slabého krále Vladislava Jagellonského. Vyprávění o podivném konci slavného vojevůdce Albrechta Valdštejna v době Ferdinanda II. Tři příběhy, které nepostrádají humor, ale zařadila bych je mezi knihy historické. Této knize jsem se dlouho vyhýbala, protože M. Švandrlíka mám zařazeného jako autora humoristických knih a historické téma nebudilo důvěru. Musím uznat, že jsem se mýlila. Tato knížka opravdu stojí za přečtení.

17.01.2021

Na statku a v chaloupce (1 povídka) Na statku a v chaloupce (1 povídka) Vítězslav Hálek

Příběh o tom, jak zlý člověk může ublížit všem kolem sebe, a přesto se štěstí nedobere. Lépe je v chaloupce, kde panuje láska, než na statku, kde je jen zloba a poušť. Psáno poněkud už archaickým a rozvláčným jazykem. Byla to kniha z mého mládí, ke které jsem se ráda vrátila.

17.01.2021 4 z 5