BloodyXmas komentáře u knih
Obcas zastarale, ale neni se cemu divit po 30 letech vyvoje fototechniky. Ten, kdo stale rad foti a vyvolava klasicke fotky si v knizce stale najde svoje. Za me byla nejlepsi cast venovana fejetonum o fotografii, detektivkam nebo beznym postrehum, ktere jsou univerzalni at uz fotite na film nebo na sd kartu. 3.5*
Casto jsem fandil, aby prece jen se alespon jeden z kluku dozil konce valky. Bohuzel valka a tato kniha je neuprosna. Ve svetle toho, co byli tihle kluci ochotni podstoupit je mi jeste vic zle z toho jak se k nim pak v jejich vlasti zachovali.
Nebylo to tak zlé. Akorát vzhledem k tomu, že město Cardiff znám, tak pro mne bylo trochu složité si představit drogové podsvětí z knížky. Ale odehrávat se to např. v Berlíně, tak s tím nemám pravděpodobně žádný problém. Ale neříkám, že v Cardiffu podobná drogově mafiánská scéna nefunguje a neexistuje, proto se tomu taky říká podsvětí. Některé povídky byly lepší, některé slabší. Osobně se mi nejvíc líbila povídka o pirátském rádiu a vyhození mostu do povětří. Celkově hodnotím 3-4/5.
Kniha o lásce Robbieho a Emily, která ovšem není tak idilická jak se může na první pohled zdát. Děj je vyprávěn proti běhu času. První kapitoly jsou z roku 2016, druhá část z roku 1990, třetí z roku 1976, 1972 a nakonec z roku 1962. S postupujícími stránkami se dovídáme nejen o společné lásce dvou lidí, jejich starostech a radostech, ale také postupně odhalujeme tajemství, které mezi nimi je a o kterém téměř nikdo neví.
Z počátku jseom si říkal, že vyprávět příběh tímto způsobem je dobrý a zajímavý nápad, ale má to svá proti. Z mého pohledu moc nefunguje budování napětí. Postavy, které poznáváme v určitých částech z příběhu rychle mizí a tím, že jsem věděl jak bude celý příběh pokračovat, tak mi bylo v určitých částech knihy v podstatě jedno jakým způsobem se k situaci dospěje. Občas je taky vidět snaha budovat napětí uměle. Jako například: "Říkal pravdu, ale ne úplně celou..." atp. Osobně jsem si tipnul někdy v první třetině knížky jak to celé dopadne a trefil jsem se. Na druhou stranu v knížce jsou i kapitoly, které fungují dobře. Například druhá část kdy Robbie potkává svého ztraceného syna byla asi nejlepší z celé knížky. Celkově knihu hodnotím jako mírně lepší průměr.
Přečetl jsem tuto knihu v originále na jaře. Těžko tedy můžu hodnotit český překlad. Knížku jsem si původně vybral hlavně kvůli vtipnému názvu a trochu jsem tušil, že jako bezdětný nebudu přímo cílová skupina autorky. Jak to tak bývá, když nic nečekáte, může vás kniha nakonec jen překvapit a to se mi u Why mummy drinks stalo. Nejenom, že je to celé napsané s nadhledem a čte se to velmi dobře, ale také se kniha zaobírá problémy (nejen) rodičovství v době Facebooku a sociálních sítí, kdy se snažíme působit na ostatní jako dokonalí, ale přitom sami víme, že to tak není a zároveň věříme druhým jejich obraz na sítích. Z toho má pak nemalá část z nás pocit, že svůj život žijeme špatně a jen na půl plynu. Další plus, který se musí knížce přičíst je, že trochu poodhaluje myšlení a chování nižší střední třídy v Anglii. Sami tak zjistíme, že i v západním světě mají všichni nejen dobré, ale i špatné vlastnosti stejně jako my a že se jako Češi nemusíme za nic stydět. Samozřejmě kniha není horkým kandidátem na Nobelovu cenu nebo jakoukoliv jinou literní cenu. Ovšem jako oddychovka na dlouhé večery zaručeně pobaví.
Vlastně by to mohla být dobrá detektivka o tom jak novinář/detektiv odhaluje jak kdosi mocný přišel k penězům a vlivu. Z Babiše by mohl být takový klasický záporák z Jamese Bonda, který sedí v otočné židli a hladí kočku. Horší na tom je, že je to knížka o reálné postavě, která určuje dění posledních několik let otevřeně a mnohem více let skrytě. Naštěstí ale Babiš nemá ambice ovládnout celý svět. Stačí mu jen naše republika. Ale i tak by mohl James Bond přijít a něco s tím udělat.
Kniha je psaná zajímavým způsobem a čte se lehce. Autor popisuje jak rozkrýval jednotlivé kauzy kolem Babiše v čase, takže se nejedná o typický životopis, ale spíš o reportáž. Jediné, co bych knize vytknul je, že jsou po ní občas špatné sny. To ovšem není vina autora, ale Babiše samotného.
Kniha je psaná čtivě a s jejími závěry se dá naprostou souhlasit. Autor nezabředává do matematických vysvětlení jednotlivých problémů. Z toho pohledu jde spíš o knihu esejů než populárně naučnou knihu. Černá labuť mě bavila o málo víc, ale i tak hodnotím 4/5.
Zajímavá kniha plná nejrůznějších obrazů, ve kterých jsem se občas ztrácel. Ke knize nelze přistupovat jako k běžné beletrii, ale spíš si užívat a nechat se unášet jednotlivými vizemi autora. Sám Burroughs řekl o knize: „Myslím, že sny jsou životně důležitou cestou k našemu možnému biologickému a duchovnímu osudu. Snové podmínky se často přibližují podmínkám v kosmu. O tom je kniha Západní země.“ a jako ke snům jsem k jednotlivým epizodám knihy přistupoval.
Zajímavá kniha o začátcích beat generation.