Boby17 Boby17 komentáře u knih

Spad Spad František Kotleta (p)

Ponurá knížka, kde akci střídá ještě drsnější akce. Spad má prostě spád. Čtenářsky dobré, ale jenom doufám, že se nikdo z nás takové doby nedožije. Přece jen tenhle svět je plný vymaštěných magorů a různorodých fanatiků. Tak si držme palce, ať zůstaneme jen v rovině literární. Za plnou spokojenost dávám plný počet *.

23.06.2020 5 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Super sci-fi z poměrně málo vzdálené budoucnosti popisuje soupeření USA s Čínou o zisk nových technologií od mimozemšťanů. Knížka je velmi čtivá a udržela mě v příjemném očekávání dalšího vývoje událostí od začátku až do konce. Lstiví Asiati se v příznivém světle neukázali, ale pravda a láska nakonec zvítězila nad lží a nenávistí. Spokojenost vyjadřuji všemi hvězdami.

14.11.2019 5 z 5

Nevěsta Kristova Nevěsta Kristova Vlastimil Vondruška

Musím říci, že tento příběh Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníků po dlouhé době dosáhl úrovně, kterou tak nějak pravidelně očekávám (a v mnoha předešlých dílech jsem byl zklamán). Děj je zasazen do atraktivního prostředí Teplicko-adršpašských skal, nebyl překombinovaný, jména a rodové vazby byly přehledné, zápletka uvěřitelná, napětí až konce a v závěru bylo vše do důsledku vyřešeno. Takže vůbec nemusím přemýšlet, jak knížku ohodnotit - dávám všechny hvězdy.

29.08.2024 5 z 5

Baron Trenck: Až na hranici pekel Baron Trenck: Až na hranici pekel František Niedl

Dnes jsem jako doprovod strávil od rána až téměř do večera ve špitále a pandur baron Trenck mi naštěstí dělal společnost. Tak jsem to naše zdravotnictví přežil. První kniha z trilogie byla opravdu zajímavá a to byl teprve úvod do tereziánských válek. Dávám všechny hvězdy a těším se na pokračování příběhu.

16.05.2024 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Praha v době před zbouráním židovského ghetta, Praha těsně před bitvou u Hradce Králové (a chvíli po ní), Praha gurmánská, Praha mystická, Praha necudně košilatá a lautr vůbec nic neskrývající, Praha skoro 50 let před tím, než Adéla ještě nevečeřela. Toho všeho se mi dostalo měrou vrchovatou. Průvodcem mi byl labužník života komisař Durman, ač mladík, přesto s rozsáhlými zkušenostmi. Ponechám bokem své povrchně přízemní a šťouravé materialistické otázky, protože autorovi šlo o tu mistrně popsanou fantazijní atmosféru ducha c.k. (ještě ne c. a k.) mocnářství. Hodnotím za pět.

02.05.2024 5 z 5

Hrobník a dívka Hrobník a dívka Oliver Pötzsch

Druhý díl podržel vysoko nastavenou laťku nové série a rozvinul nejen osobní vztahy hlavních postav, ale i profesní růst inspektora Lea von Herzfeldta. Souběžně vyšetřované případy se prolínají a policistův život visí na pověstném vlásku. Víc neprozradím. Přečtěte si oba dosud vydané díly v chronologickém pořadí a posuďte sami. Já dávám všechny hvězdy a těším se na pokračování.

16.10.2023 5 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Další pokračování příběhu Ondřeje z Rohatce jsem si užíval od začátku až do konce. Prosazování práva ve vlasti a bojová tažení v cizině, včetně pro nás smutné bitvy u Kresčaku, tak by se dal lakonicky shrnout děj knihy. Předpokládám, že pan Niedl už pracuje na pokračování, tak mu držím palce a už se těším na další příjemné chvíle strávené s čtečkou v ruce.

09.05.2023 5 z 5

Katova dcera a prokletí moru Katova dcera a prokletí moru Oliver Pötzsch

Co lze napsat po osmém dílu tak, aby se člověk neopakoval? Za mě asi nic. Prostě opět perfektní historická detektivka, která mě hned vtáhla do děje. Rodina Kuislů mírně zestárla a měla své vnitřní problémy. V kritických chvílích se však opět semkla a společně čelila smrtelným nástrahám. A to jak důvtipem, tak i hrubou silou. Doufám, že pan Pötzsch svým věrným čtenářům brzy předloží další pokračování. A abych ho na dálku povzbudil, tak dávám zcela zasloužených pět hvězd.
P.S. Velice mě pobavilo, že svatá Corona byla uctívána jako ochránkyně proti moru.
A taky se mi už dlouho nestalo, že bych se tak začetl, až bych přejel zastávku MHD :-)

23.11.2021 5 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Dobrá oddechovka, pro mě s trošku pohádkovým dějem a koncem. Ale nakonec, proč ne? Alespoň v knížkách vítězí ti správní. V textu bylo pár narážek na otravu bývalého ruského agenta Skripala a tyhle pasáže byly obvzláště zajímavé s přihlédnutím k tomu, co se teď děje u nás s případem Vrbětice a kolem vzájemného vypovídání členů ruské a naší ambasády. Absolutní pecka jako Boží pěst, Vyjednavač nebo Ikona to není, ale z mého pohledu ani žádný propadák. Dávám tři a půl hvězdy, takže zaokrouhluji na čtyři celé.
A přidávám jeden pěkný citát:
Zamýšlela se stát příští paní Williamsovou a bylo jasné, že proti pohledné ženě, pevně rozhodnuté, vypadá těžká raketová střela Exocet vždycky jako špatně navržená rachejtle.

22.04.2021 4 z 5

Zapadlí vlastenci Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais

Když byla knížka povinnou literaturou na gymplu, tak mě nějak minula, stejně jako mnoho jiných přikázaných. No, po mnoha letech jsem to napravil a během pár dní ji přelousknul. Četla se dobře, ale chvílemi jsem vůbec nerozuměl, co bylo v době vydání v roce 1893 myšleno. Zejména při popisu oblečení a obutí jsem byl zcela ztracen. A také při různých úslovích a příměrech, např.: "Hlavu měla stranou a dívala se jako kvíčala na roháč." To teda fakt nevím, co si mám představit. Také přechodníků byla v textu přehršel. Přes všechny tyto drobné výhrady děj byl svižný a neškobrtal. Možná byl i trochu naivní, ale bylo to milé, avšak při popisu života těch nejchudších z chudých také nutící k zamyšlení. Dávám čtyři a půl hvězdy, tak to zaokrouhluji na plný počet.

01.11.2020 5 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Nálepka na obalu hlásá řízná krimi z Prahy a podle mého soudu je pravdivá. Vůbec jsem se nenudil a raz dva jsem byl na konci. Za povedený příběh dávám 4,5 hvězdy, takže zaokrouhluji na pět celých.

21.01.2020 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Ani pokračování příběhu města a hokejového klubu Medvědína se sousedním městem a HC Hed se mi nečetlo lehce. Bylo ale opět perfektně napsané. A také byly dokonale rozkryty kroky populistického politika Richarda Thea, který dokázal pro svůj prospěch rozdmýchat nejtemnější vlastnosti zúčastněných. Jednoduchá hesla jsou vždy líbivá. Bohužel takovou knížku si patrně nepřečtou ti, kterým by mohla pomoci otevřít oči. Dávám všechny hvězdy a brzy se pustím do posledního dílu trilogie.

16.01.2024 5 z 5

Tmavá studnice Tmavá studnice Jaroslav Velinský

První setkání s Otou Finkem se mi líbilo. Mladý soustružník se na konci padesátých let dvakrát zaplete do vyšetřování vražd, poprvé s dozvuky událostí v Protektorátu, podruhé v důsledku žárlivosti. Velice barvitě byla vykreslena dobová situace v továrně i ve společnosti obecně. Bohužel některým pojmům, zejména v oblasti módy a obouvání jsem už neporozuměl, např. jaké boty byly tatranky. Každopádně čtení vůbec nelituji a časem si rád přečtu nějaké pokračování. Také mě zajímá, kam se pohne osobní život detektiva - amatéra.

19.04.2023 4 z 5

Suďte spravedlivě Suďte spravedlivě Emma Riedová

Doufám, že je to začátek nové série, protože knížka se mi velmi líbila a bylo by škoda nevyužít takový potenciál. Notář Petr a jeho pomocník Jakub jsou hodně nesourodou dvojicí a přesto se velmi dobře doplňují. Také vedlejší linka s Kornelií byla zajímavá. Při tom jsem si uvědomil, jak náboženství a jeho dogmata ovlivňovaly každodenní život společnosti. Dnešní ochránci lidských práv by asi rychle pohořeli (možná i doslovně). Dávám všechny hvězdy a těším se na pokračování.

20.10.2022 5 z 5

Zátoka smutku Zátoka smutku Chris Ould

Knížka se mi líbila víc než první díl. Chvílemi jsem si zřetelně uvědomoval, jak spojení trajekty mezi jednotlivými ostrovy přímo ovlivňuje chod celé společnosti a tedy i akceschopnost policie. Až do konce to bylo zajímavé, zvláště, když vyšetřování zločinu bylo v konfliktu se zájmy tajné služby. Dávám všechny hvězdy a plynule přecházím na poslední díl.

24.02.2022 5 z 5

Infico Infico Petr Heteša

Tak jsem objevil nového zajímavého autora. Příběh Infico byl nejen plný akce a napětí, ale zároveň i zábavný. Úplně jsem si představoval filmovou verzi, ale musel by ji dělat Hollywood, protože akční filmy my tak nějak neumíme. Za plnou spokojenost dávám všechny hvězdy. A taky chválím moc pěknou obálku.

13.05.2021 5 z 5

Inspektor s velkým mozkem Inspektor s velkým mozkem František Niedl

Poslední příběh detektivá Prévita, psaný s laskavým nadhledem, mě opět velice pobavil. Škoda, že série už končí. Nepochybuji ale o tom, že pan Niedl své věrné čtenáře nenechá dlouho na holičkách. Dávám všechny hvězdy a netrpělivě vyhlížím další munici do čtečky.

26.04.2021 5 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

Wow, to tedy byla zběsilá jízda! Hnědokošiláči SA se roztahují po ulicích Berlína a nový Gereonův kolega není tím, čím se zdá být. Do toho americký občan s nevalnou pověstí a partnerské problémy na pokračování. Bichle má sice 640 stran, ale oči po stránkách jenom letěly a než jsem se nadál, byl jsem na konci. Za skvělý čtenářský zážitek dávám 5 hvězd a těším se na pokračování.

30.03.2021 5 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Zajímavé čtení na téma zrada, zločin, odcizení, výčitky svědomí, strach, odhodlání, zpověď a smíření. Tyto všechny situace, nálady a hnutí mysli prodělal hlavní hrdina v době protektorátu Čechy a Morava. Ale ani soudruh odbojář z toho nevyšel s čistým štítem, byť byl uvědomělý a splachovací. O působení květnových rudých gard si myslím své a popisovaný závěr mě v negativním náhledu ještě utvrdil. Zajímavé je, že prak byla nejen zbraň, která dala název knížce, ale i novinářská zkratka hlavního hrdiny příběhu. Dávám 4,4 hvězdy, ale možná to časem ještě přehodnotím o trošku výš (na pět). Zatím tedy zaokrouhleně čtyři. A pochvala za moc pěknou obálku.

18.06.2020 4 z 5

Plaváček Plaváček Martin Goffa

Super rychlovka mého oblíbeného autora. Knížka čtenáře vcucne a zanedlouho, neboť nejde odložit, ho na konci vyplivne. A konec je realistický, jak už to tak v naší demokratické republice bývá. Pět hvězd a to bez diskuse.

04.08.2019 5 z 5