Bubo19 Bubo19 komentáře u knih

Otčina Otčina Robert Harris

Detektivní příběh z Berlína v roce 1964 jen s tím zásadním rozdílem, že Německo válku vyhrálo, to mě zaujalo. Vlastně nevím, co jsem od knihy čekala, ale myslím, že autor atmosféru vystihl přesně, na jedné straně fanatismus, na druhé skepse, u moci ti, kteří u ní byli i za války a k dosažení svého cíle se neštítí vůbec ničeho, podle toho taky situace v Německu vypadá.
Zápletka je dobře promyšlená ze všech stran a pro mě bylo plus, že hlavní hrdina není zrovna příznivcem režimu. Na začátku jsem s knihou trošku bojovala, ale pak se příběh rozjel a nešlo přestat číst.

13.07.2020 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Knihu jsem se rozhodla číst, protože mi téma připomnělo oblíbenou Agathu Christie. Příběh naprosto splnil mé očekávání, napínavý děj, ale ne přehnaně hororový, logické vysvětlení a zajímavý závěr.

29.05.2020 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Krásný poetický příběh o dvou ženách, které se snaží najít své místo na světě. Náhodné setkání jim změní život, i když to tak na první pohled nevypadá. Příběh se vlastně odehrává na pozadí náročné práce na statku a mi se líbilo, jak zpracování knihy, tak i jazyk, kterým je napsaná.

19.06.2024 5 z 5

Kamenní andělé Kamenní andělé Kristina Ohlsson

Třetí díl o kamarádech, kteří zažívají tajemná dobrodružství, byl hodně smutný. Tentokrát je hlavní hrdinkou Simona a kamenné sochy na zahradě její babičky. Zase tady máme záhadu, která se podaří částečně hlavním hrdinům vyřešit a část zůstane tajemná, tak jako v předchozích dílech. Tato série se mi hodně líbila, jen pořád nevím, jestli je úplně vhodná pro děti, je zde na mě moc problémů a nemocí. Ale zase zde autorka moc pěkně popsala kamarádství a soudržnost v rodině.

05.05.2024 5 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Kniha popisuje převážně prostředí psychiatrické léčebny v padesátých letech minulého století v Anglii. Přestože je to čtení hodně smutné, děj pěkně ubíhá až ke konci, kdy se dozvíme, jak to s hlavními postavami dopadlo. I když se něco dalo tušit už dříve, kniha se mi líbila a časem si určitě od autorky přečtu další román.

01.05.2024 4 z 5

Noc zázraků Noc zázraků Elizabeth Berg

Lepší knihu jsem si asi na závěr roku nemohla vybrat. Je to takový milý příběh o obyčejných lidech, kteří se i přes pochybnosti snaží svůj život změnit k lepšímu. V knize se objevuje několik hlavních postav, jedna z nich je Lucille, které je 88 let, často uvažuje o svém životě a také výborně peče. Takže kniha je plná zajímavých myšlenek a výborných dortů, proto doporučuji mít při čtení po ruce nějakou sladkost.

"Když jsem byla malá, jedno léto přijely do města kolotoče. Byl tam i jeden, kterému se říkalo korouhvička. Sedělo se na takové dřevěné konstrukci, která s vámi pohazovala zleva doprava, dopředu a dozadu. V jedné chvíli jste se řítili vpřed, pak to s vámi trhlo zpátky, nebo do stran, nebo jste se najednou vyklonili tak moc, až se zdálo, že můžete vypadnout. Ani na chvíli jste se nezastavili a nikdy jste nevěděli, co se bude dít dál. Takový je život. Narodíte se, a pak už se rovnou vezete na korouhvičce."

31.12.2022 5 z 5

Levá strana světa Levá strana světa Lisa Genova

Je to moje třetí kniha od této autorky a zase jsem se dozvěděla něco nového. Tentokrát je příběh o ženě, která po nehodě trpí syndromem opomíjení. Vůbec jsem si nedokázala představit, co vše to obnáší, ale autorka dokáže situaci popsat tak, že se člověk do situace hlavní hrdinky dokáže vcítit. Vše je ještě zvýrazněno tím, že Sára byla před nehodou velmi ambiciózní a úspěšná žena, která vedla hodně hektický život a najednou ji i banální věci zaberou spoustu času. (Mimochodem život před nehodou jí vůbec nezávidím, úspěch a peníze vykoupené celodenní prací ve stresu, bez jakéhokoliv osobního volna a děti zahlídnout ráno a možná večer, když není cesta domů ucpaná, to bych fakt nechtěla.) I přes závěr, který byl možná trošku přehnaný, se mi kniha líbila.

30.11.2022 5 z 5

Nekonečně dlouhé odpoledne Nekonečně dlouhé odpoledne Inga Vesper

Po přečtení komentáře od mé oblíbené 85098211 jsem si říkala, že by se mi tato kniha mohla líbit. A opravdu, příběh mě chytil od prvních stránek. V knize se dostáváme do konce padesátých let minulého století do lepší čtvrti kousek od Los Angeles. Jsme svědky neuvěřitelných rozdílů mezi lidmi, ať už dle rasy, pohlaví nebo bohatství, a je to svět plný paradoxů, přetvářky, tajemství i nenaplněných snů. Kniha je psána z pohledu tří hlavních postav a děj pěkně ubíhá. No a detektivní zápletku, tu beru jako třešničku na dortu, kvůli které nejde knihu odložit.

30.08.2022 5 z 5

Ocelové srdce Ocelové srdce Albert Čuba

Tento žánr mě sice moc nebere, ale tato kniha mě překvapila, četla se vážně skvěle. Vůbec jsem nečekala, že mě bude tak bavit. Často se mi u čtení vybavil film Pulp Fiction.

13.07.2022 5 z 5

Návrat domů Návrat domů Yaa Gyasi

Kniha nás zavádí do poloviny 18. století na území dnešní Ghany. Od této chvíle se odvíjí život dvou sester a jejich potomků až do současnosti. Ať už v Africe nebo Americe, život je to hodně drsný. O dějiny Afriky jsem se nikdy moc nezajímala, takže musím říct, že některé věci mě hodně překvapily.
Kniha je skvělá, výborně se čte, jen si po těch hrůzách, co hlavní hrdinové prožili, musím dát nějakou oddechovou knihu. Doporučuji.

12.01.2022 5 z 5

Ledoborec Ledoborec Kristina Ohlsson

Výlet na západní pobřeží Švédska se mi opět líbil. Úplně jsem viděla tu modrou oblohu nad zasněženou krajinou a ospalé městečko uprostřed zimy. Mám ráda tento styl detektivek a v této sérii jsem si oblíbila i spoustu postav, a to nejen Augusta a Marii, ale i Ray-Raye, Olu a dokonce i urputného Gunnara. Nemůžu jinak než dát pět hvězdiček a doporučit.

12.06.2024 5 z 5

151 důvodů proč (ne)cestovat s tátou po Skandinávii: Dobrodružství holky s bucket listem 151 důvodů proč (ne)cestovat s tátou po Skandinávii: Dobrodružství holky s bucket listem Lucie Kutrová

Tuto knihu jsem si užila, cestování po mé oblíbené Skandinávii s krásnými výhledy mě nadchlo. Na Lofotech jsem sice strávila jen pár dní, ale ty prudké kopce si moc dobře pamatuji. A líbil se mi i styl psaní, takový bez příkras, jak to Lucka a Marvel cítí. Už se chystám na další autorčinu knihu.

08.06.2024 5 z 5

Šílená Šílená Louisa Treger

Kniha popisuje život velmi zajímavé ženy Nellie Blyové. V příběhu se řeší dvě palčivé otázky druhé poloviny devatenáctého století v USA a to podřadné postavení žen a ještě mnohem horší zacházení s psychicky nemocnými. Nellie byla navzdory době velmi odvážná a schopná žena, která se hned tak něčeho nezalekla a myslím, že na to, co se jí díky práce reportérky povedlo, mohla být hrdá. Přestože byla kniha drsná, čtení to bylo zajímavé a hodnotím pěti hvězdičkami. Jen bych nedoporučovala číst slabším povahám, některé sestry z ústavu, by totiž o padesát let později mohly dělat dozorkyně v koncentračních táborech.

05.06.2024 5 z 5

Kdyby kočky mohly mluvit Kdyby kočky mohly mluvit Michael P. Fertig

Roztomilá knížečka pro milovníky koček. Krásné fotky jsou doplněny citáty, nebo poznámkami, u kterých jsem se i několikrát zasmála. Knížka je takové milé pohlazení pro všechny kočičí parťáky, klidně mohla být mnohem delší.

10.05.2024 5 z 5

Sedm sněhuláků a jiné případy pro začínající detektivy Sedm sněhuláků a jiné případy pro začínající detektivy Svatopluk Hrnčíř

U této knihy jsem sice nepatřila do cílové skupiny čtenářů, ale krátké detektivní příběhy mě bavily. Kniha je pro děti asi od druhé do šesté třídy a každý příběh je jiný. Někdy stačí dávat pozor, co se u daného případu událo, někdy je třeba se zamyslet, někdy pomůžou obrázky a najdeme tam i rébusy.

21.01.2024 5 z 5

Řev motýlů Řev motýlů Reginald Hill

Tak to byla pohodová detektivka na oddechové čtení o víkendu. Sice jsem nepochopila, proč je na obálce napsané humoristická, protože si nejsem vědoma, že bych se u knihy smála, nicméně četla se dobře.

09.01.2023 4 z 5

Komiksová filozofie Komiksová filozofie Kevin Cannon

Zajímavá komiksová kniha o filozofii doprovázená pěknými obrázky a dobře vymyšleným příběhem, který spojuje všechny významné filozofy, jejich myšlenky a směry, kterými se ubírali. Průvodce nám dělá Hérakleitos, se kterým proplouváme dějinami filozofie na kánoi. Já osobně bych uvítala na plavbě delší zastávky, ať se do filozofie ponořím víc, ale pro zopakování základů je kniha výborná.

05.01.2023 5 z 5

Podvedená Podvedená Charlotte Link

Tak jsem zase jednou zkusila detektivku - thriller, ale doby kdy jsem hltala Nesba a spol, se u mě asi nevrátí. Zůstanu u detektivek ve stylu Agathy Christie, kdy si v poklidu vybírám, který z podezřelých je pachatelem obyčejné vraždy. Tím ale nechci hanit tuto knihu. Četla se výborně, autorka rozběhla dvě linie a u každé je napětí cítit skoro na každé stránce. Máme tady brutální vraždy, pár odporných postav a vyšetřovatele, kteří mají problém s vlastním životem, ale detektivní práce jim naštěstí jde. A závěr, ten jsem opravdu nečekala.

04.01.2023 4 z 5

Příběh vzácné tabatěrky Příběh vzácné tabatěrky Marie Macková

Tuto sérii jsem nečetla podle pořadí, takže tento díl byl pro mě vlastně posledním. Musím říct, že jsem ráda, protože konec mi seděl víc, než závěr celé série. Jako v ostatních knihách s komisařem Plischkem se mi líbilo popsání atmosféry příhraničního městečka v 19. století i s typickými postavičkami, ale také problémy této doby. A když se k tomu přidá pašování a vražda je z toho skvělá detektivka.

21.09.2022 4 z 5

Vražedné chardonnay Vražedné chardonnay Věra Fojtová

Pohodová detektivka, která se odehrává v příjemném letním prostředí Pálavy. Škoda, že autorka ani v jednom díle nevynechala vzdechy hlavního hrdiny nad svým životem a nepřidala o něco víc detektivního vyšetřování. Dávám tři a půl hvězdičky.

15.08.2022 4 z 5