Burák Burák komentáře u knih

Můj život po životě Můj život po životě Michal Viewegh

Téma návratu do života po klinické smrti nebo jiném podobném zážitku je zajímavé samo o sobě. Alespoň pro mě. Tahle knížka navíc nabízí deníkové záznamy hodně známé osobnosti. Viewegh se tu vypisuje ze svých depresí, špatných nálad a frustrace, což samozřejmě není nijak optimistické počteníčko. Hodně se setkávám s názorem, že je knížka až příliš ukňouraná. Možná je, ale právě proto mi přijde velmi autentická.
Naopak si myslím, že může pomoci lidem, jejichž blízcí se do nějaké obdobné situace dostaly, protože Můj život po životě dává podle mě velmi čtivou formou nahlédnout do toho, co postižený prožívá, čím se trápí, na co myslí, co mu pomáhá a co třeba naopak drtí.
A takových knih nebo filmů není nikdy dost.

26.12.2016 4 z 5

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

I když má knížka skoro 500 stran, čte se skoro sama. Příběh mě úplně pohltil a to i přesto, že je nezvykle vyprávěný přes dopisy, maily nebo diskuzí z chatovacích místností, a i přesto, že jsem viděla film, takže jsem měla zhruba představu jak to dopadne.
Film byl povedený, ale knížka, to je teprve zážitek. Jasně, je to hlavně holčičí/ženské čtení, ale rozhodně to z tohoto žánru patří k tomu nejkvalitnějšímu co se mi zatím dostalo do ruky. Některé myšlenky bych tesala do kamene. Doufám, že si na tu knížku vzpomenu až budu zvažovat, jestli TEN krok dopředu udělám nebo ne. :)

11.06.2016 4 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

První svazek, respektive Knihu 1 Knihu 2 jsem četla dvakrát. Kniha 3 se mi totiž dostala do rukou až víc jak dva roky po přečtení předchozích dílů a cítila jsem, že nutně potřebuju oživit některé dějové linky. Původně jsem myslela, že knihu jen prolistuju, ale nakonec mě i napodruhé dostala natolik, že i když jsem si pamatovala jako končí, úplně jsem ji hltala.

Děj rozhodně není nijak jednoduchý, ale ani to není vyloženě těžká literatura. Osobně nejsem fanouškem sci-fi, ale tady mi jisté magično vůbec nevadilo. Murakami se tady dotýká několika hodně složitých ale o to víc zajímavých témat - život v sektě, znásilňování žen i malých dívek, zabíjení lidí na zakázku, nevěra, osudová láska... Příběh má rozhodně co nabídnout a sama jsem zvědavá jak budou příběhy obou hrdinů, ale nejen jejich, pokračovat.

11.01.2015 5 z 5

Čtyři vichry Čtyři vichry Kristin Hannah

Životní příběh silné ženy zkoušené osudem. Prostřednictvím jejího příběhu můžeme nasát tíživou atmosféru 30. let v USA, doby ekonomické i enviromentální krize.
Příběh o tom, jak si lidi doslova nesli celý svůj svět na zádech, znovu a znovu ho sbírali a oprašovali a přitom se snažili neztrácet víru, že bude líp a že má stále cenu žít.
Elsa Martinelli je sice jen literární postava, ale její osud je inspirován mnoha reálnými životy a historickými osudy, které pro českého čtenáře můžou být úplně nové a překvapivě šokující - neúroda, hlad, prašné bouře, nucená emigrace, vykořisťování a pohrdání od lidí, pocházejícími ze stejné země.

Je pravda, že příběh je zvlášť ke konci až příliš sentimentální a naivní a klasicky "americký", ale já jsem si čtení stejně užívala. Je to psané (a přeložené) velmi čtivě, všechny historické události jsou dobře a nerušivě vysvětlovány, není třeba mít hluboké znalosti amerického dějepisu.

Oceňuju, že se Kristin Hannah podařilo popsat tvrdost a krutost života spojenou se zoufalstvím a strachem o rodinu a majetek v historickém románu, který má co nabídnout i mladé generaci - protože některé popisované události jsou až překvapivě po sto letech zase aktuální.

15.07.2024 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

(SPOILER) Nechala jsem se nalákat vysokým hodnocením nejen tu na Databázi, ale třeba i na Goodreads. No, nebyla jsem zrovna nadšená. Je to sice čtivý, děj hezky odsýpá. Líbilo se mi prostředí do kterého to bylo zasazeno a byla mi i sympatická postava policejní vyšetřovatelky. Jako o hororu bych o tom nemluvila, minimálně já žádný strach nepociťovala (i když věřím, že kdybych to četla jako teenager, bát se asi budu) a jako detektivní thriller to taky moc nefunguje, pachatel se dá snadno odhalit prakticky ve chvíli kdy se o něm poprvé autorka zmíní.

Ještě dám Darcy Coates šanci v nějaké její duchařině, ale jinak to úplně doporučit nemůžu.

06.06.2024 3 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Čte se to moc dobře, ale celá zápletka je prostě ultimátní blbost, které se mi prostě nedaří uvěřit ani když se o to opravdu snažím.

Evidentně jsem autorčina cílovka, protože ji mám v hledáčku už několik let a většina anotací jejich knih mě rozhodně zaujala. Přiveď mě zpátky mi přišla pod ruku první, dojem na mě rozhodně neudělala, ale i tak dám B. A. Paris v budoucnu ještě šanci.

28.11.2023 2 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Líbí se mi Bryndzovy postavy, které tvoří vyšetřovatelský týmy v jeho knihách - jak Erika, tak Kate, ale i ostatní. Jeho příběhy mi až tak skvělé nepřijdou, ale je pravda, že napínavou atmosféru vystavit umí. Takže i když nejsem úplně jeho fanynka, když se mi dostane do rukou jeho knížka, většinou se do ní pustím.
Mlha nad Shadow Sands nijak nevybočuje - pokud máte Bryndzu rádi, bude se vám to líbit. Pokud ne, nevěřím tomu, že tohle je kniha, kterou byste na jeho tvorbu změnili názor.

10.04.2023 3 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Původně jsem se chystala na Příběh služebnice, ale dřív se mi dostala do rukou autorčina novější kniha. Už anotace mě hodně zaujala. A zaujetí příběhem (který má reálný podklad a já o něm v životě neslyšela) mi vydrželo až do poslední stránky. Detektivní zápletka byla bezva, ale ještě víc mě nadchlo přiblížení nelehkého života všech emigrantů z Evropy, kteří se na americký kontinent vydalo před více jak 200 lety hledat svoje štěstí. Autentické dobové texty, které vyprávění pravidelně přerušovaly byly zajímavé, ale docela mě to při čtení rušil. Ale i tak je to pořád kniha, kterou s radostí doporučím k přečtení.

27.02.2022 4 z 5

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

Skvěle napsaná (a přeložená) novela, která pracuje s jedním z posledních společenských tabu, která v dnešní době ještě přetrvávají. Opravdu jsem si to hodně užila, byť ústřední téma a chování hlavní postavy je minimálně znepokojivé. Závěr knihy jsem odtušila o něco dříve než asi bylo záměrem, ale pocit, že šlo o  dost výjimečnou literární záležitost rozhodně přetrvává i dlouho po přečtení.

27.02.2022 4 z 5

Bohemia Bohemia Jan Svěrák

Ani já se nepřidám k nadšeným čtenářům této knihy. Neměla jsem sice potřebu knihu odložit jako nedočtenou, ale musím se přiznat, že hlavním důvodem byla hlavně moje zvědavost nakolik najdu v příběhu autobiografických prvků. Děj se odehrává v atraktivním, nijak zvlášť okoukaném prostředí, v době, kdy rozdíly mezi Českou republikou a Západem byly ještě obrovské. To si myslím, že je na Bohemii nejcennější, protože z dnešního pohledu už je to tak trochu pravěk, který si představím paradoxně hůř než domu před rokem 1989. Za ztrátu času to nepovažuju, ale velká očekávání bych předem radši neměla.

26.01.2022 3 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Skvěle načasování vydání knihy, abstraktní námět a dobře řemeslně dovyprávěno. Tím bohužel ale pozitiva Karantény končí. Napínavé mi to moc nepřišlo, celá zápletka se dala vytušit už před koncem první poloviny příběhu. Závěr knihy byl jak z nějaké parodie na thrillery/horory. Na Petera Maye určite nezanevřu, pořád ho čadím k svým oblíbeným autorům, ale tohle se opravdu nepovedlo.

04.12.2020 1 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Při výběru poslední knížky jsem šlápla vedle, tak jsem si chtěla spravit čtenářskou chuť a naservírovala jsem si tuhle už od pohledu delikatesu. A bylo to přesně tak skvělý jak jsem čekala. Šťastný výběr samotářů, zajímavé otázky, skvělé podněty k přemýšlení i spousta nenucených mouder servírované velmi čtivou formou.  A samozřejmě fotografie, které to celé posunují ještě výš.

12.09.2020 5 z 5

Tiché lži Tiché lži Sarah Pinborough

(SPOILER) Dlouho se mi nestalo, že bych se s výběrem knížky tak sekla.
Zaujala mě anotace a nechala jsem se nalákat zdejším vysokým hodnocením, které po přečtení teda upřímně nechápu.

Začnu tím dobrým. Jednu hvězdu dávám za námět, který má nepochybně základ ve skutečných událostech (minimálně jsem o o obdobných brutalitách spáchaných v dětském věku četla v tisku už několikrát) . A druhou hvězdu dám za zajímavý styl vyprávění a překlad do češtiny, který mě nijak nerušil (ale s originálem jsem to nesrovnávala).

Jinak to ale bylo celé dost přitažené za vlasy, nevěřila jsem tomu příběhu, navíc všechny události byly strašně předvídatelné a postavy vcelku nesympatické. Kdyby to nebyla jediná kniha, kterou jsem si s sebou vzala na cestu, odložila bych ji bez výčitek nedočtenou.

05.09.2020 2 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Tuhle knihu jsem na svém seznamu knížek, které si chci přečíst byla několik let, prakticky od té doby, co vyšla a díky skvělému marketingu jsem na ni narážela téměř všude. Tak teď na ni došlo. A musím přiznat, že jsem si to moc užila. Je to napsané velmi čtivě, skvělá atmosféra, svižný děj. Jenže v poslední třetině, od chvíle, kdy se celý případ začne rozplétat, to jde tak nějak celý do kopru. Motiv i způsob provedení se mi zdá dost na vodě a překvapení, natož šok z toho kdo co udělal se taky nekonal. Navíc je pravda, co už tady psalo víc lidí, že ten potenciál příběhu a jeho postav zůstal nevyužitý. Jako oddechovka to ale funguje, vypravěčský talent se Ruth Ware odepřít nedá. Časem se od ní určitě ještě něco přečtu.

08.07.2020 3 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Netradiční životní příběh manželského páru mně na několik dní naprosto pohltil. Zvlášť když¨jsem věděla, že se zakládá na skutečných událostech. Ke knize jsem se dostala přes trailer k filmu, který mě hodně zaujal a určitě se na něj v nejbližší době podívám. Samotná kniha má velmi poetickou atmosféru a to, že se děj odehrává na začátku 20. století tomu ještě dopomohlo. Fascinovalo mě, jak jsou téměř všechny postavy tolerantní a na svou dobu mají velmi pokrokové myšlení. Asi to není knížka pro každého, ale nedivím se, že ji spousta lidí zařadila mezi oblíbené.

25.06.2020 4 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš je moje platonická láska a jedním z mých nejoblíbenějších autorů vůbec. Ale tohle teda za sebe s čistým svědomím dál doporučit bohužel nemůžu. Přitom je toho dost za co knížku pochválit jde - originální sonda do mužské duše, "indiánská" jména postav, neotřelé prostředí kde se děj odehrává nebo některé postřehy vyplývající z dialogů. Dost často jsem při čtení myslela na svého tátu. :-D Celkově to ale moc nefunguje, a dočetla jsem to jen ze sympatií k autorovi a taky hlavně proto, že to není dlouhé. Škoda. Příští kniha se mi snad bude líbit víc.

23.06.2020 2 z 5

Nejsem fanoušek "bláznivých dobrodružství", což je dost v rozporu s tím, že jsem přečetla už druhou knížku na toto téma od stejného autora.
Je za tím to, že mě baví postava Alana Karlssona a že se mi líbí Jonassonův styl vyprávění a hlavně zakomponování fikce (právě to bláznivé dobrodružství)  do reálií. Navíc se autorovi daří velmi trefně a vtipně glosovat i současnou světovou politiku.
Druhý díl navazuje na ten původní, ale nemyslím, že byste byli úplně ztracení, pokud jste ho nečetli.
Není to knížka, kterou prostě nemůžete odložit dokud nedočtete alespoň kapitolu, ale čte se to relativně snadno (palec nahoru za dobrý český překlad), takže jako oddechovka s přidanou hodnotou toho, že se dovíte něco nového, to určitě stojí za přečtení.

23.11.2019 3 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Od Simona Mawera jsem ještě nic nečetla, ale je pravda, že očekávání jsem měla docela velká. Ani nevím proč, asi kvůli pověsti jeho Skleněného pokoje.

Anotace téhle knihy se mi líbila, ráda čtu knihy s tématikou 2. světové války. Myslím, že se v tomhle tématu docela orientuju (alespoň jako poučený laik), ale o britsko- francouzkém odboji jsem toho věděla jen málo. Nejsem proto schopná říct na kolik je příběh věrohodný, ale mně uvěřitelný přišel a čtení jsem si užívala.

Je to vyprávěné z pohledu mladé nezkušené dívky a až mě samotnou překvapilo, jak je možné že autorem je starší muž, když je to ta postava tak autenticky psychologicky rozpracovaná.

Velké plus má kniha i za to, že čtenářovi srozumitelně vysvětluje některé fyzikální děje, včetně principu fungování atomové bomby.

Hned navazuju druhým dílem, protože tohle se mi vážně líbilo.

13.02.2019 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Styl psaní Michaely Klevisové se mi opravdu hodně líbí. Poutavé vyprávění, zajímavé charaktery postav i parádní navození atmosféry.

Po Ostrově šedých mnichů, který se mi líbil moc, přišlo ale docela zklamání. Čtení samotné jsem si sice užila ale detektivní zápletka mi přišla slabá, předvídatelná a to, že se příběh odehrává mimo Česko ale děj se posouvá díky českému vyšetřovateli, to podle mě hodně ubralo na celkovém dojmu. Prostě jsem tomu nevěřila.

Každopádně, i tak si moc ráda od autorky přečtu něco dalšího.

18.01.2019 3 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Neviditelný byl můj velký rest z období středoškolských studií. Už tenkrát mě zaujalo, jak o téhle knížce vyprávěla má skvělá učitelka literatury a bylo jasný, že si dřív nebo později tuhle literární záležitost nenechám ujít.

Líbilo se mi to hodně - námět, charaktery jednotlivých postav, uvěřitelnost příběhu i vygradování závěru. Byť je příběh nadčasový, je pravda, že než se "začalo něco dít", člověk byl bezmála ve třetině knihy.

Vnitřní monology a psychologické rozbory hlavního hrdiny jsou hodně hodně zdlouhavé. V meziválečném období kdy kniha vyšla, i několik desítek let potom, to byl jistě převratný způsob vypravování příběhu. Ale dnešního čtenáře zmlsaného knihami kdy už první kapitola musí být extra zajímavá, jinak ji vymění za jinou, pravděpodobně tohle chození kolem horké kaše může otrávit tak, že to vzdá. A to by byla veliká škoda. Protože je to fakt dobrý a stojí za to se tím prolouskat.

15.12.2018 4 z 5