capo_comico capo_comico komentáře u knih

Záhada zamčeného pokoje Záhada zamčeného pokoje Miroslav Macek

Kniha oslavující klasiky detektivek, mě velmi zaujala. Líbilo se mi perfektní napodobení autorova stylu (Prasátka), nebo humor (Paštika). Těším se na další autorova díla.

22.04.2022 4 z 5

Zítra je taky den Zítra je taky den Rudolf Havlík

Zábavná, dobrodružná, lidská a v jistých ohledech velmi mužná kniha. Rudolf Havlík prostě umí a už se moc těším na "Horkou jehlou".

06.04.2022 5 z 5

Dula Dula Michal Viewegh

Po dvou minulých, vcelku povedených dílech (to jest Biomanželka a se zavřenýma očima i Biomanžel), které byli místy opravdu vtipné a trefné, je tohle docela velké zklamání. Zdá se, jako by měl autor nápad jen na první část knížky (pasáž z Malediv) a pak náhodně psal, co se mu zrovna chtělo, a občas děj prošpikoval povídkami (které do děje absolutně nezapadají, což ostatně vypravěčka ihned po přečtení sama konstatuje, a které vyšly samostatně v povídkové sbírce) nebo pokusem o scénář (aneb, když nemáte sílu napsat dobré popisné části nebo ukázat, co má váš hrdina v hlavě), a vrchol toho všeho je divadelní hra (ve které spolu matka s dcerami mluví tak neuvěřitelně sprostě) dokazují, že pokus o návrat ke starým postavám a buď ulevit autorově imaginaci s vymýšlením nových, nebo založit propagaci na de facto úspěšných předchozích dílech, neopravňuje tuhle útlou knížečku k tomu, aby jste s ní jako čtenáři strávili čas.

V prvním díle byla vypravěčka milá, sarkastická ženská plná optimismu, ze které autor v dílech následujících udělal to, co sama odsuzovala, navíc s bohatou zásobou vulgarismů. Jedná (a není v tom sama) nelogicky, jen proto, aby se něco dělo, a aby kniha skončila tak nějak, jak knihy většinou končí.

03.03.2022 odpad!

Kapřík Metlík pro nejmenší Kapřík Metlík pro nejmenší Jan Opatřil

Ty ilustrace! Ty jsou!

08.05.2021 5 z 5

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Ke knihám Zdenka Svěráka jsem byl z pravidla nedůvěřivý. Nikdy mě jeho styl psaní moc nebavil, přišlo mi to takové nevhodné, až vulgární. Knihu jsem si vypůjčil z knihovny se snahou najít v ní alespoň nějakou malou zálibu. Neuvěřitelné. Já jsem se začetl! A nejen začet. Já se dokonce i bavil. Povídky: Tetřev, Divačka, Za Přemkem Baštýřem a Vltava jsou absolutní top. Možná si tu jeho novou povídkovou knížku nakonec přečtu!

23.04.2021 5 z 5

Jak napsat dobrý scénář Jak napsat dobrý scénář Syd Field

Oprávněně se jí říká bible scénáristů. Jediné tato kniha mi pomohla překonat kritický moment, kdy před vámi leží prázdný papír a hlavu máte plnou nápadů. Z této knihy velmi často čerpám, čtu si a vždycky když nevím jak s příběhem dál, přečtu si ukázku z knihy, a vždycky, ale opravdu vždycky se mi povede pokračovat dál. Slovo doporučit, v tomto případě nestačí. Prostě jí musíte mít!

15.04.2021 5 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Humorná, dojemná, někdy i bolestná kniha, která vás přenese na vesnici a dozvíte se vše, co by se vám tam mohlo stát. Kniha je doplněna krásnými ilustracemi Josefa Lady, které knihu nádherně doplňují. Pro všechny zvídavé, nebo ty, kteří si rádi přečtou neobyčejný život národního umělce.

17.02.2021 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

(SPOILER) 4,5
Tato kniha, je jak jsem očekával humoristický román. A musím říct, že jsem se i několikrát nahlas zasmál. Pro ty, kteří se rozhodují, jestli dřív film nebo knihu musím říct, že je to jedno, protože film knihu vůbec přesně nekopíruje, a všechny dialogy si vymýšlí, tudíž ve filmu a v knize je dost odlišný druh humoru. Bylo tam pár sprostých pasáží, které bych raději škrtl, a také mi vadilo nadměrné opakování jmen Cher, Schwarzenberg a Helenka Vondráčková, to si mohl odpustit.
Jinak se mi po literární stránce kniha velice líbila, a hned sem se vrhl na druhý díl.

14.02.2021 4 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Autorka používá při psaní zvláštní jazyk, který má ve své slovní zásobě slova až archaická. Dobře řemeslně vystavěný detektivní příběh s příměsí humorných situací. Hlavní hrdinka - autorčino alter-ego - je velmi sympatická, a fandíte jí v každé situaci.

08.02.2021 5 z 5

Cesta z těsta - České pečení pro celý rok Cesta z těsta - České pečení pro celý rok Petra Burianová

Tak, u této knihy můžu s klidem říct, že je to nejlepší cukrářská knížka, jakou jsem za poslední tři roky držel v ruce. Fotky dech beroucí a skvostné recepty, propracované články a ukázky lidových tradic a řemesel. Opravdu velmi inspirativní, originální a nápaditá kniha, kterou nutně musíte mít doma. Už jsme za těch pár dní od vánoc vyzkoušeli mnohé, a po pár pečících večerech mi bylo jasné, že je to opravdu špička a vše můžu jen doporučit.

09.01.2021 5 z 5

Hoď se do pogody Hoď se do pogody Sandra Pogodová

Kniha u které se budete nepokrytě řezat smíchy! Pogodovic osobitý humor je v každé ze čtyřiceti originálních povídek a zhltl jsem ji jedním dechem za dva večery! Nemůžu než vám ji doporučit!

26.12.2020 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Nejlepší humorná detektivka všech dob.

14.11.2020 5 z 5

Zážitky z karantény Zážitky z karantény Halina Pawlowská

Zábavná optimistická kniha, která i v dnešních, ne moc snadných dnech dokáže vykouzlit úsměv na tvářit. Jedna z nejlepších od Pawlowské za docela dlouhou dobu.

07.11.2020 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

(SPOILER) Kniha, kterou přelouskáte za dva večery, ve vás vzbudí nějaký zvláštní dojem. Dokáže vás dojmout, napnout, pobavit, typickým "Svěrákovským" humorem, ale to není vše. Je v ní zaznamenané období Protektorátu, s kulisami české vesnice, na kterou se náš hlavní hrdina musí přestěhovat. Zajímavé také je, že je celý příběh vyprávěn, očima malého chlapečka, což je jen kuprospěchu věci. Další povedená knížka, která dokazuje, že Zdeněk Svěrák ještě umí psát. Podle knihy vznikl další nádherný film, který také stojí za to vidět. Ideální oddychovka, na kterou budete dlouho vzpomínat.

29.08.2020 4 z 5

Na kole přes Afriku Na kole přes Afriku Tadeáš Šíma

Lehký, čtivý, optimistický cestopis, který vás pohltí natolik, že prostě knihu nedokážete odložit, a nutkavě chcete otočit na další stránku s tím, co se Tádovi z Prachatic, zase stane, čím vás pobaví tentokrát, a nebo jakou ilustrací (které jsou velmi originální a trefné) zase příběh doplní a poposune dál.
Bohužel se neubráním srovnání se známými Ziburovy cestopisy. Jediný rozdíl je ten, že Zibura si nedává žádný přesný cíl, jen procestovat nějakou zemi. To, že má Šíma cíl, dojet do Kapského města, není vůbec špatné, a ještě více to nahrává tomu, že knihu za dva večery přečtete téměř jedním dechem. Oba dva mají osobitý smysl pro humor s trochou té české nátury, která knihu opět obohatí o něco navíc.
Kniha rychlím tempem ubíhá (jako kilometry na autorově tachometru) a vy máte i po dočtení pocit, že chcete víc. Tudíž se velmi těším na další autorovu knížku.

30.07.2020 4 z 5

Klasický Ziburův cestopis, ve kterém se kromě pěší chůzi autor věnuje i cyklistice a auto stopu. Vydává se, bez jakýchkoliv plánu, poznat Gruzii, Arménii a Národní Karabach. Vtipné, a optimistické situace, doprovázené letní atmosférou, kterou zobrazují nádherné ilustrace. Skvělá kniha, zajímavý cestopis, poutavé, ale přitom oddychové čtení. Nutno si přečíst.

23.07.2020 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

No comment!

11.07.2020 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Prvních 50 stran knihy bylo chaotických a nedalo se v nich vyznat. Čtenář nemůže, ze zběsilého a zmateného, začátku poznat, kdo je kdo, co se právě děje, a nebo jestli se jedná o přítomnost, či současnost. Po těchto 50 stranách se kniha rozjede. Bohužel se rozjela tak, že jsem ji musel ihned odložit. Nepochopitelné chování vám nesympatické hrdinky, plné flustrací, zmatku, zvláštní pachuťi a odporu je doplněno o několik až nechutných scén, které nepochopíte ani kdyby jste se snažili sebevíc.
Bohužel kniha není jiná od autorčiných předchozích, jak někteří knižní blogeři říkají. Já jsem četl jen Bábovky, a nic se nezměnilo. Nesympatické hlavní hrdinky, sex, násilí, krev a vulgarita. Tato kniha se vůbec dobře nečetla. Neměl jsem chuť otáčet na další stránku s obavamy, co my nabídne tentokrát.
Jestli paní Třeštíkovou psát baví, ať tedy píše. Nicméně to nemusí vydávat, a tím někoho zatěžovat!

05.07.2020 odpad!

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Román - ano! Humor - rozhodně ne! Tato kniha vám nabídne sondu do života několika lidských životů. A to je vše. To, že si někdo dá na silvestra novoroční předsevzetí není nic neobvyklého, jenže tito (jak to říci) "hrdinové" se opravdu celý rok aktivně snaží tyto přání si splnit. A to je všechno. Nic víc. Chápu, že by se mělo jednat o oddychovou knihu, což nezpochybňuji, nic méně tato kniha obsahuje několik až nechutných, místy trapných a vulgárních okamžiků (kterých nebylo věru málo), a ty knihu degradovali tak, že si těch 73% nezaslouží!

27.06.2020 1 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Do knížky Bábovky se mi upřímně řečeno nechtělo. Chtěl jsem si jí přečíst jen proto abych mohl porovnávat s filmem. Co se týče autorky, tak ta je mi od začátku nesympatická. Ne zžil jsem se s jejím stylem psaní a ani nemám potřebu číst od ní cokoliv jiného.
Kolem knížky, byla až moc velká propagace, což mi velmi vadilo. Podle mého je na světě hromada lepších a čtivějších knížek, které si zaslouží rozhodně větší propagaci než mají bábovky. První věc kterou jsem si přečetl byl přebal knihy. Všechno co se píše na přebalu knihy je lež. Ať už to co se týká příběhu a nebo to, že si Třeštíková myslí že napsala emotivní, humorné a ironické příběhy. Blbost!
Například, na obálce je téměř doslova napsáno: "Přemýšlely jste co dělá milenka ženatého muže? A je jeho manželka doopravdy tak hrozná jako jí muž milence popisuje?" Samozřejmě, že ta manželka toho nevěrného manžela nebude taková fúrie, jako jí popisuje. Jenže to je jasné už když čtete anotaci. Hrozně prvoplánové, ploché, jednovrství hrdinové...tato kniha si takovou publicitu nezasloužila.
Nápad o propojení dvanácti žen není vysloveně špatný. Problém je už v tom počtu. Chápu že autorka chtěla korespondovat s měsíci v roce atd. ale dvanáct žen, na to aby se nám dobře představily, dokázali vystavět propracovanou dějovou linku je prostě moc. Ve filmu jich je například jen polovina.
Již jsem se dotkl toho že kniha není dobře propracovaná. To je pravda. Neuvěřitelně klišoidní, plochá a v některých pasážích nucená.
Teď ovšem netvrdím že autorka neumí psát. Kniha je řemeslně velmi dobře napsaná, od první stránky vás to chytne, tak že se nemusíte dlouho vtahovat do děje. Já jí osobně přečetl za jeden den, velmi dobře se kniha četla, ale to je asi tak všechno.
Kniha zaznamenala obrovský "Bům" ve světě knih, a každý kdo nečetl Třeštíkovou, jako by nebyl. Já ovšem po přečtení bábovek vůbec nechápu proč?
Hlavní téma knihy je láska. To není špatné téma ale znám určitě tisíc dalších knížek o lásce a jsou daleko lepší. Nehledě na to, že autorka na toto téma neklade dostatečnou váhu a spíš se soustředí na nevěru. Opravdu. Není postavy v této knize, která nikdy nepodvedla svého partnera, a občas je ten věkový rozdíl mezi danými postavami až brutální.
Také tato kniha nabízí několik až skoro nechutných pasáží, kdy se autorka začíná velmi podobat Michalu Vieweghovi. Muž, který má zálibu v krvi a to promítá i do svého milostného života...a hromadu takových kravin vám tahle břečka nabídne.
Tuto knihu vám bohužel doporučit nemůžu a spíš se od ní držte dál. Pokud tedy nejste člověk který knihy nečte a chce jen něco na odreagovaní na dovolenou. A nebo taky si jí přečtěte když jste žena, po čtyřicítce a nemáte na práci nic lepšího.

24.06.2020 2 z 5