cérka cérka komentáře u knih

Dve sestry Dve sestry Åsne Seierstad

Dala jsem si čas na napsání komentáře a stejně mi to nepomohlo, pořád to nějak nemohu rozdýchat. Ano, je mi smutno z dnešního světa, z chování lidí. Je mi líto všech uprchlíků které vyhnala válka a nesmyslné spory, rodičů kteří přišli a přicházejí o své děti...
Zároveň se mi potvrdil můj názor, že se má pomáhat lidem v jejich domovině. Bez rodiny, kultury, tradic, historické, národnostní a náboženské sounáležitosti nelze žít.
Kniha je skvěle napsaná, trochu jsem se bála žánru reportážního románu, ale opravdu zbytečně. Konečně jsem pochopila důvody konfliktu v Sýrii, i když střídání moci mezi jednotlivými radikálními, vládními a nevládními skupinami mi dalo pěkně zabrat. Konečně někdo popsal kam vede bezhlavé přijímání uprchlíků, fanatismus a různý výklad Koránu.
Není to zrovna příjemné čtení, život není vždycky jednoduchý, ale díky skupině šílenců se dá proměnit v peklo.
Ps. Netušila jsem jak je norský sociální systém štědrý.

06.09.2018 5 z 5

Zmizelá Šumava Zmizelá Šumava Emil Kintzl

Kdo má rád přírodu, svou vlast, dobré lidi a srovnání minulosti se současností, tak jej tato publikace nadchne, stejně jako mě. Navíc mám skvělí typ na vánoční dárek a v létě jedu na Šumavu! GPS u zmiňovaných míst, někdy hodně zapadlých, je boží, děkuji :-).

10.12.2015 5 z 5

Úžasné, opět dobře napsaná knížka. Škoda jen, že člověk dopředu ví jak to s Husem dopadne a pak dvě noci nespí, jak je mu ho líto :-). Už se moc těším na pokračování.

10.02.2015 5 z 5

Šlechta v českých zemích: Aristokracie od středověku po současnost Šlechta v českých zemích: Aristokracie od středověku po současnost Hana Kneblová

Jsem ráda za podobné knihy, ale bohužel mám vždy i velká očekávání. Chápu, že na 272 stranách nelze podrobně zmapovat život české šlechty v tak velkém časovém rozpětí. Tudíž zde naleznete takovou všehochuť, spoustu dat (které si jen génius zapamatuje), příběhy a pověsti, které mnohé znáte a sem tam nějakou jednohubkou, která vás pobaví či obohatí o novou informaci. Například:
"Když někoho v 16. století označili za chlapa, znamenalo to, že je neurozený a jednalo se o strašlivou nadávku a důvod soudit se" :)

Hodnotím jako lepší průměr 3,5*

03.06.2024 3 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Pan Vondruška vyprávět opravdu umí a já si u každé jeho knihy skvěle odpočinu. Tato nebyla výjimkou a až na pár listů kde se vyšetřovatelé, potažmo sám autor, točili pořád do kola kolem jedné myšlenky, jsem se i skvěle bavila. Trocha duchařiny, tajemna a pěkných sklepnic (jak jinak :-)).
Knihy z kraje série měli opravdu větší šmrnc, vtip a šťávu, proto jednu hvězdičku ubírám.

06.05.2019 4 z 5

Život, na který metr nestačí Život, na který metr nestačí Karolina Mikšíková

Knížku jsem přečetla za jediný den. U některých kapitol jsem se opravdu hodně nasmála, u některých už tolik ne, ale vůbec mi to nevadilo! Kniha mě bavila a já si u ní skvěle odpočinula, přivedla svou mysl na jiné myšlenky a s tímto pocitem ji budu doporučovat dalším čtenářům :-)
Svými ilustracemi, mimochodem velmi zdařilými, mi trochu připomněla knihu P.S. Ani Geislerové.
Autorčin blog neznám, ale to lehce napravím :-).

06.02.2019 4 z 5

Medikus z Heidelbergu Medikus z Heidelbergu Wolf Serno

Četba této knihy byla pro mě jedno velké trápení. Příběh je plný neuvěřitelných náhod, činů a setkání, úplná pohádka. Lukas vždy ze všeho vyvázl, žádné zranění pro něj nebylo smrtelným, dokonce i mor se mu vždy vyhl a to s ním byl každý den v kontaktu! Na každém kroku známé, všude vítán a když se to tak vezme, peníze ke studiu taky nejsou potřeba.... Samotné provádění císařského řezu na přelomu 15 a 16 století? Brnkačka, žádná anestezie, žádná desinfekce, žádná inkvizice.... A tak bych mohla pokračovat do sladkého konce, kdy zazvonil zvonec a konečně, v mém případě opravdu konečně, přišel konec.

03.02.2019 2 z 5

Poslední dívka Poslední dívka Nádija Murád

Musím dát 5 hvězdiček a moc si přeji aby si tento příběh přečetlo co nejvíce lidí!!! Aby Nadiiono svědectví a to co prožila a celý život bude prožívat oslovilo co nejvíce lidí!!! Jelikož na to peklo na zemi kterým si prošla nelze zapomenout. Abychom my všichni přestali být hluší a slepí!!!
Proboha kde jsou všechny humanitární organizace, kde je to slavné OSN, kde jsou ty slavná vojska zemí bažících po ropném bohatství ( kvůli lidem tam viditelně nejsou) a hlavně kde je lidskost?

Nadiio, je mi to strašně líto!!!

Ps. Tady nehodnotím styl vyprávění, slovní zásobu, způsob vyjadřování a kvalitu překladu. Kniha se mi četla příšerně, odcházela jsem od ní a zase se vracela. Věděla jsem, že se Nadii útěk jednou musel podařit, ale dočíst se k tomuto okamžiku bylo nekonečné a děsivé.

07.09.2018 5 z 5

Otrávený pohár / Smrt mučednice Otrávený pohár / Smrt mučednice Vlastimil Vondruška

Celou sérii čtu postupně znovu, pěkně díl po dílu, aby mi nic neuniklo. Tento díl patří mezi ty dávno přečtené, přesto mě nezklamal a přečetla jsem jej znovu s velkou chutí.
Bohužel začíná být znát velký kontrast mezi kvalitou starších versus nových dílů. A tak stejně jako před léty hodnotím plným počtem a řadím mezi ty povedené, odpočinkové, ba přímo dovolenkové.

27.07.2018 5 z 5

Mám ráda babí léto Mám ráda babí léto Marie Chvojková

Děj knihy se začíná odvíjet na konci třicátých let, v době která si ještě nesla kouzlo i tvrdou realitu první republiky. V malém okresním městečku , v židovské rodině, začíná svou službu Marie. Dívenka z velmi chudých poměrů, dcera komunisty, věčně nezaměstnaného dělníka a maminky v domácnosti, která si přivydělává občasnou službou u sedláka. Marie je lákána dobře placenou službou, těší se na výbavu, kterou si postupem času pořídí, na peníze, které vylepší rodinný rozpočet. Život však začíná roztáčet kolo osudu a mě kniha začala upoutávat čím dál víc až jsem ji nakonec přečetla za jediný večer.
Mohu jen doporučit. Marie se pro mne stala neobyčejnou, silnou, emancipovanou ženou.
I já mám moc ráda babí léto :-)

28.05.2018 5 z 5

Spálená křídla Spálená křídla Karla Kubíková

Zpočátku mi vadilo skákání v čase, s čímž se ovšem potýkám v poslední době často, spousta autorů píše podobně. Anděla určitě není jednoznačně kladnou nebo zápornou postavou. Dětství neměla vůbec jednoduché. Vyrůstat za 1. světové války, vyrovnat se ze všemi traumaty, mimimum pochopení či zastání. To na vás musí zanechat stopy. Přesto ji nemůžu dost dobře pochopit. Jak může žena opustit své děti! Ach životě, proč jedna má vše, krásu, štěstí, nadání a přesto si toho neváží...
Trochu mě mrzí, že nebylo dáno více prostoru i 2. světové válce.
Má první kniha od paní Kubíkové a určitě né poslední. Doporučuji.

20.01.2018 4 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Tuto knihu jsem si vybrala do Čtenářské výzvy na doporučení mých známých. Bohužel téma a styl vyprávění mi už v začátcích knihy nesedl a přečíst ji, bylo pro mě velkým utrpením. Nechci knize ublížit, věřím, že si své čtenáře najde. Já se při jejím čtení hodně natrápila a cíleně jsem se věnovala jiným činnostem, jen abych se vyhnula Divergenci. Každopádně, nakonec přišel konec a já mám splněno :-) 20/20

Ps. Pokud bych knihu četla mezi 10-16 rokem svého života a milovala styl amerických filmů, dám asi 5*. Díky bohu je mi už -cet, takže něco mezi 1*až 3*

19.10.2017 2 z 5

Porodní bábou proti své vůli Porodní bábou proti své vůli Patricia Harman

Prožila jsem nádhernou a vášnivou noc, prostě jsem ji nemohla odložit :-). Jsem sice nevyspalá a smutná, že už je konec, ale stálo to za to. Doporučuji!

17.07.2017 5 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Pokračování osudů Rytířů z Vřesova bylo úchvatné, skvělé, neskutečně čtivé a krátké, stejně jako má dovolená :-). Už aby byl listopad!

11.07.2017 5 z 5

Čtvrtý hrob pod nohama Čtvrtý hrob pod nohama Darynda Jones

Jo, já se taky skvěle bavila !
Mé úžasné kolegyně čekají na mé hodnocení a já můžu jen říct. " Jděte do toho " :-), odpočinete si, pobavíte se, zasníte se a budete chtít ještě :-)
Knihy mají stoupající tendenci, čtyřka tudíž zatím nejlepší!

24.03.2017 5 z 5

Levandulová zahrada Levandulová zahrada Lucinda Riley

Po knize Tajemství černé orchideje jsem váhala zda knihu vůbec číst. Byla ovšem doma a více kladných komentářů mě donutilo ji otevřít...
Kniha má dvě dějové linky a mě naprosto uchvátila ta válečná, ač vůbec nevyhledávám válečnou literaturu!
Emílie na mě byla až moc naivní (slušně řečeno), ale kdo ví, třeba je to u bohatých dědiček normální stav :-).

26.09.2016 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

I já jsem si tuto knihu dala v audio podobě. Jediné co bych jí mohla vytknout byl hudební doprovod, nějak mi k Ladislavovi a jeho vyprávění neseděl :-). Co by matka devatenáctiletého synka a hyperaktivního manžela, který "začal chodit" a já musím chodit s ním, mě sem tam hodně mrazilo v zádech. Hluboce smekám před rodiči Ládíka. Já osobně bych musela být asi po celou dobu pod sedativy.

13.09.2016 5 z 5

Okolo Gabry a Málinky Okolo Gabry a Málinky Amálie Kutinová

Knížky o Gabře a Málince mi poprvé četla moje milovaná babička. Vždycky to pro mě byla velká odměna když si babička sedla, pohladila mě po vláskách a " teď Petruško pěkně poslůchaj co sa dnes Gabře a Málince přihodí..." Babička už 21 let odpočívá věčným spánkem a chybí mi rok od roku víc.
A tak, když mě bolí srdíčko a tíží dušička, když už je mi opravdu moc smutno, vezmu Gabru a Málinku a hned je svět barevnější a život veselejší. Děkuju Vám paní Kutinová, moc děkuju.

Ps. Na stáří si určitě pořídím Herku a snad budu mít jednou vnoučky, kterým budu jednou sama číst a třeba na ně i volat " Málinko, Gabruško..., pěkně poslouchejte :-)

23.06.2016 5 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Tato kniha se mi dostala do rukou jen díky geokešingu, kterému jsme celá rodina vášnivě podlehli. Klasické detektivky nevyhledávám, ale tato mě úplně pohltila. Musela jsem číst a číst, ač absolutně unavená, ač rozum hlásil "pozor, ráno vstáváš do práce!", musela jsem pořád číst. Skvělá kniha, vřele doporučuji.

Ps. Kačeři jsou opravdu hodní lidé :-).

20.04.2015 5 z 5

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

Audiokniha

Interpreti: Lucie Bechynková a Martin Zahálka.
Bohužel mi hlas a hlavně projev Martina Zahálky vůbec neseděl k postavě a k příběhům zde prezentovaným. Bylo to příliš mdlé, monotónní a dlouho mi trvalo než jsem jej dokázala vytěsnit. Z tohoto důvodu dávám o jednu hvězdičku méně.

I když většinu zde uváděných kriminálních případů znám již z jiných zdrojů, samotnou knihu jsem si velmi užila. Vyprávění proložené vlastními postřehy a vzpomínkami vyšetřovatele má prostě něco do sebe! Už teď se těším na pokračování!

05.06.2024 4 z 5