cérka cérka komentáře u knih

Ach, ty Češky! Ach, ty Češky! Mariusz Surosz

Více než o českých ženách tato kniha vypráví o naší historii. Historii nedávné a přeci tolika lidem neznámé a nepochopené. I já patřím ke generaci "husákových dětí" a i mně soudruzi ve školách podsouvali "trochu" jiné dějiny. Měla jsem, ale také štěstí na skvělé učitele.
Některé osudy žen a jejich rodin mi byly trochu známé, ale i tak se našlo spoustu nových iformací, o některých jsem slyšela poprvé. Hluboce se kláním milé dámy, je mi to moc líto. O to víc si vážím toho čeho mám. Máme se opravdu moc dobře! Vážme si toho a při volbách přemýšlejme komu dáme svůj hlas.

18.11.2017 4 z 5

Návrat Návrat Kathryn Taylor

Tak jsem se půl dne snažila napsat hezký komentář a na konec se mi neuloží :-). Opakování je matka moudrosti, takže:
Neočekávám, že si tuto sérii přečtu opakovaně. Tak hluboce na mě určitě nezapůsobila. Spoustu čtenářů, ale určitě potěší. Láska hold i hory přenáší :-).
Nicméně, asi i já jsem už potřebovala trochu té romantiky a tak jsem 3/4 knihy přečetla na jeden zátah. Stou poslední třetinou to bylo podstatně horší. Na můj vkus byla již "přesladká" a konec byl najednou v nedohlednu.
Celá série je na dlouhé zimní večery, při podzimních depresích a unavené hlavě, naprosto ideální četbou :-)

31.10.2017 4 z 5

Případ nešťastného šlechtice Případ nešťastného šlechtice Jan Alenský (p)

Případ nešťastného šlechtice = Trpké víno. Dneska tu četbu beru nějak hopem :-), povídku jsem četla před nedávnem v Letopisech královské komory III. Dodatek o městských katech byl příjemným bonusem.

24.09.2017 5 z 5

Případ Sant'Ambrogio - Utajený skandál římských řeholnic Případ Sant'Ambrogio - Utajený skandál římských řeholnic Hubert Wolf

Ano, souhlasím, i řeholníci, kněží, papežové jsou tady na zemi pouze lidmi a lidé mají své touhy, přání, sny a představy. Jedni jsou hodní, sympatičtí a milí na první pohled. Druzí působí snad přísným, nepřístupným dojmem. Každý by se měl podívat nejdříve do své vlastní tváře a duše. Zamyslet se nad sebou samotným, nad svými činy, než začne soudit druhé.

Knihu jsem začala číst s nesmírným nadšením, případ řeholnic z kláštera Sant'Ambrogio mě lákal jako mouchy mucholapka :-). Konečně se dozvím něco o životě za zdmi kláštera s klauzurou...

Autor knihu pojal velmi velkoryse a vše do nejmenších podrobností vysvětluje a popisuje. Hold některé teologické úvahy a vysvětlivky jsem přeskakovala, jinak bych knihu asi nedočetla.

Celkový dojem? Obrovská nevědomost, chybějící vzdělání a dobrá rodinná vazba, vždyť některé dívky byly v klášteře od útlého dětství, mohli vést k tak obrovské lidské tragédii.

Závěr? Typický pro tehdejší (možná i dnešní) dobu. Za vše může žena, vždyť ona utrhla jablko ze stromu poznání. Muži byli potrestání minimálně.

12.09.2017 4 z 5

Trpké víno / Klášterní kostnice Trpké víno / Klášterní kostnice Vlastimil Vondruška

Tak jsem narazila na knihu od pana Vondrušky , kterou jsem ještě nečetla (to je tak, když čte člověk série na přeskáčku) :-).
Četla jsem přes víkend mezi vařením, praním, uklizením a díky napínavému ději jsem vše zvládla v rekordním čase :-). Příjemné počteníčko.

21.08.2017 5 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

"Zákon pravděpodobnosti v kombinaci se zákonem velkých čísel praví, že někdy musíte akci opakovat vícekrát, abyste dosáhli kýženého výsledku. Čím vícekrát to děláte, tím jste blíž k cíli."

Krásný, pro mne uvěřitelný příběh o lásce, naději, porozumění, snech a životě!

02.05.2017 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Na knihu jsem se moc těšila, průběžně četla komentáře na DK a snad právě proto jsem začala Jáchymem.
Co je to štěstí? okamžik?
Těšila jsem se, moc jsem se těšila na úžasně pozitivní knihu plnou štěstí, radosti, pohody a hned na prvních stránkách smrt/první láska, těhotenství/rozchod. Tolik emocí, neuvěřitelných náhod, smůly a nakonec asi i toho štěstí (v neštěstí). Neustále jsem si říkala "to pravé vau teprve přijde, musíš počkat na druhou část" Na Veroniku. Jenže..... Já už vlastně věděla jak to skončí, všechno začne u Kuby a skončí zase u Kuby. A tak jsem nakonec zjistila, že to vlastně tak skvělý nápad není psát a číst jeden příběh na dvakrát. A vau se nekonalo.
Malý pražský erotikon u mě vede a těším se určitě na další autorovy knihy

03.01.2017 4 z 5

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

Po knize Pamatuji si vás všechny jsem se velmi těšila na další knihu. Poslední rituál mě až na konec příběhu moc bavil. Čekal jsem gradaci a to nejlepší se hold na samotném konci nekonalo. Proto jen čtyři hvězdičky, nicméně Mrazivé světlo už mám doma :-)

07.12.2016 4 z 5

Šepot vzdálených chvil Šepot vzdálených chvil Kate Morton

Pro mě je tato kniha velkým zklamáním. Snad až konec, kdy jsem se konečně dozvěděla proč, stál za to. Mohla to být krásná kniha, nápad je dobrý. Autorka si asi stanovila počet znaků pro knihu a pak se tento limit snažila za každou cenu splnit.

20.05.2016 3 z 5

Na shledanou tam nahoře Na shledanou tam nahoře Pierre Lemaitre

Sama jsem byla svým výběrem této knihy překvapena. Válečnému tématu jsem se až doposud zdárně vyhýbala. Ovšem nelituji, krásný a zároveň surový příběh. Hluboce mě zasáhl, děkuji.

09.05.2016 5 z 5

Mušle Mušle Hana Oboda Kolaříková

Nádherný příběh, mám jej po přečtení hluboko v sobě a pláču, za babi, Magdalénku, Helenku... Zároveň mám v sobě nádheru beskydské přírody a touhu žít v malé dřevěné chaloupce uprostřed kotárů. Opravdu silný příběh.

"Babi, co je to s tím nebem?"
"Jak to myslíš, dítě?"
Je nějaké těžké, připomíná mi slečnu varhanistku, už vím, je těhotné!"
"Cože?"
"Je naducané, jen k prasknutí."
V tu chvíli se na nás snesly první sněhové vločky.

Ode této chvíle, když se podívám na nebe před deštěm, bude vždy těhotné.

14.03.2016 5 z 5

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Za mě plný počet bodů, bavila jsem se od začátku až do konce. Pokud máte rádi historii, ctíte tradice tak nezbývá než doporučit a pustit se do dalšího dílu.

04.01.2016 5 z 5

Retro ČS Retro ČS Michal Petrov

Skvělí nápad. Při četbě se mi hrnula jedna vzpomínka na dětství za druhou. Ty vůně, chutě a fronty :-). Já měla např. tak nádherné záložky do knih z obalů od žvýkaček z Tuzexu, když se jednou do roka sehnalo pár poukázek, přece bych je jen tak nevyhodila. Nebo když jsem k Mikuláši dostala balíček a v něm pár mandarinek a buráků...., to bylo radosti.

04.01.2016 5 z 5

Druhý hrob nalevo Druhý hrob nalevo Darynda Jones

Za mě čtyři hvězdičky. Nejsem zklamaná, ale ani přehnaně nadšená. Zápletky knize opravdu nechybí, ale na můj vkus a "upracovanou" hlavu je to někdy příliš zapletené. Hlavní hrdinové mi začínají připomínat Anastasii Steel a Christiana Greye a Cookie?, nechápu že ještě žije.
Tak s chutí do třetího kola.

28.12.2015 4 z 5

Strážce boleslavského mysteria Strážce boleslavského mysteria Vlastimil Vondruška

Právě dočteno. Jeden z nejlepších dílů této série.

11.11.2015 5 z 5

Pošetilá družička Pošetilá družička Ida Simons

Krásná kniha. Dávám pět hvězdiček za půvab, humor, příběh, krásu a pošetilost :-).

26.10.2015 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Tak si pomalu začínám dělat obavy o rytíře a sloužící za dob Oldřicha z Chlumu. Trošku si připadám jako v Midsomeru, za chvilku budou všichni mrtví :-). Děj strašně komplikovaný, zamotaný a konec? nelze považovat za konec. Škoda, nicméně se moc těším na další pokračování :-).

19.10.2015 4 z 5

Oldřich z Chlumu Oldřich z Chlumu Vlastimil Vondruška

Skvělí podnikatelský nápad a navíc velmi dobře zrealizovaný. Ráda jsem nahlédla pod pokličku, dobře jsem se bavila a tak nezbývá než dát plný počet bodů a palec nahoru.
Ps.V listopadu jdu na besedu s panem Vondruškou, nevím, nevím na co se teď zeptám :-)

08.08.2015 5 z 5

Případ Pavlína Případ Pavlína Martina Formanová

Knihu jsem si přečetla ze zvědavosti. Přečtena rychle, ale některé pasáže mě nudily, tak jsem je přeskakovala. Příběh je pro mne zklamáním a Pavlínky je mi líto.

13.07.2015 3 z 5

Jezero snů Jezero snů Lisa Kleypas

Pěkné pokračování příběhu, opět trochu kouzel a velká porce romantiky.

25.12.2014 4 z 5